Отворена дискусия > КАРЛОС КАСТАНЕДА

Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда

<< < (2/5) > >>

Цеци_Вихронрав:

--- Цитат на: Astaroth в  3 Май 2021 16:37:22, Понеделник ---До тук, практиките които си споделила (конкретно първите две) са практики от началното ниво на нещата и са неща които отпадат и не се потребяват от човек с напреднало ниво понеже играят ролята на патерица, а в реалността никой няма да те чака за нищо, точно както го обсъдихме с Цеци в другата тема.
--- Край на цитат ---


Астарот и си прав и не съвсем. Първата практика макар и не статична я ползвам и сега, за да си почине умът ми. Все още семейство и приятели ме питат защо предпочитам да работя в производство вместо да си клатя краката на бюро в някоя редакция или издателство. Как да им обясня, че работейки в производство, аз работя с ръцете си, монотонна работа и това ми дава възможност да медитирам и да ми почине ума или да изпадна в транс и да програмирам нещо?!?

Astaroth:

--- Цитат на: Цеци_Вихронрав в  3 Май 2021 16:52:28, Понеделник ---Астарот и си прав и не съвсем. Първата практика макар и не статична я ползвам и сега, за да си почине умът ми. Все още семейство и приятели ме питат защо предпочитам да работя в производство вместо да си клатя краката на бюро в някоя редакция или издателство. Как да им обясня, че работейки в производство, аз работя с ръцете си, монотонна работа и това ми дава възможност да медитирам и да ми почине ума или да изпадна в транс и да програмирам нещо?!?

--- Край на цитат ---
То има и продължение...

--- Цитат на: Astaroth в  3 Май 2021 16:37:22, Понеделник ---Това, ако говорим за магия в ролята на защита или атака или друга по-сложна и сериозна цел... За ежедневието стават и за леки цели също... За сериозни неща, по-скоро се разчита на собствената сила и разум..
--- Край на цитат ---
Иначе - да... Магията има за всеки по нещо... зависи с каква цел се практикува...


--- Цитат на: Цеци_Вихронрав в  3 Май 2021 16:52:28, Понеделник ---Как да им обясня, че работейки в производство, аз работя с ръцете си, монотонна работа и това ми дава възможност да медитирам и да ми почине ума или да изпадна в транс и да програмирам нещо?!?
--- Край на цитат ---
Няма как да им обясниш... Човек с магическо съзнание ще разбере, но иначе не става. Аз за това избягвам да говоря на такива теми с хора далеч от този свят. Даже се правя на луд и го обръщам на майтап ако стане въпрос за нещо такова.

keysha:

Astaroth,
никакъв транс не се е опитвал да достигне Кастанеда с тази техника. Тя изобщо не служи за това. В природата около нас има различни места, седенето на определено може да те зареди с енергия, докато друго ще те изстиска като лимон.


Попитах го дали всяко от двете места има специално име. Той каза, че доброто се казва sitio, а лошото — враг; каза, че тези две места са ключът към доброто състояние на човека, особено на човека, търсещ знание. Самото действие на сядане на едното място създава по-голяма сила; от своя страна врагът отслабва човека и може дори да причини смъртта му. Каза, че с дрямката си на моето място съм възстановил енергията, която съм прахосал в изминалата нощ.


В България например имаме поверие, че трепетликата е дърво вампир и не бива да се сяда под трепетлика, защото ти изсмуква енергията. Не знам дали е вярно, но никога не сядам под трепетлика.
Нещо подобно е техниката с намиране на добро място. Просто начин да се предпазиш от зловредни природни влияния.


Ето още един случай на търсене на доброто място, на което трябва да изчакат дон Хуан:


Нестор огледа земята с полупритворени очи, търсейки подходящо място за сядане. Аз съзнавах болезнено, че е твърде недодялан в това. Паблито, който беше до мене, на няколко пъти сякаш беше готов да пристъпи и да го поправи, но се въздържаше и си почиваше. Най-сетне Нестор избра мястото след моментно колебание, Паблито въздъхна облекчено. Знаех, че мястото, което Нестор беше избрал, е правилното, но не знаех как съм го разбрал.


И не, не си гадината. Говориш за неща, които не познаваш и не разбираш, а се опитваш да държиш като че ли всичко ти е ясно. Това по-скоро е смешно.
А техниките са нистина начални. Почнах от А и Б, ти от Я ли очакваше да почна?    [wizard]

keysha:

Цеци, казваш "Третата свъс кълченето на пръстите... Ами шантава е."
Цитата, който съм копирала не е най-доброто описание на техниката. Ще се опитам да я опиша по-ясно.


Когато гледаме, погледа ни почти винаги е фокусиран в някаква точка пред нас. Ние обръщаме внимание само на това, което е в обалстта около тази точка, останалото, което хващаме с периферното зрение просто игнорираме. Първата част от техниката се свежда до това да превключим вниманието към периферното зрение. Това е лесно. Можеш да  поекспериментираш докато гледаш телевизия. Опитай се да гледаш целия екран - това, което е на преден план и фона. Ще видиш как сме фокусирани върху много малка част от зрителната информация.


Когато излезеш навън, насочваш погледа далече напред и по същия начин "превключваш" към периферното зрение. Стремиш се да гледаш всичко което ти е в обхвата, т.е. почти 180 градуса. С малко практика ще се получи. Кълченето на пръстите не е задължително, можеш да носиш някакви предмети между пръстите. По принцип това се прави с кристали, но и обикновени болтове вършат същата работа. Въпроса е от ръцете да идва допълнителна информация, която да товари вниманието.


Накрая е добре едновременно с всичко това да чуваш и звука от стъпките ти. От една страна това е още информация, която да претовари вниманието, от друга стъпките добавят ритъм, а съм сигурна, че знаеш какъв ефект дава ритъма.


Това е техниката, лесно се усвоява, но ефекта идва след доста практика.

Astaroth:

--- Цитат на: keysha в  3 Май 2021 17:54:24, Понеделник ---И не, не си гадината. Говориш за неща, които не познаваш и не разбираш, а се опитваш да държиш като че ли всичко ти е ясно. Това по-скоро е смешно.
--- Край на цитат ---

Никъде не отричам това със специалните места, Keysha... Това му е уловката на Кастанеда... В едното изречение говори за едно нещо, в следващото за съвсем друго, в третото за преживявания породени от въздействието на наркотиците, в четвъртото - за тотална измислица, нямаща нищо общо с предните три изречения. И всеки вижда и обвързва нещата с вече наличния си опит.

От там идват и разликите... За мен във въпросната глава се говори и за специалните места, и за търсене на подходяща поза за медитация, защото правя връзка с това как в началото търсех удобна такава и се въргалях като луд докато открия, че има всевъзможни варианти...  И мога да ти извадя и цитирам отделните изречения от книгата които ще са в подкрепа на това мое твърдение...

Мога да ти извадя отделни изречения които ще си паснат перфектно и с това как като се опитваш да достигнеш транс и не знаеш какво да правиш се втренчваш във вътрешната част на клепачите си и започват да се появяват какви ли не блещукания и цветове и главата започва да те боли, понеже се опитваш да фокусираш нещо на изключително близко разстояние и напрягаш зверски очите си...

Можем да си вадим от контекста отделни цитати и да спорим до безкрай и пак няма да стигнем до обща отправна точка, защото както става ясно - всичко зависи от интерпретацията, а тя интерпретацията си е лична и обвързана с личния наличен опит...

Не мисля, че ти си човека който да определя какво точно познавам и разбирам... Не съм и аз човека който да определя това какво познаваш и разбираш ти...

Но да речем, че съм в грешка... С удоволствие очаквам развитието на темата и твоята интерпретация на Кастанеда...

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия