Автор Тема: Карлос Кастанеда  (Прочетена 15359 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Карлос Кастанеда
« Отговор #15 -: 11 Юни 2014 18:57:55, Сряда »
Blackwolf, трикстърът, но не в митологията, а в магията, е същото нещо- амбивалентен... Такъв е и Кастанеда в своето творчество... От една страна Кастанеда наистина може страшно много да навреди (не е пазил невнимателните въобще по никакъв начин), а от друга страна- Кастанеда споделя наистина огромни по обем познания...

 Не зная колко от книгите му си прочел... Първата не си заслужава... Там още гради платформата и наистина не е интересно...

 За уплашен... Трябвало е да спре да бъде уплашен... Както писах- имал си е две смъртоносни заболявания и едното накрая го е убило(макар и на възраст)- умира от рак...

 Всъщност- доста е изкарал- предполагам- заради добрите печалби от книгите, е можел да си позволи най-доброто възможно лечение... Но да живееш всеки ден от живота си с мисълта, че утре може да се влошиш и да те заняма скоро след това от този свят- това си поставя отпечатък... И като четеш книгите му, можеш да усетиш кога се е чувствал по-добре, а кога състоянието му се е влошавало и наистина Смъртта е заставала на половин метър от рамото му и направо си е очаквал потупването от нея... И тогава вече Дон Хуан е автообраз на всъщност на Кастанеда, защото-

 
Quote
"— Смъртта е нашият вечен другар — каза дон Хуан най-сериозно. — Тя стои винаги от лявата ни страна, на половин метър от нас. Наблюдавала те е, когато ти си гледал белия сокол; пошепнала е в ухото ти и си усетил ледената тръпка, както я усети и днес. Винаги те е наблюдавала. И винаги ще го прави до деня, в който те потупа по рамото."

 К. Кастанеда , "Пътуване към Икстлан"


 Голяма част от написаното от Кастанеда е светът на фантазията на умиращ бавно човек. И една немалка част от този свят не е магически, както се бъркат мнозина, а е философски... Дава рецепта как се е справял с връхлитащите го мисли за смъртта, как се е справял с притесненията си за своите роднини и приятели, как е намирал сили да се бори със заболяването си и да посрещне и утрешния ден, ако и да е бил уплашен....

 И това не е книжно гуровство... Не... Това е било личният му ад... Образно пресъздаден... Покрай личният си ад, споделя и познания в сферата на магията, каквито малцина притежават... Познания, препращащи към сериозни научни изследвания...

 Но наистина- книгите на Кастанеда са многопластово и трудно четиво. Не са за всеки. Плюс за хора със слаб ум и богато въображение са умопобъркващи...

 Такова е моето мнение за Кастанеда...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Карлос Кастанеда
« Отговор #16 -: 11 Юни 2014 19:33:27, Сряда »
Може. За мен си е гениален манипулатор и още по-гениален търговец. Как от нищо правиш световно явление. Който му се върже де...
 Но като му засечеш манипулациите става... дребен. Едно дребно уплашено комплексирано човече, което много, ама много иска да мине за велик маг, тайнствен, могъщ, недостъпен, загадъчен и... абе какъвто се сетиш. tongue
 Мнозина му се връзват.  wink
 Всъщност той е бил и дребен на ръст и вероятно и това е изиграло роля в натрупването на комплексите му, които го тласкат към цялата работа.
 Иначе трикстера в магията е дошъл от митологията. Той си е същия де.  wink Само че трикстера както върши много полезни неща, така и често си изпаща...  wink

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Карлос Кастанеда
« Отговор #17 -: 11 Юни 2014 20:15:39, Сряда »
Blackwolf, успехът му на Кастанеда е наистина огромен. Световен успех- да.

 Но ти пак гледаш на успеха му от позицията на здравия човек, на който здрав човек парите и успехът трябват, за да се хвали с тях или фука с тях. А Кастанеда не е знаел в утрешния си ден ще ли бъде сред живите или ще го погребват. А Кастанеда... Осъзнавал е, че за него може и да няма утре. 

 А когато може и да няма утре- на човек му е все тая как го възприемат непознатите му- за нисък ли, за скучен ли или някакъв си друг. Кастанеда не е криел, че е висок 165 см, значи ръстът не му е бил проблем. Едно от малкото неща, които не е криел, е ръстът си.

 По отношение на търсенето на слава... Дори сега, след смъртта му, за Кастанеда не се знаят страшно много неща.... За сраврение- не така стоят нещата с редица други гурута, които също са успели да добият популярност. Те са болезнено подробни, когато говорят за себе си- егоцентрици, ненаучно написано...

 Както и да е... Ти си имаш право на твоето си мнение... А аз и имам подозрение кое те кара да си толкова краен... Може и да греша, разбира се, но си имам подозрението- заради пострадалите хора... Това също е факт, както и успеха на Кастанеда.... Наистина не е спирал по никакъв начин хората от това да пострадат... Така че аз спирам до тук с обсъждането на Кастанеда...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Blackwolf

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 96
  • Total likes: 7
  • Karma: +17/-0
    • Профил
    • http://ulfrden.blogspot.com/
Карлос Кастанеда
« Отговор #18 -: 11 Юни 2014 20:58:03, Сряда »
И аз спирам. Няма какво да му ядем кокалите, както се казва - каквото направил, направил...  smile

Неактивен bochpas

Карлос Кастанеда
« Отговор #19 -: 17 Юни 2014 21:11:36, Вторник »
Quote plambambam ()
Аз лично бях малко негативно настроена когато започнах да чета, но започнах да правя някои практики за Сънуване - т.е. способността да възприемаме и навлизаме в други реалности или т.нар. второ внимание по време на сън - чрез нашето енергийно или с физическото тяло.
Почти никога не предприема сериозна стъпка преди да съм се посъветвала със себе си в съня си smile . Вечер преди лягане медитирам на тази музика http://mysticbeats.com/Lucid-Dreaming.php хапвам парченце шоколад , защото съм чела че по верем на сънуването се изразходва доста енергия. 
 Чела съм повето книги на карлос кастанеда ,  но всички ритуали които са описани по книгите му са свързани с опиати.
 Аз предпочитам музиката. Ако искаш да я пробва , но не искаш да я копуваш , дай ми имейл, ще ти дам файла

Неактивен Reya

  • Newbie
  • Jr. Member
  • *
  • Публикации: 80
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Карлос Кастанеда
« Отговор #20 -: 12 Септември 2014 18:38:36, Петък »
Оставям настрана шаманизмът и произхода на КК, така като никога не са ме интересували особено.
 Нямам представа дали някои от описаните практиките са били взаимствани.
 Относно ОС и някои от практиките, описани в книгите:  като оставите настрана обясненията и самото учение, има практики, които работят много добре. За мен "прегледът" макар труден, е едно от най-добрите средства за себе опознаване, на които съм попадала. Също, много полезно средство за изследване на дадена ситуация- и изобщо на предишен опит и личността, която си изградил на база на този опит. Самата практика със ситуациите ти дава нов поглед над нещата- защо си почувствал това, което си почувствал, какво си помислил и защо си мислил точно това, и как е протекла енергията (и от там нататък проверка и предизвикателство към личността, навиците и вярванията). Не знам дали е шарлатанин или не, но практиката си е практика, и за мен лично тази ми е дала много. А отделно помага и на ОС, яснота на сънищата, а самото повишено осъзнаване води и до ОС.
 За ОС (извън КК)- има полезни неща, но най-лесно е да си водиш дневник и да пишеш ВЕДНАГА след като се събудиш. Така съзнанието свиква да обръща внимание на сънищата, и започва да помни всички сънища, и да възстановява стари, сънувани преди години. В КК се ползва намиране на ръцете за осъзнаване на сън, аз лично намирам за много по-лесно проверка на реалността в будно състояние (примерно, проверка дали сънуваш, когато попаднеш на някакъв абсурдизъм или странност и ако го проверяваш достатъчно често, ще започнеш да го правиш и на сън- и да осъзнаеш, че сънуваш. Отначало може да са доста фрапиращи, но с повишаване на внимателността към тези детайли, ще намаляват и абсурдите, но почти винаги има за какво нетипично да се хванеш).

Неактивен Jan

Карлос Кастанеда
« Отговор #21 -: 8 Март 2015 14:11:26, Неделя »
Когато едно учение издържи изпита на времето, т.е. продължават да го търсят и четат, това означава, че в него има нещо истинско. Най важното за мен в учението на Кастанеда е разбирането  за Намерението.
Случайности няма! Случайноста е само закономерна последица от неконтролируемите ни мисли.

Неактивен keysha

Re: Карлос Кастанеда
« Отговор #22 -: 27 Април 2021 09:26:19, Вторник »
Първо да благодаря на администраторите за това, че одобриха регистирацията ми, да поздравя участниците във форума и да кажа няколко думи за себе си.
Пиша в тази тема защото се интересувам най-вече от идеите на Кастанеда. Подчертавам - от идеите, а не от личността на Кастанеда. За себе си мога да кажа, че се считам за практик. Не съм начинаеща, разбира се не съм и завършрн магьосник. Познавам книгите, имам и доста сериозен практически опит. За начало мисля, че това е достатъчно. Надявам се да се получи дискусия по темите, които ме вълнуват.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Карлос Кастанеда
« Отговор #23 -: 27 Април 2021 11:18:07, Вторник »
Keysha, добре дошла!  [yes]
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен keysha

Re: Карлос Кастанеда
« Отговор #24 -: 27 Април 2021 12:00:16, Вторник »



На пълно съгласна Solomon и добре заварил!