ОБСЪЖДАНЕ > СВОБОДНА ЗОНА

Самочувствие

<< < (3/5) > >>

Astaroth:

--- Цитат на: Solar в 22 Декември 2022 10:12:02, Четвъртък ---Аз съм и перфекционист и затова идеята на Соломон за самочувствието, което се гради с постигането на цели, не е изцяло коректна. За перфекционист като мен никога нищо не е достатъчно добре свършено, че да получа голям прилив на самочувствие (мисля, че и Либра ще се съгласи), което затормозява, да, но и много помага за самоусъвършенстването на личността.
--- Край на цитат ---

Има съществена разлика между стремежа към непрестанно усъвършенстване и прекомерният перфекционизъм... Основата на едното е възможност за обективен поглед и оценка над нещата, съответно и продължаване напред от отправна точка вече постигнатото... Второто си е явен знак за ниско самочувствие и самооценка и се явява непрекъснат опит за "поправяне" на ситуацията така, че тя да донесе желаният комфорт на човека, тоест един порочен кръг в който или се седиш на едно място, или постигнатият просперитет е крайно малко, ограничен е в рамките на субективното възприятие и при сблъсък с реалността рухва за части от секундата, а с него и самочувствието, чиято основа се е явявал този просперитет. Според мен поне...

Та, в този ред на мисли, написаното от Соломон си е напълно вярно, имам предвид ето това:


--- Цитат на: Solomon в 22 Декември 2022 02:57:52, Четвъртък ---самочувствието, когато е естествено такова, си е следствие от нещо...не е нещо, което хората по принцип целенасочено изграждат...то си идва покрай следването на целите, примерно, или покрай някакви случайни случки.
--- Край на цитат ---


--- Цитат на: Solar в 22 Декември 2022 10:12:02, Четвъртък ---Последно ще кажа, че животът винаги ще намира начин да си поиграе със самочувствието ти.
--- Край на цитат ---
Това ми хареса... Ама много!  [ok]

Solar:
Астарот, неслучайно съм си подбрала думите така, че да не навлизаме в излишни дискусии. Написала съм "не изцяло", което означава, че това, което той казва, е така, но не е абсолютната истина. Съответно дадох пример от личния си опит, който смятам, че илюстрира тази ми идея.


Иначе разликите подлежат на интерпретация. Аз нито се съгласявам с твоята, нито я отричам.

Astaroth:
Солар, мислех си, че форумът е място именно за дискутиране и подбраните от някого думички не бива да са пречка за нечий друг прочит. В противен случай, спокойно можем да говорим за индиректен опит за налагане на цензура. Включих се в темата с моят поглед над нещата и предоставих обяснение къде и как, според мен, съвпада с този на Соломон. Може пък това да е от полза за някого, няма как да знаем със сигурност... 

Иначе ничия истина не е абсолютната - това му е интересното на живота, непрестанното търсене...

Solar:

--- Цитат на: Astaroth в 22 Декември 2022 12:34:03, Четвъртък ---Солар, мислех си, че форумът е място именно за дискутиране и подбраните от някого думички не бива да са пречка за нечий друг прочит. В противен случай, спокойно можем да говорим за индиректен опит за налагане на цензура. Включих се в темата с моят поглед над нещата и предоставих обяснение къде и как, според мен, съвпада с този на Соломон. Може пък това да е от полза за някого, няма как да знаем със сигурност... 

Иначе ничия истина не е абсолютната - това му е интересното на живота, непрестанното търсене...

--- Край на цитат ---
Подбраните думички носят определен смисъл, Астарот, на базата на който след това ти структурираш аргументацията си. Четенето с разбиране е важно, когато се дискутира, затова ако то липсва, няма как да говорим за дискусия. Иначе свободата ти на слово никой не я оспорва, бъди сигурен.  [yu]

Astaroth:
Мисля, че задълбах ненужно, за което се извинявам... ситуацията около мен леко ми е замъглила преценката и не биваше да навлизам в излишни обяснения и конфликти. Вчера почина моята скъпа Миси на 16 години и то нелепо. Беше едно от най-любвеобвилните котенца, които съм виждал... все още ми е трудно да го приема. Все едно се откъсна нещо живо от мен и вече го няма... прощавай, ако съм те засегнал с нещо, Солар... 😔

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия