Отворена дискусия > ШАМАНИЗЪМ

Литература за шаманизма на български език

<< < (3/4) > >>

Blackwolf:
Цеци, не си права - развихрената фантазия и призоваването нямат общо. То е като някой да се мисли за велик в дадена област (напр. че е велик футболист), но да не е, а друг да се мисли за голямата работа и наистина да е. Не знам дали примера е много ясен.

В крайна сметка решаващо е какво правиш с призоваването. В традиционните култури шаманите биват признати само и единствено когато дават реални резултати в работата си и то в достатъчно много случаи. Напр. от 10 болни да могат да излекуват поне 7 или 8. Ако излекуват 1 или 2-ма - не става работата. Сега си го измислям в движение, но нещо такова.

Има един добър труд на Л. Щернберг, "Избранничеството в религията", където се описва точно този процес. Мисля, че има превод и на български.

Цеци_Вихронрав:
Черен Вълк, май аз не се изразих правилно, но го писах след работа и уморена и... Извинявай!
Предполагам, че за шаман избират някой с ясновидски способности, в същото време умен и имащ желание да учи още, защото ако не познаваш растенията и свойствата им няма как да лекуваш. Т.е. някой който изпъква със ум и способности на фона на останалите във племето. Мисълта ми беше за шамансаката болест...
Такива сънища като описания в разказа могат да се получат при треска, а в комплект с ясновидство и се получава. Може и... Нали никой не се натискал особено да става шаман понеже било отговорно и т.н., та нормално е като те нарочат за шаман и да се поболееш от нерви и притеснения.
В случая не отричам шаманската болест, а и търся логично обяснение.

Blackwolf:
Основен принцип в шаманизма (вкл. и в Core shamanism-а, който се опитвам да разбера) е, че шаманът не лекува, предсказва, прави това или нова. Всички тези неща ги вършат духовете, а шамана само посредничи. Кухата кост, както казва Подиграващия Враните.

Шаманската болест както казах е класически вариант. Същото се случва при много други практики. Прим. в чан си имат термин - "чан бин", чанската болест (на яп. дзен бьо). Хващат я след определено време на практикуване на чан и тя ознаменува вътрешната трансформация на адепта.
Същото е при шаманизма.

Ако разбираш руски гледай или прочети това:
https://postnauka.ru/video/52246

Цеци_Вихронрав:

Blackwolf:
Преди няколко месеца излезе книгата от Михай Хоппал "Култури - шамани - знаци", С., ИК "Огледало", 2016.


Професор Muxaй Хоппал е унгарски фолклорист и етнолог, един от водещите изследователи на шаманизма и създател на етносемиотиката, автор на поредица от филми за шаманизма сред сибирските народи, Корея, Китай и др.
Сборникът съдържа научни статии и тезиси на М. Хоппал, в които се разкрива същността на шаманизма, значението на шаманската болест и инициационните обреди, доказва се ползата от изследването на вярванията, митовете, фолклорните традиции, направен е опит за бъде разшифрован езикът на надгробни знаци, както и връзки между писмените повествования и оперативната човешката памет. Представени са и разяснени основополагащи понятия и методи на работа в авангардни направления от модерната антропология и етносемиотиката.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия