"В тази статия ще ви припомня малко от българските обичаи. В днешни времена, доста от тях даже не сме ги и чували,а камо ли да се практикуват, но смятам, че ще бъде интересно да ги разгледаме. В миналото обичаите и традициите са били особено важни и всички са ги спазвали. Много от обичаите са били смятани за магични и са носили такъв заряд, хората са вярвали, че с определени действия и ритуали предизвикват желанията си. Голяма част от ритуалите са били свързани с красотата. Сигурно сте обръщали внимание как в много песни и разкази се описват красивите български девойки- с бели лица и шии, с черни очи и гъсти руси коси, с тънка снага и алени устни. За българските девойки е било много важно да изглеждат добре, защото това можело да им осигури задомяване, любов и радост в живота.
Много от българските магии са свързани с косата на девойките. Дори има съставен магически календар, който вярвали, че ако се спазва, момите ще имат красиви, дълги и буйни коси. Според този календар на първи март, девойките трябва да решат косите си, за да са красиви. На Нова година ги мият с вода, в която потапяли дряново клонче, за здраве и блясък. На девети март “засяват” косата с жито и вода, за да е дълга и гъста. На този ден девойките събират 39 зърна ръж и ги пускат на главата си, след това ги заливат с вода. Тодоровден е много важен за косата според българските обичаи. Символиката на конската опашка и женската коса е еднаква. Тогава косата се мие задължително. Вярвали, че това ще омагьоса косата и тя ще расте дълга и гъста като конска опашка. Водата с която девойките измивали косата си била специална, в нея имало сено,босилек, малина, сребърни пари и кобилешко мляко. Гергьовден също е важен за косата, още преди изгрева девойките се събират под топола, за да израснат косите им дълги като дървото.
На Еньовден жените си измивали косите с еньовска трева.Съществуват и много други магии, които девойките и жените прилагали, например с върнато от помен живот, пуснато във воденица и после събрано. Мажели косите си и със змийска мас."