ОБСЪЖДАНЕ > СВОБОДНА ЗОНА

Силата на думите

(1/5) > >>

Цеци_Вихронрав:
Много често не отдаваме нужното внимание на думите. А те имат сила. Сила която е почти магическа. Помните ли приказката за дърваря и мечката? Раната от брадвата зараснала, но болката от лошите думи останала... Та не зная дали ще се получи дискусия, но си имам един любим клип който ще постна и бих искала да се замислим, да променим думите си, а защо не и живота си...

 http://vbox7.com/play:66e0a3ef

LyLyth:
Целият ни вътрешен свят са думи и образи. Казано по друг начин - понятия. Ние мислим с понятия, а едно понятие има лингвистичен код, но също може да има и образен, звуков, вкусво и т.н. Цялата информация за дадено понятие е обобщена чрез думата, с която го назоваваме. Така за дадено понятие можем да приложим огромно количество допълнителна информация, далеч по-сложно организирана от прости сетивни данни.
 Думите не само са важни, мисленето е невъзможно без тях, а всичко останало е свързано с мисленето - чувства, поведение, мотивация, нагласи, очаквания - всичко.
 За силата им може да се съди по много и разнообразни примери. Сега ще се опитам да въздействам с тях, предизвиквайки реакция:
 Лимони - кисели лимони.
 Представете си, че сте седнали на една маса. Ужасно сте гладни и жадни, а пред вас има само един огромен, зелен и ароматен лимон. Всичко, което трябва да направите, е да обелите лимона. Той пръска малки етерични капчици при всеки натиск, които ухаят добре, но леко нагарчат и щипят на очите. Имат спечифичен аромат. КОгато премахнете кората, отвътре се открива гледката на сърцевината на лимона. Представете си, че забивате зъби в него, завъртате леко език, за да не изпуснете нито капчица от сока му, които се излива в устата ви. Толкова е кисело, че присвивате очи от вкуса му....
 Ако сте се постарали да си представите всичко това, би следвало да слюноотделяте доста по-обилно от нормалното.
 На практика имам и втора сигнална система, затова стимулите се свързват по много и разнообразни начини, създавайки сложни системи от пнятия, чувства, условни и безусловни рефлекси. Затова и една дума мже да предизвиква различни реакции.
 И не е само баснята за мечката - плацебото е добра илюстрация на силата на вярата в дадена идея.

Цеци_Вихронрав:
Лилит, добре, че винаги съм добре запасена с лимони... В момента ръбам един... кисел такъв... ама след твоето образно описание...вкусът му е направо божествен. Ти знаеш ли, че си вещица??? И нека после Сянката да си приказва, че в думите нямало магия... аз съм вече омагьосана. До сега се задоволявах да пия само сока на лимоните - сега съм го метнала като ябълка тоя сочен и ароматен лимон.

LyLyth:

 Тъкмо изпитвах угризения, че звуча сухо.

 

 Ето това е.... Тук има много думи-чувства.

LyLyth:
_uVideoPlayer({`url`:`http://www.youtube.com/watch?v=eWCTlewV3fY`,`width`:`425`,`height`:`355`},`scr06V21vvYwk`);

 
 Малко красота и поезия... :)

 Есен

 С меки златни коси и усмивка крилата,
 на плещите си с пъстрия шал,
 есента долетя и изпълни земята
 с красота, доброта и печал.

 Тиха, хубава, с прелестни багри обкичена,
 със мечтата на всяка жена
 да я виждат, да бъде желана, обичана,
 тя свенливо се спря настрана.

 Ала никой не вдигна очи със възхита.
 В своя мъничък свят потопен,
 никой нищо не чу, не видя, не запита,
 а минаваха ден подир ден

 и разбрала, че нямаме време за нея -
 ни очи, ни уста, ни ръце,
 съкрушена отмина красивата фея,
 с огорчено и скръбно сърце.

 Ще се спусне след нея свирепата зима!
 С бесен леден камшик ще свисти!
 И за своята плаха и тиха сестрица
 ще мъсти, ще мъсти, ще мъсти!

 Източник

 

 Една разходка? Не бих могла да отмина красивата фея..

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия