Автор Тема: Случи ми се нещо странно, моля за съвет  (Прочетена 38192 пъти)

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #60 -: 22 Ноември 2012 00:26:31, Четвъртък »
Боже, от къде тръгнахме и къде стигнахме :)))))
 Но пък стана интересно.
 Гена си е ген. Оказва влияние. Голямо. Средата е другият определящ фактор, който също влияе много. Под среда имам предвид семейната такава, възпитаието, после външната - приятели, училище, работа, улица...

 Общо взето смятам, че човек порсто се ражда някакъв. И докато е дете, родителят може само да го насочва, но не и кардинално да го промени. Представям си го като плувен басейн с много коридори. Всеки от нас попада в определен коридор, където има определен набор от: характер, темперамент, заложби и т.н. И родителят може само да "подпира" детето и да го "мести" между границите на коридора, но не и да го измести в съвсем друг коридор.
 Примерно ако имаш буйно дете, можеш да го озаптиш до известна степен, но никога няма да стане хрисими и кротко като съседчето примерно, на което и гласа ми не се чува...

 МИМ - кой духа, или идва дух... или какво :D (множко ми идва работата напоследък и реотаните ми прегряват нещо :))) )

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #61 -: 22 Ноември 2012 07:23:35, Четвъртък »
Именно- генът само оказва влияние, но не е решаващ, когато говорим за здрава личност.

 Има такива деца, които са по-буйни. Моето житие и битие е на доста буйно дете, което имаше проблеми с това да завърши основното си образование (не ми се удаваше). Както и при всички деца, които не се вписват в понятия като "кротки и уравновесени", при мен също причината беше в отровна семейна среда. Нямам предвид това, което семейството показва пред околните, а това, което е действителното. Т.е. за здравата личност са открити за плуване всички възможни коридори, но често пъти родителите не осъзнават в какъв коридор на плуване тласкат детето си... И после то я се научило, че има и други коридори за плуване, а не се научило...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #62 -: 22 Ноември 2012 07:29:50, Четвъртък »
Цитирам нещо, което илюстрира как родител може да зададе коридор за плуване, без да се усети, че го прави... Разбира се, има и по-груби установки от тези, които ще цитирам, т.е. това по-долу е доста малка част и не изчерпва всичко, което един родител може несъзнавано да вмени на детето си...

 Автор: http://psychology-bg.ucoz.com :

 В тези изследвания специалистите са открили кодови фрази, които родителите са слушали , когато са били малки (до 6 г. възраст) и на свой ред несъзнателно предават на децата си. Фразите са залегнали като установки и затова са наречени "родителски директиви" или "родителски установки". Много от по-осъзнатите родители се оплакват, че възпроизвеждат тези установки несъзнавано и чак после се усещат какво се е случило.

 Установка "Не живей"

 Тази установка звучи доста страшно. Дава се всеки път, когато родителят каже на детето си нещо от типа на: "Махни ми се от очите, че не искам да те виждам", "Не ми е нужно такова лошо дете", а също и когато на детето му се обяснява колко е трудно да бъде отглеждано, колко лишения преживяват родителите, за да осигурят материално детето. Правените изследвания са категорични, че има много деца, които са подсигурени материално, но израстват с вменено огромно чувство за вина и в стрес, за дето са материално подсигурени от родителите си.

 Скритият смисъл на установката е манипулация на детето с внушаване на постоянната вина пред родителите. По-натам тази вина прераства в чувството, че детето е длъжник на родителите си. Всъщност не е точно така. Един родител знае, че отглеждането на дете е сложна и нелека задача. Ако не го знае, то няма право да прехвърля отговорността за незнанието си върху детето.

 Всяко дете, което чуе тази установка, на съзнавано или на неосъзнато равнище, прави следния извод: "На родителите ми ще им е по-добре, ако мен ме няма на този свят". Не се чувстват безусловно обичани. В по-късна възраст една част от децата, получавали такива установки, често се самонараняват, стремят се да се саморазрушат, прибягват към противообществени деяния, алкохол, наркотици. Отдръпват се от родителите си.

 Разновидност на установката е, когато детето е нарочено, че прави пакости и израства в страх, че каквото и да направи, все е грешно и все не е достатъчно добре направено.

 Установка "Не се дръж като дете"

 Въпросната установка се дава с репликите: "Не се дръж като малък (респ. като бебе)", "Време ти е да пораснеш", "Вече не си малък, че да правиш такива работи" и подобно. Несъзнателно посланието, което се залага е: "Това да си дете е нещо много лошо". Попиването на това послание в последствие прави така, че вече порасналото дете не умее да общува на свой ред със собственото си дете. Не знае как да го насочи към правилно поведение, без да му вмени поведение като възрастен, лишавайки го от детство. Не може да се отпусне и да поиграе с детето си, забравяйки реалната си възраст и да схване детските му интереси.

 Преди навършването на 10-тата година, тази установка е крайно вредна, а и след 10г. на детето не е препоръчително да се дава.

 Установка "Не трябва да порастваш"

 За да избегнат едната крайност (прекалено бързото порастване), много родители внушават на детето си другата крайност. Заключава се в: "Ти винаги ще бъдеш моето малко детенце", а посланието, което детето попива е: "Ако порасна и имам самостоятелност, то вече няма да съм център на родителската вселена и ще се лиша от най-главното в живота си- родителската поддръжка". Детето се вкопчва в родителите си и се стреми да им е предано. В последствие има проблеми с това да се отдели от родителите си и да създаде собствено семейство.

 Най-крайният вариант на вменяване на тази установка, който, за съжаление, е реален случай: около 80 годишна майка води около 60 годишния си син на лекар и отказва да го пусне сам в лекарския кабинет да се прегледа, независимо от протестите на лекаря да работи по такъв начин. Практически синът е изцяло лишен от самостоятелен живот и никога няма да има такъв. Той не умее да се грижи сам за себе си и му е доста късно да се научи на това. Майка му се е постарала той да не е в състояние да има семейство и да е независим, а и никоя жена не би търпяла мъж, зашит за полата на майка си.
 
 Установка "Не мисли"


 Задава се с изрази като: "Ти пък много знаеш", "Престани да мислиш, а действай", "Аз съм по-голям/а, аз зная повече, ще ме слушаш и точка по въпроса". Действително възрастните имат повече опит. Обаче такива установки детето не ги разбира по същия начин, по който възрастния. То получава сигнал, че не трябва да разсъждава. А разсъждението е това, на базата на което детето трупа опит. Като детето спре да разсъждава, опитът почва да му идва трудно.

 И не е само това. Децата, получавали такива установки, може да развият неувереност. Тази неувереност да не я преодолеят и като вече възрастни хора. Така, когато вече пораснали, се изправят пред някакъв проблем, те, без да са наясно от къде им е дошло, започват да изпитват безпомощност да се справят, не им идват никакви идеи, почват да се притесняват. Може и направо да им блокира мисленето и да направят от притеснение, че са блокирали нещо толкова необмислено, че после, когато се поуспокоят и все пак осмислят ситуацията, да се питат: "Е, добре де, това глупаво нещо как успях да го направя?"

 Установка "Не чувствай"

 Натрапва се с изрази като: "Такова голямо момче/момиче, а се бои от ...", "Как не те е срам да плачеш за такова нещо", "Какво си се разкрещял/а от радост, веднага спри", "Потърпи и ще ти мине", "Не си от захар, няма да се разтопиш". Детето го възприема като: не е хубаво да се показва изпитването на болка и не е хубаво да има емоции. Накрая израства студен човек, често пъти със страх да отиде на лекар, дори когато е крайно наложително да се погрижи за здравето си (защото нали не е от захар, та няма да се разтопи). Подтискането на емоции може да избие и във вариант на непредсказуема избухливост. Развива се неумение за общуване с околните. Основа е за всякакви психосоматични заболявания. Предпоставка е за развиване на астма, алергии, мигрена, необясними болки.
 
 Установка "Провали се"


 Задава се с изказвания от типа на: "Ти си длъжен/а да цениш нашия труд, ние толкова много правим за теб, да ходиш на тези курсове, на онези уроци и т.н.". Осъзнатото желание на такива родители е детето им да постигне повече от тях. Всяко дете се стреми да стане себе си, а не това, което родителите му искат, затова такава реплика за него означава провал. Последиците са, че вече порасналият човек влага много старание да направи нещо и накрая всичко се срива поради "странични независещи причини". Всъщност виновно е несъзнаваното, което създава условията за провала. Правилното е детето да участва във вземането на решенията и да има дадена с тактични насоки от родителите си личната си мотивация да се справя, а не задължението да се справя.

 Установка "Не бъди лидер"

 Репликите са: "Не се хвали", "Бъди като останалите деца, които еди какво си (правят, имат)", "Какво по-различно от другите пък искаш". Родителите го разбират като учене на детето да не изпитва завист, но детето не го разбира така. То решава, че от него лидер не става. В последствие като порасне, никога не се стреми да прави кариера в работата си, а е вечният подчинен. Ако все пак достигне висока позиция, то това е съпроводено със страх от публична изява (трудности при говоренето пред много хора), а също и страх от всяка отговорност, която поема.

 Установка "Не се присламчвай към другите"

 В желанието си да се изтъкне уникалността на детето, родителите задават тази установка с: "Няма друг като теб, ти си единственият / единствената ми", "Единствената радост на живота ми", "Роднините са си единствените". Това обикновено казват на децата си родители, които на свой ред също имат проблеми със социалните контакти. Резултатът е, че още от детството се заучава странене от другите и детето привиква да се чувства само. В последствие пораства и не може да се впише в екипна работа, няма умението да изгради задълбочено приятелство и създава само повърхностни познанства с околните. С времето това започва силно да пречи, а причините за нелепото положение повечето такива хора не са в състояние да определят сами.
 
 Установка "Не прави"


 Детето я възприема, когато му се казва: "Не прави това, опасно е, аз ще го направя вместо теб" (примерно за изрязване на фигурки от хартия, но не само), "Остави всичко на мама/тати, че сам/а няма да се справиш". Като се повтаря достатъчно често и се усвои, след това вече възрастният човек се бори зверски със себе си, за да се насили да започне каквото и да е ново и различно. Не успяват да си планират нещата. Не успяват да се впишат в срокове, дори когато имат предостатъчно време.
 
 Установка "Не искай"


 "Какво пък отново искаш (или ти трябва)?", "Колко още искаш, не ти ли стигна?"- такива думи внушават на малкото дете, че да искаш и да се стремиш към постигане на целите си, е нещо лошо. Тези, които усвоят установката "Не искай", не се научават да си отстояват интересите дори тогава, когато са много засегнати. Безкрайно отстъпват.
 
 Установка "Не бъди себе си"


 "Прави като ... (брата, сестрата, еди кое си друго дете, еди кой си)", "Твоят ... (брат, сестра, друго дете) може, а ти- не", "А защо ти не като другите ... (еди какво си)" - са сравнения, които тласкат детето към обезличаване. Усвоилият ги вече възрастен човек никога не е удовлетворен от себе си, живее в мъчителни конфликти "Какво ще си кажат другите" всеки път, когато му мине през ума да прояви индивидуалност. Предпоставка е за развиване на депресивни състояния.
 
 Установка "Не се наслаждавай на здравето"


 Някои родители правят грешката да не отчитат болестите на детето, ако са по-леки. Детето, отишло с температура на училище, получава поощрение. Същото е и що се отнася до преумората. Дори при преумора да се свърши започнатото и това да води до поощрение. Репликите са от типа: "Какво като си се разболял/а, има ти еди какво си, уморен/а си, на теб никой не ти е отменил задълженията!". Детето се научава, че ако му е лошо, а свърши нещо, това автоматично повишава ценността на свършеното. Пораствайки, като се разболеят не си вземат болнични, а остават да работят и след това се чувстват много обидени, че никой не ги потупва по рамото за "подвига". Започват да се чувстват недооценени и на тази база развиват ниско самочувствие.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #63 -: 22 Ноември 2012 08:21:47, Четвъртък »
А, таквоз, пропусната е най-често срещаната установка, така като гледам. Тя гласи "Не мога". И блокира мисленето. Обикновено родителите я вменяват на децата си, всеки път, когато не им помагат на малките да могат, когато не ги подкрепят. А някои са директни и казват на мъника: "Ти не можеш" и "Пак ли не се справяш". Те градят неуверен в себе си и в способностите си човек.

