Автор Тема: Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали  (Прочетена 23041 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« -: 29 Декември 2014 12:37:39, Понеделник »
Във връзка с постъпили запитвания от тукашна потребителка на форума защо съм крайно и трайно против да се обсъждат религия и ритуали в настоящия форум, дори да е само като символика- и съм със склонност да забранявам подобни разисквания... И във връзка с последващо искане мотивите ми да са публично достояние, до колкото касаят работата на форума... Поствам писмото ми с отговора по запитването, за всеки, който си е задавал същия въпрос...  Ето го отговорът ми-

 "Сравнимо с ученето на висша математика- за пример...

 За някои - учат висшата математика и не усещат никаква тежест, при което... Развиват се в тази област- математиката, правят и най-обемните изчисления без да им мигне окото и изразът  "сложно изчисление" не присъства в речника им...

 А други... Други не могат да научат висша математика, колкото и да се стараят... Колкото и да се опитват да вникнат в тази наука- не се и не се получава...

 Причината да не успяват е травиална- устройство на мозъка с преобладаващо онова полукълбо, което не отговаря за сметките...

 Не е означител, че тези хора са глупави, щом не могат да научат висша математика... В никакъв случай...

 Не са глупави... Различни са... Заради устройството на мозъка, те не разбират от висша математика и колкото и да се стараят, никога няма да разбират на същото ниво като онези, на които мозъците им са с устройство да разбират висша математика... Но това е за сметка на факта, че разбират от други работи... Хуманитарни науки... Удават им се хуманитарни науки... И други работи...

 Такива едни други работи, които пък онези с висшата математика колкото и да се напъват и да се стараят- никога няма да разбират на същото ниво, отново по травиалната причина- защото тяхното устройство на мозъка е таковата- друго...

 Аналогично е и с магията... На едни е дадено да се развиват в областта на магията... На други не е дадено... И не защото им има нещо- травиални причини... Устройство на мозъка...

 Само че с математиката е лесно... Не разбира някой от висша математика... Установява, че не му е дадено да я научи... Вместо нея човекът научава други работи, за които е устроен да му се удават... И до тук.

 А с магията е друго... Не му се удава на човекът да я учи, но не спира да се занимава и то по начин такъв... Сравнимо е все едно детето по някаква причина да е лишено от дар- възприемане на чужд опит и от чувство за болка, да е докопало печка и да го виждаш ръката му да изгаря вътре... И...

 И...
 Да му обясняваш къде е проблемът- детето няма те възприеме... Да го чакаш детето само да почувства болката- но то детето няма да я почувства, защото е неспособно да я почувства...

 Опитваш да го махнеш детето от очевидно вредящата му печка, а то пищи, дращи, рита и всичко останало по пълната програма на недоволството... Обяснява ти, че в печката като му изгаря ръката и е прекрасно за него, а ти си лошата, защото разваляш прекрасното... И каквото и да му разправяш на детето като обяснения- няма да го разбере, защото не може да го разбере... А не може да го разбере, защото не му е дадено от природата да го разбере...

 За ритуалите... Нумерологията... Астрологията... Символиката... Прочието... Аз, ти... Някои... Осъзнаваме, че те не са магия и може при нужда да се забавляваме с тях и да си направим хубаво изкарване с тяхна помощ- да си създадем примерно приятна обстановка и настройка, да си осигурим добро настроение, да си изработим някоя "патерица" за после да направим с "патерицата" някаква общо казано- някаква магия и прочието... Приложения да им намерим - много... Ще го направим, без да си навредим...

 Други обаче не осъзнават това, което ние осъзнаваме... Което е по-лошо- никога няма да бъдат в състояние да го осъзнаят... Те са като детето с ръката в запалената печка... Информацията я пречупват по невъобразим начин и това им вреди... Се получава като краен резултат- сравнимо като огъня, дето изгаря ръката на детето, а то не реагира, защото не осъзнава нито болка, нито може да се поучи от чужд опит... И аналогично- не са способни да схванат, че си вредят и как, и защо- нищо не може да промени това... И дори ако много настояваш- ако опиташ да им го кажеш систематично- ще те намразят и ще продължат по старому с "ръката в огъня"...

 Да... Осъзнавам, че за мнозина поведението ми със забраната на обсъждането на определени видове информация е равнозначно на да ме възприемат като Надувко Неуметнически Божествений... Но предпочитам да съм Надувко Неуметнически Божествений, отколкото пред очите ми да се разпадат хора, които са си поверили безопастността на практиките си на форума...

 Не искам да участвам в нечий разпад, като допускам да се публикува информация, която може да задълбочи въпросния разпад, поради невъзможността да осъзнае обяснения...

 Затова и понякога отказвам да обяснявам мотивите си... И просто отсичам какво не искам да има във форума и се налагам... Ако трябва и не ми е останало нищо друго като варианти- приемам да съм Надувко Неуметнически Божествений... Ще платя тази цена...

 Накрая във форума ще пишат или такива хора, способни да се развиват в магията- или никой...

 Но такава гледка- разпадащи се хора... Вредящи си сами на себе си хора... Няма да допусна... "
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #1 -: 29 Декември 2014 13:36:11, Понеделник »
Форумът е твой и ти налагаш правилата. Разбирам мотивите ти. Но не съм съгласна. Защото в крайна сметка всеки сам носи отговорност за себе си. А информация по въпросните теми има достатъчно в интернет. Какъв е проблема да се обсъждат тези теми на някакво ниво? В затворените секции.
 Както казах, съгласна не съм. Но приемам забраната и ще се съобразя.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #2 -: 29 Декември 2014 14:02:59, Понеделник »
Delta, така е... Предостатъчно информация има в нета, всеки сам си носи отговорност... Но... За мен е сравнимо с наркотиците... Продават ги, не е тайна какви са им вредите и накрая се получава така, че всеки сам си носи отговорност... Но само да науча, че някой, на който държа, е посмял да посегне към наркотици... Или ще спре, защото аз казвам, или ще ме намрази, докато се опитвам да го спра... Такова е отношението ми и спрямо информацията, която някои хора може да пречупят погрешно...

 В повечето случаи не се осъзнава като опасност... А някои пречупват и пречупват и... И накрая вече става видимо колко точно са се увредили на ниво психиката си, но е късно да се върнат назад и да бъдат със света... Опасността не е въображаема, а съвсем реална... Има психични заболявания, които стартират със занимания с религия, мистика, магия, окултизъм... И всеки от пострадалите първоначално си е мислил- "А, това да си увредя психиката- то на мен не може да ми се случи".

 Още повече, че увредата не настъпва от веднъж рязко и на едната вечер си ляга човекът с един акъл, а от другата сутрин- става с друг акъл... Увредата на психиката настъпва бавно и неусетно както за човека, който се уврежда, така и за неговите околни... Докато накрая след много време е вече видимо за всички и е страшно, а освен това НЕЛЕЧИМО. Т.е. увредата става перманентно състояние. В кратък момент на прояснение може човекът да се усети, че нещо не е наред или пък да го усетят близките му и да отива на психиатър, предписват му се хапчета, но... Пие си хапчетата човекът, после за много кратки моменти се осъзнава и се оглежда за психиатъра си за помощ, но накрая пак губи връзка с реалността и пак стига до повторение на увреденото си поведение-

  Знам, че примерът ми е изтъркан, но... Увредата в краен вариант е примерно тази (макар да може да изглежда и по доста друг начин, но като за пример- става)-

 

 И понеже ритуалите и обсъждането на богове са сред нещата, способни да тласнат към подобен род увреди на психиката, също и защото пред очите ми са били достатъчно хора, окъсали в това отношение на психично ниво и то окъсали сериозно... А и поради мотивите ми изложени по-горе в първия ми пост... 

 Благодаря ти Delta, на теб, а и на всички, които дори несъгласни, ще уважат решението ми да не се коментират ритуали, религия... 

Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #3 -: 29 Декември 2014 14:06:27, Понеделник »
Quote theshadow ()
Има психични заболявания, които стартират със занимания с религия, мистика, магия, окултизъм
Имам приятелка такава. Но не ми се коментира.

 
Quote theshadow ()
Благодаря ти Delta, на теб, а и на всички, които дори несъгласни, ще уважат решението ми да не се коментират ритуали, религия...
Приемам решението ти, защото към момента съм преценила за себе си, че искам да остана във форума. Все пак би могъл да поизтъниш рамката... имаме затворени секции и прочее. Ти си прецени.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #4 -: 29 Декември 2014 14:13:15, Понеделник »
Delta, в затворените секции идват и нови хора и докато да им обясним за какво става въпрос и то не се знае... Може и аз да подхождам по-строго, но пък така ми е по-спокойно, наистина... Благодаря ти за проявеното разбиране- още веднъж...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #5 -: 29 Декември 2014 14:22:33, Понеделник »
Хубаво е другите да се изкажат по въпроса. Хайде, дами и господа, не се свенете smile

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #6 -: 29 Декември 2014 14:55:18, Понеделник »
Ще го направя, малко по-късно. smile
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #7 -: 29 Декември 2014 15:18:27, Понеделник »
posleden, ще очаквам мнението ти...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #8 -: 29 Декември 2014 15:42:19, Понеделник »
Нямам никакво намерение да водя спор, защото спорят онези, които не са сигурни в своята теза или тези, които държат на всяка цена да наложат своята над другата. Нямам и намерение да убеждавам, защото не съм проповедник нито политик, който си пробутва платформата. Не на последно място - да споря с атеист на религиозна тематика е като... атеист да убеждава мен, че няма такова нещо като Бог - кауза пердута!
 Смея да кажа, че преживях много, минах през много шит в живота си и продължавам да минавам! Наред с това твърдя за себе си, че интелектът ми е ..добър, че съм силен и способен човек, както в личен план, така и по отношение на способностите ми адекватно да разбирам и ръководя хора. Не намирам за нужно да крещя силно колко много мога, понеже твърде често твърденията за собствените ни умения са достатъчно силно преувеличени.
 Защо обаче казвам това - защото, ако преживях някои неща, ако не станах изрод и днес предпочитам да се обърна и да си тръгна, наместо да отмъщавам, то това е само и единствено заради вярата ми Бог! Не само че не се разпаднах, но и оцелях и останах човек!
 Не намирам за правдиви думите ти, ако и да има много филмиране около окултизма. Все пак няма да се съглася с теб. Ако някой е предразположен към психическа увреда в следствие на лабилна психика или емоционална лабилност, то затова не е виновен нито окултизма, нито ритуалите, а само човека. Поводи за обсесия или компулсия, или и двете, както и параноидни налудности могат да се намерят във всичко!!! В очите на скептиците ти и аз изглеждаме доволно луди въобще, понеже вярваме в магията. Наречи ги невежи, но никак не са малко. Та... Ти луд ли си? Понеже аз не съм. Но за краен материалист ти и аз никак не сме с всичкия си!
 Мисля да спра до тук, смятам, че е важно да се спазват личните граници и избори - товите като администратор и атеист, но и моите - да не ми се занимава да водя глупави спорове.
 Хубаво е обаче, просто препоръка, на входа на сайта да сложиш обявление, че това е форум за атеисти.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #9 -: 29 Декември 2014 15:46:01, Понеделник »
Quote LyLyth ()
Ако някой е предразположен към психическа увреда в следствие на лабилна психика или емоционална лабилност, то затова не е виновен нито окултизма, нито ритуалите, а само човека.

 Това го подкрепям на 100%

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #10 -: 29 Декември 2014 15:56:40, Понеделник »
Смятах да не взимам отношение по въпроса просто защото отказвайки се от правата си във форума дадох ясно да се разбере какво е отношението ми към политиката на форума.
 Друг е въпроса че тук са мои приятели които познавам и на физическо ниво и общуването ми с тях ми липсва,но щом съм почнала да продължа.
 Мисля че Лилит е права отбележи на входа на форума че той е за атеисти и така ще си спестиш доста неприятни изказвания и ще спреш да се сблъскваш с хора с увредена психика.
 Мисля това е достатъчно.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #11 -: 29 Декември 2014 16:10:06, Понеделник »
Quote хеката ()
отбележи на входа на форума че той е за атеисти

 Аз определено не съм атеист, обаче smile И като се замисля, във форума има теми, които биха били потенциално опасни повече, отколкото нищенето на религия и т.н.
 Сянка, не би трябвало да се чувстваш отговорен към никого. Това, че аналгина се продава свободно в аптеката, не означава, че аптекаря, продал го на някой, е виновен, ако същият се предозира и си навреди. Права е Лилит - който си е фанатик, се фанатизира и филмира по всякакъв повод.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #12 -: 29 Декември 2014 16:11:27, Понеделник »
LyLyth, преди да напишеш своето мнение... То аз на ЛС споделих на една от пишещите тук по тази тема дами, още един мотив да не искам в този форум да се обсъжда религия. Написах, че ако започнат такива разговори, тогава вярващите ще се наобиждат от това, че аз не вярвам... А аз от своя страна ще почна да споря с тях. В край на темата всички ще са скарани. Тези твои думи-

 
Quote
Не на последно място - да споря с атеист на религиозна тематика е като... атеист да убеждава мен, че няма такова нещо като Бог - кауза пердута!
 
 Току що твоите горни думи ме наведоха на това да направя публичен и още един от мотивите ми да не желая във форума да се обсъждат религии... След като не сме в състояние да ги обсъждаме спокойно и без излишно палене и прочие... Предпочитам да си спестя това, което ще последва...

 Що се отнася до психичните отклонения, които може да предизвика религията (която и каквато и да е тя)... ОКР даже го изключвам от графата на проблемите, тъй като се преодолява... Ако ти се чете по въпроса таковата- ще си намериш материали на АПА и ще ги изчетеш... Но не за обсъждане... Ако те интересува за себе си прочети, а ако не... Просто не четеш и готово...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #13 -: 29 Декември 2014 16:12:39, Понеделник »
Delta, добрият аптекар няма да продаде 5 кг аналгин на човек, ревящ срещу него и с признаци на суицидни мисли... Ако е добър аптекар, таковата...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Мотиви- защо не се обсъждат религия и ритуали
« Отговор #14 -: 29 Декември 2014 16:17:45, Понеделник »
theshadow, може пък да ни оставиш някое забутано, скрито местенце да си говорим за тез работи, а ти просто да не пишеш там wink Примерно.  А това, че напоследък нищо не обсъждаме спокойно е проблем не на темите, а на нас, пишещите.
 Както казах, подкрепям Лилит и Хеката, но ще се съобразя с крайното ти решение.