Автор Тема: Случи ми се нещо странно, моля за съвет  (Прочетена 37713 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #30 -: 13 Ноември 2012 07:39:46, Вторник »
Quote (tattul)
И понеже преживяванията са подобни - следователно има закономерност, следователно са допустима истина.


 Ако започнеш да наблюдаваш различни култури, ще установиш "подобност", но само в рамките на дадената култура, която определя несъзнавано заучаване на тази култура. Което заучаване си е съвсем в реда на нещата.

 Примерно за изживявания в клинична смърт...

 На вярващият в Буда никога няма да му се причуе, привиди Мохамед, а ще е Буда. Мюсюлманин няма да му се привиди Йехова, а нещо друго, свързано с вярванията, сред които е. Евреинът няма да си говори с Мохамед.

 Какъв е шансът на християнин да му се привиди, причуе примерно Парвати? Дори няма да я знае коя е в една голяма част от случаите- тази богиня е втората жена на бог Шива. Няма да му се привиди, защото илюзията се подхранва от културата. Или на християнин да му се привиди, причуе Ганапати (бог с глава на слон)? А в Индия нещата ще стоят по съвсем друг начин. Там това е известна култура...

 В християнския свят ще се прояви християнската митология, в мюсюлманския- мюсюлманската, в Индия- тамошните вярвания... Условието е да има допустимо вярване в съзнанието, на което да стъпи съграждането на илюзията.

 Това е майа.

 При тези атеисти, които са наистина с твърди атеистични убеждения, не се появява нищо. Не се генерират илюзии. Изключвам сълзливите истории на ментетата, издаващи булевардни книги, които са в стил: имало атеист, дето няма по-голям атеист от този, едва ли не, но еди каква си трагедия и внезапно станал най-суеверния на света- това са лъжи.

 Атеистът, ако наистина е такъв, знае защо няма бог. Чел е известно количество свещени книги. Никой не може да го разубеди, че е нормално бог да му духне в носа за душа - така се прави душа (реално описание на правенето на душа в библията е, не си го измислям). Чел е разни такива неща и ги определя като митология, както не приема Зевс за различно от измислица- същото...

 Как такъв човек, на който здравият му разум е категоричен в детайли, че религията е измислица, ще се разубеди? Няма как. При клинична смърт такъв човек осъзнава реалността и не вижда нищо. Не вижда Исус, не вижда Мохамед, извънземни, висши сили или нещо друго, не вижда починали роднини, не вижда абсолютно нищо.

 Аналогично е с чуването на гласове и убежденията за среща с духове. Срещата, чуването са прекалено културално белязани, за да се приемат за реални.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #31 -: 13 Ноември 2012 13:08:22, Вторник »
Аз лично отказвам да повярвам, че всичко свършва със смъртта. И не защото не е честно. Някакси нелогично м,и се вижда. Именно заради старта и опита, за които спомена татул...
 Баща ми ме е учил, че нищо във Вселената не е случайно, има причинно-следствена връзка за всичко и че нищо не се губи... стигаме до трансформацията пак, която градивна или деградивна е, зависи.
 Аз вярвам (щях да напиша знам... , но не съм сигурна дали го ЗНАМ или искам да е така), че има нещо след смъртта. Най-малкото от гледна точка на справедливостта: не може цял живот да си бил самото зло и да останеш ненаказан, точно ти... не го приемам някакси. Или да няма отплата за добрините ти. Прозвуча малко като приказка, ама карай biggrin

 МИМ - и аз обичам тишинката на гробищните паркове, като у дома си се чувствам там, макар, че понякога ми е чоглаво

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #32 -: 13 Ноември 2012 13:39:20, Вторник »
biggrin theshadow, говорех за личните ни преживявания в процеса на практиките - който каквито прави там, за личния опит на всеки един от нас. .. Религията наистина е майа, но няма как без нея защото на хората тя е необходима, правя компромис и твърдя , че донякъде обяснява нещо си, което е потребност в хората, но не материална. Би могло да се каже даже, че всяка потребност извън жизнено необходимите потребности на тялото на човек е майа, защото се базира на желания, мечти или пък са формирани от определен вид култура. Но пък в стремежа си хората да създават, няма как да избегнат майа. Но също така не може да им я отнемеш, защото за много хора тя е света , който познават и отговоря на изискванията и представите им за живот. Когато човек се почувства сигурен и в хармония със себе си, тогава може да дърпа леко булото надолу и да види какво има отвъд неговите представи. Но когато си под влиянието на дадена култура - както ти сочиш религията примерно, това грудно ще стане. Религията е необходима на тълпата - тя я държи под контрол и същевремено задоволява някаква духовна потребност, затова тя е сила, която дълго още ще съществува. Сила, майа, все тая! Когато човек излезне от условностите и рамките, тогава започва да си задава въпроси, които преди това си е задавал, но някак си бързо е намирал отговорите тук там и на ужким. Задава ги е предимно от това, какво ще правя ако еди кой си отиде от той свят , или пък какво ще правя ако тя ме напусне или дрън , дрън... И всичко в кръга на желанията и емоциите. Когато дадено желание или емоция са задоволени, човек бързо потъва в майа блажен, защото отново се е приспал и е доволен. Там се намират всички отговори и за смърта и за живота - и атеисти и християни и мюсюлмани и една камара още незнам ти какви си вярващи потъват в забравата, защото майа също им дава отговори, приемливи за тях. Не може да ги съдиш хората, те си се чувстват добре ...там... Сложностава , когато започваш да чувстваш, че земята започва да се клати под краката ти и намирането на лесни отговори, не може да те потопи отново спокойно в съня и тогава започваш да търсиш, само че докато го правиш пак си в майа. Всъщност някога излизали се от нея? Нима ти не си в майа. Единствено твоята смърт може да ти даде отговор на въпроса - да или не, има ли няма ли....Моята смърт също. Тя също би ми дала отговор. Но ако умра, ..отговор няма да има, нито мога да кажа на някой си нещо..... И така почва търсенето и начин да се поледне в невидимото , за да си дадем отговор...
 Бях християнка поради факта, че съм родена в такава среда, такава култура. ИЗпитвах необходимост от принадлежност. Но бързо взех да схващам , че между религия и вяра и търсене има голяма, ма много голяма разлика За това се зарових и в другите култури и религии и започнах да чета да търся , да сверявам и да съпоставям и така.....Стигнах до един извод, аз съм вярващ овек, но не и религиозен. Тогава трябваше да разбера в какво точно вярвам - Бог, Богиня, Христос, само в себе си. Е, аз съм от тези, които никога няма да приемат атеизма, някак не ми звучи , не ми пасва. Направих още една стъпка и видях и други неща, които вече започват да формират други представи и въпроси, но някак запълват картината и усещам покой и стабилност. - и така....Сега съм човек, който уважава света и живота заради неговата красота и всичко, което може да се погледне и да се приеме, като дар от небето за нас. Обичам изкуството, музиката , поезията , строителството , неща плод на човешкия ум и желанието му да твори и да създава. Научих се да описвам нещата и да не казвам, аз съм това или онова, вярвам в това или онова, тоест да си слагам рамки и да се съпоставям с някой и да се пъхам в нещо. Водещ е личния ми опит - малък и голям, това също няма значение. И вярвам в него, просто защото всичко е преживяно. Тук съм много съгласна с теб - че човек е важно как тълкува нещата . То се случва едно, но ние си мислим, че е друго и става мазало. Трябва много внимателно да наблюдаваме и да внимаваме с интерпретациите инак се получават неприятни ситуации и това води до грешки... Но не всичко, или аз поне на този етап мога да докажа всичко. За това се придвижвам според възможностите си и гледам да се крепя над прага на лудоста. Някой като чете да не помисли, че говоря за себе си, не говоря за това, което имам като опит и въпросите, които той поставя пред мен в процеса на търсене. Същото важи и за всеки един от вас.
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #33 -: 13 Ноември 2012 13:45:25, Вторник »
И theshadow, все си мисля, че между вярващ в Бог и суеверие има разлика от земята до небето. Често съм си мислила, с какво мога да сменя "вярващ в Бог" , е подходущо ми се вижда - Уважавам и подкрепям Силата, търся Силата или Енергията на живота....Бог трябва да го видиш, Силата се усеща и се носи около нас или вътре в нас.. cool ...Не знам как ще прозвучи, но майа започва да пада, когато човек започва да сваля маските на Бога.
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #34 -: 13 Ноември 2012 16:12:02, Вторник »
Quote (Delta)
Аз лично отказвам да повярвам, че всичко свършва със смъртта. И не защото не е честно. Някакси нелогично м,и се вижда. Именно заради старта и опита, за които спомена татул...


 Хищникът изяжда животното, което хване- често пъти го яде, докато то е още живо и усеща такава болка, каквато изразните средства не са достатъчни, за да опишат. Това логично ли е? Не е ли по-логично, ако хищникът фотосинтезираше, за да не се налага да избира между смъртта си от глад и това да убива животно за храна. Изобщо, логично е на мястото на цялата хранителна верига да вземе да застане фотосинтезата и пиенето на вода, за да няма хапнати ни животни, ни растения. Да?

 Таковата, освен че хищникът изглежда е устроен нелогично, той е устроен да яде по доста жесток начин полуживото още животно, което в крайна сметка на н-тата захапка ще умре в адска болка. Не е логично ставащото, но само това, че не е логично, то достатъчно условие ли е, за да е налице красивият изход от жестоката ситуация?

 Логичното, фотосинтезата, обаче дали е съставна на реалността? Не е. Жестоко е това, което е реалност. Не е красиво. То боли. Затова има поле за развитие на майа.

 Това е само един пример... Със сигурност ще се сетиш за още много такива примери.

 Ето още един... Че само един пример може би няма да е достатъчен да илюстрирам какво имам предвид.

 Да речем аз намирам за много логично минималната работна заплата в България да е 1000 лв при запазени същите цени, инфлация и прочие. Страшно логично ми се вижда. Логично ми се вижда всеки един жител на тази държава, който се покършва от работа, да взема поне 1000 лв заплата на месец, че и повече, според зависи какво работи. Хиляди причини за това мога да посоча. 310 лв е минималната работна заплата. Те зимата не стигат само сметката за ток и за парно да се покрие. А хората трябва и да ядат някакси. Уличните кучета са по-обгрижвани дали са яли и спали, отколкото хората.