 Детето започва да употребява "Не мога" към доста широк кръг дейности. Случвало ми се е да реша да правя проективен тест на дете, "Моето семейство". Тестът изисква детето да рисува. Детето отговаря: "Не мога". После се разговорихме- казвано му от най-висше ниво (родители), че не рисува хубаво. И то детето вече "Не Може" да рисува. По същия начин и други неща му бяха блокирани с "Не може, не мога, не знам". За цяла поредица от неща детето блокира и или въобще не ги подхваща, или така ги подхваща, че нито е с желание, нито е с гонене на качество в крайния резултат- детето е обезверено, смачкано.

 Много е трудно да се отблокира дете, спиращо да върши каквото и да било, с репликата: "Не мога". Целият му мотивационен процес е насочен да го провали в това, което прави. То върши насила- примерно, рисува на сила. И понеже се чувства неможещо, постоянно се оплаква от рисунката (това не е станало добре, онова не е станало добре и не знам, та не мога, та една къща и три човешки фигурки дойдоха голямо мъчение да се нарисуват). Освен собствената си работа, детенце омаловажаваше и себе си.

 Та... Гените са си гени... Но...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #64 -: 22 Ноември 2012 10:36:43, Четвъртък »
theshadow, "Не мога ", е и извинене. Особено, когато много те мързи. Мързи те толкова, че родителското "Не можеш" бива интерпретирано по доста удобен начин.
 "Не мога" е много удобно извинение, защото може да му се дреме пред телевизора, трябва да поеме някаква друга отговорност според възможностите си или пък иска да гризе килима точно в момента, щото и това съм го виждала.... Децата са малки дяволи. И когато започнат да стават самостоятелни в действия и мисъл, стават много по-добри манипулатори от родителите и лъжци същевременно. На една моя позната дъщеря и поговори на 3, преди това мълчеше и само се похилваше. В момента, в който реши, че трябва да си отвори устата, започна да лъже както и падне. Смени мълчанието с лъжи. Побърка ги, щото си е и проклето сладко човече. За това дете , нямаше не мога, не пипай. Намирах ме го на невероятни места в къщата. Напаст. При това опасна напаст, за себе си. Брат и на тази Напаст, е коренна нейна противоположност още от малък. Той е Батко, но тя го третира като пудел. Майка си и баща си също. Е, Шадоу, какво ще с тане ако тази Напаст превземе къщата? Ако бъда поощрявана във всичко? Ако бъде изпълнен всеки нейн каприз? Брат и е мълчалив , кротък. Той не присъства тук. Никой не знае къде е. Него го мислеха за аутист даже по едно време. Викам на майката " бе нормално ти е детето", ма майката откача ,щото тоз ни приема, ни предава само ръмжи по два три часа, все едно пали камион и после почне да рисува хиксове и тирета. И мълчи и не говори. Гледа три педи някъде нагоре в пространството и така ден след ден. Оказа се че това не е камион, а така зарежда компютъра. Игрите му са такива. Къщата беше зарината с играчки, но той играеше само с дистанционни, играчки с механизъм - чоплеше, пипаше и на две или на три се оправяше със всякакви копчета , после подкара компа - на 4 си сваляше игри, записваше, бърникаше в нета и в пощата на баща си... Не ме трябва да чете, той си знае какво прави.АКо нещо закъса, пита само един път и после всичко е ок. Вобще това, което на нас ни е непонятно за Мрежата, на него му е в главата. Вуйчо му е компютърен гений biggrin , работи като програмист в щатите. Майка му е техничар също. Той е следващия. Сестра му обаче е "земна" , тя е чудовището с красивата усмивка и невинните сини очи, които пуска в действие винаги, когато не и отърва...и осъзнава силата си. Да имаш такива деца си е предизвикателство и не знам дали ще си готов за такова предизвикателство , особено когато ги гледаш сам и работиш и насреща си имаш не обикновенни деца , а нещо, което те изучава и после действа както реши. Много родители споделят точно това - чувстват се като в клетка, поставена от собствените им деца и биват наблюдавани и дресирани. Обучението е взаимно.
 За мен остава факт неоспорим, че всеки притежава определени заложби и знания. И те в даден момент се проявяват. Родителите трябва се съобразят с това, но същевременно да поощряват децата си да опитват, пробват да насочва вниманието си детето и към други неща. И когато родител казва не, винаги трябва да се обосновава защо, дадено нещо не може , не трябва да се прави или пък на този етап е забранено. Едно дете може да иска всичко , но не може всичко. Не може, дори само, защото, ръчичките са му малки, а чука дето иска да вдигне, тежи една трета от неговото тегло например. Та нещата не са толкоз елеметарни и не винаги родителите са "виновни" за всичко. Защото има деца, на които са удовлетворявали тези капризи и после са се превръщали в разлигавени, глупави и мързеливи създания, но има и деца, които са оценяваи тази свобода и са ставали способни и отговорни...
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #65 -: 22 Ноември 2012 11:46:13, Четвъртък »
Права си Татул smile
 А на Шадоу писаното ми хареса. Защото е вярно. Всеки ден виждам около себе си родители, които допускат една или няколко от грешките, посочени в поста. Аз самата отдавна съм отчела като допуснати от мен и мъжа ми някои по отношение на децата ни... стараем се да се коригираме ан време и да не допускаме други.
 Едно дете според мен трябва винаги да усеща, че има кой да го контролира, да му забранява, да го предпазва... така някакси докато е малко, то се чувства сигурно. Този контрол обаче, не трябва да става по начина, описан от Шадоу.

