Отворена дискусия > КАРЛОС КАСТАНЕДА

Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда

(1/5) > >>

keysha:
Понеже в този форум откривам някаква, леко изкривена представа за съдържанието на книгите на Кастанеда, в тази тема ще се опитам да представя описаните техники от малко по-различна гледна точка. Понеже медитацията беше спомената в друга тема ще започна от нея.


Във "Втория пръстен на силата" е описана тадиционната техника за статична медитация (вероятно отговаря в накаква степен на дхарана, дхиана при йогите). Наричат я втренчване. Цитатите по-надолу са от същата книга:



Накара ме да седна на твърдо утъпканата земя с гръб, опрян на един дебел кол, висок около петдесет сантиметра, забит в земята почти до стената на къщата. Имаше още четири такива кола, забити в редица на около шейсет сантиметра един от друг.
...
Човек трябвало да седи на земята върху мек килим от листа или върху възглавничка, направена от естествени влакна. Гърбът трябвало да е опрян o дърво, дънер или гладка скала. Тялото трябвало да е напълно отпуснато. Очите никога не бивало да се фиксират върху обекта, за да не се изморяват. Втренчването представлявало много бавно сканиране на обекта, в който си се втренчил, обратно на часовниковата стрелка, но без да движиш главата си. Тя добави, че Нагуалът ги накарал да забият онези колове, за да подпират на тях гърбовете си.
...
-Първото нещо, което Нагуалът направи, бе да постави едно сухо листо на земята и да ме накара да го гледам с часове. Всеки ден носеше по едно листо и го поставяше пред мен. Отначало мислех, че листото е едно и също и той го пази от единия ден за другия, но след това забелязах, че листата са различни. Нагуалът каза, че когато разберем това, вече не гледаме, а се втренчваме. Ако се втренчваш в купчина листа с часове, както той ме караше да правя, мислите ти стихват.  Трудността при втренчването е да се научим да стихваме мислите си. Нагуалът каза, че предпочита да ни учи как да правим това с купчина листа, защото лесно можем да си набавим всички листа, от които се нуждаем, винаги, когато искаме да се втренчваме. Но и всичко друго би свършило същата работа.


От цитатите се вижда, че споменатото в другата тема "търкаляне по земята" няма нищо общо с търсенето на място за медитация. За смисъла на тази техника ще пиша в някой от следващите постове.

keysha:

И още една медитативна техника описана в "ЕДНА ОТДЕЛНА РЕАЛНОСТ", която може да се практикува както статично, така и динамично :


— Как мога да спра да разговарям със себе си?
— Първо трябва да използваш ушите си, за да облекчиш малко своите очи. От момента, в който се раждаме, ние използваме очите си, за да преценяваме света. С другите, а и със себе си, разговаряме главно за това, което виждаме. Воинът знае това и слуша света. Той слуша звуците на света.
...
Започнах да се упражнявам в слушането на „звуците на света” и продължих тези си занимания два месеца, както беше определил дон Хуан. В началото ми беше мъчително да слушам, без да гледам, но още по-мъчително беше да не разговарям със себе си. Към края на двата месеца вече можех за кратко да спирам своя вътрешен диалог, както и да насочвам вниманието си към звуците.

keysha:
Основната динамична техника, описана в "Сказания за силата" е правилната походка:



Каза, че правилната походка е похват. Воинът първо кълчи пръсти да привлече вниманието върху ръцете си; после започва да гледа, без да фокусира поглед, право пред себе си, в която и да било точка от дъгата, която тръгва от върха на стъпалата му и свършва над хоризонта — по този начин той буквално „изпълва” своя „тонал” с информация. „Тоналът”, останал без пряка връзка с елементите на своето описание, става неспособен да говори със самия себе си и потъва във вътрешно мълчание.
Дон Хуан обясни, че няма никакво значение разположението на пръстите и че единственото съображение е да се привлече вниманието върху ръцете, като пръстите се кършат по най-различни странни начини, и че важното е очите, без да се фокусират, да долавят множество черти от света, но не да определят какви са те. Добави, че по този начин очите могат да долавят подробности, които убягват на нормалното зрение.

Astaroth:

--- Цитат на: keysha в  3 Май 2021 13:06:09, Понеделник ---От цитатите се вижда, че споменатото в другата тема "търкаляне по земята" няма нищо общо с търсенето на място за медитация. За смисъла на тази техника ще пиша в някой от следващите постове.
--- Край на цитат ---

Keysha, ако трябва да се разиска онова с търкалянето по пода, то трябва да се извади цялата глава от въпросната книга. Нямам намерението, нито пък мотивацията да го правя. Също така трябва да ти обясня неща от закритите секции, за да разбереш от къде идва разминаването между това как аз и ти гледаме на нещата, респективно магията... но и това нямам намерение и мотивация да го правя. Магьосническо его ако искаш го наречи...

По-натам във въпросната глава от книгата се обяснява как Кастанеда погрешка се втренчва във вътрешната страна на клепачите си.. И го е заболяло главата и му е станало лошо и никакъв транс не е достигнал. Само се е ядосал човека на неуспешните си опити да го достигне транса.

До тук, практиките които си споделила (конкретно първите две) са практики от началното ниво на нещата и са неща които отпадат и не се потребяват от човек с напреднало ниво понеже играят ролята на патерица, а в реалността никой няма да те чака за нищо, точно както го обсъдихме с Цеци в другата тема. Това, ако говорим за магия в ролята на защита или атака или друга по-сложна и сериозна цел... За ежедневието стават и за леки цели също... За сериозни неща, по-скоро се разчита на собствената сила и разум.. Така че, малко свий платната, моля те... Не сме в училище, че да се натягаме за оценки, понеже... или да доказваме нещо на някой...

Май, май... пак излязох гадината... >:D Ама съм си директен... без лоши намерения, разбира се! 

Цеци_Вихронрав:
Първата и втората техника за медитация са ми познати и ги ползвам постоянно. С тази разлика, че първата я правя докато работя нещо и съвсем не съм статична.
Третата свъс кълченето на пръстите... Ами шантава е. Предполагам става въпрос за това което ние наричаме във форума моментно осъзнаване или нулиране при което също виждаш подробности които иначе ти убягват, но кълченето на пръстите ми идва в повече шантаво.

--- Цитат на: keysha в  3 Май 2021 13:06:09, Понеделник ---Понеже в този форум откривам някаква, леко изкривена представа за съдържанието на книгите на Кастанеда,
--- Край на цитат ---
Ние не отричаме Кастанеда. Той има доста добри практики, но това не е четиво за начинаещ със силно развито въображение. И не е понеже в книгите си, Кастанеда открито подтиква към използване на халюциногени и опиати, а това не е добра идея.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия