Отворена дискусия > ШАМАНИЗЪМ

Какво е това "шаманизъм"

<< < (3/9) > >>

theshadow:
Quote Blackwolf ()Повечето изследователи посочват, че "трансът" включва различни състояния (и с различна интензивност) - от тежка каталепсия като при шаманите на саамите, до лека еуфория, като при някои практики в Сев. Америка. 
 Благодаря за материала... Изчетох го с интерес... И... Частта с каталепсията при транса ме заинтригува (предполагам професионално изкривяване- психолог съм по професия)... Как точно са я постигали? Принципно е възможна при грешно спотребяване на хипноза/автохипноза... Но не е единственият вариант... Емоционален шок... Употреба на някои вещества... Има разни варианти... Случайно да ти се намира повече информация?

 ....................

 Относно това, че някои психиатри разглеждат шаманизма през гл.т. на заболяванията... Е, аз, таковата, не съм психиатър, психолог съм, но до колкото ми се налагаше да изучавам и част от психиатрията в университета (по-точно - компендиум по психопатология) и имам едно наум...

 Ще ти дам пример... Не е много за шаманизъм, но не ми се намира друг подходящ клип под ръка... На този клип е един пророк- бай Ангел Пророка... Човекът е с психично заболяване...

 http://vbox7.com/play:9cc5679d

 За съжаление- психичните заболявания са нещо, от което никой не е застрахован... Има ги и сред религиозни, и сред магове, и сред всякакви хора ги има... Няма някакъв специален подбор и имунизирани хора- проявяват се навсякъде... И ако човек не е наясно кои признаци да следи... Може и да не ги разпознае...

 За доказателство, че може да не ги разпознае психичните заболявания... На клипа- колко хора разпознават кое е заболяването на бай Ангел Пророка? А колко хора, ако от Господарите не бяха съобщили, че бай Ангел е с психично заболяване, биха се досетили, че този човек посещава психиатър? В най-добрия за тях случай, ще го обявят за мошеник. Но тъжната истина е, че хиляди хора са му повярвали, че е Пророк и лекува.

 Предоверили са се онези, които са повярвали на бай Ангел Пророка. И това върви с цена. Не само с цената в лева за измамата за лекуването. Но с друга цена- тази на лична увреда на психиката им, тъй като са възприели увредения мироглед на човека с увредената психика и на свой ред са се себеувредили.

 Сега обратно на темата за шаманизма... Както и що се отнася до магията, имам склонност и за шаманизма да направя две графи-

 1 графа- хубави техники и традиции, които си заслужава да се спотребяват;

 2 графа - опасни техники и традиции, които е добре да си останат в историята;

 Изхождам от това, че когато въпросните техники и традиции са създавани, техните създатели са имали много по-малко информация за психиката и за устройството на Вселената, отколкото има към днешна дата. И че предпазливостта никога не е излишна...

 Blackwolf, останалото от споделената информация- за мен беше удоволствие да го прочета и се надявам на още от същото... Благодаря ти.

Blackwolf:
Каталептичните състояния са били характерни само за някои култури и вероятно не при всеки шамански сеанс (камлане). Били са известни в Скандинавия, при лапландците, при които май единствено в Европа се е запазил шаманизъм до сравнително скоро - допреди 100-ина години. Аз имам приятели антрополози, които работят сред лапландците (саамите) в Русия и Скандинавия. В Русия при тях шаманизма е прекратил традицията си, в Скандинавия уж има, но това е възстановен шаманизъм преди 20-30 год, след като и там традицията е била прекратена. Т.е. нещата не са оригинални.

 Има изследвания в САЩ на шамани през 30-те години, когато психоанализата навлиза в мода, както и изследвания с теста на Роршах. Получени са резултати, които са объркали изследователите - от една страна има сходство с резултатите на пациенти със шизофрения, от друга страна изследваните шамани са били в повечето случаи стожери на съответните общности, и всички са ги търсели за съвети, лечение, напътствия и какво ли не, както обикновено става.

 Що се отнася до двете графи... Шаманизмът е цялостна система. Според мен ваденето на някакви части, и то по субективна преценка, лишава системата от нейната ефективност.

 Дали са имали по-малко информация за устройстввото на Вселената и особено за психиката - не съм много сигурен, че е така.  Склонен съм да приема, че са имали (и имат) по-задълбочена информация за тези неща.

Цеци_Вихронрав:
Благодаря, Blackwolf! Даже вече успях да намеря и изтегля "Пътят на шамана".

theshadow:
Blackwolf, благодаря ти за отговора...
 
 Заинтригува ме с това-

 Quote Blackwolf ()Има изследвания в САЩ на шамани през 30-те години, когато психоанализата навлиза в мода, както и изследвания с теста на Роршах. Получени са резултати, които са объркали изследователите - от една страна има сходство с резултатите на пациенти със шизофрения, от друга страна изследваните шамани са били в повечето случаи стожери на съответните общности, и всички са ги търсели за съвети, лечение, напътствия и какво ли не, както обикновено става.

 Имаш ли тези изследвания? Иска ми се да ги видя... Така написано - липсва ми информация за логически обоснован извод...

 Но все пак да пробвам с предположение...

 Щом е реч за Фройд и Роршах- вероятно изследвания за психоза (към ендогенните психози се отнасят шизофрения, шизоафективно разстройство, афективни разстройства- разни такивата работи)... Да предположа, че е било изследване за това...

 Да помисля още малко- от изследванията са получени резултати, сходни на шизофрения... Има един вариант за получаване на такива резултати, каквито споменаваш-  употреба на психоактивни вещества от изследваните лица (т.е. изследваните лица вероятно ще да са нацелили F15.5 в Международния Класификатор на Болестите-10)....  Употребявали ли са такива вещества? Нямам на идея какви психоактивни вещества са по онзи край- мескалин,  някаква друга билка, алкохол или де да зная и аз...

 ...............

 Друго...
 Моля те, ако имаш по-задълбочена информация- за трансовите състояния в шаманизма- и ако желаеш да ги споделиш... Темата живо ме интересува, но не мога да си намеря сносни материали по въпроса...

myself:
Blackwolf, благодаря!
 Отваряйки секция "шаманизъм", идеята ми беше да дам първоначален тласък на информацията, с постепенно обогатяване на раздела. И именно затова - благодаря за синтезираната информация и кратък анализ. Надявам се да продължиш с публикациите.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия