Първото, боядисано в червено, великденско яйце (някои го освещават в църква), се поставя пред икона в дома ви. Стои там до следващия Великден.
В Четвъртъка, след като боядисате първото (ново) червено яйце, старото се чупи и се оглежда съдържанието му.
Ако е цяло (по принцип, така трябва да е - сякаш току-що е сварено), означава, че предстоящата година ще е добра - в такъв случай, по различните места в БГ - яйцето или се дава на кокошките, да го изкълват; или се заравя на нивата, за богата реколта, в обора - за умножаване на добитъка; или се заравя в мравуняк - пак за берекет. Вариантите са много, но все - свързани със "даване" на Земята - щом яйцето е "добро".
Ако яйцето е вмирисано (обикновено е такова, ако е било пукнато) или "изкуфяло" отвътре, се хвърля в река, като се нарича - водата да отнесе ....
П.П. Във всяко селище си има различни обичаи, свързани с първото великденско яйце, различни наричания върху новобоядисаното, върху миналогодишното...Всички са свързани с идеята, да предизвикат плодородна година и да се попречи на болести, мор по добитъка и хората, да споходят дома... Предлагам да разкажете, ако по вашия край има нещо специфично, свързано с наричанията върху яйцето.
Странно действие е това с църквата. Все пак боядисването на яйца е езичество, а не християнство. Копирам за удобство нещо, дето по принцип си го зная:
"Според някои изследователи думата „перашка” (бурак) идва от праславянското „пер” – „бие град”, „удря гръм”. От своя страна тази дума произлиза от още по-древната „квер” – дъб. От нея води корените си и името на древния бог на грамотевиците Перун. Полабските славяни наричат четвъртък „Перундун” – „Перунов ден”. Тогава се правели ритуали против грамотевици. Може би затова до ден днешен яйцата се боядисват в четвъртък. "
Из umma.blog.bg
Частта с гадаенето за плодородието при чупенето на старото яйце, пак е извадка от култа към Перун- главният бог, повелителят на дъждовете, дето отговаря по тази линия и за плодородието.
Не харесвам смесиците от християнство и езичество, които християнската църква толерира. Предпочитам езичеството. Идва ми по-чисто, по-искрено като вярвания, отколкото християнството и плагиатстванията му.