 И... Пак идва въпросът... Не е логично ставащото, но само това, че не е логично, то достатъчно условие ли е, за да е налице красивият изход от жестоката ситуация?

 Та... Много неща изглеждат по-логични от това, което реалността предлага. Лесно ли е тогава красивата майа, която изглежда къде по-логична от грозната реалност, да възтържествува?

 Мнозина избират майа. Един вид живеят си в матрицата, слепи и глухи за грозната заобикаляща ги реалност.

 Всеки сам избира за себе си как да живее. Аз само казвам, че човек, който се занимава с магия, може да си навреди, ако не разпознава майа.

 
Quote (Delta)
Най-малкото от гледна точка на справедливостта: не може цял живот да си бил самото зло и да останеш ненаказан, точно ти... не го приемам някакси.


 Знам, че ще ме намразиш за думите ми, но е умишлена залъгалка от страна на религиите, че наказанието ще е след смъртта, за да не се търси реванш и някои управници (както пише в библията- дадени от бога), да си безчинстват безпроблемно, съпътствани от дълъг живот. Покрай тях това хваща и редица безчинстващи хора, заради притъпеното от религията: "отстоявай си правата сега на място и без да чакаш друг да ги отстоява вместо теб, но не сега и не пред теб, а като иде на небето при самолетите, там един в една бяла роба, ще го съди, намери за виновен и прати при нещо, приличащо съмнително на поукрасена коза (след повечко алкохол представата изглежда съвсем натуралистична), което е лошо, но в същото време ще го накаже за греховете му".

 Има в поезията ни един поет, Христо Ботев, който много добре е описал за какво иде реч в своето творчество... Примерно в "Моята молитва":

 "Не ти, комуто се кланят
 калугери и попове
 и комуто свещи палят
 православните скотове;

 не ти, който си помазал
 царе, папи, патриарси,
 а в неволя си зарязал
 мойте братя сиромаси;

 не ти, който учиш робът
 да търпи и да се моли
 и храниш го дор до гробът
 само със надежди голи;

 не ти, боже на лъжците,
 на безчестните тирани,
 не ти, идол на глупците,
 на човешките душмани!"

 Или да речем в "Борба":

 "Бой се от бога, почитай царя!"
 Свещена глупост! Векове цели
 разум и совест с нея се борят;
 борци са в мъки, в неволи мрели,
 но, кажи, що са могли да сторят!
 Светът, привикнал хомот да влачи,
 тиранство и зло и до днес тачи;
 тежка желязна ръка целува,
 лъжливи уста слуша със вяра:
 мълчи, моли се, кога те бият,
 кожата да ти одере звярът
 и кръвта да ти змии изпият,
 на бога само ти се надявай:
 "Боже, помилуй - грешен съм азе",
 думай, моли се и твърдо вярвай -
 бог не наказва, когото мрази...
 Тъй върви светът! Лъжа и робство
 на тая пуста земя царува!"

 И за съжаление често пъти на наистина прекрасни хора им се случват наистина ужасни неща. Няма закономерност, която да гарантира на "лошите" само "лошо", а на "добрите", само "добро".

 Майа е, че може да има такава закономерност.

 Религия като майа се натрапва и поддържа от най-дълбока древност с главен спонсор управници. Затова са големите храмове, пълни с разкош, за които са похарчени купища пари и са със статут на любимци на владетели и управници от както религиите съществуват, без значение кои са имената на тези религии.

 Владетели и управници плащат, за да поддържат силната на деня илюзия и уйдисват на акъла на свещениците да си налагат илюзията и с меч, кръв, война (кръстоносни походи, джихади и други форми на агресивно налагане на илюзията на заразените от друга илюзия), защото това е завоевание, а всяко завоевание е още пари... Кървави пари... Които се падат на управници и на свещеници.

 И понеже е некрасиво... Винаги има още логични илюзии, които да изгладят това несъвършенство... Примерно- правенето на разлика между вярването в бог и в суеверието. Или примерно пренаписването на сюжетите на религията, така че да са социално приемливи. Или забравянето на цели откъси от историята, където религиите са показвали истинското си лице и заменянето им с твърдението: но религиите не са такива и еди каква си полза имало било от тях, с което набързо се оправдава смъртта, причинена от религиите за милиони убити хора. И така нататък...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #35 -: 13 Ноември 2012 16:23:11, Вторник »
Quote (tattul)
вярващ в Бог и суеверие има разлика от земята до небето.


 Мисля, че и сама можеш да си отговориш защо разлика няма. Просто търси майа и ще я намериш. Който търси, обикновено намира. Ако търси...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #36 -: 13 Ноември 2012 22:48:07, Вторник »
Ее, чак пък да те намразя biggrin
 А това за свещениците и регилията в днешната и форма - мислите ми бях съвсем далеч от тези неща.
 Продължавам обаче да си държа на мойто си, че след смъртта има нещо... какво е не знам, но трябва да има... иначе моята представа за мсисъла на живота изобщо и на отделната личност като такава се обезмисля до някъде.
 Иначе съм съгласна, че хората си създават "полезни" илюзии за какво ли не, с които се успокояват за... нелогичните и болезнените неща.

 Сега се сетих нещо - след като няма душа, дух и прочее неща, как тогава "душата" напуска тялото приживе и после "се връща" ?

 ... предполагам, че тук просто обменяме мнение, които макар и коренно различни няма да доведат до тъпи спорове, караници, заяждане... както става в други форуми (не конкретно форуми за магии, по принцип) smile

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #37 -: 14 Ноември 2012 08:13:47, Сряда »
Така е, обменяме мнение. smile Надявам се никой няма нещо против това. smile И аз не харесвам размяната на обиди и изпростяването. smile

 Относно написаното:

 
Quote (Delta)
Сега се сетих нещо - след като няма душа, дух и прочее неща, как тогава "душата" напуска тялото приживе и после "се връща" ?
 


 Не съществува такова нещо за душата, която излизала и после се връщала, респ. дух, някакво нематериално тяло и пр. подобни, т.е. няма излизане вън от тялото. Има такъв участък в мозъка, открит от медицината, който е отговорен да извърта възприятието и създава илюзия, че човек се гледа от страни. Така че човек съвсем реално при добро желание от своя страна може да се види от страни, мозъкът го позволява като световъзприятие. Но това не е реално излизане от тялото, както в книгите за окултизъм преувеличават, за да се продават по-добре. Тяхното е: "Можете да се видите отстрани, значи сте излезнали от тялото." Учените са категорични, че това се дължи на функция на мозъка и че не е реално излизане от тялото, защото са карани хора да придобият такова възприятие и след това да описват какво правят в даден момент на място, което не виждат, в зададен час, непознати им лица. Няма познали. Нито един.

 Дори сега аз да дам точен адрес на местоположение и точен час, когато да съм на местоположението, то няма да се намери някой, който да "излезе" от тялото си и да разкаже в детайли какво правя. Аз не съм познат човек, че да може да се генерира налучкване. А и винаги мога да си позволя да правя нестандартни неща. И не защото няма да може да се види от страни. Ще може. Но това е всичко.

 Обаче ментетата, които са си направили труда да изчетат такава литература, преди да седнат да лъжат хората, са добре подготвени. Човек, който не получи доказателства в подкрепа на някаква илюзия, веднага ще я отхвърли. Затова илюзията често пъти се смесва със съвсем реални първоначални изходни преживявания.

 И от тук натам започва опасното, защото ментетата въобще не се интересуват дали увреждат психиката чрез илюзията или не. Тях ги интересува книгата да се продава, да им носи популярност и клиенти.

 Най-често срещаният начин, по който поднасят измамата, комбинира способността на човек да се види отстрани, която е съвсем реална, с автохипноза, която също е съвсем реална.

 Но ако в кабинета на лекаря човек е защитен от злоупотреба и му се казва кое е реално и кое не е, то мошеникът и да убие някой с лъжите си, няма да се трогне.
 
 Подробно механизмът на заблудата
: Мошеникът започва да говори за излизането от тялото. Обясненията варират. То излиза дух, душа, то е фино тяло, то е двойник- според каквото роди фантазията на мошеника. Ляга човекът, отпуска се и вижда се отстрани. И се бърка, че мошеникът е прав. В крайна сметка не всеки чете медицинска литература и може да му мине през ума, че изживяването е съвсем реално, но и съвсем не толкова свръхестествено, колкото мошеникът го изкарва.

 До тук на първа фаза мошеникът е успял да излъже, защото е успял да подкрепи лъжата си с "доказателство".

 Но ако е само това човек да се вижда отстрани, то интересът към този вид нестандартно преживяване скоро ще секне. Затова мошеникът казва- "А сега ще пътувате." И според фантазията на мошеника- това е астрал, други паралелни светове и прочие репертуар, който варира.

 Ако човек не види никакъв образ, мошеникът ще е разкрит. Значи човек трябва да види образ. Автохипнозата дава такъв. Мошеникът, давайки техника за автохипноза, не казва, че образите са породени от автохипнозата, а напротив, внушава лъжата, че е астрал и каквото там си е измислил. Колко са хората, познаващи в детайли техниките за атака над личността чрез автохипноза, които веднага ще разпознаят психичната манипулация? Така че лъжата и на втора фаза минава.

 А сега вредите. Чрез натрапената лъжа, подкрепена с преживявания, за които човек няма правилно обяснение, се сваля защитата на психиката, която отговаря за различаването на реалността от илюзията. В резултат започват да се наблюдава невъзможност за разпознаване на реалността (реални случаи, който описвах из форума в опит да предпазя други да не попадат в такива ситуации- този, дето ходил в астрала и се бил с дракон, драконът се материализирал на дърво до прозореца му, като реалността е шумящ на дървото найлонов плик; или едни хора видяли в тъмна неосветена стая нещо неясно, решили, че е демон, били се астрално с демона, а реалността е купчина дърва в неосветената стая, която взели в "астрала" за нещо друго и така нататък примери много) .

 Започва се с причиняването на травмиране на психиката и лека увреда. Когато заниманията с опасната техника са постоянни и повече, тази увреда се задълбочава и прераства в психични заболявания. Там вече е сложно. Не всяко психично заболяване е лечимо. Например Бай Ангел Пророка няма да се излекува от психичното си заболяване. И не само той е в това неприятно положение в резултат от неправилни занимания с окултизъм и с приемане за реалност на "срещи" с "бог".

 За защита: Така че писах преди и пак го пиша. Магията е опасно занимание и елементарната лична предпазна мярка е човек да е наясно каква е реалността и да е винаги критичен към всичко, което му се поднася като информация. Да не бърза да вярва на нещо, само защото звучи логично и само защото като го пробва и му изглежда доказано. Мошениците често пъти са доста изобретателни в това отношение и не на хубаво да бъдат подценявани. Трябва да се търсят всякакви пробойни в техниката и тя да се ползва само ако издържи на всякакви тестове и не се открие, че учените са на друго мнение за валидността на тази техника. Полезно е и да се познават техниките за манипулация и психична атака, за да се пази човек от псевдо-доказателства.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #38 -: 14 Ноември 2012 08:34:26, Сряда »
Delta, тук не е само място на обменяне на мнение, а и се учим. Аз може да не съм съласна или да не приемам все още, някои неща, казани от Сянката, но други пък изцяло допълват картината в главата ми. Казано нещо от теб, провокира мисленето в мен и така нещата се наместват. Що се отнася до тъпите спорове, е, имало е такива, но те са привнесени отвън. Има хора понякога, влизайки за първи път - дали търсят помощ или поредното място дето ще убият времето, няма значение, но още с влизането се усещат някак...болезнено. Споровете и караниците започват, когато някой се смята за много велик и много знаещ, не зачита другото мнение и когато себелюбието му е засегнато го удря на високомерие, простащина и безмисленото дращене започва. Тук съм от година и повече и забелязах, че такива хора удържат до един два поста най-много и после сами се отказват, защото явно им е скучно. wink Няма пред кой да се доказват , няма и с кой да се джафкат.
 Мойто самочувствие не е накърнено, защото аз съм на 5 стъпало , а пък има някой е на 55. Осъзнавайки това, нямам желание да си губя времето в това, кога ще стана като него например и какво и какво ще науча или изкопча. Търпението е една от най-големите добродетели, които трябва да усвои човек и се радвам, че постигам баланс що годе в това. Е, понякога си беснея и се нося като хала из къщи, но това е забавно ...за близките ми. Случва се обикновено, когато затъна в някакъв размисъл и съм убедена , че отговора е под носа ми и става.. wacko biggrin . Тук се случва точно обратното, влезна ли се укротявам и си чета каквото има за четене.
 Преди и аз си мислем, така като теб, за прераждането говоря - това е една от илюзиите за това , че там ще има справедливост и наказание за злото или награда за доброто. Няма такъв филм. Има ли прераждане то е със съвсем друга цел. Има ли нещо за вършене, трябва да се направи тук в рамките на живота, който водим. Трябва да научим уроците си и трябва да се погрижим за себе си и околните. Тук трябва да водим своите битки и да разчистваме пътя си напред.
 Попитах Сянкат защо се раждаме с различно ниво на съзнание, но той май е изгубил въпроса в многото написано. Е, ако има прераждане , неговата цел е точно това - живееш тук иизрастваш. после се връщаш, пак и опитностите, които си натрупал и преживял, са като стъпало напред в даден момент от следващия ти живот. Пак работиш, преживяваш и доизчистваш от боклука същността си....Знам ли, това може да се случи и в рамките на един живот. Ако оставиш желанието за получена справедливост и разни там...Животът през повечето време е кофти. И не заради начина, по който е устроен в природата, той е просто такъв. Жесток и безмилостен е, но в него има не справедливост , а баланс. Не знам защо е устроен така. Ще ми се да сме фотосинтезиращи или поне вегетарианци, но да, такава е реалноста. Друг е въпроса, че човек има избор и съзнание. И това му е работата, да си гледа работата и да мисли, за себе си, без да ограбва или наранява другите. Човечеството създава норми и морал, които са по-лесни за прилагане и изпълнение, просто защото са по-удобни и могат да се манипулират. Ненавиждам законодателствата - те често уж, са остарели и не отговорят на новите изисквания и човек моделира нещата по собствено усмотрение. В природата няма законодателства и измишльотини. Там нещата са ясни и категорични. Е, на нас ни се ще да избегнем тази категоричност и да създаваме условности така както ни изнася. Това, че сме излезнали от пещерите и живеем в мезонет или къща с двор, не ни прави по-умни от мечката в гората или уличните кучета, които следват инстинктите си. По някога си мисля, че цял един животински вид, може да еволюира до степен съзнание и да изпревари човека и може би пак като нас ще се провали когато стигне до този момент. ...
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #39 -: 14 Ноември 2012 09:16:39, Сряда »
Quote (tattul)
Попитах Сянкат защо се аждаме с различно ниво на съзнание, но той мй е изгубил въпроса в многото написано.


 Да, видях го. Но не те разбирам- би ли пояснила какво означава "различно ниво на съзнание" с което според теб се ражда човек, за да мога да дам отговор. Аз такова нещо не забелязвам да съществува.

 Ако е това, което си мисля- има деца, които поради трагични случаи са отглеждани от животни от най-ранна възраст. Те не се държат като хора. Връщайки се сред хора, не могат да се адаптират. Интелектът им не е развит. Ходят на 4 крака. Отказват да носят дрехи. Научават с много зор след години усилена работа от страна на специалисти до 50-100 думи (ако са намерени и върнати в обществото на 4-5 годишна възраст, иначе такова нещо не се случва- психиката им се затваря за човешкото от всяка гледна точка) и не се научават да ги ползват с лекота. Не се научават да говорят със сложни изречения.

 Има и деца на жестоки родители, които деца са държани изолирани в някаква степен от света, от други хора и с тях не е говорено. Интелектът на тези деца също е осакатен, те имат беден речник, пак от много малко думи и не са социализирани.

 Изследванията са категорични, че човек се ражда без да знае нищо и става човек, само тогава, когато е сред други хора и те активно общуват по някакъв начин с дадения човек още от бебешка възраст. Затова наскоро по телевизията течеше една реклама за едно манечко такова, което реве, майката влиза, натъпква му един биберон в устата, пуска му лампа с някакви светлинки и излиза. И един глас съобщава, че майката си мисли, че детето е малко и не разбира, а то всъщност е разбрало и тя го е наранила с поведението си. Посланието е, че манечките трябва да се говори, нищо че те не отвръщат.

 Другото, което съсипва интелекта на децата, много често взех да го наблюдавам за мой ужас по улиците. Сложено бебето в количката, а върху количката метнато одеало, та бебето нищо да не вижда от околния свят. Това е директно лишаване на детето от стимулите на околния свят, които му развиват интелекта. Даже наблюденията ми са, че някои деца реват на скъсване отдолу някъде там изпод одеалото, някои се мъчат да изпълзят, а майката се сърди и де ли настоява дечкото да не вижда нищо от света. Не знам кой я въведе тази мода, но това лишаване от учене от околния свят, е жестокост спрямо дечицата. Манечките трябва да възприемат постоянно околния свят, защото така учат. Трябва да им се говори. Трябва... Много неща. Няма да описвам, че това е друга тема. smile

 Та мисълта ми е, че бебетата не се раждат научени, ако това си имала предвид. Те се учат от околния свят. Ако светът е човешки, накрая се развиват като личности, а ако не е човешки- не се развиват като личности, защото няма как да се научат на това да се развият като личности.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #40 -: 16 Ноември 2012 00:11:04, Петък »
много сте писали тук,..:)..,аз,..обаче,..знам така,..всеки да си вярва в к'вот го влече,..а който търси,..със сигурност намира smile
hola!..

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #41 -: 17 Ноември 2012 12:45:59, Събота »
За да прояви човек, човешко съзнание, сиреч да се развие правилно, трябва да попадне в правилна среда - тоест, да бъде отгледан от хора. Ако вземеш една котка - още гола и сляпа и се грижиш за нея (аз съм го правила), тя няма да проговори на човешки език. Тя си остава котка. Развива се като котка и макар и домашна и привързана, си е котка. Хапе, драска, мяуче и си прави всичко котешко там. Така , че не говоря за бебешкия период. Прост пример - Моцарт. На 5 или на 6 години изнася първият си концерт. Изпълнявал е сложни композиции и пиеси и още тогава е импровизирал, по време на самото свирене. Баща му е бил музикант и композитор и е развивал таланта му, но само след като Моцарт е притежавал такъв. Едва ли би станал Моцарт, който познаваме, ако е отгледан от коне например.
 Проявата на вундеркински способности у децата започва в много ранна детска възраст и те са наистина изумителни. Жалко, че не всички от тях ги развиват и оставят такива до край. Повечето са не разбрани и понеже се чувстват различни или пък започват да ги тормозят, изследвайки ги защо са такива, много от тях започват да страдат и губят талантите си. Когато човек няма силата и психиката да овладее таланта си в една или друга област, от дар тя се превръща в огромна тежест, бреме. Но всички тези способности се проявяват, само когато човек, е отгледан от хора и то правилно с необходимите грижи. Това е условието. Котките и кучетата и змиите, отгледани от човек, си остават такива, каквито са. Не се научават да говорят и не хващат вилица.
 Ти достатъчно примери за крайности даде, така че на всички стана ясно предполагам, какво се случва , когато човешко дете, попадне под не под човешки грижи. Когато бебето се роди, то е напълно безпомощно. И започва леко по леко, да се учи под грижите на майка си. За изграждането на солидна, здравословна основа в развитието на детето, потребностите, които то изпитва - физически и емоционални, трябва да бъдат задоволени от майката. Но от човешката майка. Ако попаднат не там, където трябва, те научават друго - тоест опита на майката под чийто грижи са. Тоест те стават част от това семейство и се държат като такива - вълци например. Приемат за свое семейство глутницата и се развиват според опита си натрупан в нея. Там са получили основата си - ходят на четири крака, вият, лижат храната си и я ядат сурова. Но са се развили "правилно". Майката е предала опита си, дарила ги е с грижи - храна и топлина и те са станали като зверовете. Чудно, защо обаче, никое животно отгледано от човек, не проявява същите "възможности"?
 Състоянието на майката и околната среда стават първият опит на детето. То е като програмиране и обуславя следващите нива на развитие и е предпоставка за проява на следващо ниво на осъзнаване и формиране на съзнание съответно.
 Та задачата на детето в този период е да се научи да действа с тялото си като основно средство на живота. Когато тази възможност е нарушена или неправилна, тя води в друга посока. То усвоява друг модел на поведение, понякога почти завинаги. Изведено от тази среда, то не оцелява. Оцелели има - само един, до 50 годишна възраст, отгледан от маймуни. Придобил е човешки навици, понаучил се е да говори и да стои изправен, но опита на тялото в първите години остава за винаги. На енергийно ниво, това е първият енергиен център - оцеляването, сигурност, правото да бъдеш тук, доверието, храната и грижата на майката. Основа, която определя развитието на човешкото в човека. Веднъж изградена тази твърдост, тя остава за винаги. Ако човек се развива според средата , в която живее то , тя ще търпи развитие и лечение. Живота в природата се върти само около оцеляването и способностите на тези деца, отгледани от животни ще се развиват само в насока, която ще им дава сигурност в намирането на храна, ще се придържат към сигурността на глутницата например и ще се чувстват защитени само там. Развили са само едно съзнание - на оцеляването. Емоционално те също получават защита - в леговището, под грижата на майката. И до там. Други потребности нямат.
 Човешкото съществуване и развитие има доста по-сложен и по-дълъг път. Всяка година е важна и уроците, които научава детето в човешка среда, започват развитието му като личност, едва след 3-4 година. Детето е проходило вече, изучава света самостоятелно ( не знам имаш ли деца, но на две години стават ужасни, ти им обуваш панталоните например, те, те блъскат и ти крещят обидено - АШ САМ!) , има собствено мнение, започва да проявява характер и заложби. На 4 , карат първия си "пубертет". Преживях го два пъти biggrin .Както и в наблюденията си над другите деца Хубаво е да се учиш от тях. Възможностите им, чертите на характера им те изумяват непрестанно. Променят се и растат с дни. Това е период на усилено натрупване на знания и умения, не само с помоща на родителите, а е "самостоятелна" проява на потребност от тяхна страна. Усвоили са основата, сиреч тялото и сега започват да изследват света - идва ред на ума. Потребността на ума или съзнаието да знае и да разбира е в ход. Освен основата - оцеляването, детето е минало и през втория епат, етапа на сетивното изследване на света и придвижването, да чувстваш и да имаш удоволствие - това е горе долу1- 2-3 годишна възраст....Да приемем, че детето се е развивало правилно, грижите и любящото сърце на майката са били на лице и детето е удовлетворено и щастливо. Но развитието му не спира до тук. Ново ниво на осъзнаване следва, когато детето започва да задава въпроси и да търси отговори. В глутницата този етап е прекъснат, дори няма предпоставки за развитието му.
 Човешкото съзнание са разширява, само когато се движи и се стимулира само от промяната. Тялото расте, но расте и съзнанието, разширява се и започва да задава въпроси - кой съм аз, от къде съм дошъл, как съм се появил, защо съм момиче или момче. Формират се представите за принадлежност и индивидуалност. Много родители задават въпроса тогава "Какъв/каква ще станеш като пораснеш?" Някои от децата имат отговор, дали собствен или наложен отвън, други заявяват просто ще стана - аз, тоест споменават Името си. За мен това е по-важно, те започват да се самопределят като индивидуалност и е предпоставка за едно много по-задълбочено търсене на даден етап от развитието им. Проблема е, че са твърде малки и неопитни и родителите все още имат думата в насаждане на мнение и модел на поведение. Тогава започва и формирането на принадлежност на детето към дадена група - социална. Тоест ти си такъв и или онакъв. Принадлежност към раса, етническа група, род, семейство и така нататък. За мен това е пак етап на "Глутницата". Детето е ограничено от мисленето на родителите, поставени са му рамки и му е определен път на развитие. Казано му е - ти си това. Много от тези деца несъзнателно започват да следват този модел. Други продължават с търсенето на индивидуалността си и проявяват неподчинение, отхвърляйки всичко наложено отвън като истина. Тук на този етап е първия бунт, в който детето иска да бъде себе си. От тук започва развитието на крехката човешка индивидуалност. Талантите и заложбите вече са проявени. Първите въпроси за живота и смъртта вече са зададени. Задачите на развитие са - да реализираш автономност, което следва изявява на правото да действаш самостоятелно и да бъдеш индивид. Тоест формиране на собствено мислене, плод на личен опит...Това отговаря на формиране на трети енергиен център - Егото на личността. Да се формираш като личност, това значи да почнеш да мислиш самостоятелно.
 Човек не е само физическо тяло, той е пътна, но и финна енергия, която започва развитието си още от бебешка възраст, но за разлика от физическото ниво, започва да проявява явно съществуването си на по-късен етап. Умът или мисленето е плод на по-финните нива на съзнание или енергии. Това става с натрупване чрез личен опит и правилно отношение към детето. Когато развитието на човек спре на даден етап, последиците не само на физическо ниво, а се отразяват и на енергийно ниво. Това някак психологията го пропуска, не знам защо. Няма го в учебниците? Не съществува, защото не се вижда? Щом не се вижда, значи не е нужно като знание? Психологията не ми се вижда осакатена наука, но не обяснява всичко. Обяснява видимото и като всяка наука действа с определени понятия и методи, разкрити само на "посветени", тоест образовани. Много психолози стават такива, а дори не знаят защо. Боравят със сухи понятия и термини и са като кучето на Павлов. cool . Изидгнали са се на едно ниво и спират до там. Не че са глупави хора, просто толкова знаят. Търсенето им е приключило там и те са се реализирали на ниво мисъл. Енергийният потенциал в човека предполага много повечекато способности и възможности. Предполага търсене и развитие на ново, следващо ниво на съзнание.
 Та този потенциал започва формирането си в детска възраст - 5-6 годишна възраст. Развиват първи, втори, трети енергиен център и до там. Животът им се върти около правата, които придобиват като индивидуалности на тези етапи. Някои развиват само мисленето, считайки го като най-висшия етап от човешкото съществуване, като отхвърлят всичко друго присъщо на човека , както и правото му да има собствено мнение - тоест стават завършени Его-исти. Други остават на ниво - задоволяване на потребности - оцеляване, битката е сведена до минимума - има храна и подслон има живот. Трети цял живот са в подчинение в кръга на личните си емоции и страстти, стигащи до извратеност и глупост, липса на самоуважение, впримчване, притежание и така нататък и така нататък. Емоционално подскачат и припиликват и се радват и падат оплитайки се сами в краката си или в краката на другите, очаквайки някой да ги стъпче или да ги изведе за носа напред, като им реши проблемите и ги обгрижва, ащитава и мисли вместо тях. Липса на всякаква решителност и проява на творчество. Макар, че центърът на човешкото съзидание е именно там. wacko ....
 Ако продължа напред ще стане прекалено дълго. Това е, което имах предвид ниво на съзнание или на осъзнаване. Само че на определен етап, човек започва да действа самостоятелно и независимо от другите.
 Само да спомена първите духовни посвещения на деца започват от 5- до 7 годишна възраст. Много от тях са проявили такива "заложби" - псиспособности, различно мислене,основано на личното търсене и изказ на мнение. Зададени въпроси, намиране на отговори...и така от векове.
 Казах ви за голямата ми дъщеря. Тя е орентирана към търсене - за нея света не се изчерпва само с намирането на храна, дрехи, удоволствия. В момента изпитва друга потребност, която тя развива сама. В първи клас, нарочно не я записах в часовете по Религия. Не исках, тази потребност, която виждах в детето си, да бъде формирана и употребена неправилно. Тоест да се причисли към лоното на вярващите християни, обеснявайки и що е грях, вина и как и в кой е правилно да се вярва. Тя обаче сама направи избора си. Отиде и се записа, зявявайки ми доволна, че го е направила, след като аз категорично Й отказах. Останах доволна, също и тя. Оставих я да направи избор, който е продиктуван от нейната лична потребност и жажда за търсене, а тя разбра, че не всички отговори може да ги получи там. Това ми е достатъчно.
 Другата, по - малката, стигна до там, да ми обясни как прави магии сама wacko . Все едно ми зашлеви шамар. Ако я пусна в практиката на Мадлуд "Програмиране на ситуация" , сигурна съм, че ще ви скрие шапката. Говоря сериозно. И се получават нещата при нея. Хич него приемам с гордост, ошашавена бях. Начина и на мислене още не мога да го "проуча", тя пази всичко в пълна тайна, наблюдавате и после те забива с нещо от рода на "Време не пилей, устата си милей!" и млъква, витаейки уж в нейния си свят...Гошко с "вълшебните очички" , сбърква учителката със способността си да се концентрира. Инак в къщи си е диво и проклето хлапе, което твърди, че майка му и баща му са се оженили ,за да се роди той. И заявил на майка си, че той съзнава, че тя му е нужна сега, защото е малък, после...тя трябва да се махне...Е, науката предполагам има отговор за всичко..., но на мен не ми е достатъчен, а на определен етап, на тези деца , за да се развият правилно, също няма да им даде необходимите отговори и подкрепа. ....
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #42 -: 17 Ноември 2012 13:29:23, Събота »
мааалйййиии,..от-де ги вадиш тез длъчки постове :).., поглеждайки по/следното изречение,..ще отговоря така,..ако би могло :)..,няма 'външна' ..."помощ-и-под/крепа"..,всичко си е...'в-нас' 8-)
hola!..

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #43 -: 17 Ноември 2012 13:33:53, Събота »
а от/носно децата,..правилно е,..че не бива да за/висят от родителите си,..дори и веднага,..в-самият-момент,..в-който излязат от въпросният..."инкубатор" smile и...има начини това да се отработи,..те е правилно да се развиват,..т.е. в тях да се изгради само/стоятелност,..да разчитат само на себе/си,..т.е. на собственият-си..."господ-бог",..но...това е...друга-тема:р
hola!..

Неактивен dia-devi

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #44 -: 17 Ноември 2012 13:35:50, Събота »
ще ти погледна поста,..обаче,..макар и да знам какво търсиш :),..ма кат имам по/вече време,..из/вини-ме :р
hola!..