Автор Тема: Случи ми се нещо странно, моля за съвет  (Прочетена 38182 пъти)

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #15 -: 11 Ноември 2012 10:07:37, Неделя »
Че нали оставаше.....Духът...уж...Енергията не се губеше, ми се трансформира.....Нямам никакво мнение в момента, просто защото нищо от това, което съм си мислила, че знам, знам, че не истина или е половин истина или е поне пътят към истината. И вобще, не искам да знам нищо в момента....Макар че искам. Надявам се някой да успее да разбере какво написах туко що! За това следя темата и си мисля по-добре да загубя нещо - тоест илюзиите си, колкото и изгодни да ми изглеждат на моменти. Щото точната дума е изгодни. Не се страхувам от смърта, но мисля ако трябва да се разделя с близките си...За това и съществува илюзията, избягваме смърта, търсим начин да избегнем всичко и така в своето неприемане си създаваме истина, която ни приляга. Може би когато сме готови да приемем истината, тогава я разбираме....Аман от емоции...
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #16 -: 11 Ноември 2012 11:10:09, Неделя »
tattul, няма как да остане нещо, което не съществува. Няма дух, диша и прочие.

 Всичко, което човек е като личност, съществува по една единствена причина- умението на човек да има мисловни процеси. Мисленето е основата, върху която цял куп фактори въздействат и в крайна сметка се формира личността на човека в познатите ни измерения. Не се ли развие това умение... Човек в познатите му характеристики не се получава. Мислите... Вече писах за мислите в предния пост.

 Нищо не се губи, а само се трансформира... Но не е казано, че трансформацията е винаги в посока на градивност, нали? Не е правилно да се забравя за деградацията. Човек, след като умре, всички могат да видят в какво се трансформира, но като изключим някои нездрави елементи и други, на които медицината им вменява подобни ангажименти, никой не иска да гледа подобна трансформация... Защото е деградивност... Факт, който илюзията прикрива, обещавайки вечна красива градивност, възможна в парадигмата на измислицата дух, душа...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #17 -: 11 Ноември 2012 12:24:13, Неделя »
И преди да съм си забравила въпроса, дето идва наведнъж....от какво тогава се определя йерархията в съзнанието на хората? Щом има само смърт - значи няма предишен опит. Тогава? Идеята с натрупването, макар и да е майа е удобна, но не вярна. Остава жалката истина, че имаме "един опит" и в него свършва всичко. Живота ни, опита, болката , страданието, радостта, са тук и сега , както и поправителните .... нима осъзнавайки човек това, трябва да преобърне живота си и да приеме нов начин на живот и нови принципи? Е, ако е така - кой поставя условията и защо. Сам по себе си живота е безсмислен. Поне мен това ме убива напоследък...и същевременно не ми дава мира. Трудно ми е да си създам цел и да повярвам в нея, поради факта, че всичко ми се стува илюзия огромна и така обаче стигам до безпътица .....Липсата на вяра и цел те смазва, убива те. Исках нещо, получих го. И все пак както очаквах се оказа едно голямо нищо...част от всичкото нищо. И ми е по-добре да живея и да потъна в нищото, не че ме гони депресия....просто се уморих от това да се напрягам да погледна и да "позная" нещо като "истинско", в такива случай ми се иска просто да потъна в нищото.....
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #18 -: 11 Ноември 2012 12:35:14, Неделя »
theshadow, а в непознатите ни измерея, а? wacko Май се опитвам да се хвана за всяка твоя думичка и да я разпокъсам......А това с личността , ясно, това, го знам, приемам, това ясно...И все пак остава нещо - не оставам Аз - със името, което нося, не остава нищо от мен, освен спомени в живите, но ...енергията, която сме , те това е въпроса....
 Започвам да вярвам в думита на тези, които казват яж, пий и се весели - един живот имаш! Нима те са стигнали до истината? Е, да ама остава онова гадно бодване в сърцето, което изпитвам напоследък, когато приемам или се запитвам неудобни или не важащи за мен въпроси, някак не стойностни за мен ..ей това бодване ме уморява и ме кара да търся - моята или общата истина?
 е, на казах си го.......
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #19 -: 11 Ноември 2012 13:16:08, Неделя »
Няма нищо предопределено. Ето защо човек има избор.

 Може да реши да се изживява като ученик, но тогава дали ще живее наистина пълноценно и дали ще има свободата да мисли сам, защото много "гурута" с удоволствие използват за лични цели отказът от лична мисъл на "ученика"?

 Може да избере да спре да се чувства като ученик, за който винаги има следващ изпит и безкрайни уроци. Това е свобода, но с тази свобода идват и цял набор от отговорности. Тогава за човек става каквото и сама си се досетила- сменя си начина на живот и си създава нови принципи, за да бъде в хармония със себе си и със света. Да, сам по себе си животът е безсмислен, затова нищо не е по-важно от друго...

 Всъщност, точно защото не е лесно да се вземе подобна свобода с произтичащата от нея отговорност и да се пренареди човек, се създава среда за тази илюзия, че винаги има само градивност, която е в рамките на безсмъртното съществуване.

 Ако си чела Кастанеда, постоянен спътник на черния маг (и не само, но измислицата автопортрет на Кастанеда с името Дон Хуан, е описан от самия Кастанеда като черен маг) е не какво да е, а Смъртта. Тя е това, което е с мага постоянно... Цитирам написаното от Кастанеда:

 "Всяко късче знание, което става сила, съдържа в ядрото си смъртта като основна сила. Докосването на смъртта е окончателно, затова всяко нещо, докоснато от смъртта, наистина се превръща в сила."
 .....

 "Воинът избира път със сърце, който и да било път със сърце, и го следва; тогава той е радостен и се смее. Той знае, понеже вижда, че животът му ще изтече твърде скоро. Той вижда, че никое нещо не е по-важно от което и да било друго."

 .....

 "Когато нищо не е сигурно, ние оставаме нащрек, винаги готови да действаме. По-вълнуващо е да не знаем зад кои храст се крие заекът, отколкото да се държим така, сякаш знаем всичко.

 Докато човек има самочувствието, че е най-важното нещо на света, той не може истински да оцени света около себе си. Той е като кон с капаци — вижда единствено себе си и нищо друго.

 Смъртта е нашият вечен спътник. Тя винаги е от лявата ни страна, на една ръка разстояние от нас. Смъртта е единственият мъдър съветник, когото воинът има. Всеки път, когато изпита чувството, че всичко върви зле и с него е свършено, той може да се обърне към своята смърт и да я попита дали е така. Неговата смърт ще му каже, че греши, че нищо друго няма значение освен нейното докосване. Неговата смърт ще му каже: „Аз още не съм те докоснала.“ "

 ...

 "„Нашата смърт ни чака и точно това действие, което извършваме в момента, може да се окаже последната ни битка на земята. Наричам я битка, понеже си е борба. Повечето хора минават от едно дело към друго без всякаква борба, без изобщо да се замислят. Воинът ловец, обратното, преценява всяко свое действие; и понеже познава отблизо своята смърт, той действа обмислено, така, сякаш всяко негово действие е последната му битка. Само един глупак би пропуснал да забележи преимуществото, което има воинът ловец над събратята си. Воинът ловец отдава на последната си битка дължимото уважение. Съвсем естествено е в последното си действие на земята да вложи най-доброто от себе си. Така става по-приятно. Това притъпява острието на ужаса му.“"
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #20 -: 11 Ноември 2012 13:41:53, Неделя »
След всичко написано.....ми се иска да живея.. wacko Странен порив е това и винаги ме изумява със силата , с която ме връхлита отново и отново, но същевременно ме кара да поглеждам назад и да виждам, че там все едно нищо не е останало - само мрак. Вече не е от значения и каквото е било е било. Съществува единствено днешния ден, за който нося отговорност и който трябва да преживея така сякъш наистина е последен. А за утрешния - също не мога да мисля, защото той не състои. Я ме има я ме няма..."Не оставяй днешната работа за утре"...нито пък си мисли, че утре всичко ще се оправи, когато сбъркаш във взаимоотношенията с някой.....В един момент си мисля, че когато надвиеш и това, ще дойде момента на това да знаеш всичко един вид...защото проклетите де жавюта не ме оставят на мира..... cool Благодаря Сянка ще отида да търя гора някъде и ще потъна в нея. Това море ме кара да откачам на моменти. И странното е , че импулса свърши - поне за сега....Всъщност усещаме ли присътвието на смърта си? Питам си най-сериозно......
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #21 -: 11 Ноември 2012 13:53:55, Неделя »
Овен това, нося отговорност не само за себе си а за тези , които са с мен. Голямата ми дъщеря е на 8 и водим разговори точно по тази тема.....Въпросите поставя тя...и страха от смъртта е постоянно около нея. Тя живее с него още от както кучето на баба и умря и тя го намери в двора накацано от мухите. После попита баба си и нея ли ще я накацат мухите, като умре? А тя отговори - да, ако не ме намерите навреме! Е, гадничко си е....за малко дете да навлезе в живота по този начин, защото нейната психика не допуска и не приема загуби от този род. А как да процедирам аз и в какво да я карам да вярва и да знае...Да я вкарвам в лъжа, да я приучавам на живот, в който доминира илюзията, макар и оназ градивно красивата или просто да я хвърля в пъкъла, там дето тя не иска да припари и да приеме? Не е лесно да си родител на такива деца и всеки път си давам сметка, че не знам как да преведа детето си през това, като не го наранявам , но и не си съчинявам красиви приказки. Защото въпросите и не секват. Идва ден и ме погва и докато не получи отговор, не мирясва, също като мен. Защото тя е тук за отговори също като мен . А аз осъзнавам, че не мога да и ги дам в искрен вид. Първо защото аз не ги знам, второ защото тя няма да ги приеме. Мразя, мразя да съм човек!
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #22 -: 11 Ноември 2012 16:35:12, Неделя »
Quote (tattul)
Всъщност усещаме ли присътвието на смърта си? Питам си най-сериозно......


 Аз точно в момента не ставам за разговор на тази тема... Но ще ти дам положителен отговор. Има моменти, когато смъртта е осезаема...

 Имайки предвид, че причината за смъртта на Кастанеда е рак, че е заболяване, за което Кастанеда е знаел... Може да се каже, че системата на Кастанеда е доста сдухващо четиво, когато се стигне до описанието на смъртта. Той не случайно пише за смъртта по този начин, по който го прави...

 Човек, който знае, че ще умре и му се налага да живее с тази мисъл, но не като някакво неясно после, което ще се реализира някъде там в далечното бъдеще, а като актуалното сега, като нещо, което може да се случи всеки момент, нещо настояще... Се променя драстично...

 Най-трудният житейски урок е смъртта... Най-трудният... Да се научи с приемане на факта, че смъртта съществува... Да се научи да тъгува за мъртвите, а да не потиска чувствата, защото загубата си е загуба... Да се научи как да се стегне и да преодолее загубата и да продължи напред... Постъпваш правилно, че обясняваш според познанията си... По-страшно е, когато човек сам трябва да учи такъв урок, без значение на каква възраст е...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен pavelajax

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #23 -: 11 Ноември 2012 19:56:27, Неделя »
Обикновените сънища, независимо от какво са породени нямат никаква стойност и сила! Всичко това са халюцинации на личността. Не си губете времето да се мъчите да ги разчитате. От значение е само безупречност във всекидневния живот-борба със страха от смъртта, чувството за собствена значимост и самосъжалението. Когато постигнете определено ниво на контрол във всекидневния си живот тогава ще натрупвате енергия и ще имате достъп до реални енергийни феномени!
Когато човек се тревожи, той се вкопчва във всичко от отчаяние; а веднъж вкопчи ли се в нещо, сигурно е, че ще изтощи себе си, ще изтощи този или това, в което се е вкопчил.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #24 -: 11 Ноември 2012 20:01:46, Неделя »
И за какво са ни тез реални енергийни феномени pavelajax, ?.....Наградка?
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #25 -: 11 Ноември 2012 21:19:20, Неделя »
Quote (pavelajax)
Обикновените сънища, независимо от какво са породени нямат никаква стойност и сила! Всичко това са халюцинации на личността. Не си губете времето да се мъчите да ги разчитате.


 pavelajax, а може би все пак да не се убива психоанализата на Фройд без време... smile Фройд е прав за много неща относно сънищата... И не само...

 По-градивно е да се опиташ да проследяваш причинно-следствени връзки, щом си подхванал Кастанеда...

 Как като процес:
 
Quote (tattul)
борба със страха от смъртта, чувството за собствена значимост и самосъжалението.


 Как това води до натрупване на енергия, която да даде написания от теб "достъп до реални енергийни феномени", т.е. опиши в детайли всичко по този процес на натрупване на енергия...

 Трябва да внимаваш с Кастанеда- при него далеч не всичко, което описва е истина и/или е необходимо и/или е безопасно.

 Той гледа от своята камбанария на умиращ от рак човек. На него му трябва да има смъртта за съветник и по неизбежимост, смъртта му е спътник. За да се справи докато е жив с кризата, в която е... Криза, породена от болестта, която в крайна сметка го е убила, той е нямал право на самосъжаление, нито на чувство за собствена значимост. Помисли какво би нанесъл на роднините и приятелите си, ако се държи по начин, различен от описания от него, който той нарича "контролирана глупост"- Кастанеда се вкарва в играене на роли и не го крие или по-точно, който иска да се досети, се досеща... Зад всички тези измислени персонажи с вменени им конкретни роли стоят огромни познания по магия, но не и написани да са лесно достъпни.

 За какво е необходим на здрав човек такъв съветник и спътник в живота, какъвто е смъртта? Правилният му спътник и съветник на здравия човек следва да е самият живот.

 Защото... Фройд още го е казал, че инстинктите са два- към живота и към смъртта. Не е правилно здрав човек да се фиксира към инстинкта Танатос (към смъртта). Това може да му влоши здравето и качеството на живот. Защото Танатос като инстинкт се проявява да сложи по-бърз край на живота и блокира инстинкта за самосъхранение.

 Книгите на Кастанеда са трудно четиво... Не по-лесни са тенсегритите...

 Ако си се фиксирал към смъртта като съветник- спри това. Промени го на живота като съветник... Ако си държиш на здравето...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен MIM

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 142
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #26 -: 11 Ноември 2012 23:41:11, Неделя »
Delta, спомнила си си го на сън, спокойно. когато сънуваш заминал, изобщо не осначава, че ще го мреш, нито някой друг. аз се радвам, когато сънувам заминалите си. радвам им се,това е спомена ми за тях. остави глупостите, които ти натрапват... мисли с главата си! никога не ходя на гробища..е понякога на погребения..няма как..иначе е гот да се разхождам в гробищен парк, харесва ми. приятно ми е да чета имената на камъните, дори им се кефя. споко,не съм некроман))))))))))) там е тихо, спокойно, само животни понякога и( евентуално погребение), но пак е тихо и зелено)

 хм,гулупостите (според мен) за липса на душа няма и да коментирам. за мен имам си доказателства.

 не се шашкай от нормални неща,усмихни се! всичко е наред))) smile

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #27 -: 12 Ноември 2012 07:12:38, Понеделник »
Quote (MIM)
хм,гулупостите (според мен) за липса на душа няма и да коментирам. за мен имам си доказателства.


 MIM, нямаш реални доказателства в смисъл такъв, че ако човек е искрен пред себе си много бързо разбира какво се е объркал, че е доказателство. Но това няма значение... Всеки има право да вярва в каквото пожелае.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #28 -: 12 Ноември 2012 10:20:48, Понеделник »
Да направиш стъпка от едно мислене към друго, изисква опит и постоянство. Вчера доста поразсъждавах - за или против. В даден момент не знам дали е толкова важно има ли душа няма, какво има и вобще дали го има и преди и после след това и така нататък. На този етап предпочитам да няма нищо, така е по-лесно да смеля някои неща и да остана в реалността. Иначе Сянка ще ти висна пред вратата и ще имаш нова пациентка. Та....Когато ти се изсипва с голямата лопата на главата и затънеш до гуша, ти се ще да погледнеш и да си спомниш реалността. И започваш да отсяваш и да наблюдаваш. Това спасява временно положението. Останалото с времето, когато си готов. ,
 Кастанеда съм го чела, но преди доста време. И спрях защото тази негова мрачна "философия", направо ме стисна за гушата. Смърта си е неизбежна, но не може да се разхождаш под ръка с нея. Той говори за война и за това, че знае че е обречен да умре един ден. Е , ако си войн , това е съдбата ти - рано или късно те чака смъртта. А ако си болен неизлечимо, пак нямаш избор - трябва да приемеш фактите. Защото това е реалноста. Когато си на ръба и виждаш как живота ти изтича между пръстите, осъзнаваш , че и възможностите ти също се изчерпват, тогава следва да направиш избор и преоценка на живота си и да промениш и да наваксваш много неща. Пак въпрос на избор. Но не всички сме войни в живота и не всички сме болни. Живеем и изпитваме страдание и болка, страхуваме се, но все ак волята ни е насочена към живота. Ако ли пък почнем да мислим за смъртта, тоест да ни стане придржител, май се налага да търсим специализирана помощ, щото това си е заболяване - за депресията става дума. Та Кастанеда, си е пример, но не най- добрия. Това е само неговата гледна точка.
 Някъде четох, че най-добрия учител, че Учителят на учителите е живота. И е така. Хоата не черпят вдъхновение от смъртта, а от многообразието и пъстротата на живота. Там е всичко, което им е нужно. И ако живееш красиво, избираш красивото, дори го пренасяш в отвъдното - без значение дали съществува или не. Защото това в един момент няма никакво значение. Единственото , което има значение е самия живот и участието ти в него. Както казваш Сянка, човек е тук за да мисли, когато мисли създава - въпроса е обаче съзнателно или несъзнателно. Какво гради и какво налива в живота чрез мислите си В един момент , един постоянен страх или мисъл ориентирана, към смъртта, могат да помрачат или да опропастят живота и мечтите на човек. Когато човек създава и осъзнава постъпките си, той не се страхува от смъртта. Не че няма какво да губи, напротив, но той живее с мисълта, че всеки ден е спечелен в името на живота, че днес е създал нещо, което ще служи и на останалите и че живота му има смисъл - тоест той се е реализирал като човек. В смърта той не губи нищо, но губят близките му. Това е. Неговата смърт е урок и страдание за друг и път, който трябва да бъде извървян и преодолян. Съществува само това - този цикъл. Раждане-живот-смърт. А има ли няма ли живот след смъртта - това , да любопитно е, но понеже умовете ни са слаби, нека да има, така живота минава по-лесно. Не държа и на реалните енергийни феномени cool ..., понякога особено се дразня, когато нещо звучи като проповед и някой е открил топлата вода от веднъж. Може да се връщаме към нещо казано 100 ида го преговорим 101, но по добре така, първо , винаги нещо търпи развитие и винаги нещо просто не е така или изпуснато, така че без печати и предписания. А развитието на "реалните енергийни феномени", носи отговорност и човек трябва да има психика за това. cool , а и не мисля че трябва да бъде самоцел. Дразнещ е дори факта, че това се споменава.
 Та четейки те Сянка, може и да те повтарям, но това е мойто мнение. Все пак в момента съм Наблюдател.... biggrin
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))

Неактивен tattul

Случи ми се нещо странно, моля за съвет
« Отговор #29 -: 12 Ноември 2012 10:38:51, Понеделник »
За мен има нещо, което съществува, нещо от невидимия свят. Опит. Но това доста стресира и обърква. Сега не чак толкова. За това съм Наблюдател с главно Н. Гласове на починали, духове и какво ли още не - дали са халюцинации или истина ще разберем с времето. Всеки трябва да мине през това. И да пита и да споделя и да чете различни мнения и да с тигне до своята истина, като цели да запази разсъдъка си здрав. Не е лесничко. Аз го мисля за забавно отклонение или за част от шегите на живота, но за мен това е реално, съществува и ме преследва. Както всеки един от нас. И понеже преживяванията са подобни - следователно има закономерност, следователно са допустима истина. За това и е този форум, защото ако не се споделя, напрежението се натрупва и гърмиш! И попадаш в школата за звездни магове например...кой от кой по откачени или меркантилни. Не искам да ги обидя, но с времето и практиката се научих да не вярвам дори на себе си biggrin ......Обаче, ако не се довериш пък, пак лошо....за това трябва да си имаме доверие и да споделяме и да се подкрепяме. Тук сме "общество" . Налагаме си етика и принципи, които да подържат хармонията и разбирателството. Това ни крепи, обединява и ни води напред.
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))