Покажи участието

От тук може да видиш всички публикации на този потребител.


Публикации - drosselbard

Страници: [1]
1
МАГИЯ / Колко имена има човек всъщност?
« -: 10 Март 2014 04:07:31, Понеделник »
Несериозно е, естествено, но особено ако е рядко срещано името се случва. Не е нещо, което действително да влияе между човешките отношения, но го има като част от първо впечатление. Наскоро си говорихме с приятели за това, че повечето "хора на изкуството" имат необичайни имена, нещо, което те замисля, дали това не е огледало на средата, очакванията на родителите или личното усещане за значимост, което те тласка да търсиш изява. Семейство, което чака дете, например, в избора на име- след "не ми харесва" следващото е "познавах един... и хич не го харесах"
 А той ми знаеше името, въпроса беше кое ще избера да кажа- прякора, името си, нещо трето, въобще "кой си", и някакво настояване, че име = самоличност.

 Сетих се за още нещо, една книга- Мона и Магелан, за момиче с еврейска фамилия и как подигравките в детските години създават силна реакция, която се оказва изграждаща характера.

 Думите са важни, сборът от звуци е важен, етимологията на езика е важна, всичко това резонира и пр., просто ми е адски неясно "колко точно" и доколко е "каквото си го направиш" и е важна мисълта и усещането и доколко самата дума има тежест сама по себе си.
 Сега четох и за мълчаната вода и съвсем се замислих и оплетох...

 Едит: последния ти пост, писали сме по едно време, вместо да пиша втори:

 Абсолютно да, но човешката комуникация е уникална с думите си. Когато учиш нов език, мозъкът ти изгражда нови връзки, паметта и езика са тясно свързани.

 Ами много са ме наричали всякак като дете, ама то ти става мъчно от отношението, което показва, думата може да е всякаква. "Тая" е пренебрежение, то и собственото ти име може да бъде казано по подобен начин. Както и "прасе"може да е вътрешно обръщение между приятели, помежду им няма да е обидно, ще си стане кодова дума, което накланя везната към "важен е смисъла, а не думите", но пък и много неща говорят обратното- думите налагат тон. И къде вибрациите на звуците се вместват в това тогава?

2
МАГИЯ / Колко имена има човек всъщност?
« -: 10 Март 2014 03:20:09, Понеделник »
Именно. Но хората обичат или не обичат името си, има някакъв ореол на съдбовност в това... Действително има някаква енергия в имената, но това пак е относително и не е водещо. От друга страна малкия Александърчо е искал да бъде Александър Македонски, а на Викторчо са му казвали все, че името му значи победа.
 Името или емоционалния заряд? Яйцето или кокошката?
 И на това може да се отговори, но защо ни е важно?

 Бях чела в някакво списание за популярна наука нещо за племе, което нямат дума за цвета синьо и не го различават от зеленото, т.е. че има проучване, че нещата които именуваме стават важни за нас, нещата без име изчезват и във възприятието. Или обратното.

 Или учителката ми по психология в гимназията беше разказала една история за френски крал, който отчаяно искал да разбере вавилонския език и решил, че ако събере 100 новородени бебета в манастир, където да бъдат обгрижвани от монахини дали обет за мълчание, след време те ще проговорят именно този език. Само че, всички деца умрели. Повече за тази история не съм чувала, нито съм намирала, но е добра тема за дебат, ако приемем, че е така.

 Думата ми е, защо са важни думите, какво е важното, думи = имена. Тази една дума, която ти дава усещането, че знаеш кой си...

3
МАГИЯ / Колко имена има човек всъщност?
« -: 10 Март 2014 02:36:06, Понеделник »
Къде е границата между мисълта и думата? 
 Звучи много високопарно така написано, но наистина ми е трудно да направя разлика... когато се запознах с човека до себе си, след някакво време той започна да ме пита как се казвам, а аз не исках да му кажа, защото ми се струваше неважно, в контекста на това, че как те наричат не е равно на кой си, а упорството му ме подразни. 
 Кой съм? Баща, Александър, Любими... ти можеш ли да си любим, това какво точно казва за теб и какво означава да си Александър? Александър са много хора, много различни, но пък името носи емоция- т.е. не харесваш един Иван, втори- изграждаш си предварително мнение- това мнение създава очакване- провокираш човека срещу теб да го промени и му влияеш пак (в някаква минимална степен, но все пак ). Всичко това е много относително, но ме кара да се замислям. 
 Да криеш името си е нещо също интересно. И аз го правя, понякога лъжа или използвам прякори, прякорът ми сред приятелите ми е много далеч от името ми, но уж не държа на името си... има ли доза колективно съзнание в това? Особено сега, когато информацията е по- свободна от всякога?
 А за съня и разказването и властването... това съвсем ме обърка. Не е ли да бъдеш открит най- голяма сила? И как може да властва някой над теб без да му позволиш?
 Много въпроси и почти нищо не казах, но наистина ми е интересно, ако на някой му се дискутира, ще е супер. 
 И защо душите ни биха се нуждаели от име? Аз си представям душата като... мисъл, чувство, много спомени наведнъж, някакъв импулс, във вселенски мащаб не е ли достатъчно да бъде преживяна?

Страници: [1]