Отворена дискусия > ШАМАНИЗЪМ

Какво е това "шаманизъм"

<< < (4/9) > >>

Blackwolf:
Quote theshadow ()Имаш ли тези изследвания? Иска ми се да ги видя... Така написано - липсва ми информация за логически обоснован извод... Сведенията са разпилени по разни книги и статии. Ще гледам да ги намеря, но може да са в електронните ми материали (а в компа имам няколко хиляди книги и статии) или са из книгите и ксерокопията в библиотеката ми - няма да стане бързо. 
 В случая не става въпрос за "растения на силата", тъй като те не се употребяват при повечето индианци от Сев. Америка (макар че са се употребявали в някои части на континента, там е по-сложна работата; що се отнася до пейотизма - той се развива през 20 в. в САЩ).
 В случая са изследвани са главно апачи и навахо.

 Трансовите състояния... Както вече споменах, в литературата има най-различни мнения и описания. Мисля, че всичко опира до личен опит, аз не съм изпадал в такива състояния.
 Този въпрос не ме е интересувал особено, затова съ тикнал някъде материалите, трябва да видя какво и къде... ;-)Added (06.May.2014, 2:50 PM)
---------------------------------------------
Впрочем ако материалите са на чужди езици (английски и руски) това ще бъде ли проблем? За съжаление нямам време да превеждам...

LyLyth:
Искам да те попитам има ли място за кристалите, минералите и скъпоценните и полускъпоценни камъни в шамаската практика и съответно, в случай че се спотребяват, бих се радвала на информация, ако имаш и не само.

Blackwolf:
Имат място камъните, съвсем не задължително (и всъщност май доста рядко кристали, скъпоценни и пр.). 

 Използването на кристалите и пр. шарени камъчета по отношение на шаманизма си е до голяма степен нюейджарско. 

 Камъните... абе може да са най-обикновени на вид. Според шаманските представи всяко нещо е живо и ако камъкът те повика, можеш да го използваш.
 Иначе от кристалите се използва обикновения, планински кристал. 

 Разбира се има и изключения. В Австралия използват кристали. Това е описано в книгата на А. П. Елкин, мисля че излезе под заглавие "Тайните на аборигенските шамани", макар че се казва всъщност "Aboriginal Men of High Degree" - отново според издателите трябва да има "шамани" в заглавието, за да се продава; забравих да пиша за нея в темата за книгите, а е хубава книга).

 Има една сиукска практика, която прим. се използва в с-мата на Харнър, която впрочем е една от темите по време на началния курс. В книгата на Харнър е описана, но има доста неща и подробности, които стават ясни когато бъдат обяснени на живо. Както и всичко останало...
 Харнър говори и за кристалите, както и за тяхното пречистване и зареждане.

 Кристалите са имали място в традицията на чероките, но аз имам бегли представи за нея. На български за техните практики е писано в книгата "Тайните пътеки на коренните американци". Това е сравнително добро описание, иначе за черокските нещо има доста писано на английски, но повечето е откровен ню-ейдж.

 Според лакота (сиуксите) Камъкът е първото Същество и той е в началото на Земята (митът го има преведен на бълг. в Нета). Като първо същество се смята, че той носи цялата мъдрост от началото на времето и затова се използва като наставник в Инипи (парната церемония).

 Иначе за камъните има много интересни неща. За камъните, които биват пращани да видят това или онова, съветването с камъни и пр и пр.

 Например Френсис Денсмор в "Музиката на Тетон Сиу" (Densmore F., Teton Sioux Music), която е истинска съкровищница за културата и религията на лакота, за много други неща освен музиката, има интересни описания за камъните. 
 Аз имам самата книга, не помня вече дали я нямаше някъде онлайн (издадена е за първи път преди почти 100 години), а тук има един откъс, преведен на руски, но за качеството и точността на превода не гарантирам. ;-)
 http://www.lakota-indians.narod.ru/frances.html

LyLyth:
Blackwolf, благодаря.
 Съвсем уместна ми се вижда думата "повика".

theshadow:
Blackwolf, не е проблем, ако са на руски... Английски- поназнайвам колкото да не е без хич... Но... Истинската ми страст е руският и го предпочитам... Ще ти заблагодарявам много, ако постнеш нещо по въпроса...

 За трансовите състояния- правилно си постъпил, че не си тръгнал така просто да изпадаш... Мнозина ги изкушава и ги възприемат като игра... Без да са наясно нито колко видове са трансовете, нито какви са вредите, ако се спотребяват неправилно... И нямам предвид трансове, предизвикани от химия някаква.

 Примерно за най-известният от трансовете- хипноза/автохипноза... Повечето хора си мислят, че прочит на 1-2 тънки книги за хипноза от съмнителни автори е достатъчен и всичко знаят за хипнозата... За сравнение... Да речем с хипноза/автохипноза при изучаване на хипноза минимум към приблизително половин година и да са си научили нещата успешно, могат да се занимават психолози, психиатри, лекари, стоматолози... И то за тази минимум половин година не четат съмнителни автори...

 А една неправилно изпълнена автохипноза може да върви с вредите си - бъркането на халюцинации с реалност (ходене в "астрал", срещи с "предишни животи"- с което много се спекулира от шарлатаните, а увредата на психиката си остава за сметка на подвелия се), получаване на истеричен припадък (т.е. човекът както си е в транс- да побегне нанякъде, да крещи несвързани фрази, да плаче или да получи конвулсии), лицето в транс може и да се окаже в хипнотична летаргия или пък може да получи спонтанен сомнамбулизъм, придружен с халюцинации... Най-лошото, което може да се случи на лице в транс- е пълна амнезия (забравя си целия живот) или частична амнезия (забравя някои неща от живота си-произволни), която може да се прояви по време на транса или след излизане от него... Все неприятни работи...

 Та... Трансовете са интересно нещо, но и също така са и опасни... Особено употребата на техники от непрофесионални източници...

 И понеже ми е в сферата на интересите... А поне аз съм с такова впечатление (не зная дали е обосновано), че трансовете са често спотребявани в шаманизма... Подхванало ме е любопитството как по-точно са постигали трансове, какви и прочието...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия