Автор Тема: Случи ми се нещо странно, моля за съвет  (Прочетена 38171 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #45 -: 17 Ноември 2012 19:32:31, Събота »
tattul, имам котка. Не е първата котка, която имам. И по принцип имам навика да наблюдавам котките в цялата им коткост, т.е. това са любимите ми животинки.

 Котките, израстнали на воля сред други котки, не са като котките, израснали сред хора. Първите са усвоили всичката коткост, а вторите са придобили характеристики, неприсъщи на първите- такива неща, които не се включват в коткостта- например галенето. Пробвай да погалиш дива котка, невиждала хора и ще получиш цял набор от зъби и нокти по себе си. А домашната котка ще се изгърчи в теб само и само да се добере до заветното намачкване на козината. Не е само до казването на "Мау". Дива змия ще те нахапе, ако се пробваш да я вземеш. Домашната- моите змии не са ме хапали нито веднъж и то е защото ме знаят (преди това са били диви). Има огромни разлики между дивите селски кучета и градските им събратя (домашни и улични градски). Дивото селско куче е на една хапка от вълк, а градските са едни лигави такива, в огромна част от случаите. Една част от градските кучета са откровено побъркани и нищо кучешко не е останало в тях. Но това е друга тема. Широка тема. Има даден отговор на въпроса защо никое животно не развива същите възможности като човека, а важи само обратното- човекът, отгледан от животни добива техните характеристики. Но и това е обширна тема.

 За много хора е неразбираемо как децата от някаква малка възраст стават умни. Всъщност... Познавам такива хора и зная механизма на поумняването им още от деца. Няма такова нещо като талантите им да са си били извечно и изначално там у тях. Тяхното развиване на тези таланти и заложби... Нарича се ограбено детство. Докато другите деца играят, вундеркиндът учи. Учи с часове и нищо друго не прави, освен да учи. Понякога по собствена инициатива (причините могат да са различни и не става въпрос за вроденост), понякога заради непреценено амбициозни родители. Но в крайна сметка това е по същество лишаване от право на детство. И е жестоко.

 "Аш сам" при обуването на панталоните- не е самостоятелна проява на детето. Ти сама ли се обличаш или някой те облича? Кое вижда детенце? "Аш сам" е подражание. В крайна сметка детето ще започне и да разсъждава над това, което прави и защо всъщност държи да е "Аш сам". Но и ти разсъждаваш. Вижда всеки около себе си да разсъждава и да взема решение. Ще подражава на разсъждението. Ще подражава на самостоятелното вземане на решението. Накрая ще стане нещо уникално- уникална компилация от целия си опит, пречупена през уникални лични разсъждения и уникални самостоятелно взети решения.

 Не само майката учи детето. То се учи от целия свят около себе си. Веднъж попаднала у него, тази способност за разсъждения се развива. Изследванията показват, че от векове децата задават въпроси, за да се учат- броени са и дете може да зададе хиляди въпроси на ден. На тези въпроси трябва да се отговаря, тъй като част от естествения процес на учене на детето. Дори тези въпроси да изглеждат глупави или елементарни.

 Тези неща, които сега загатвам тук, са по-подробно описани в учебниците по детска и юношеска психология.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #46 -: 17 Ноември 2012 20:17:06, Събота »
dia-devi, мда вътре в нас е, но докато стигнеш до себе си, ще е наложи да минеш през доста неща. Съществуването на Бог е като помощните колелета, въпроса е кога ще се отървеш от тях. ...
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #47 -: 17 Ноември 2012 20:47:36, Събота »
theshadow, задължително условие ли е да съм дипломиран психолог, за да се интересувам от психология?. Чела съм. Но не е достатъчно. Когато ми потрябва книга по психология, намирам си , отварям я и чета това, което ме интересува. За отглеждане и развитие на детето не се позовавам на съветите на Доктор Спок. B), такива четива ме ужасяват. Аз гледам и осмислям, след това отварям съответната литература и чета. Полагала съм и изпити, част от образованието ми е. Стига толкоз по официалната Част.

 За диви или по-правилно, подивели котки - галила съм. От едно известно време все на таквиз попадам и странно от де се появяват и започва едно натискане и мяукане, направо досадни стават. Една от последните котки, дето се завъртя покрай мен , направи едночасова разходка , придружавайки ме все едно ми е домашен любимец. Появи се от нейде и се разхождахме по плажа, завира се в ръцете и краката ми и така до края. Още съжалявам, че не я прибрах sad Онзи ден пак в трънаците се завирах, пак котка и тя същата....
 Градските кучета могат да си изпросят баничка.... smile , това си е занаят....сега газих из полето в тъмницата и на кучета попаднах, ....щом ти пиша и от там суха излезнах.
 Змиите ме привличат, но още не ги разбирам.
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #48 -: 17 Ноември 2012 21:38:03, Събота »
tattul, не написах това като забележка, а ако указание къде да четеш, ако ти е интересна тематиката. Не ми се сърди. Не исках да прозвуча грубо.

 Нямам предвид котки, живеещи в град сред хора. Такива котки- уличните- имат как да придобият привичката галене, ако и да са по-трудно доверчиви понякога към хората. Същото е и за кучетата.

 Змиите са приятни създания... Скоро ще пиша по-подробно по тази тема и във връзка с магическите аспекти...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #49 -: 17 Ноември 2012 22:01:24, Събота »
theshadow, не се сърдя. Такава съм - проклета изначално cool . Надявам се към края да съм мила, за кротка не знам. Тренирам. За сега напразно. Понякога съм рязка, но съм обичлива и оценявам хората. Благодарна съм също - за учтивостта и за това, че отсреща има мислещ човек, който провокира същото в мен. Но пак си оставам проклета. wacko
 ......разговора не тече само на едно ниво smile
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #50 -: 18 Ноември 2012 08:44:52, Неделя »
tattul,

Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #51 -: 18 Ноември 2012 14:36:21, Неделя »
tattul, ..,както 'казва' theshadow, ...ние сме 'продукт' по един или друг начин,..а децата стават възрастни,..което дава нещо-като "спираловидна - цикличност" tongue ..,всеки,..обаче,..може да е 'само/стоятелен' до-колкото успее да си го позволи или да накара другите да му го позволят,..което е същото,..относно децата,..повечето родители грешат,..макар и не/преднамерено като пред/определят взетите от децата им решения..,по един или друг начин,..и твоят случай не прави изключение,..коментирали сме го и преди,..аз,..обаче,..знам така...детето трябва да бъде подкрепяно,..не насочвано,..като му се покажат и предимствата и недостатъците,..без/пристрастно,..друг е въпроса,..че родителите това ,принципно, не го могат,..а решението трябва да е взето максимално самостоятелно,..когато едно дете се при/учи да бъде не/зависимо от малко,..това ще му даде възможност да разчита предимно на себе си и да взема правилни решения,..бидейки на/ясно с отговорностите,..които поема...и така smile
hola!..

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #52 -: 18 Ноември 2012 14:39:06, Неделя »
а относно животните и хората,..с две-думи,..те са "до/несени",..ние..."при/внесени"..,та зат'ва smile
hola!..

Неактивен Dorian

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #53 -: 19 Ноември 2012 16:13:23, Понеделник »
Quote (theshadow)
За много хора е неразбираемо как децата от някаква малка възраст стават умни. Всъщност... Познавам такива хора и зная механизма на поумняването им още от деца. Няма такова нещо като талантите им да са си били извечно и изначално там у тях. Тяхното развиване на тези таланти и заложби... Нарича се ограбено детство. Докато другите деца играят, вундеркиндът учи. Учи с часове и нищо друго не прави, освен да учи. Понякога по собствена инициатива (причините могат да са различни и не става въпрос за вроденост), понякога заради непреценено амбициозни родители. Но в крайна сметка това е по същество лишаване от право на детство. И е жестоко.
 


 Не мога да се съглася тук. Не можеш да накараш някое дете да седне и да учи, всъщност то ще седне,ама какво ще научи е въпрос на способности . Вундеркинд или отличник не може да се стане само с настояване от страна на родителите.За това трябват унаследени възможности,ген дет му се вика. А пък средата ,че влияе е така,но до определена степен. Работила съм години като учителка, напуснах щото не ми понася таз професия biggrin Последно ме покани един познат,директор в близко до града ни село да замествам за месец,там са само ромчета,ама се съгласих,за да направя услуга (друг е въпроса,че едва издържах ). Еми какво да ви кажа......хубави деца,имат и сърца.....обаче....не можеш да го научиш....каквото ида правиш....За мен лично гена си е ген и не можеш избяга от това.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #54 -: 19 Ноември 2012 18:57:09, Понеделник »
Quote (Dorian)
обаче....не можеш да го научиш....каквото ида правиш....За мен лично гена си е ген и не можеш избяга от това.


