Автор Тема: Помощ за алкохолна зависимост  (Прочетена 11684 пъти)

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« -: 15 Февруари 2013 15:53:06, Петък »
Хайде да си поговорим за този проблем, макар и на пръв поглед не свързан с магията. Да уточним първо какво е това "нормално пиене" и има ли изобщо такова състояние или е само оправдателно понятие  wink
 Какво е алкохолна зависимост?
 Какво е алкохолизъм?
 Има ли разлика дали се напиваш с вино, бира или спиртни напитки?

 И конкретния пример:
 Мъж, около 40-те. Сам си прави виното и ракията, произвежда качествени напитки за домашна консумация, не за продажба. Заниманието е хоби, за  него е въпорс на чест да направи хбаво вино/ ракия.  Лятоска пийва ракийка, не знам количеството (около 200 г приемрно), после минава на биричка. Или само бира (около литър на пиене). зимата се броят на пръсти ракийките и грамажа е да речем 100-ина грама. Но се пийва винце, червено. Около 1-2 литра (предполагам количеството).
 Времетраене на пиенето - ВСЯКА вечер, без изключение.
 Влиянието: до преди няколко години (да речем около 3-4) носеше на алкохол, за да се напие, му трябваше по-голямо количество. Сега всяка вечер приема алкохол, не знам колко, но от един момент нататък започва да му личи, че е пил. Няма лошо пиянство, като се усети, че е на "фаза", гледа да си легне.
 Проблемът е, че приема алкохол всяка вечер, без изключение, макар и "само" вино, хваща го от все по-малко количество. Жена му установява, че го е хванало, след като очите му станат на цепки, говора е леко фъфлещ и на моменти е неадекватен да води сериозен разговор. в смисъл не залита, помни всичко, разговаря и т.н., но някакси ако не е пил ще говори и разсъждава по-различно, отколкото като е пил...
 И аз не знам.

 Моля за мения, анализ на ситуацията, съвети и к'вотот там се сетите :))
 Наздраве!

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #1 -: 15 Февруари 2013 19:40:09, Петък »
Употребата на вино и на бира също води до алкохолизъм. Голяма част от алкохолиците са такива, защото са подценили този вид алкохол.

 Болестта алкохолизъм преминава през няколко фази.
 На първата фаза тялото се сблъсква с веществото С2Н5ОН, което е основното за алкохола и има наркотичен ефект, пристрастява алкохолика към алкохола. Така човекът започва да пие постоянно и регулярно.

 Наркоманите посягат към все по-големи дози наркотик и накрая може да се стигне до там да умират от свръхдоза, ако не се подложат на лечение- аналогично е поведението и при алкохола. Има един момент от заболяването, когато алкохоликът се чувства като "цар"- пие, пък не се напива. Това е всъщност лош признак. На този етап алкохоликът започва да пие повече, за да достигне до състоянието на опиянение, с което е свикнал (пък било то и леко опиянение). Човекът губи представа колко количество алкохол е изпил.

 Както при наркоманията, така и при алкохолизма, болестта протича на стадии и колкото по-напредва заболяването, толкова по-зле е човекът.

 Както при наркотичната зависимост, болният си разработва цял обемен репертоар от причини да пие, с които си оправдава защо завършва привързан към чашката.

 В крайна сметка в организма на алкохолика се натрупва химия, която уврежда БЕЗВЪЗВРАТНО нервната система и мозъка, като част от тази нервна система. При аутопсия- на мястото на доста бивши нервни клетки се открива настояща водниста течност. Това е причината да виждаме по улиците клатушкащи се клошари, които са с бутилка в ръка и очевидно мисленето не е най-силната им страна- имате срещу себе си кръгъл идиот, който може и да не е в състояние да си каже името, но за сметка на това пък разпознава бутилката и когато не спи прави само едно- пие. Това е последната фаза на алкохолизма.

 Болните от алкохолизъм обаче рядко я достигат- към 5% от тях я достигат. Причината е близките им хора, които започват да се борят с порока и да спасяват пияния от самия него си.

 Направените от алкохола разрушения НЕ СЕ ЛЕКУВАТ. Няма хапче, което да превърне воднистата течност обратно във формата на здрава нервна клетка. Алкохолизмът е в графата на болестите, които нанасят нелечима навреда.

 Единственото ефективно е човекът да си стегне волята САМ и да се СПРЕ изцяло да пие. Може и да си стяга волята с помощта на специалисти. И да спре да пие ИЗОБЩО! Нито капка! По никакъв повод.

 Причината за тази крайна мярка е, че алкохолът влияе като наркотик и човекът, развил алкохолизъм, като пийне малко и после не може да спре да пие. Така че който се бори с алкохолизъм, трябва изобщо да спре да пие, ако иска битката му да спре само с понесените до момента от алкохола увреди по мозъка и по нервната система. А и не само нервната система- алкохолът и други неща уврежда от тялото. Но увредата по мозъка и по нервната система е страшна.

 И още нещо за алкохолизма- това болест, от която страдат не само мъже, но и жени. Болестта не подбира по пол.

 За онези, които не са алкохолици- пийте с мярка. Това ще рече рядко и в малки количества. Въпросът- "Колко да е раздалечено във времето и какви да са количествата, за да е безопасна употребата на алкохола"- това зависи от възрастта и теглото. Като правило колкото по-раздалечена е във времето употребата на алкохол и колкото по-малки са количествата, толкова по-безопасно е за тялото. За деца- абсолютно забранено. Някои дават на деца уж малко бира или вино да пробвали- това е изключително вредно за нервната система на децата и на младежите.

 Може и изобщо да не се пие. Нормалният здрав човек не се нуждае от алкохол и е в състояние безпроблемно да празнува и да се забавлява, цялата вечер пиейки безалкохолни напитки, без това да му причини някакво неудобство.

 Това е общата информация, която аз мога да споделя.
 За тази жена- да го мотивира той САМ да спре да пие. САМ- понеже не заради нея е почнал да пие и не заради нея ще спре да пие. И като споменах- може да се стяга САМ с насоки от специалисти...

 Съветвам я жената- да се обърне към специалистите от Национален център по наркомании, може и онлайн, тук- http://www.ncn-bg.org/

 Или пък тук: 0800 133 22 - безплатно и анонимно - това е телефонът на горе-посочения център.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен blago75

Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #2 -: 18 Февруари 2013 18:08:44, Понеделник »
Тук и аз бих казал своето мнение.Считам,че горното твърдение колосално грешно.Алкохолизмът не е болест или физиологично състояние на тялото ,то бих казал е СЪСТОЯНИЕ НА ДУХЪТ .Първо се лекува душата ,а чак след това тялото, а не обратното.Думата алкохолик не бих я използвал така широко,а може би човек с проблеми с алкохола.Алкохол значи spirit , но нека не дразним админите повече.Наздраве.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #3 -: 18 Февруари 2013 19:53:47, Понеделник »
@blago75

 Алкохолизмът доказано е болест на физическото тяло и никакви души няма намесени. Душа не съществува.

 Потвърдено за алкохолизма единодушно от учени по целия свят и отразено-

 МКБ-10                   F10.
 МКБ-9                     303
 OMIM                     103780
 MedlinePlus            alcoholism
 MeSH                      D000437

 И това- само за начало.

 Аз гарантирам, че www.magiata.info не е място, където хора, които са некомпетентни, обясняват кое се лекувало първо, та кое чак след това. Нито е място, където хора, без нужната компетентност определят кое е болест и кое не е болест. А ти определено нямаш нужната компетентност- не си медицинско лице, не си психолог.

 Потърси си други форуми, където да търпят некомпетентни хора да си пробутват личните фантазии и да си правят експерименти със здравето на хората. Тук е забранено.

 Бан. Постоянен.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Dorian

Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #4 -: 18 Февруари 2013 21:46:55, Понеделник »
Имам добър приятел,живе в чужбина,има проблеми с алкохола,и  кокаин смърка,но по-рядко,без него може,но без алкохол-не. Отскоро посещава център за лечение на алкохолизъм.Още при първото посещение психоложката им е казала - алкохолизмът е болест.
 Викам му - айде,намери си пак оправдание да продължаваш biggrin

Неактивен evgenia_genkova

Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #5 -: 20 Ноември 2014 14:35:30, Четвъртък »
Здравейте, понеже тук е тема за зависимости дали някой има отговор какво всъщност кара хората да пушат. Аз самата съм пушачка и многократно съм правила опити да спра, но всичките безуспешни не съм безволева и слабохарактерна, но макар и твърдо решена винаги има един тънък гласец, който нашепва - Само една какво толкова и порочния кръг се завърта. Дали всъщност не става въпрос за обсебване ? Ако някой има мнение и решение на този въпрос ще бъда благодарна да сподели.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #6 -: 21 Ноември 2014 07:36:55, Петък »
evgenia_genkova, пушенето си е наркомания от където и да го погледнеш.
 Аз самата пуша от 14 годишна. Даже зная и защо.
 Баща ми (лека му пръст) пушеше по 2 кутии на ден. Аз стоях винаги плътно до него и от дете съм пасивен пушач. Когато почина несъзнателно на събирания избирах да сядам до пушачите, съответно на 14 пропуших. Изчела съм много за тютюнопушенето и зависимостта от него. Ясно ми е, че съм зависима и ми е ясно, колко ще ми е трудно да откажа цигарите ако реша. Само дето нещо не искам да реша. wink
 Когато забременях спрях да пуша. Не пуших 3-4 месеца и при един от прегледите гинеколога ми който следеше бременността видя, че ръцете ми треперят. Обясних му, че е понеже не пуша и организма ми се бори със зависимостта. Оказа се, че съм избрала лош момент да отказвам цигарите, понеже плацентата може и да опази плода от цигарите (не много, но все пак...), но от нервите ми не може. Та до края на бременността пушех по 2-3 цигари дневно, колкото да не треперя и да не нервнича. После ги почнах пак.
 На този етап ако реша да отказвам цигарите ще мина през всички фази на Абстинентна криза, сигурно за това още не съм решила да ги откажа. Пък и някак не ми се лишава от удоволствието сутрин да седна с кафе и цигара в ръка. Когато съм с приятели непушачи карам на електронна цигара, за да не им създавам дискомфорт. Но все повече се замислям дали и кога да мина изцяло на електронна цигара, а в последствие и да спра да пуша.
 Но да се върна на въпроса ти. Пушенето е зависимост която си зависи само от нас самите. Прочети за наркотиците или за алкохолната зависимост - същото е. И колкото и да се опитваме да оправдаваме пушенето със обсебване или каквото там, то си е зависимост и само и единствено от пушача зависи дали ще пуши или не. Аз си имам две зависимости. Едната са цигарите, а другата едно приятелство. От цигарите смятам рано или късно да се освободя, но втората си зависимост не давам за нищо на света. wink
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен evgenia_genkova

Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #7 -: 21 Ноември 2014 11:05:45, Петък »
Цеци_Вихронрав , интересно ми стана и моя баща беше пушач и аз пропуших след като почина. Но това за обсебването е може би бягството ми от личната отговорност . Замислих се наистина е зависимост и си търся оправдания и то добри за да не спирам да го правя , но за съжаления в нея няма нищо добро и ме учудва факта че съвсем съзнателно се тровя и дори си плащам за това.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #8 -: 21 Ноември 2014 11:13:15, Петък »
evgenia_genkova, значи и двете сме на един хал. biggrin Аз даже си нямам оправдание, че пуша. Просто ми харесва и не искам да откажа цигарите. Искам само да изкарвам достатъчно, за да мога да пуша хубв тютюн. biggrin
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #9 -: 21 Ноември 2014 12:02:18, Петък »
Quote Цеци_Вихронрав ()
Искам само да изкарвам достатъчно, за да мога да пуша хубв тютюн. biggrin


 Значи имало и други луди smile

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #10 -: 21 Ноември 2014 12:07:24, Петък »
Делта, не си сама... Група сме tongue
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #11 -: 21 Ноември 2014 22:48:33, Петък »
Като сме взели да си говорим за зависимости, да взема да ви разкажа какво наблюдавам откак се върнах на
 работа...
 Нали работя в Lafka и продаваме всички продукти на "Национална лотария", та... Всичко живо е полудяло да играе. Баби пенсионерки си проиграват пенсиите, майки с невръстни деца не само играят, но учат и децата. Аз самата уж съм здравомислеща единият ден... Загубих едни пари и наблюдавайки как играят и току печелят реших, че мога да поиграя и аз на "Лото спорт" (бързата игра) и да си върна парите. Да ама Не. То не е измислено да печелиш. Поиграх, току поспечелих (колкото да си върна заложеното) ама то това така вдига адреналина и праща умът нейде по дяволите, че... Играх почти през целият ден докато бях на смяна,
 докато установих, че съм проиграла всичките си пари, а бяха приготвени да платя нещо си... После цяла нощ не можах да се освестя, защо я сътворих тази глупост и как... Хем си зная, че хазарта си е като наркоманията. Почнеш ли не можеш да спреш. И от тогава съм се зарекла, че няма да играя и на шега. Никога вече...Но продължавам да се чудя на всички майки, които връщайки се с хлапето от детска градина го водят при мен да
 си изтегли билетче с думите: "Хайде, мама, да си пробваш късмета." и това всеки ден, докато се стигне до положение, че детето вече само дърпа мама към бараката и не за вафла или дъвка, а за билетче или талонче от лотарията. Аз само един път се изкуших и поддадох и още ме боли за парите които изгубих (най-вече ме боли, че си знаех какво ще стане и пак...), а тези хора го правят всеки ден и профукват всяка свободна
 стотинка за лотария и ясно осъзнават, че повече губят отколкото печелят, но не спират... Имам чувството, че се заформя някаква всеобща зависимост към хазарта...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #12 -: 11 Декември 2014 19:07:59, Четвъртък »
Ми тя щото надеждата умирала последна; и на бедния народ само това му остана - да се надява да спечели от лотарийка. На някои обаче им липсва здрав разум. Не визирам теб, Цеци, щото тебе  та вей вятър на бял кон biggrin , но самоконтрола ти не спи.
 Когато човек изнемогва, лесно се подхлъзва насам-натам. Ето на - аз се пропих. Мъж ми се вайка, че съм му изпила виното. Снощи  и водката опатках cool

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #13 -: 11 Декември 2014 19:14:05, Четвъртък »
Делта, дан ти пука. Аз ходих след работа у леля си и се освятках... И сега ми е едно весело. И от нищо не ми пука. И мога да убия Змей Горянин, ама той се крие... На работа бил, щял да закъснее.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

  • Гост
Помощ за алкохолна зависимост
« Отговор #14 -: 11 Декември 2014 21:46:55, Четвъртък »
Хахахахха, и аз се разсърдих на цялото семейство , че си профуках цялата заплата за тях(кой де го сърби и аз насреща) и накрая останах без чарлз хаус и ботуши. Егаси пародията , трезва и боса.... biggrin