Автор Тема: Езикът на цветята – ключ към тайните чувства  (Прочетена 14237 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Материалът е от интернет.

 Езикът на цветята – ключ към тайните чувства

 Езикът на цветята, като повечето символни езици, има дълбоки исторически корени. Началата му лежат както в порядките и обичаите на древността, така и в турската традиция Салем – „езикът на обектите” – според която различните обекти имат свое скрито значение, което може да предава съобщения без думи.

 Езикът на цветята процъфтява през времето на Викториянската епоха, когато откритото изразяване на любовни симпатии и сексуални помисли се считало за неморално за обществото. Ето защо езикът на цветята се наложил като деликатен шифър, чрез който младите влюбени си комуникирали.

 Според някои тази апокрифност на чувствата, страхът и забраната за свободното им изразяване, чувството за нещо съкровено и тайно, са родили по-силната и отдадена романтика на онази епоха, в противовес на днешната показност.

 Тази богата, чувствена символика на цветята, способна да кодира емоционалният свят на човека, не е чужда и на българската традиция, както показва и Йордан Йовков в разказа си „Последна радост”.

 Днес този език отдавна е загубил значението си, а голяма част от него е потънала безвъзвратно в забрава.

 Известно е, че не само всяко цвете има свое значение, но различните му цветове изразяват различни нюанси, а понякога и идеи. Така един букет с комбинации от различни цветя е можел да предаде цяло едно послание на чувства.

 Днес сме запазили относително цялостно само нюансите в посланията на розата, карамфила и може би на още някои други цветя. Ето и накратко и няколко популярни примера:
 Анемонията - сдобрява влюбените. Но я тълкуват и като предупреждение: “Прекалено си недостъпна в любовта. Обърни ми внимание.”
 Азалея – страст и темперамент
 Бегония – внимание
 Бръшлян – символ на приятелство
 Виолетката - нежна и искрена обич
 Гардения – ти си чаровна
 гергината - горда любов, непризнаваща компромиси
 Гербера - издава, че подаряващият цветята иска да покаже колко е щедър и да изтъкне себе си
 Гладиола – аз съм искрен
 Далия – достойнство и елегантност
 Димитровче – символ на нежност и любов
 Жасмин – любезност
 Жълтурче – надежда, вярност
 Жълъд – растението на живота, безсмъртие
 Здравец – здраве, лековатост
 Зюмбюл – скромност, смирение
 Ирис – приятелството ти значи много за мен
 Камбанки – миловидност
 Кактус – издръжливост
 Кала – красота
 Камелия – възхищение, перфектност
 Карамфил – чиста и дълбока любов
 Крем бял - съчетани са любовта и възхищението към личността, на която са подарени
 Лале - перфектна любов
 Люлякът - смята се за лиричен пратеник. Особено се цени белият люляк, който е популярно цвете при майските сватби. Нерядко го наричат “кралско цвете”. Много от пролетните церемонии са свързани с пищна люлякова украса. Казват, че последната румънска кралица поискала за погребението си всичко да бъде в лилаво, а ако сезонът не позволява да бъде с лилави люляци, те да бъдат заменени с лилави орхидеи
 Лютиче – богатство
 Лилиум - избират мъже, ненавиждащи рутината и ценящи фантазията
 Лилия и Момина сълза – невинност и чистота на характера
 Магнолия – благородство
 Мак – символ на плодородието. Той е посветен на бога на съня. Според преданието бог Морфей приспивал хората, като ги докосвал с маков цвят. Макът също е цветето на бляновете.
 Маргаритка – вечна любов, чистота, скромността
 Минзухар – радост
 Нарцис – някъде се разглежда като израз на деликатност и срамежливост, почит, а другаде - като въплъщение на студенина и егоизъм.
 Невен – жестокост, ревност, отчаяние
 Незабравка – истинска любов, спомени, вярна любов между мъж и жена
 Орхидея – любов и рядка красота
 Папрат – магия, вяра
 Перуники - подаряват само мъже, сигурни в себе си,а алстромериите издават флиртаджия, който държи не на дълбочината на чувството, а на впечатленията, които оставя у дамите
 Полските камбанки - избират ги мъже, които са поети по душа
 Резедата – сърдечна доброта
 Роза – щастлива любов
 водната роза - древните славяни са приписвали свойства, прогонващи злите духове
 Синчец – доверие
 Слънчоглед – уважение, гордост
 Теменужка – скромност, свенливост; това е символът на живота и щастието. Хората, които предпочитат теменужките, са способни на чисти чувства във всяка възраст.
 Трева – подчинение
 Форзиция – очакване
 Фрезия – доверие
 Хвощове - избира онзи, който все още не се е определил окончателно и му трябват повече доказателства за реален интерес от другата страна
 Хибискус – деликатна красота
 Хризантемата - предпочита се от мечтателни натури, които и в най-щастливото чувство откриват мъничко тъга
 Циклама - изразява чувство на завист
 Циния – липсваш ми
 Чимшир – забрави ли ме?

 Розите
 Какво означават цветовете на розата

 Червено

 Червената роза е запазеният символ на любовта, тя се поднася само когато искаме да кажем “обичам те“ и в никакъв друг случай. Има значение дали се подарява напълно разцъфнало цвете или още неразтворен цвят. Пъпката на червена роза също означава силни чувства, които обаче трябва да бъдат запазени в тайна.

 Жълто
 Жълтата роза, която често се е смятала за послание на омраза, всъщност говори за приятелство. Леко отворена, жълтата роза пита“Обичаш ли ме още“, а значението на съвсем разтворен жълт цвят е “Моля те, върни се“

 Прасковен
 Нека сме заедно; Мир и любов;
 Благодарност, Приключване на сделка, Искреност

 Бяло
 Бялата роза символизира вярност и непоквареност, тя казва “довери ми се“
 Други символики:
 Невинност
 Достоен съм за теб
 Чистота

 Светло розово

 възхищение, симпатия, нежност, грация, радост, радост, сладост

 Розово

 Розовата роза е символ на пълно щастие и удоволствие, но също така носи и посланието на тайната любов и признава “Сърцето ми ти принадлежи“. Полуотвореният розов цвят говори, че любовта е истинска.А напълно разцъфнал, цветът й казва “Вярвай на това, което говоря и правя“.

 Тъмно розово

 благодарност, признателност, благодаря ти

 Лилав
 Лилавата роза е символ на влюбването от пръв поглед. Този, който ви подарява букет от лилави рози иска да ви каже, че е очарован, омагьосан от вас от мига, в който ви е видял за първи път.

 Комбинацията от бели и червени рози означава “близост завинаги“. Вероятно оттам идва и символиката в погребалните церемонии, когато листата от цвета на тези рози се разхвърлят около гроба на покойника и така се изпраща посланието, че този човек ще остане в сърцата ни завинаги.

 Значение има и броят на розите, които се поднасят:
 1 роза - любов от пръв поглед;
 2 рози - взаимна, дълбока любов;
 3 рози - Обичам те!;
 6 рози - искам да бъда твой;
 7 рози - аз съм заслепен от теб;
 9 рози - вечна любов, дълъг живот заедно;
 10 рози - ти си перфектна;
 11 рози - ти си моето съкровище, най-голямата любов в моя живот;
 12 рози - бъди моя постоянна приятелка;
 13 рози - таен обожател;
 15 рози - аз съм наистина съжалявам, моля те не ме забравяй;
 20 рози - повярвай ми, аз съм искрен с теб;
 21 рози - аз съм отдаден на теб;
 24 рози - не мога да спра да мисля за теб, мисля за теб денонощно;
 33 рози - голяма привързаност;
 36 рози - Ще помня нашите романтични моменти;
 40 рози - Моята любов е истинска;
 50 рози - любов изпълнена със съжаление;
 99 рози - Ще те обичам до деня на смъртта;
 100 рози - хармонична любов, останала запазена до дълбока старост;
 101 рози - Ти си единствена за мен;
 108 рози - Ще се омъжиш ли за мен?;
 365 рози - не мога да спра да мисля за теб, всеки ден мисля за теб;
 999 рози - вечна любов;

 Цветята могат да отразяват душевното състояние на човека, неговата същност:

 Розата символизира красотата, любовта и възхищението, обичат я хора, които са пламенни, жизнерадостни, страстни. Според древногръцките митове тя се е появила от морската пяна заедно с Афродита, богинята на любовта. Добре е на младите девойки да се подаряват рози в светли тонове.
 Божур – знак за признание в любов. Човекът, който обича божури, е скромен, стеснителен, ревнив. Според преданието божурите прогонват от хората нечистата сила и злите духове.
 Далия – знак за уважение и приятелство.
 Карамфил – талисман на любовта, постоянството и верността. Предпочитат ги хора свободолюбиви, решителни, стремящи се винаги да бъдат на върха на вълната.
 Бял карамфил – доверие.
 Червен карамфил – страстни чувства.
 Розовият карамфил - хармонична любов или възхищение пред чистотата на избраницата
 Ирис – знак на нежност. Цвете на гръцката богиня на дъгата Ирис. Предпочитат го практичните хора.
 Лилиите при древните египтяни били олицетворение на надеждата и щастието. Те изразяват висша степен на благоволение и уважение. Лилията често се среща на печатите на френските крале.
 Лалетата спасяват от страданието на несподелени чувства.
 Гладиолите са приятни на практичните хора, които не са особено сантиментални.
 Астра – символ на радостта.
 Флокс – „пламък” – страст.