 Като бивш "кошмар на учителя"... Че и от етнос... Аз имам някои несъгласия... Всъщност много несъгласия... С тази теория, че "не можеш да го научиш, каквото и да правиш, понеже генът си е ген"... По тази линия баща ми да е без образование, понеже баба ми и дядо ми са неграмотни и нямат нито ден трудов стаж... И аз не би трябвало да имам образование, от етнос съм, ген значи- дали съм второ качество човек?

 Имам наблюдения и как биват "учени" децата от някои етноси и циганчета в това число. А после- неграмотни... Няма да бъдат научени... Не и по този начин... Това, че са ненаучени, за някои деца от етноси, е предопределяне на бъдещето им на клошари, на крадци и каквото там още се полага на онези, които не успяват да се реализират... На такова им се посява да се превърнат... А каквото се посее, това се жъне...

 Системата е така направена, че способства и за воденето на "мъртви души", т.е. на деца от етноси, които преминават от клас в клас, без да са стъпвали нито веднъж в класната стая... Какво ги чака тези именно деца, на какво се учат, щом не са в класната стая? На ровене по кофите, на просия, на джебчийство? На проституция? Какво ги чака? Какво чака децата им, като те нима на друго могат да ги научат децата си? Това си е затворен кръг, който не предполага нищо по-различно от познатата картинка.

 А които ходят на училище, се сблъскват с толкова омраза... И съответно с омраза отвръщат... И тук кръгът се затваря...

 Удобно е за някои политици... Предполагам...

 И не е от гени това положение, в никакъв случай.

 Но това е друга тема... Така че спирам до тук...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #55 -: 19 Ноември 2012 18:59:32, Понеделник »
Quote (Dorian)
Не можеш да накараш някое дете да седне и да учи, всъщност то ще седне,ама какво ще научи е въпрос на способности .


 Не.
 Какво ще научи е въпрос на подход и въпрос на упоритост.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Dorian

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #56 -: 19 Ноември 2012 20:47:53, Понеделник »
Не, Shadow,разбираш ме много грешно, тук не става въпрос дали родителите ни са имали образование или не. Аз по никакъв начин не свързвам интелекта с образованието. Моите баба и дядо също бяха неграмотни,но си носеха светлината в себе си. Дадох пример с ромчетата наистина и може би прозвуча лошо,но наистина беше само пример, не слагам под общ знаменател всички деца от този етнос,има и доста умни ,да не говорим за талантливи. Аз живея в град с много роми и имам приятелки такива,които са чудесни хора,пием кафета,хилим се. Никога не съм делила децата според етноса им като учител,не ми идва отвътре просто.....а и въобще хората не деля по този критерий. Но не се отмятам от това,което писах.....видях го и го изпитах, но може би докато човек не види няма да повярва.
 Воденето на "мъртви души" е практика от години,изключая елитните училища и това е не само за етносите,за всички е. А че е политика съм съгласна.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #57 -: 19 Ноември 2012 21:26:28, Понеделник »
По едно време работех с деца, такива, на които диагнозата им не е да станат гении. Умствена изостаналост- генетичен фактор... Познавателната им дейност, начините, по които учат, протичат по специфичен начин... Но това не означава, че не могат да учат... Позволих си малко да иззема функциите на учителите на това дете... Помагах на детето да си подготвя уроците. За седем години обучение, не го бяха научили нито да чете, нито да смята.

 Промених това... Не направих чудеса, разбира се... Таковата, седем години са пропуснати все пак... Но за една година съвместно учене, детето четеше и пишеше на български и на руски и смяташе със събиране и изваждане на прилично ниво. Ако можех да върна часовника назад и да работя с това дете тези седем пропуснати години, то щеше да може повече. Въпрос на правилен подход и на упоритост.

 Познавам колеги с повече стаж от мен, които са водели подобни битки с деца с проблеми с интелекта и са ги печелили с извеждането в живота на хора, способни да се оправят в този труден свят.

 Зная и какво се случва с интелекта на деца, с които не е работено от специалисти.

 И здрави деца, подложени на неглижиране в какво се превръщат като интелект, зная. Затова и не приемам написаното от теб, дори с уточнението, което правиш.

Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #58 -: 20 Ноември 2012 15:07:24, Вторник »
аз също съм работила с деца,..вярно е,..че всичко е въпрос на подход и упоритост,..работата е трудна и комплексна,..включва работа и с родители,..семейство,..среда,..малко квалифицирани кадри имаме,..които да работят с желание,..не за пари
hola!..

Неактивен MIM

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 142
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #59 -: 21 Ноември 2012 01:13:05, Сряда »
Delta, духа))