Автор Тема: Що е то глупостта?  (Прочетена 11833 пъти)

Неактивен Aton

Що е то глупостта?
« -: 21 Август 2013 11:42:23, Сряда »
Случвало ли ви се е да се чувствате глупаци? Е..аз от два дни се чувствам изключително тъп....имам да реша два казуса и не става и не става.......Та се замислих върху следния въпрос....Глупака осъзнава ли че е глупав?
 И...въобще....    ЩО Е ТО ГЛУПОСТТА?
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Що е то глупостта?
« Отговор #1 -: 21 Август 2013 12:34:24, Сряда »
Какви казуси? Давай ги, че да помагаме с идеи... А ако не се получи нещо смислено като идеи с тези казуси, поне ще се посмееш на предложенията за решение...

 А за глупостта, казано е- "Аз знам, че нищо не знам, но някои и това не знаят"... Та един вид- докато човек осъзнава, че нищо не знае, то всичко е наред... И проблемите почват, когато спре да осъзнава, че нищо не знае и реши, че всичко му е ясно...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Aton

Що е то глупостта?
« Отговор #2 -: 21 Август 2013 15:41:09, Сряда »
theshadow, благодаря......но малко са сложни за обяснение....дал съм си срок до края на седмицата ако не ги реша ще се възползвам от предложението за идеи....
 smile Колкото до незнанието....нали така се правели големите открития......Човека не знае че теоретично дадено нещо не работи.....и вземе че го направи.
 Понякога знанието е товар който влачи след себе си много въпроси и съмнения.
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Що е то глупостта?
« Отговор #3 -: 21 Август 2013 16:03:39, Сряда »
Че той краят на седмицата дошъл... Утре ей те го те четвъртъка, а след него- петъка... Пиши, ако искаш, сега единият казус, пък ако потръгне решаването- по-натам и другия... Повече мозъци като мислят... Или ще го измислят да се реши, или ще го утрепят с кръгъл тъп предмет този твой казус... Гарантирано...

 Не зная от каква сфера са ти казусите- не си уточнил... Но това е България- тук някой, ако не разбира от всичко по малко, значи не е за тази държава... То и в длъжностните ни характеристики, вървящи към трудовия договор, за каквато и да е длъжност, като ги загледаш, това е заложено в частта- "изпълнява и други задачи, поставени от управителя"... Или каквото там беше като формулировка...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Aton

Що е то глупостта?
« Отговор #4 -: 21 Август 2013 17:28:17, Сряда »
Ok....трябва да уволня един от най-доверените ми служители...../ прояви голяма нелоялност към фирмата/...но ако го уволня на този етап фирмата ще понесе загуби ,защото той движи 2 големи проекта.....а като гледам да се мотае из офиса аз се изнервям....та  сега това ми е голяма дилема
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен tattul

Що е то глупостта?
« Отговор #5 -: 21 Август 2013 18:51:33, Сряда »
Aton,  преди месец и малко повече, се случи нещо, което ме изправи не на нокти ами....колкото и да сдържах емоциите, в момента, в който трябваше да действам, действах...всичко беше на границата на пълния цирк, всичко, дните след това - всякакви цветове на емоциите - но нямаше нито решение, нито нищо, пълна дупка -  в дупката само аз , неспособна да взема каквото и да е решение. Сега още нямам решение. По някое време се появяваха разни решенийца и всичките изглеждаха удовлетворителни, реални, някои дори ми харесваха много, други не ми носеха пълното успокоение и така.....Исках да сложа край, борех се най-вече за ЯСНОТА, но уви... и тогава ппросто пуснах ситуацията, оставих я да се развива сам, просто защото така беше най-удобно за мен и...за в сички. Разбира се, това дълго време не удовлетворяваше его то ми, но....така  се оказа най-добре.
 Така както си го описъл го дебнеш като тигър....така или иначе ти си шефа))) ако него уволниш за едно може да е за друго от тук насетне. Временно ще трябва да преглътнеш присъствието му, не дори заради проектите, а да си изясниш като цяло кой, къде,з ащо и така.
 Преди време тука една девойка беше сгафила сериозно в училище и естествено се взеха сериозни мерки, да не го затрият детето. Таткото я наказа и девойката попита "защо ме наказват с това, което най-много искам""...., толкова смешно ми стана тогава. Девойката наивно глупава, хленчеща....Нима мислиш, че ще ти се даде лесна дилема? Викаш го, крещиш му, насреща яростно, развяваш си шефската его, подчертавайки неколкократно шефскато си такова, самонавиваш се от собствения глас...ту ти ту фирмата, ужас.  Някак си не си те представям в такъв театър)))
 Щом в момента се чувстваш ти глупака, не е толкова страшно. Това ти дава възможност, да прецениш ситуацията напълно хладнокръвно, просто като наблюдател. Чувството за това че си глупак, сваля поне малко напрежението . Не знам дали е възможно да се вземе на 100 процента" чисто" решение"....
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен chimera

  • Админ
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 518
  • Total likes: 69
  • Karma: +10/-0
    • Профил
Що е то глупостта?
« Отговор #6 -: 21 Август 2013 19:24:06, Сряда »
Aton, отговарям като икономист.

 Приемам, че човекът е на трудов договор, щом се споменава уволнение.

 Нелоялният може да се е усетил накъде духа вятъра за него и да започне да ти залага номера в самия начин на движенето на проекти, ефектът от които номера ще усетиш по-натам във времето и няма да е на хубаво.

 Като въпроси за размисъл ти давам и следните:

 Колко загуби ще понесе фирмата, ако от нея започне да изтича поверителна информация и да се уврежда името на фирмата пред нейните партньори и клиенти, респ. ако е достатъчно обигран- започне да действа като конкурент и открадне клиенти, пред които преди това за целта очерни фирмата (не зная с какво се занимава фирмата, която визираш, но такъв сценарий съм виждала да се разиграва, затова повдигам въпросите)?

 Ако нелоялният служител е умен и има и друг персонал във фирмата, може да се окаже, че хората от персонала са настройвани на определени мисли и дела, които да не са в интерес на фирмата.

 На такъв човек не може да се довери обучението на нов заместващ го кадър.

 Това е от една страна.

 От друга страна стои най-вече КТ (и трудовото законодателство в по-общ план) и ако се избере вариантът за уволнение на нелоялния служител, рисковете са човекът, който уволняваш, да си наеме адвокат и при нашето законодателство, като нищо може да се окаже, че фирмата възстановява на работа нелоялния служител и плаща грешни пари. Материята е хлъзгава и е недобре уредена в КТ, така че този вариант на развитие е често случващ се.

 Най-чистият вариант за работодателя е, ако нелоялният човек си даде собственоръчно написана и подписана молба по чл. 325 КТ и си тръгне. Много е важно молбата по 325 КТ да е собственоръчно написана и подписана. Тогава отпада опцията да се върне с адвокат и да почне да има звездни претенции, а на всичкото от горе и съдът да се произнесе в полза на звездните претенции.

 Ако ли напускането по взаимно съгласие не се случи- специалистът УЧР, който ти движи уволнението на нелоялния служител, трябва да е наистина много добър и да не остави нито една пробойна, за която да се закачи адвокат в стремежа си да оспори уволнението и да спечели дело срещу фирмата, възползвайки се от пропуски в уменията на специалиста УЧР. Включително в самото ТРЗ на фирмата не трябва да има пробойни, а то трябва да е водено точно по смисъла на трудовото законодателство.

 Това е от мен, дано да ти бях от полза за вземането на решението.

 Ако казусът под номер 2 е пак от икономическо естество, пиши го, ще дам отговор и по него, а от тук натам се надявам ти вече и сам да си в състояние да вземеш решение за себе си.  Ако не е от икономическо естество, пак пиши. Някой друг ще се включи да отговори и готово.  smile

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Що е то глупостта?
« Отговор #7 -: 21 Август 2013 22:03:00, Сряда »
Aton, аз малко нещо не разбрах... Проявил е нелоялност или те дразни, че се мотае из офиса и работата куца от бездействието му? Защото ако е второто, може пък човека да има някакъв личен проблем за решаване и това да го прави временно по-разсеян, муден и т.н. От друга страна ако е бил нелоялен съм съгласна с chimera.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Aton

Що е то глупостта?
« Отговор #8 -: 21 Август 2013 22:39:13, Сряда »
chimera, благодаря ти за изчерпателният отговор.Особено ми помогна с това ,че е усетил накъде духа вятъра.
 Когато можеш да направляваш този вятър нещата стават по-лесни wink .Мисля , че проблема го реших.Благодаря отново!
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен Aton

Що е то глупостта?
« Отговор #9 -: 21 Август 2013 22:52:30, Сряда »
tattul, когато правя бизнес мое правило е да инвестирам в хора защото лош екип може да съсипе и най-добрия бизнес и обратно ....добрия екип може да съживи западащ бизнес.Затова приемам като личен провал глупостите на някои мои служители...така ,че театъра с викането и шефското его не ми е в стила.
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
Що е то глупостта?
« Отговор #10 -: 21 Август 2013 23:57:52, Сряда »
Ето и малко правна информация - за дисциплинарното уволнение.
 Най-често "пада" в съда по две основни причини - неспазена процедура или неспазена форма (на заповедта).
 Процедурата - задължително трябва да изискаш от служителя писмено обяснение за допуснатата от него грешка, датирано поне ден преди заповедта. Товма е основно положение. Ако не се спази, съдът изобщо не се занимава за основателността на самото уволнение.
 В заповедта за уволнение, работодателят най-често изпуска мотивите, обосновали решението му. Или само изписва съответния номер на члена и точката от КТ, без да препише самия текст... или други такива "дребнички" нещица, свързани със задължителното съдържание на тази заповед за дисциплинарно уволнение.
 След като тези, казаните две неща са издържани правно (т.е. спазена е и процедурата, спазена е и формата -съдържа всички задължителни атрибути - на заповедта) едва тогава съдът гледа дали уволнението е основателно, т.е. - дали посочените в заповедта факти (съответстващи на фактите, за които служителят е писал обяснението за прличините за неспазване на трудовата си характеристика) отговарят на истината. Е, тук вече опира до свидетелски показания (които пък свидетели могат да бъдат дискредитирани, по различни причини)...
 Но - надявам се, схемата ти е ясна.
 Напълно подкрепям становището на Химера, за икономическата страна (плюсове и минуси) на въпроса.
 На прима виста, от обща култура и без да съм запозната с казуса ти - толкоз.
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.

Неактивен tattul

Що е то глупостта?
« Отговор #11 -: 22 Август 2013 00:47:06, Четвъртък »
Aton, не може да контролираш всичко. При всички инвестиции, обучение и каквото да е там.., никога не може да разполагаш на пълно доверие, но мнителността ти трябва да е здравословна.
 До тук практиката е показала следното - винаги трябва да имаш втори човек,който да покрива на над 50 процента основния, който прави или отговаря за еди си какво. Та така както той се мотае , ти се изнервяш, човек остава с впечатлението, че ти не си водил откровен разговор с него. .... Ти вече си го уволнил)))
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен Aton

Що е то глупостта?
« Отговор #12 -: 22 Август 2013 01:39:13, Четвъртък »
myself, благодаря!Проблема не беше правен....по-скоро стратегически.Иначе си права....уволненията не трябва да се правят емоционално
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен Aton

Що е то глупостта?
« Отговор #13 -: 22 Август 2013 01:55:33, Четвъртък »
tattul, човека не е уволнен....поне засега.А това което казваш за припокриване на функциите не е правилно.Това значи да нямаш доверие на никой.А има и свестни хора....все по рядко по нашите ширини...но ги има.
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен Jokera

Що е то глупостта?
« Отговор #14 -: 22 Август 2013 05:30:14, Четвъртък »
A една похвала или повишение дали няма да променят нещата в друга посока?:)
 Казваш  ...един от най-доверените ми служители....
 Хората не винаги осъзнават дълбочината на последствията които предизвикват с делата си.
 Предполагам, че има обратна информация за нелоялноста. Мотивите за нея.
Магията не е нещо което правиш, магията е нещо, което си ти.