Магия

Отворена дискусия => ВЕЩЕРСТВО И ПРИРОДНА МАГИЯ => БИЛКИ => Темата е започната от: theshadow в 25 Юли 2012 11:26:16, Сряда

Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: theshadow в 25 Юли 2012 11:26:16, Сряда
Чай градински
 (божо дърво, зелен джегер, лефешка)
 Лечебно действие и приложение: Регулира секреторните функции на организма, проявява дезинфекционно и противовъзпалително действие, успокоява перисталтиката на червата. Лечебният ефект се дължи на етеричното масло и дъбилните вещества.
 Прилага се при заболявания на дихателните органи, възпаление на глътката (ларингит), ангина, диария, болести на жлъчката и черния дроб.
 В българската народна медицина листата на градинския чай се използват при болки в стомаха и червата, при газове, кръвохрачене, продължителна менструация, виене на свят, припадъци, епилепсия, ускорено сърцебиене, камъни в пикочния мехур и бъбреците, за намаляване млякото на кърмачките при отбиване на децата.
 Външно приложение: За гаргара при гърлобол, за жабурене при зъбобол, за укрепване на венците и при рани в устата, за бани при кожни обриви, за компреси при гнойни рани, навяхване, подагра, ревматизъм, за промивки при бяло течение и хемороиди.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
 Внимание! Да не се употребява при остро възпаление на бъбреците и остра кашлица!

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Боровинка

 Лечебно действие и приложение: Разрушаващо на камъни в жлъчката и бъбреците, запичащо, възбуждащо апетита, леко понижаващо кръвната захар действие, което се обяснява с наличието на дъбилни вещества, неомиртилин и миртилин.
 Прилага се при камъни в бъбреците и жлъчката, диария, газове, като помощно средство при лека форма на захарен диабет. Листата на боровинката се използват при възпаление на червата, лош дъх в устата, хемороиди, бяло течение, хроничен бронхит, против висока температура. Плодът също се използва за билестите, описани горе. Освен това плодът на боровинката усилва зрението.
 Външно приложение: За налагане при изгаряне, за бани при хемороиди, за жабурене за заздравяване на венците и гаргара при гърлобол, за налагане на лапи при кожни болести.
 Вътрешно приложение:
 супени лъжици листа се варят минути в мл вода. Пие се по мл преди ядене, пъти дневно.
 4 супени лъжици плод се вари 15 минути в 1 литър вода. Пие се вместо вода.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Босилек

 Лечебно действие и приложение: Противоспазматично, болкоуспокояващо, противовъзпалително, потогенно и леко възбуждащо действие.
 Прилага се при инфекциозно-възпалителни процеси на пикочно-половите и дихателните пътища, при умора, нервна потиснатост (депресия).
 Босилекът се употребява при задух, кашлица, възпаление на простатата, бъбреците и пикочния мехур, газове, безсъние, диария.
 Външно приложение: Препоръчва се за жабурене при зъбобол и за гаргара при болки в гърлото, за налагане при кожни обриви, за бани (в примес с мащерка и мента във ваната), при нервни разстройства. Сокът се препоръчва при гнойно възпаление на средното ухо.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 2 часа. Пие се по 1 винена чаша преди ядене 3 пъти дневно, подсладено с мед.
 Внимание! Приета в големи количества билката е токсична! Да се употребява само по лекарско предписание.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Дяволска уста
 (домашна коприва, тамянка, страхливче, наметливо биле)

 Лечебно действие и приложение: Регулира сърдечната дейност и менструацията. Разширява кръвоносните съдове, действа пикочогонно, понижава артериалното налягане, има противогърчов ефект. Това се дължи основно на леунорина.
 Прилага се при функционални разстройства на централната нервна система, при сърдечни неврози, начален стадий на хипертония, леки форми на базедова болест, при климактерични смущения.
 Билката се препоръчва като помощно средство при туберколоза, трудно уриниране, безплодие, главоболие, умствена преумора, газове и анемия.
 Външно приложение: За налагане на лапи при рани и изгаряния.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици от билката се заливат с 400 мл вряла вода. Кисне 2 часа. Пие се по 100 мл преди ядене, 3 пъти дневно.

 ---------------------------------------------------------------------------------

 Евкалипт

 Лечебно действие и приложение: Противовъзпалително (основно при възпаление на дихателните пътища), антисептично и съдосвиващо действие. Има още болкоуспокояващо, противоглистно, противопаразитно и отхрачващо действие (дължащо се на етеричното масло).
 Прилага се при заболявания на дихателните пътища и за инхалации.
 Листата на евкалипта се употребяват при задух, кашлица, грип, малария, настинка, обилна менструация, висока температура, пресипнал глас.
 Външно приложение: За гаргара при болки в гърлото, жабурене при зъбобол, за бани при рани, абсцеси, язви по кожата. Етеричното масло се използва за инхалации при възпаление на дихателните пътища. Маслото, смесено със зехтин (1:50) се приема на капки при хрема, а смесено с други разтривки се прилага при простуда и ревматизъм.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от билката се залива с 500 мл вряла вода. Пие се по 1 кафяна чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: theshadow в 25 Юли 2012 11:26:32, Сряда
Жен-шен
 Лечебно действие и приложение: Стимулира и регулира мозъчната дейност; притежава тонизиращо действие. Растението едновременно (в зависимост от дозата) стимулира прицесите на възбуждане и активно потискане в мозъчната кора. Стимулира функцията на кората на надбъбречните жлези и предизвиква развитие на адаптационната фаза на стресовите реакции.
 Прилага се като общоукрепващо средство, за борба със старостта, преумората, половата слабост. Препоръчва се при анемия и отпадналост.
 В народната ни медицина жен-шенът се използва при физическа и умствена умора, захарен диабет, главоболие и безсъние, ендокринни смущения, сърдечен порок и сърдечна недостатъчност, невроза, неврастения, за регулиране функциите на храносмилателната система, при нощно изпотяване.
 Външно приложение: За налагане на лапи при рани по кожата.
 Вътрешно приложение: 3 пъти дневно парче от корена (колкото царевично зърно) се слага под езика и се държи до пълното му разпадане или киснати 10 корена в 60-градусов спирт (1:10) след разклащане се вземат по 15 капки, 30 минути преди ядене.
 Внимание! Да не се приема при повишено кръвно налягане, атеросклероза, хеморагии. Възбужда нервната система. Употребена в голямо количество, билката е отровна! Да се приема само по лекарско предписание.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Жаблек
 (диво салкъмче, конски ребра)

 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно, потогонно, лактогонно действие; намалява съдържанието на кръвната захар в организма.
 Прилага се при лечение на леки форми на захарен диабет и за увеличение млякото на кърмачките.Използва се за лечение на бъбреците и пикочния мехур, като потогенно средство при настинка и температура, при глисти, при увеличение на простатата.
 Външно приложение: В прясно състояние се прилага за разтриване при ужилване и ухапване от насекоми, за налагане на лапи при лишеи, като инсектицидно средство срещу мухи, бълхи, дървеници, молци.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици от билката се слагат в 500 мл вода. Ври 5 минути. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Здравец

 Лечебно действие и приложение: Капиляроукрепващо, противовъзпалително, хипотензивно, запичащо действие.
 Прилага се за лечение на високо кръвно налягане и като затягащо средство. Използва се при болки в областта на сърцето, ентероколит, кръвохрачене, болки в стомаха и червата.
 Външно приложение: За бани при гнойни и труднозаздравяващи рани, екземи, за жабурене при лош дъх в устата, за гаргара при болки в гърлото, за налагане на лапи при циреи.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 3 пъти дневно.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Татул
 (биволе, магарешка билка)

 Лечебно действие и приложение: Спазмолитично и болкоуспокояващо действие, което се дължи на тропановите алкалоиди, кумарините, фенолните киселини.
 Прилага се при спастична кашлица, полова свръхвъзбуда, мигрена и по-рядко при бронхиална астма. Листата на татула се използват при главоболие, прилив на кръв в главата, неврастения, парализи, епилепсия, при психични заболявания, сънливост, хълцане.
 Външно приложение: Семената, киснати 7 дни в силна ракия (1:10) се използват за мазане при ревматизъм, парализи отоци и за пиене при епилепсия (4-5 броя леко счукани семена).
 Вътрешно приложение: 1 чаена лъжичка нарязани листа се заливат с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 супена лъжица преди ядене 3 пъти дневно.
 Внимание! Растението е отровно. Да се приема само по лекарско предписание!

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Слънчоглед

 Лечебно действие и приложение: Апетитовъзбуждащо, темературопонижаващо, омекчаващо лигавиците действие.
 Прилага се при стомашно-чревни заболявания.
 В българската народна медицина слънчогледът се използва при малария, епилепсия, задух, за възбуждане на апетита, при белодробни възпаления, нервна възбуда, грип, висока темература.
 Външно приложение: Като запарка се употребява за задържане на русия цвят на косата.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от билката(плодът) се заливат с 500 мл вряла вода. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Смин жълт
 (смил, сухо цвете, сминчец, каменно цвете, котешка стъпка)

 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно и жлъчогонно действие, усилва секрецията на стомаха и задстомашната жлеза.
 Прилага се при жлъчни и чернодробни заболявания.
 В българската народна медицина се използва при водянка, втвърдяване на черния дроб, глисти, шипове, невралгия, импотентност, рахит, увреден слух с шум в ушите, цироза на черния дроб, ревматизъм, ишиас, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, болезнено уриниране, ниско кръвно налягане, кръвохрачене, кожни болести.
 Външно приложение: Използва се като инсектицидно средство срещу молци.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива в 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
 Внимание! Да не се употребява при обтурационна жълтеница!

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Копър
 (стар кос, монотър)

 Лечебно действие и приложение: Газогонно и потискащо централната нервна система действие. Лечебният ефект на копъра се дължи основно на съдържащото се в него етерично масло. Установена е и спазмолитична активност, пикочогонно и противоглистно действие. Надземната част на растението има антибактериално действие, повишава съпротивителните сили на организма срещу заболявания, увеличава апетита.
 Прилага се при хронична коронарна недостатъчност, като профилактично средство срещу пристъпи на стенокардия, както и при спазми на гладката мускулатура на органите в коремната кухина.Употребява се и като нервоуспокояващо средство, особено при кърмачета.
 В българската народна медицина плодът се използва при безсъние, стомашни болки, болести на жлъчката и далака, хълцане, за повишаване количеството на млякото у кърмачките, при кашлица. Плодът се употребява още при главоболие, като средство, укрепващо кръвоносните съдове, при камъни в бъбреците и пикочния мехур, при болезнено уриниране, газове и повишено кръвно налягане (настойка от стръковете).
 Вътрешно приложение: 1 чаена лъжичка леко счукани плодове се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: theshadow в 25 Юли 2012 11:26:48, Сряда
Бъзак
 (див бъз, бъзовина, абът, селешник)
 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно и антисептично; улеснява отделянето на храчки при възпаление на дихателните пътища.
 Прилага се при затруднено уриниране, за изпотяване, при катари на горните дихателни пътища, невралгия.
 Корените на бъзака се използват при затлъстяване като слабително средство, при водянка. Плодът като сироп или мармалад се употребява за укрепване на организма. Прилага се и против рак. Цветът се препоръчва при затруднено уриниране и рак.
 Външно приложение: Сварени корени за бани при гъбички по ноктите на ръцете и краката.
 Вътрешно приложение: 1 чаена лъжица от корените се вари 10 минути в 500 мл вода. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно. От сиропа или мармалада се взема по 1 супена лъжица след ядене.
 Внимание! В големи дози растението е отровно. Да се приема само по лекарско предписание.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Акация бяла
 (аблен, бял салкъм)

 Лечебно действие и приложение: Кръвоспиращо, отхрачващо, слабително, намаляващо киселинността на стомаха действие. Прилага се при повишена киселинност на стомаха и гастрити. Използва се при стомашни и чревни болки, главоболие, невралгия на лицевия нерв, стомашни кръвоизливи, ревматизъм, заболяване на бъбреците и пикочните пътища. Листата на бялата акация се препоръчват при високо кръвно налягане и нередовна менструация.
 Външно приложение: За жабурене при зъбобол.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от цвета се залива с 500 мл вряла вода. Престоява 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.
 Внимание! Семената, корите, корените и листата в големи дози са отровни. Приемайте го само по лекарско предписание! При работа дървесината може да даде поражения на кожата и слизестите части на тялото.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Алое

 Лечебно действие и приложение: Стимулиращо, слабително, жлъчегонно действие. Лечебният ефект се дължи на антрахиноновите гликозиди, които могат да предизвикат и аборт. Растението има и бактерицидни свойства. Прилага се при заболявания на очите и очния нерв. Използва се също при нарушена обмяна на веществата и за повишаване защитните сили на организма; за лечение на гастрит, колит, язва на стомаха. При анемия се препоръчва сок от алое с добавка от железни препарати. В българската народна медицина алоето се използва предимно при болки в стомаха и червата, за възбуждане на апетита, при артрит, и през последните години - при рак. Приложено на лицето и шията, алоето омекотява кожата и забавя появата на бръчки. Омекотява мазоли и втвърдени кожни участъци от ходилата. Мехлемите, направени на базата на алое предотвратяват появата на мехури и обелване на кожата вследствие на слънчеви изгаряния.
 Външно приложение: Настойка в спорт 40 градуса се прилага за компреси при изгаряния, рани, екземи и абсцеси.
 Вътрешно приложение: 1/2 л. сок от алое се слага в 1 л. бяло вино; кисне 7 дни като през това време често се разклаща. След това се прибавят 500 г мед и кисне още 3 дни. Прецежда се през марля. Пие се по 1 супена лъжица 2 часа след ядене, 3 пъти дневно. След изпиване на дозатасе прави почивка от един месец и лечението се повтаря по същия начин.
 Внимание! В големи дози и при продължителна употреба билката е токсична. Да не се приема при чернодробни и жлъчни болести, остри възпалителни заболявания на стомашно-чревния канал, бременност, менструация, кръвоизливи, цистит, хемороиди.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Девесил
 (селим, заря, смил, русалка)

 Лечебно действие и приложение: Стимулира храносмилането; има пикочогонно и газогонно действие. Лечебният ефект се дължи главно на етеричното масло.
 Прилага се при отоци от бъбречен и сърдечен произход.
 В българската народна медицина девесилът се използва при газове, нервно изтощение, виене на свят, припадъци, хистерия, отоци по краката, възпаление на червата, възбуждане на апетита, за усилване на жлъчната секреция, при подагра, за регулиране на менструацията. Употребява се още като слабително средство, при ускорено сърцебиене и бронхит. Листата и стъблата се прилагат като запарка при детски глисти.
 Външно приложение: Листата се налагат на лапи при гнойни рани, лунички, трудно зарастващи рани; сварени с винен оцет се препоръчват против пърхот и за заздравяване на косъма.
 Вътрешно приложение: 1 супена лъжица от корените се залива с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Дюля

 Лечебно действие и приложение: Семената имат противовъзпалително, отхрачващо и омекчително действие.
 Прилагат се при диарии, кръвохрачене, възпаление на дихателните органи и храносмилателната система.
 Листата понижават кръвното налягане, намаляват съкратителната способност на гладката мускулатура на червата.
 В българската народна медицина семената се употребяват при бронхит, гастроентерит, задух, пресипнал глас, кашлица, стомашна язва. Прясна кора на плода се яде при чернодробни заболявания, диария и възпаление на тънките черва.
 Външно приложение: Семената се използват за компреси при изгаряния, напукана кожа на тялото и устните, напукани зърна при кърмачките, лапи при отоци, изгаряния, циреи, натъртване. Листата имат подобно действие. Отварата от кората на плодовете се използва за жабурене за заздравяване на венците. Мъхът от плодовете има кръвоспиращо действие.
 Вътрешно приложение: 1 кафяна лъжичка цели семена се заливат с 300 мл хладка вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 кафяна чаша преди ядене, 4 пъти дневно (за предпочитане е подсладено с мед).
 Внимание! Настойката да се прави с цели семена. Счуканите семена поради амигдалина може да предизвикат отравяне.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Лайка
 (лайкучка, бяла рада, енево цвете, подрумиче, кучилайка)

 Лечебно действие и приложение: Омекчително, антисептично, противовъзпалително, спазмолитично, ранозаздравяващо, успокояващо действие. Спазмолитичният ефект се дължи на апигенина, патулитрина, умбелиферона, херниарина. Доказано е стимулиращото действие на етеричното масло върху централната нервна система. Съдържащите се в растението гликозиди притежават холинолитично и спазмолитично действие. Хамазуленът оказва обезболяващо, потогонно и дезинфекциращо действие. Спазмолитично действат също флавоновите и кумариновите производни.
 Прилага се главно при възпаление на стомашно-чревния канал, при простудни заболявания на горните дихателни пътища като успокояващо средство.
 В българската народна медицина се употребява при възпаление на бъбреците и пикочния мехур, безсъние, главоболие, жълтеница, газове, подагра, ревматизъм, епилепсия, хемороиди, хистерия, трудно уриниране и уриниране на кръв, гъбички в устата, задух, жълтеница, болезнена менструация.
 Външно приложение: Използва се за гаргара при лош дъх в устата, за налагане на лапи при циреи и рани, за промивки при бяло течение, за бани при хемороиди, кожни обриви, потене на краката, при безсъние.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива с 200 мл вряла вода. Кисне 30 минути и се изпива наведнъж (може и подсладено с мед). Запарката се прави 3 пъти дневно и се пие 15 минути преди ядене.
 Имайте предвид, че хамазуленът, на който се дължи противовъзпалителното действие на билката, при престояване във воден разтвор бързо се разлага.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Липа

 Лечебно действие и приложение: Силно потогенно и пикочогенно действие, противоспазматично, тонизиращо, противомикробно. Лечебният ефект на билката се дължи на съдържащите се в нея етерично масло, дъбилни и слузни вещества.
 Прилага се като отхрачващо средство при болести на дихателните пътища (бронхити, пневмонии, катари, ангини), при температурни състояния, ревматични болки, неврити, при заболявания на пикочните органи.
 В българската народна медицина цветът на липата се използва при кожни обриви, шарка, стомашни болки, диарии, виене на свят, главоболие, епилепсия, хистерия, присипнал глас, за изпотяване при настинка.
 Външно приложение: За бани като нервоуспокоително средство; сварена в оцет - против косопад; за гаргара при гърлобол; за налагане на лапи при ревматични болки и натъртване.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се вместо вода преди ядене по 100 мл.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: theshadow в 25 Юли 2012 11:27:07, Сряда
Биволски трън
 (бял трън, ветрогон, гръмотрън)
 Лечебно действие и приложение: Спазмолитично, пикочогонно действие, което се дължи главно на съдържащото се в растението етерично масло.
 Прилага се при заболяване на бъбреците и пикочния мехур, кашлица (предимно коклюш), полова слабост, възпаление на простатата. Прилага се при задух, безсъние, камъни в бъбреците и пикочния мехур.
 Външно приложение: Използва се за гаргара при зъбобол, за компреси при възпаление на очите, за налагане при отоци.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици стръкове (1 супена лъжица корени) се слагат в 500 мл вода. Ври 5 минути. Пие се по 1 винена чаша 15 минути преди ядене 4 пъти дневно.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Коноп
 (матренка, чернойка, канап)

 Лечебно действие и приложение: Действа противовъзпалително и болкоуспокояващо. Лечебният ефект се дължи на слузестите вещества, канабиола и др.
 Прилага се при възпаление на пикочо-половата система.
 В българската народна медицина конопеното семе се използва при кашлица, трудно уриниране, гнойни течения и катари на отделителната система, водянка, възпаление на простатата, задъх. Връхните части на зеленото растение се използват като успокоително и сънотворно средство.
 Външно приложение: От сварено счукано семе се правят лапи при натъртвания, циреи, отоци, възпаление на гърдите на кърмачките, гърлобол.
 Вътрешно приложение: 1 кафена лъжичка леко счукани семена се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Лавандула
 (лаванда, ливанто)

 Лечебно действие и приложение: Нервоуспокоително, болкоуспокояващо, дезинфекционно и пикочогонно. Пикочогонното действие се дължи на терпинеола, а останалите действия - главно на етеричното масло.
 Прилага се при неврастения, сърдечна невроза, мигрена.
 В българската народна медицина лавандулата се употребява при шизофрения, парализи, газове, гастрит, безсъние, виене на свят, ревматизъм, ускорено сърцебиене, главоболие, стомашни болки.
 Външно приложение: За налагане на лапи при стомашни болки, парализи, ревматизъм, натъртване ужилване и ухапване от насекоми, за жабурене при зъбобол, гаргара при гърлобол. Цветовете на растението, поставени между дрехите прогонват молците. Маслото, разтворено в спирт се прилага за разтривка при простуда, невралгия, ревматизъм.
 Вътрешно приложение: 1 с.л. от билката се залива с 400 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.

 -----------------------------------------------------------------------------------

 Магданоз
 (меродия, невестица, рибя чорба)

 Лечебно действие и приложение: Пикочогонно, повишаващо тонуса на гладката мускулатура действие, благодарение на етеричното масло и флавоноидите.
 Препоръчва се за лечение на отоци от сърдечен и бъбречен произход, смущения в храносмилането, газове в червата.
 В българската народна медицина стръковете на магданоза се използват при възпаление и пясък в бъбреците и пикочния мехур, стомашни и чревни възпаления, апетитовъзбуждащо, при трудно уриниране, за регулиране на менструацията, при бяло течение, възпаление на простатата.
 Външно приложение: За налагане при циреи, отоци, лунички и петна по лицето, за натъркване (с прясно растение) при ужилване и ухапване от насекоми, за миене на главата при въшки, за налагане на лапи при втвърдени млечни жлези при кърмачките. По-добро действие имат семената и корените.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от стръковете (1 каф. лъжичка счукани семена или смлени корени) се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 1 винена чаша преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Мента
 (джоджен, мерудия)

 Лечебно действие и приложение: Болкоуспокояващо, спазмолитично действие. Предизвиква рефлекторно разширение на коронарните съдове на сърцето. Действа жлъчогонно. Това действие се дължи на етеричното масло и най-вече на неговата главна съставка - ментола (70%).
 Прилага се при колики в стомашно-чревния канал, заболяване на жлъчката, леки форми на гръдна жаба - особено от нервен произход. Прилага се и като леко обезболяващо (местно анестезиращо)средство.
 В българската народна медицина се употребява при газове в червата, диария, главоболие, сърцебиене, епилепсия, чернодробни заболявания, кашлица, повръщане, камъни в жлъчката, безсъние, лош дъх в устата, меланхолия, виене на свят.
 Външно приложение: Препоръчва се за жабурене при зъбобол и възпаление на венците, за гаргара при болки в гърлото, за компреси при кожни обриви, натъртвания, циреи, за инхалация при бронхиален катар. Листата, киснати 8 дни в червено вино (1:10) се използват за жабурене и пиене (по 2 супени лъжици след ядене) при лош дъх в устата.
 Вътрешно приложение: 2 супени лъжици от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно, подсладено с мед.
 Внимание! Някои хора са алергични към ментовото масло. Да се избягва вдишване на парите му.

 ------------------------------------------------------------------------------------

 Невен
 (крокон, ружица, месиче, жълта ружа)

 Лечебно действие и приложение: Билката подпомага зарастването на рани и образуването на нова тъкан. Действа противовъзпалително, нервоуспокоително и противомикробно, понижава кръвното налягане и успокоява сърдечния ритъм.
 Прилага се при стомашни язви, сърдечни заболявания и като леко успокоително средство; при различни видове рани (травматични), язви вследствие разширени вени, склероза на кръвоносните съдове, за жабурене при възпаление на венците и за гаргара на гърлото.
 В българската народна медицина невенът се употребява при главоболие, болести на далака, заболявания на черния дроб и жлъчните пътища, за задържане при бременност, при възпаление на лимфните възли, рак на матката и гърдата, кожен рак (използва се цветът).
 Външно приложение: Цветовете, смесени със свинска мас се използват за мазане при труднозарастващи гнойни рани и рак на кожата. Накиснати в зехтин (1:10) се използват при гнойни рани, язви от разширени вени и рагади по гърдите н акърмачките. Със счукани цветове се налагат мазоли и брадавици.
 Вътрешно приложение: 2 с.л. от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Кисне 1 час. Пие се по 100 мл 15 минути преди ядене, 4 пъти дневно.

 -------------------------------------------------------------------------------------

 Орех

 Лечебно действие и приложение: Апетитовъзбуждащо, лекодезинфекционно действие, засилва растежа на костите и кожата при зарастване. Противовъзпалителното действие се оказва главно на съдържащите се в билката танини.
 В българската народна медицина листата на ореха се използват при възпаление и болки в стомаха и червата, подагра, туберколоза, хемороиди, жълтеница, обилна менструация, атеросклероза, глисти. Корени, киснати 20 дни в червено вино се препоръчват за усилване и повишаване на апетита (по 2 с.л. след ядене), при деца - по 2 ч.л.
 Външно приложение: За промивки при бяло течение, при лишеи, кожни обриви; за бани при рахит, подагра, екзема, хемороиди (отвара от 2 шепи листа, варени в 3 литра вода 20 минути, се прецежда и се излива във водата), за боядисване на коса (зелените обвивки на плода), при псоризис - компреси (пресните зелени обвивки).
 Вътрешно приложение: 2 с.л. листа от билката се заливат с 500 мл вряла вода. Киснат 1 час. Пие се по 100 мл преди ядене, 4 пъти дневно.

 Из МГ.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: огледало в 22 Декември 2013 17:44:25, Неделя
Защо мента, джоджен и мерудия са едно?
 Това са си 3 различни неща, мерудия най-често се прави от сминдух, в някои краища и от самардала, или чубрица
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: theshadow в 22 Декември 2013 20:31:58, Неделя
огледало, не зная... Както си пише, копирах от МГ...
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: огледало в 22 Декември 2013 21:03:56, Неделя
Мда, разбрах защо така-под името мента влизат различни видове, джоджен е един от тях-Mentha spicata
 При нас под мента най-често се има предвид растението menta piperita
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Agena в 31 Януари 2014 07:28:59, Петък
С ваше разрешение скромно ще доразвия малко темата-когато човек преживее някакъв срив или силен стрес,нормално е да се получи пробив в енергийната му защита.Стига се до срив в имунитета и това отключва разни болежки и неразположения.Ту особено ефикасна е билката еньовче.Вечер се прави запарка от 1.с.л. дрога от еньовче и 200 мл вряла вода.Престоява 10 минути и се пие преди лягане.Еньовчето би могло да се замени с листа от малина,мурсалски чай,иглика и др.,но все пак,то е най-ефикасно.Сиропът от бъз освен,че е вкусен,е много полезен за подсилване на имунитета в тези студени дни-ако не ви се намира сироп,не е беда,може да се изяждат на гладно по 4-5 изсушени бъзови зърна.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Agena в 31 Януари 2014 10:54:53, Петък
Горска теменужка
 Теменужката е малко слънчице с цвят лилав,но с определена полза от него.Ще се спра набързо върху медицинските му свойства,които са общоизвестни-тя е добър антисептик при лечение на гнойни рани,алергични обриви,отоци,хемороиди,възпаления на пикочно-половата система,акне.Добре свива разширените пори на кожата.
 Тъй като обаче форумът е с по-специфична насоченост,ще се спра на окултното приложение на теменужката.Според една легенда тя възникнала от сълзите на Адам,които той пролял в знак на благодарност,когато Архангел Гавраил му донесъл вестта,че Бог му е простил греховете.Според гръцката легенда една от дъщерите на Атис била преследвана от палещите лъчи на Бог Хелиос и понеже търсела защита,Бог Зевс я превърнал в дъхава теменужка.Древните гърци и римляни украсявали домовете си с нея и я добавяли към виното.
 Когато имаме нужда от очистване,от светлина и любов в живота си,можем да използваме Венериното цвете-теменужката,по-точно неговите изсушени корени и цвят.Колкото и странно да изглежда,лично по мое наблюдение,димът от различните тамяни прониква в нас по-дълбоко,отколкото чистите етерични масла,но това е само мое наблюдение и личен опит.Добре е теменужката заедно с корените и цветовете да е била изсушена на сянка,но можем да се задоволим и с тази,която е купена от билковата аптека.Ако ви мързи да правите тамян,можете да се отпуснете,настроите и да помиришете аромата на теменужки-той прониква дълбоко,дава усещането за защита и никак не е опасно,а даже приятно.Ако обаче разполагате с повече време,вземете чист тамян и го смесете с изсушена теменужка примерно в пропорция две части теменужка и една част тамян.Няма нужда да имате магична цел,дори и при настинка и стрес е много полезно.Приготвеният тамян от тамян и теменужка се кади по обичайния начин.Добре е да имате кадило с дървени въглища.В църковните магазини се продават готови въглени,но вие може да си разпалите и дървен въглен-имайте предвид обаче,че той изисква по-висока температура.След като започнете да кадите,можете да кажете формула,в която да импровизирате,напр.:"Накаждам този дом/или накаждам се аз,казвате си името/ с чист тамян и теменужка за очистване,духовна защита и благоденствие."После може да продължите в името на божеството,към което се обръщате.Отпуснете се и се опитайте да вдъхнете колкото се може по-дълбоко аромата-представете си,че го поемате като енергия в себе си,когато стигне на нивото на слънчевия сплит я завъртате и докато я задържате,се опитвате да я разпределите равномерно в себе си.След това издишвате.Това вдишване се прави пет последователни пъти.Разбира се,най-важни са нашето съзнание и намерение smile .
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 30 Август 2014 20:17:52, Събота
Понеже сега е сезонът на бъза.
 Събират се плодовете му, задължително е да са добре узрели. После се приготвят като плодовите сиропи - ред плодове, ред захар. Престоява така 3 седмици, после се прецежда сиропът и се затваря в тъмен съд. Съхранява се на хладно място. Приема се по една лъжица на ден. Има мощно антиканцерогенно действие, прочиства кръвта, укрепва организма срещу вируси и грип.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Delta в 7 Септември 2014 10:57:05, Неделя
Рецептата на Лилит я изпробвах миналата година. Определено има ефект. Няколко лъжички от сиропа на ден, малко чай с мед, компрес с ракия и минаваме без лекарства... имам предвид при начални симптоми на настинка, грип и т.н.

 Ако не си болен или пред разболяване, по една чаена лъчижка за деца или супена за възрастни на ден, профилактично през сезона на настинките. Две-три седмици примерно. После само при симптоми, докато оздравееш.
 Един хайванин беше тръгнал да си лекува двустранната пневмония със сироп от бъз!!
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: хеката в 7 Септември 2014 16:47:27, Неделя
Волския език,тяснолист живовляк и мащерка също се справят с кашлици и настинки.
 Но с волския език трябва да се внимава. Волския език да не се дава на деца под 3 години. Опасно е!
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 11 Септември 2014 12:21:01, Четвъртък
Бръшлян - Hedera helix L.

 Използваемата част на бръшляна са листата, които се берат по време на цъфтежа - от юни до август. Подходящо събрана и добре изсушена има срок на годност 2 години.
 Сред веществата, които съдържа са вит. Е, йод, танини и др.
 Има противовъзпалително, пикочогонно, противокашлично действие. Употребява се при бронхит, кашлица, жълтеница, възпаление на далака, подагра, бяло течение, обилна менструация, болести на жлъчката и черния дроб.
 Употребява се и като компрес, когато е добре счукан, ори брадавици. Може да се сварят листата му във винен оцет и да се използва при косопад и пърхот.
 Под формата на чай се приема преди хранене по около 50-100 мл., но не бива да се прекалява, понеже в големи количества е отровен. Отвара се прави с една супена лъжица в половин литър вода. Вари се 10 мин.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 11 Септември 2014 12:40:28, Четвъртък
Понеже все още е възможен за събиране...

 Върбинка - Verbena officinalis L.

 Многогодишно тревисто растение. На много места при нас го има из градините. Използват се стръковете на растението, които се събират от май до септември, когато цъфти. Изсушена, билката има срок на годност 3 години.
 Съдържа вит. С, минерални соли, горчиви вещества, дъбилни вещества и др.
 Понижава температурата, успокоява, има укрепващо и потогонно действие. Използва се и при преумора, отпадналост, малокръвие, главоболие, невралгия, бронхит, както и при заболяване на черния дроб, бъбреците, далака и пикочния мехур.
 Външно се правят бани при обриви и лишеи, както и при възпаление на очите - правят се промивки.
 Използва се и като отвара за гаргара при лош дъх, гърлобол, зъбобол.
 Запарката е от две супени лъжици в половин литър вода.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 11 Септември 2014 12:48:10, Четвъртък
Глухарче -Taraxacum officinalis L.

 Използва се цялото растение, като цветовете и надземната част се събират по време на цъфтежа на растението, който е от май до август, а коренът се събира, когато растението изсъхне през септември. Корените имат срок на годност 1 година, а надземните части - 3.
 Надземната част съдържа никотинова киселина, вит. В1, В2, C, D, провитамин А, фосфор, железни соли, калций, сапонини, каучук и др.
 Има жлъчегонно, слабително, противоглистно действие, както и пикочогонно. Възбужда апетита, подобрява функциите на стомашно-чревната система. Употребява се и при гастрити, колити, безсъние, захарна болест, запек, камъни в жлъчката и др. Сокът на растението (бялата течност, когато се откъсне) се използва при брадавици.
 Отварата се прави от две супени лъжици от билката в половин литър вода. Всеки ден се прави нова отвара. Това е максималната доза за един ден от течността - половин литър отвара от глухарче.

 П.П. Билките, както и всяко друго полезно нещо, могат да имат и крайно отрицателен ефект, ако с него се злоупотребява или при наличие на алергии и т.н. Преди да се пристъпи към употребата им, желателно е да се направи тест с малко количество, най-малкото да се провери за алергична реакция или друга непоносимост. И да не се надвишават дозите!!!
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 11 Септември 2014 14:49:22, Четвъртък
Индрише - Pelargonium roseum Willd

 Вечнозелено растение, отглеждано у нас като стайно растение.
 Съръджа дъбилни вещества, вит. С, провитамин А, багрилни вещества в цветовете и др.
 Употребява се надземната част на растението, събирана в период на цъфтежа от юни до септември. Използва се при захарна болест, високо кръвно налягане, диария, болести на сърцето. Има кръвоспиращо и запичащо действие. Употребява се под формата на запарка от една супена лъжица в половин литър вода или за налагане върху рани под формата на паста от счукани листа. Може да се правят и бани и промивки при различни кожни възпаления. При диабед, когато се усети сухота и лепнене в устата, може да се сдъвкат няколко листа.

 
 Божур
- Paeonia peregrina Mill

 Използват се венечните листа, които се събират по време на цъфтежа или корените, които се вадят през септември.
 КОрените засилват тонусът на матката и перисталтиката на червата, улесняват съсирването на кръвта. Прилкага се при епилепсия, хемороиди, подагра, хистерия, камъни или песъчинки в бъбреците или пикочния мехур.
 Отварата се прави от 1 чаена лъжичка в 400 мл. вода. Приема се по 50 мл. преди ядене. При хемороиди може да се приема пресен корен с големина на грахово зърно след хранене - максимум три пъти на ден. От венечните листа се прави запарка от една супена лъжица в 400 мл. вода.
 В никакъв случай да не се превишава дозата, понеже в големи дози растението е отровно!
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Delta в 11 Септември 2014 20:58:14, Четвъртък
Имам "Нашите лекарствени растения" част 1 и 2 от д-р Нено Стоянов. Няма как да препиша тук и двете книги, но ако някой има конкретно питане, да пита.
 Имам и том 1 и 2 на народната медицина на Петър Димков ( том 3 майка ми го продаде.......... )
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 11 Септември 2014 21:19:35, Четвъртък
Delta, сложи само някои от най-често срещаните билки като допълнение към тези. Поне такава бе моята идея. smile
 Предполагам, че всичко има значение за това, до колко здрав е един човек, но когато бях дете, лекуваха ме, в редките случаи, когато боледувах, с билки и "бабини илачи". Чист въздух, свобода, месеци изкарани сред природата - воала! smile
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Delta в 11 Септември 2014 21:57:42, Четвъртък
Горска ягода

 Цъфти през май-август. Из гори, храсталаци, поляни, скални сипеи из цялата страна, до 2000 м надморска височина.
 Употребяват се плод и листа.
 Време за бране на плода: юни - август.
 Начин на бране: преди да презрее плода, само месестата част, без чашката. В сухо време, защото от влагата се развалят плодовете.
 Начин на сушене: събраните плодчета се разстилат и се сушат във фурна, затоплено помещение или сушилни при температура 25-30 градуса и се доизсушават при 45-50. Суши се до тогава, докато при мачкане на плода пръстите престават да се багрят.
 Съхраняват се в сухи и проветриви помещения.
 Време за бране на листата - май-август.
 Начин на бране на листа: берат се с дръжчиците.
 Начин на сушене: в порветриви помещения или сушилня до 50 градуса.
 Употреба на плодовете: диетично средство, богати на захари, витамини, минерални соли. Пикочогонно средство, при чернодробни страдания, подагра, авитаминоза.
 Употреба на листата: като затягащо средство, стомашни и чревни инфекции, като пикочогонно и омегчително средство при кашлица.
 Рецепта за листа: по 20 г ситно нарязани листа се заливат с 1 чаена чаша вряща вода, след изстиване запарката се прецежда и се пие по 2-3 супени лъжици на ден.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 12 Септември 2014 20:45:48, Петък
Драка - Paliurus spina-christi Mill

 Използват се плодовете, които се берат по време на узряването от август до септември.
 Има затягащо, дезинфектиращо, откашлично действие. Употребява се при обикновена и магарешка кашлица, риария, дезинтерия, задух, нощно напикаване, високо кръвно налягане.
 Една чаена лъжичка се вари 5 мин. в 200 мл. вода и се изпива наведнъж.

 Зокум - Nerium oleander L.

 У нас се отглежда като стайно растение. Използват се листата на растението, брани от май до юни или през септември.
 Билката действа лечебно на сърдечносъдовата система. Подобрява работата на сърцето и кръвообращението, повишава диурезата. Употребява се при аритмии, сърдечен порок, отслабена памет. Препоръчва се при главоболие, безсъние, епилепсия, газове и диария. При мокра екзема и лишеи се правят бани.
 Запарката е от една чаена лъжичка в половин литър вода. Пие се по 50 мл. преди ядене.

 Растението е отровно, да не се превишават дозите и да се приема след консултация с лекар!!!

 Източник:
 Ланджев, И. Енциклопедия на лечебните растения в България, ик. Труд, 2010г.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: LyLyth в 12 Септември 2014 20:55:36, Петък
Сминдух - Teigonella foenum-graecum L.

 Съдържа холин, лецитин, вит.С, горчилка, сапонини и др. Има тонизиращо и болкоуспокояващо действие. Стимулира апетита и панкреаса. Употребява се при диабет, подагра, възпаление на лимфните възли. Използва се и при рахит, малокръвие, като полововъзбудително. Правят се лапи при циреи, рани, екземи, ракови тумори, както и бани против потене на краката. Под формата на гаргара се използва при пресипнал глас и гърлобол.
 Една чаена лъжичка от семената се запарва в половин литър вода.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: --фЮт-- в 14 Септември 2014 20:48:43, Неделя
Билката за Любов отмъщава жестоко.

 Още в Библията се споменават "любовните ябълки" - изпитана билка за любовна магия и мъжка страст. Това са плодовете на мандрагората , която знахарите от Средиземноморието и Близкия Изток отглеждали и продавали срещу чисто злато. В зелените плодове има силни вещества , които възбуждат главния мозък и дразнят сексуалните центрове в гръбначния. Затова с плодчетата вещиците често постигали целите си. Дори известният със съмнителната си слава Николо Макиавели написал пиеса - "Мандрагора". А коренът на мандрагората е упойваща билка на Сатаната. Той има израстъци , които приличат на човешко тяло . Вещиците казвали , че коренът е жив и жестоко отмъщава на всеки , който го извади от земята . Но имало и сигурна рецепта да се избегне това отмъщение. Трябвало коренът да се подкопае от всички страни и да остане да се държи слабо в земята. Тогава в нощ на пълнолуние довеждали черно куче. Десния му заден крак се връзвал за полуизровената мандрагора. Кучето се подплашвало с викове , то побягвало , издърпвало корена от земята...и умирало веднага . А знахарят прибирал мандрагората в кожения си сак.
 Мандрагората давали като упойка на болните с гангрена , когато трябвало да им отрежат крак или ръка. Лекарят на римските императори Диоскорид пише:
 "Ако се изяде този корен с храна или напитка , болния загубва всичките си чувства и заспива непробудно. През това време хигургъг може да изгори дълбока рана на крайник, или да го отреже.

                                                                  ( Източникът на тази статия е един клюкарски вестник                                                                      на който попаднах случайно без да запомня името му.)
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: theshadow в 14 Септември 2014 20:56:49, Неделя
--фЮт--, избягвай клюкарски вестници. Информацията им е непроверена, често пъти е измисляна от самите журналисти след неизвестно количество изпит алкохол... В случая, журналистът е прекалил сериозно с алкохола, преди да седне да измисля глупостта, която си постнал...

 Мандрагората е халюционоген. Отровен. Много отровен. В по-малки дози уврежда мозъка- загуба на паметта, когнитивни нарушения... Непремерена доза УБИВА. Мандрагората е смъртоносна.

 А журналистът, де да го знам какъв секс го е гонил, явно половинката не пуска и те какво се получило в краен резултат...
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: --фЮт-- в 14 Септември 2014 21:32:53, Неделя
хах....ще го имам предвид smile
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Delta в 16 Октомври 2014 16:43:22, Четвъртък
Сироп от бъзак

 Плодът трябва да е добре узрял, иначе е отровен. Измивам чепките и отделям зрънцата, с вилица или с ръка. В стъклени буркани сипвам ред
 плод, ред захар (някои ползват мед и ставало, аз не съм ). Захарта да
 покрива хубаво плода. И така редуваш, докато почти напълниш буркана.
 Последният ред да е от захар, много плътно. И да има малко място нагоре
 да се надига и да си ферментира.
 Бурканите ги покривам с тензух и престояват около 10-14 дни в хладна маза или хладилник. Това докато се
 разтопи захарта. След третия-четвъртия ден аз ги поразбърквам.
 След периода от 10-14 дни прецеждам получения сок през марля, като много се
 внимава някое заблудено п0лодче да не попадне в сока, щото ферментира. В
 стъклени бутилки от тъмно стъкло най-добре. Може и в пластмасови...
 Получава се много гъст и много сладък сироп.
 Дават го да се пие всеки ден по чаена лъжичка за дете и супена за възрастен. Аз обикновено давам
 като усетя, че се разболяват, но засилвам дозите. Ако детето е малко и
 му сладни, може и да се разрежда с вода.
 Миналата година правих, доволна съм. Като се хване навреме грипа/ настинката и прочее, минава с
 тоз сироп + чай, мед, ракиени компреси и прочее бабини лекове.

 
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Delta в 16 Октомври 2014 16:47:00, Четвъртък
Сиропа за кашлица на Цеци

 Делта, вземи една голяма глава сух лук, срежи я на две с люспите барабар и я
 сложи в малка тенжерка. Добави две лъжици мед, две лукчета (бонбони),
 два локума, лист индрише и  литър вода. Сложи го да ври докато водата
 изври на половина и добави чаша ракия. Като поври още минута (колкото да
 изври алкохола) го свали от огъня и го прецеди. Като изстине получаваш
 сироп за кашлица с естествен антибиотик вътре, на всичко отгоре е и
 приятен за пиене. И почваш щерка си сутрин, обед и вечер по една глътка.
 И после поне половин час да не пие вода. С меда също. Защото колкото и
 мед да яде ако веднага след това пие вода, тя измива меда от гърлото и
 ефекта става супер минимален.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Цеци_Вихронрав в 17 Октомври 2014 05:10:32, Петък
Да ви дам и една рецепта за парадонтоза.
 За парадонтозата все още няма лечение, с антибиотици по схема може да се забави или стопира за известно време развитието и, но до там. Прабаба ми ми помогна навремето със следната рецепта.
 10 вечери по ред след измиването на зъбите се взема голяма глава кромид лук и започвате да я гризете и дъвчете като ябълка и изплювате.  Идеята е сокът на лука да пропие във венците. След това си лягате без да миете повече зъбите до сутринта. Повярвайте ми това е крайно неприятно... Но за сметка на това спира гарантирано кървенето на венците и оголването на зъбите.
 Наскоро говорих със зъболекарката си и с приятелката ми от Франция която също е зъболекар. И двете са на мнение, че бабината ми рецепта е по-добра от медикаментозната. И не за друго, а лукът е естествен антибиотик, но за разлика от хапчетата не дава странични ефекти. Пък си имал и други съставки дето помагали.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: хеката в 17 Октомври 2014 10:08:53, Петък
Ето и една рецепта срещу кървене на венците и от мен.
 Когато бях дете венците ми кървяха ненормално,зъболекаря ни просто не можеше да установи на каква основа е това кървене,
 тъй като в изследванията не се откриваха бактерии.
 Бра баба ми накара дядо да купи ябълки и аз започнах да ги ям,но да отхапвам ябълката не да я режа с нож.
 Първите няколко дена боли много,но после венците те ти стават все по-здрави и по-здрави.
 Яжте всичко и семките,да остане само дръжката. Всичко се крие в ябълковия пектин,от него пада и зъбния камък.
 Яденето на ябълки трябва да продължи 30 дена,а количеството ябълки 20 кг.
 За да ви излезе по-евтино купувайте ябълките от пазарите от бабите.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Delta в 11 Февруари 2015 19:17:48, Сряда
Билкова ракия може да си приготви и всеки сам вкъщи

 В рецептата се използват точно 40 лековити треви, като условието е те да се поставят в спиртния разтвор точно във времето, когато цъфят или в сезона, когато се берат и са най-лековити.

 От всички тези билки се взима само по една стиска (колкото може да се задържи в стисната шепа) и тя се пуска в 3-литров буркан, в който предварително е налята 1,5 л домашна ракия – средно силна. От време на време съдържанието му трябва да се разбърква с дървена лъжица.

 А ето и списъкът на целебните растения, които влизат в състава на тази рецепта:
 глухарче (цвят, листа и дръжки), мента (като цъфне), жълт кантарион (цвят), млади лозови листа, къпина (млади листа), коприва (листа и семе), копър (листа и цвят),  кокиче (листа, стъбла, цвят), минзухар (цвят), пелин (питомен, 3 стръка по 1 педя), лешник (листа), касис/френско грозде (листа), магданоз (листа, цвят), слънчогледова пита (2 бр. по-малки разцъфтели пити), дилянка (листа, цвят и корен), маточина (листа, цвят), дивисил (листа), хрян (листа, корен), джоджен (листа), американски юзъм/джоджен (листа), слез (цвят), синя жлъчка (цвят), дрян (листа), еньовче (цвят), магарешки бодил (цвят), смокиня (листа), бял равнец (цвят), мурсалски чай (листа, стрък и цвят), индрише (листа), подбел (листа), ягода (листа), вишна (листа), дюля (листа), орех (листа), кестен (листа), босилек (листа и цвят), здравец (листа), котешка стъпка (стрък) и бръшлян (клонки, листа).

 След като в ракията се постави и последната билка, сместа се разбърква много добре и се оставя да престои 20 дни. След като мине този срок, съдържанието на буркана отново се разбърква и се прецежда, като растителната маса се изстисква с ръце много добре до последната капка. Отделеният билков извлек се налива в стъклени бутилки и се затваря хубаво.

 Вътрешно се приема по 1 с. л. 3 пъти на ден.

 Външно се прилага като с ракията се мажат болните места.
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: _Foxy_ в 26 Март 2015 18:49:36, Четвъртък
Наскоро научих за една интересна билка:

 Бабини зъби (Tribulus terrestris)
 Като цяло стимулира организма в производството на съответните му полови хормони.
 Подходящ е за спортисти и атлети, тъй като придава тонус, повишава силата и спомага за натрупването на чиста мускулна маса.

 Аз като активно спортуваща открих тази билка като основната съставка на т.нар. "Фитнес чай" на Биопрограма.
 Също така съществува и под формата на екстракт, от който се приемат 10-20 мл двевно преди хранене.

 Струва ми се като добра природна алтернатива на разни други препарати за повишен мускулен растеж.
 Действително чайчето подобрява тонуса и е доста приятно на вкус. Колкото до мускулната маса ... предстои да видим. bb
Титла: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: niksi в 22 Декември 2015 12:22:57, Вторник
Бял пелин:
Белият пелин е сребристосиво тревисто растение. То произхожда от Сибир и Европа, откъдето е пренесено и в други части на света. От древността се използва за лечението на нарушения в менструалния цикъл при жените и при ревматизъм. Пелинът е едно от най-често употребяваните растения в балканската народна медицина. Използувал го е още Хипократ.
Именно с тази билка се прави един от най-старите и силни любовни ритуали известен по българските земи.
Билката се бере около Еньовден, изсушава се на тъмно, след което се смесва с определена субстанция, следва наричане и се завършва ритуала с още едно последно действие.Не давам подробности заради изрична забрана на админа да се публикуват ритуали.Правилата следва да се спазват.Давам информация единствено за определени магически свойства на билката според българската обредност.
Титла: Re: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: Astaroth в 17 Май 2019 15:02:29, Петък
https://chitanka.info/text/2338-bilkite-vyv-vseki-dom (https://chitanka.info/text/2338-bilkite-vyv-vseki-dom)
Мисля, че ще бъде полезно четиво за всеки който има интерес към билките...
Титла: Re: Действие и приложение на някой билки
Публикувано от: volk22 в 24 Юни 2019 18:56:34, Понеделник
Лайка
 (лайкучка, бяла рада, енево цвете, подрумиче, кучилайка)
Малък нюанс: не бъркайте лайката (Matricaria) с лайкучката (Chamaemelum nobile). Последната се използва като антисептик само при инхалиране. Отварата има успокоително и общо усилващо действие.