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #66 -: 22 Ноември 2012 14:34:32, Четвъртък »
аз съм на принцип/а...можеш,..опитай :),..аз ти давам моят опит,..ти търси своят,..и с котлона бяхме така,..:)
hola!..

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #67 -: 22 Ноември 2012 14:38:38, Четвъртък »
естествено за някои неща обяснявам защо е не-препоръчително,..без да убеждавам,..просто информативно казвам как ще постъпя,..ако нещата се изпедепцат,..евентуално smile
hola!..

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #68 -: 22 Ноември 2012 14:39:15, Четвъртък »
не знам,..може би е по-лесно,..когато нямаш емо/та biggrin
hola!..

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #69 -: 22 Ноември 2012 19:30:32, Четвъртък »
Quote (Delta)
ТТози контрол обаче, не трябва да става по начина, описан от Шадоу.
 


 Начинът е детето да бъде подкрепяно да се учи да взема решения и на отговорност. Под подкрепяно не се разбира "оставяно на произвола", а да има водене на диалог между детето и възрастния- да се обяснява от страна на възрастния търпеливо и разбираемо, без опити за манипулация или налагане. Това е и с което аз процедирам. През ръцете ми се е случило да минат доста деца. С нито едно не е имало провал в този метод. Включително върши работа при блокирали деца, т.е. такива, изпаднали в истерия, които на пръв поглед ни приемат, ни предават.

 Но има една малка особеност- методът действа само тогава, когато детето има доверие на възрастния, т.е. не е изловявало възрастния в лъжа ... Възрастните често лъжат децата, считайки, че това са невинни лъжи, а не е точно така... Примерно: "Само за малко те оставям в детската градина", е една такава невинна лъжа, която детето ще запомни като усещане за недоверие към родителя. И като се навържат няколко такива "невинни" лъжи... Се стига до: "А защо детето не спира сутрин да плаче, а защо то не ме слуша и ми къса нервите, а то защо така, то защо иначе..."

 Когато има доверие, нещата стоят на друга основа. Детето е част от процеса на вземане на решение. Чувства се значим участник и иска да се представи добре, да се справи с вземането на важното решение, дори това решение да е ще ли си носи шапката в студеното време. И като се обясни какви са плюсовете и минусите, детето се консултира, взема решение и носи отговорност да го спази. Т.е. примерно знае защо си носи шапката и няма да я зареже по средата на пътя, понеже не е натрапено, а е лично решение. В процеса на израстване, се научава да взема самостоятелно все по и по-сложни решения.

 Защо считаш, че подхода ми е грешен?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #70 -: 22 Ноември 2012 22:48:45, Четвъртък »
Явно не съм се изразила правилно. Точно обратното - считам го за правилен biggrin Исках да кажа, че контролът и намесата не трябва да стават както си описал в установките. С малки изключения съм съгласна с писаното до тук от теб по отношение възпитанието на децата. За другото... там дето нищо нямало след смъртта - не съм съгласна хич, изобщо и въобще даже biggrin

 Колкото до децата - има една тънка подробност, която не знам дали отчиташ: не знам имаш ли деца, твои, не знам какво си работил точно с деца (изглежда имаш богат и ползотворен опит), обаче има значение дали прилагаш методите си (правилни или не няма значение) на чужди деца или на твоето собствено. Различно някакси се получава, чувството е друго.

 дори това решение да е ще ли си носи шапката в студеното време ...... ..и с котлона бяхме така,..:)

 Баща ми ме е оставил да се опаря на печката така, но само защото след хилядното казване "не, там е опасно", аз съм го дебнела и съм отивала към горещото. И на него му писнало да се разправя с инатлъците ми... и резултатът е бил: майка ми само дето не го е убила biggrin , аз съм ходила седмици с мехури по ръката, НО повече не съм си и помисляла да пипам печката.

 За мен това е ситуация от тип "среден риск" и понякога също съм постъпвала така. Инстинктът ми да предпазя рожбата си обаче понякога надделява и с риск да не позволя на детето само да се научи да решава, решавам аз... за безопасност. В повечето случаи (особено сега, когато са по-големи, не бебета), казвам какво знам аз, предупреждавам за последствията и отговорността и се стремя да им покажа, че всяко решение или липсата на такова си има последствия... някакви.
 Общо взето всички грешим, къде повече, къде по-малко. Хубавото в случая е, че някои поне се замисляме понякога :)) Настръхвам понякога, гледайки как масово хората осакатяват децата си. "Нидей, мама, ши падниш, ш' са прибийш" wacko Или по-тъпото: "НЕ бягай, защото ще паднеш, ще си скъсаш панталона и ще те накажа"........................

 колкото до шапката в студено време biggrin конкретно за това нещо бях ясна и категорична: духа ли вятър, да има шапка на главата! За това специално не оставих решението в техни ръце, по причини, които няма да обяснявам тук. Иначе на децата дадох такова (обяснение) защо издавам таз тежка заповед... за шапката, но колкото и да не им харесва, въпросът не подлежи на обсъждане.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #71 -: 23 Ноември 2012 11:27:44, Петък »
&NR=1&feature=endscreen" rel="nofollow">
&NR=1&feature=endscreen


 
&NR=1&feature=endscreen" rel="nofollow">
&NR=1&feature=endscreen

 Ей затова говоря....забавлявайте се.
 Човек се ражза с "опит" дали защото , това, което идва от Духа е с натрупване или пък не знам защо...Дори да няма Душа, това не е толкова важно. Важното , че това което носим като сила и светлина може да е заложено във всеки, но не при всеки се отваря, а някои си се раждат......отворени, но това се разбира след като поотрасне детето - после идва гена, после идва и възпитанието. ...и после идва и осъзнаването и силата да трансформираш и да създаваш....
 И аз си казвах,че сме се отдалечили от темата, да ама не....

 Познат мие родителския опит на баща ти, понякога действам по същия начин....Но и те не се предават. Каката например отказва да се научи да си връзва обувките вече една година, не че не може, просто....нека знаещите да кажат.... biggrin и сега ходи с развъзани обувки и се спъва... Сутрин ме поглежда и чака да се наведа ида я вържа, обаче не...з се забавлявам , тя се тръшка.. Дребно е уж, но нито жалния и поглед, нито обиденото и намусено лице, ще и помогнат, пробва всякакви варианти за въздействие, но просто няма да и се получи - казала съм, показала съм, няколко пъти - стига толкоз..
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #72 -: 28 Ноември 2012 14:53:19, Сряда »
за това от линка...горкото дете
hola!..

Неактивен MIM

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 142
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #73 -: 3 Декември 2012 02:05:06, Понеделник »
theshadow, на 2 стр. говориш за уроци, а казваш,че след смърта всичко се разпадало...какк го връзваш?

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #74 -: 10 Декември 2012 15:48:17, Понеделник »
може ли да предложа 'моята-версия',..ако позволиш biggrin ,..всичко е ,.."тук-и-сега",..по простата 'причина',..че "времето" е условно-понятие,..т.е. в 'този-същият-момент' ти "си" и в '21-век',..в Пазарджик,..примерно,..и в Кастеля,..нещо-като-Испанска-провинция ...като-за-'16-век' biggrin ,..та точно поради таз простичка 'причина',..както упоменах,..е редно да си 'вземеш' всичките 'опитности'..."на-куп"..,а ти можеш да си ги 'разпределяш' във "времето"...както...' намериш за добре' tongue
hola!..