Магия

Отворена дискусия => ШАМАНИЗЪМ => Темата е започната от: Blackwolf в 29 Август 2016 22:04:34, Понеделник

Титла: Шаманският инструментариум
Публикувано от: Blackwolf в 29 Август 2016 22:04:34, Понеделник
Най-важното нещо в шаманския инструментариум вероятно етъпана.  Затова ще започнем с него. Макар че да се нарече той „инструмент” за един шаман би било най-малкото странно – шаманите смятат своя тъпан за живо, одушевено същество.

Тъпанът е познат в повечето шамански култури – Сибир, Централна и Източна Азия, Сев. Америка.

На Алтай, в Якутия и в други части на Сибир смятат, че истински е само този шаман, който има и използва тъпан. Шаманите там не се сдобиват веднага с правото да имат такъв. Начинаещият шаман, след като премине обучение (било при шаман-учител, било при духовете – при различните култури и конкретни хора е различно) започва да шаманства и след известно време, когато навлезе в материята, получава разрешение да получи тъпан. Разрешение от духовете разбира се… ;)

Дървото за обръча е специално. Шаманът търси подходящото дърво, обикаля, наблюдава, разпитва различните дървета и накрая намира това, което е съгласно да даде тялото си или някаква част за тъпан. Понякога точното дърво се показва в сън или видение.

Животното, чиято кожа се използва също е специално. Шаманът също получава указания от духовете кое е животното, къде ще го намери (ако става въпрос за лов) или кое животно от стадото – ако е домашно. То бива принесено в жертва със специален ритуал. Кожата също се обработва със съответните церемонии, жертвоприношения, песнопения и пр.

Същото се отнася за изработването на целия тъпан.

Какво е тъпана за шамана? Вече казахме, че той е смятан за живо същество – помощник, съюзник и съветник.
Тъпанът е един от медиаторите между „обикновения” свят и невидимия, света на духовете.

Сибирските шамани смятат тъпана за ездитно животно, чрез което пътуват през световете. Затова те го наричат елен или кон, в зависимост за коя област от Азия става дума.

Тъпанът може да бъде и място, където шаманът събира своите духове-помощници. От вътрешната страна на някои тъпани има опънати ленти, където духовете се кацат.
Тъпанът е и защитно средство – с него шаманът, ако бъде атакуван, може да отбива нападенията на друг шаман и/или на враждебни същества.

При някои народи се смята, че през живота си един шаман може да има определено количество тъпани – 4, 7 или 12. Всеки тъпан има различна продължителност на живота, и когато използва съответното време и последния, идва края и на самия шаман.

Ако тъпана на шамана бъде унищожен, то за самия шаман настъпват всевъзможни беди и дори смърт.
При погребението на един шаман последния му тъпан се унищожава (обикновено изгаря).

Има още много неща, свързани с обичаите около използването на тъпана от шаманите на различни народи, но трябва да се напише цяла книга, за да се опишат. Впрочем, има написани няколко такива книги… ;)

Съвременните учени са установили някои неща, свързани с ритъма на тъпана и неговото въздействие върху човешката психика, но това е друга тема. Аз исках да кажа няколко думи за това как се гледа на шаманския тъпан в различните култури.

Накрая ето образци на шамански тъпани от Сибир, Монголия и Америка.


   

   

   


adult image
Титла: Шаманският инструментариум
Публикувано от: Blackwolf в 29 Август 2016 22:10:11, Понеделник
А, забравих да кажа за рисунките, които са много важни за шамана, ама по-нататък.  tongue
Титла: Шаманският инструментариум
Публикувано от: Цеци_Вихронрав в 29 Август 2016 22:32:38, Понеделник
А самият тъпан след като е намерил материалите за него шаманът сам ли го изработва? Защото ако да, той трябва да отбира и от обработване на кожа и от дърводелство...
Титла: Шаманският инструментариум
Публикувано от: Agena в 29 Август 2016 22:36:32, Понеделник
Доколкото си спомням,при сибирските шамани тъпанът се правеше от по-възрастния шаман за по-младия.