ОБСЪЖДАНЕ > СВОБОДНА ЗОНА

Самочувствие

(1/5) > >>

ScorpioVenus:
Здравейте! Аз съм ново попълнение във форума, но от месеци влизам като гост и чета темите. Много ми харесва да събирам гледните точки на хората тук и винаги ме карат да се замислям. Разглеждала съм много от темите - видях тема за скромността, но не и за самочувствието. Какво според Вас е здравословното самочувствие? Как започнахте да го изграждате и как го "покривате"? Доколкото успях да се информирам във форума, за да се занимаваш с магия, трябва да имаш много здрава връзка с реалността. Реалността обаче, като казва Айнщайн е "в очите на наблюдателя", т.е. реалността за всеки е различна или по-точно всеки разбира реалността според своите вярвания, преживявания и нагласи. А самочувствието за мен се изгражда на база адекватна връзка с реалността и способността да реагираш адекватно на промените във вътрешната си и външната реалност. И въпреки, че знам това нещо за себе си, не мога да кажа, че имам достатъчното самочувствие, за да съм сигурна в "правилността" на реакциите си ( на 22 съм и мисля, че е време да се оформя като личност). Та освен горните въпроси иска ми се първата ми магия да бъде с цел подобряване на самочувствието и вярата в самата мен. Може ли някой по-вещ да ми каже кой е най-правилният от всички подходи в отворените секции? Може би сигилите? Но разбира се, искам да знам и вашето мнение по въпроса със самочувствието.  :)

Solomon:
За самочувствието като цяло - по мои наблюдения, не се изгражда на база колко адекватна връзка имаш с реалността...защото има много хора с Дънинг-Крюгер "синдром" - гледаш ги - самочувствие до небесата, пък покритие - никакво...


Тук има психолози, които могат да дадат най-добрия съвет за изграждане на самочувствие...
А по мое мнение изграждането на адекватно самочувствие започва с осъзнаване на силните и слабите страни, за предпочитане с леко повечко фиксиране към силните страни.
За жалост самочувствието не се определя от първо лице и се влияе от околната ни среда. Ако човек няма родители, приятели, познати, които да са признателни към него (тоест да виждат успехите му и да ги оценяват, а не само да се обаждат когато е в грешка), трудно би си изградил добро самочувствие.


Иначе сигилите са идеалният вариант за тази цел.


Добре дошла.  :)

Solar:
Здравей, ScorpioVenus, и добре дошла!
Задаваш тон на една прекрасна тема. Аз самата винаги съм имала проблем със самочувствието и мога до голяма степен да се разпозная в описаното от теб. Това, което помага на мен да изградя по-високо самочувствие, е принципът "fake it till you make it". Идеята е, че трябва да се преструваш, че нещо е, докато не се случи наистина. Също мисля, че и един досег до реалността не би ти навредил. Поразсъждавай за силните си страни: за ситуации, с които си се справила подобаващо; за академични отличия, които си постигнала; за спортната си форма, която градиш с тежки усилия в залата/фитнеса; доброто ти отношение към хората; грамотността ти (нещо, което е изключително рядко срещано в днешни дни) - каквото и да е. Всичко, което спомага развитието ти, заслужава да бъде отчетено и оценено от самата теб. Важно е да имаш обективна преценка и за слабите си страни - осъзнаваш ги, обмисляш начини за надграждане и действаш. Самото усилие, което ще положиш, за да осъществиш тази промяна, заслужава похвала.


Няма магия, която да ти повиши самочувствието, ако ти самата не вярваш в себе си. Затова повярвай в себе си и се обгради с хора, които вярват в теб; които те подкрепят; които те ценят; които ти дават крила! [witch]

ScorpioVenus:

--- Цитат на: Solomon в 21 Декември 2022 19:18:47, Сряда ---За самочувствието като цяло - по мои наблюдения, не се изгражда на база колко адекватна връзка имаш с реалността...защото има много хора с Дънинг-Крюгер "синдром" - гледаш ги - самочувствие до небесата, пък покритие - никакво...


Тук има психолози, които могат да дадат най-добрия съвет за изграждане на самочувствие...
А по мое мнение изграждането на адекватно самочувствие започва с осъзнаване на силните и слабите страни, за предпочитане с леко повечко фиксиране към силните страни.
За жалост самочувствието не се определя от първо лице и се влияе от околната ни среда. Ако човек няма родители, приятели, познати, които да са признателни към него (тоест да виждат успехите му и да ги оценяват, а не само да се обаждат когато е в грешка), трудно би си изградил добро самочувствие.


Иначе сигилите са идеалният вариант за тази цел.


Добре дошла.  :)

--- Край на цитат ---




Радвам се, че отчете влиянието на средата, за което съм много съгласна. Но в същото време няма как да кажем, че например родителите не са били достатъчно подкрепящи или пък не са ни показали какво е самочувствие и затова и ние сме си такива, защото отговорността е наша и щом го осъзнаваме можем да го променим. Иначе съгласна съм и за частта със силните и слабите страни. Въпросът е ясно да можеш да дефинираш, кое ти е сила, а също и да можеш правилно да я изразиш, което понякога е проблем.
Благодаря ти много за мнението.  :)

ScorpioVenus:

--- Цитат на: Solar в 21 Декември 2022 21:42:14, Сряда ---Здравей, ScorpioVenus, и добре дошла!
Задаваш тон на една прекрасна тема. Аз самата винаги съм имала проблем със самочувствието и мога до голяма степен да се разпозная в описаното от теб. Това, което помага на мен да изградя по-високо самочувствие, е принципът "fake it till you make it". Идеята е, че трябва да се преструваш, че нещо е, докато не се случи наистина. Също мисля, че и един досег до реалността не би ти навредил. Поразсъждавай за силните си страни: за ситуации, с които си се справила подобаващо; за академични отличия, които си постигнала; за спортната си форма, която градиш с тежки усилия в залата/фитнеса; доброто ти отношение към хората; грамотността ти (нещо, което е изключително рядко срещано в днешни дни) - каквото и да е. Всичко, което спомага развитието ти, заслужава да бъде отчетено и оценено от самата теб. Важно е да имаш обективна преценка и за слабите си страни - осъзнаваш ги, обмисляш начини за надграждане и действаш. Самото усилие, което ще положиш, за да осъществиш тази промяна, заслужава похвала.


Няма магия, която да ти повиши самочувствието, ако ти самата не вярваш в себе си. Затова повярвай в себе си и се обгради с хора, които вярват в теб; които те подкрепят; които те ценят; които ти дават крила! [witch]

--- Край на цитат ---


Solar, това, което каза наистина се доближава доста и до моя начин на мислене. По повод силните и слабите страни за пръв път започнах да ги осъзнавам през лятото, когато си направих нещо като дневник, в който на една страница писах позитивното, а на следващата - негативното. Беше ми много трудно, но мисля, че улових основните нюанси на личността си и сега ми остава работа по двете "ин и ян"  :D . А  "fake it till you make it" ми е може би най-трудната част, защото свитостта ми (да не кажа сковаността) леко блокират експресията на нещата, които искам да покажа, НО със сигурност бих опитала тази стратегия.
Иначе ти с времето успя ли да превъзмогнеш своя проблем със самочувствието? Как се чувстваш сега?

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия