От тук може да видиш всички публикации на този потребител.
Публикации - Blackwolf
1
« -: 2 Януари 2018 17:47:38, Вторник »
Като отсеем художествената измислица, остават девиациите на един силно уплашен и комплексиран човек, който отчаяно търси компенсаторни изяви.
Поне така започва. След това по гениален начин успява да превърне собствените си проблеми в изключително печеливш бизнес. Не е толкова чудно - нишата от комплексирани, уплашени и желаещи (поради това) самоизява хора очевидно е голяма и благодатна.
2
« -: 7 Ноември 2017 21:59:26, Вторник »
Дори описанията които чета за способността да си някъде и да пратиш сокол примерно и да гледаш през неговите очи ми идват като описание на телепатия. Е те това например в Мексико наричат нагуализъм (не фентъзитата на Кастанеда). Иначе за нишките и пр. не знам - нещата обикновено са прости. Това са някакви измишльотини, които обаче звуча по-така - което явно е целта. Но хората, като им кажеш, че нещо е просто, някак си разбират, че е лесно. Нищо подобно, горски! Има куп прости неща, които обаче не са лесни... Иначе душата ти излиза от тялото всеки ден. По-точно всяка нощ.  Да не говорим, че може би имаме няколко различни видове душа. Хиваро примерно имат къде 9 на брой (от които две се използват само на война). Па ние да не сме по-доле от тия голи диваци?
3
« -: 6 Ноември 2017 22:35:37, Понеделник »
Въпросът е чисто практически. Ако има "астрално пътуване" (каквото и да е това), то може ли да ти даде неща, които "в тялото си" не можеш. Прим. да си тук, но да видиш нещо, което става прим. на 100 км. от тялото ти. Ако това е възможно, дебатът дали има или няма "астрално пътуване" е лишен от абсолютно всякакъв смисъл. Ако не е възможно няма въобще защо да хабим думи за това.
4
« -: 3 Ноември 2017 22:28:41, Петък »
Вече излезе програмата. Ето я ТУК. Най-отдолу можете да изтеглите програмата и каталога в pdf. Прикрепен е списъка с филми с кратки анотации.
5
« -: 9 Октомври 2017 18:22:30, Понеделник »
От 14 до 18 ноември т.г. в София ще се проведе поредния международен фестивал на етнографското кино. Тази година той ще бъде под наслов "Into the Spirit World" - "В духовния свят" (или "В света на духовете", ако ви харесва повече  ). Голяма част от селектираните филми ще бъдат посветени на шаманизма в различни части на света. Все още нямам официалната програма за това кой филм на коя дата и от колко часа ще бъде прожектиран, но скоро ще бъде налична. Ще се провежда в кино "Влайкова". Тук има малко първоначална информация. http://ifefsofia.org/Ако се интересувате от проявата мога да дам по-подробни сведения, когато се появят.
6
« -: 11 Септември 2017 20:52:24, Понеделник »
В "Пътят на шамана" е обяснено добре за животните на силата.
7
« -: 11 Септември 2017 19:24:26, Понеделник »
"Животното на силата" е съюзник, съветник, помощник на шамана. Разбира се в разните езици и култури го наричат с различни имена. Това е нещото, с което шамана се свързва при пътуванията си (обикновено когато се пътува в Долния свят, но може да го срещне и в горния.) Аз лично го наричам с това име, което е използвано от М. Харнър.
Това всъщност е дух, животното на силата е дух. То може да е както реално съществуващо животно, така и някакво древно (от изчезналите вече), така и митологично, прим. дракон или нещо друго.
Между другото в книгата си Харнър доста точно описва какво разбират в местните култури в Мексико под тонал и нагуал и как това се различава от интерпретацията на КК.
8
« -: 11 Септември 2017 19:07:04, Понеделник »
Нещото което ми направи впечатление в началото на книгата е как едни индианци от някакво си племе са умеели да се превръщат в животни...май се разказваше за койоти или вълци...Невъзможно е буквално да се превърнеш в животно, но...дали това за което говори Кастанеда в конкретния случай не е магия на илюзията или...обсебване/сливане ? Именно това се нарича нагуализъм в антропологията/етнографията, когато се говори за вярванията на народите от Центр. Америка. Думата нагуал е астекска и при науаезичните народи (науа е езиково семейство, към което освен астеките принадлежат още няколко групи) означава т.нар. животно на силата на даден човек, както и човека, който може да се превръща в това животно. Доколко това е реално, какво всъщност имат предвид и пр. е отделен въпрос, важното е, че местните народи в Мексико и до сега вярват в това. Кастанеда дава своя трактовка на понятието нагуал, което няма много общо с традиционното. Като цяло темата за въпросното превръщане (на англ. обикновено се използва думата Shapeshifting) е типична за почти всички шамански култури по света, а там където не са запазени шамански практики (напр. в Европа) често пъти е част от фолклора.
10
« -: 27 Май 2017 22:09:39, Събота »
11
« -: 11 Април 2017 17:44:50, Вторник »
Попадна ми нещо интересно. Уте Дукова, "Наименования демонов в болгарском языке" (прев. от немски). http://www.twirpx.com/file/2201979/
12
« -: 11 Април 2017 16:18:57, Вторник »
Зависи от случая, зависи от отмъщението, и въобще зависи от всеки конкретен случай.
13
« -: 11 Април 2017 16:12:37, Вторник »
Именно, опитват се да възродят. Както в Европа се опитват да възродят Асатру, или в Гърция има групи, които се опитват да възродят древногръцката религия, в Русия т. нар. родноверние (има и други имена) и пр. и пр. Иначе в Турция при тази засилваща се ислямизация на сегашния режим къв тенгризъм, кви пет лева? Т.е. нещо, което го няма като пряка традиция по фолклорни мотиви, по исторически сведения и пр. да се възстанови. Окей, лошо няма, но да се каже, че това е нещо възстановено. Т.е. старото, на което претендират, че са наследници едва ли е било точно такова, меко казано. Когато няма директно конкретно предаване на традицията от човек на човек, без прекъсвания, става въпрос за свободни съчинения... Да са се запазили някакви части - може. Но това са именно части, при това неголеми. А тези неща работят когато са цялостни. А приказки за корени и пр. са чиста проба реклама и хвърляне на прах. Живеем вече в 21 в., не в средновековието, където хоризонтът се е ограничавал до околните пет села... Човек има информация и може да се обърне към тези неща, които са му по сърце, които му говорят, които припознае като отговарящи на неговата същност. И ако ще да са от Занзибар... Именно тази агресивна реклама с битово-цървулен привкус и агресивно отричане на всичко останало ми е хем смешна, хем съвсем неприятна.
14
« -: 11 Април 2017 12:30:42, Вторник »
Напоследък в социалните мрежи, а и в някои медии доста се върти името на една авторка - Розмари де Мео и нейната книга "Стопанката на Господ". Вероятно сте я забелязали. Авторката претендира да е наследник на стара народна традиция с наричания и усилено рекламира своя продукт. Лично аз не знам дали тази система работи или не, но смятам, че тя не е традиционна, а е продукт на съвременни интерпретации (в случая на г-жа Де Мео), т.е. имаме едно типично Ню-ейдж явление. Лошо няма -аз не съм противник на Ню-ейджа, стига да си признава, че е такъв... В случая обаче се претендира, че това е нещо съвсем автентично - ама не е. И нещо друго. Г-жа Де Мео изключително напористо рекламира своя продукт, отричайки крайно агресивно всякакви други системи, начини и практики. Демек ако се истински българи - това е нещото. Зарежете всякакви медитации, концентрации и асани (примерно). Ще ми се да подискутираме, пък и да пораздвижим форума.
15
« -: 11 Април 2017 12:18:51, Вторник »
За славянската митология може да се намери ценна информация в трудовете на проф. Анчо Калоянов. По-специално в "Български митове", С. 1979 г.
|