 БАГРИТЕ НА ЦВЕТЯТА В БУКЕТА:

 Розов цвят – знак за любов
 Червен – огън и страст
 Жълтият - се асоциира със слънцето, подобрява настроението, носи радост и топлина, той е цветът на общуването, активността и откритостта.
 Светлосин – вяра
 Зелен – надежда
 Син – вярност
 Лилав – покорност
 Виолетов – приятелство
 Оранжев – гордост
 Прасковен – непретенциозност

 Като пример за послание с букет ако искаме да поднесем увереност, солидарност и активност, трябва да изберем цветя в червено и жълто. Това е и подходяща комбинация, ако поднасяме букет на мъж, макар че според европейския етикет букет на мъж по принцип не се подарява с малки изключения.

 ЦВЕТЯТА СПОРЕД ЗОДИАКАЛНИЯ ЗНАК

 Овен: червени рози и гладиоли, теменужки, метличина.
 Телец: предпочитат едрите красиви цветя, розови рози, хризантеми.
 Близнаци: обичат много различни цветя. Харесват им белите хризантеми, розите. Основното за Близнаците е красивото, хармонично съчетание на цветята в букета.
 Рак: бели цветя, лилии.
 Лъв: гладиоли, божури, едри рози и хризантеми.
 Дева: астри, сини теменужки.
 Везни: розови рози, светлолилави цветя.
 Скорпион: карамфили, божури, хризантеми.
 Стрелец: червени карамфили, нарциси.
 Козирог: бели карамфили, лалета.
 Водолей: орхидеи, теменужки, бял люляк, нарциси, лотоси.
 Риби: лилии, лотоси.
 Фън шуй символика на стайните цветя

 Овен радост за очите и душата, някои от най-популярните стайни цветя могат да ни помогнат да открием неочаквани личностни черти в характера си:
 Мушкато, азалия, бегония помагат да постигнем личен успех и да закалим характера си.Мушкатото омекотява агресивната енергия, гнева и помага да развием чувство за хумор, а това е винаги полезно при всяко общуване.Азалията е необходима на онези, които се страхуват да се заемат с отговорна работа. Влияейки подсъзнателно на човека, растението ще укрепи неговото чувство за увереност.Бегонията хармонизира общуването, не позволява разговорът да се превърне в бъбрене, дарява на бавните, трудно мислещи хора бързина и съобразителност.
 Персийската циклама и узумбарските теменужки спомагат за материалното изобилие и поддържат силите на собственика си.На малодушните и поддаващите се на чуждо влияние хора цикламата може да даде самостоятелност.Белите теменужки успокояват прекалените емоции, светлосините - подпомагат изявата на творческите способности,виолетовите теменужки - за постигане на взаимно разбиране и дават един по-философски поглед върху проблемите.
 Традесканции, папрати, перести палми и бръшляни помагат за поддържане на приятелски отношения между хората.Традесканцията, независимо от всички суеверия, няма да ви даде да се превърнете в завистници или да превръщате дреболиите в трагедия.Папратите помагат на максималистите да придобият чувство за мярка и да не си загубят ума, да развият чувство на такт и да отделят капризите от желанията.Палмите организират хората.Бръшлянът освобождава от емоциите, свързани със завист и обида.
 Да се съхранят топлите отношения в семейството и да се подобри атмосферата между роднини ще помогнат алое и агава. Достатъчна е една саксия не задължително с бабиното “лечебно” алое, но и с всяка друга декоративна форма.
 В любовта и творчеството могат да помогнат циганче, китайска роза, кала.Китайската роза превръща енергиата на мързела в енергия на творчеството, неутрализира агресията на онзи член от семейството, който се опитва да установи своята абсолютна власт. Тя е особено необходима на хората, които са постоянно неудовлетворени. На мъжете придава мъжественост, на жените - независимост.Кала (или още Зантедесхия) пази семейния съюз, придава увереност и помага да покажете чувствата си пред този, който по-рано се е страхувал от това.Любимото циганче създава топла, добронамерена атмосфера, изглажда напрежението.
 Роицисус и монстера укрепват здравето, даряват здравомислие, помагат за развитието на интелекта. Роицисус, при това във всякакви условия, неутрализира действията на онези, които са маниаци на тема чистота.Монстерата подрежда мислите на човека, помага за по-точното им формулиране, помръдва от мъртвата точка консерваторите.
 Хризантеми и кодиеум могат да помогнат на партньорите да се помирят.Хризантемата е особено добра за хора, които трудно намират баланс между разум и чувства. Тя разсейва атмосферата на съмнения, дава спокойствие, развива характера: на жената дава женственост, на мъжа - мъжественост, а на двамата - нежност. Помага да се преодолее егоизмът и човек да се вслуша в мнението на другия.Кротонът успокоява претоварената с творчески идеи глава. На тийнейджъра кротонът може да даде повече увереност, а това застрахова срещу попадане в лоша компания.
 Кактусите неутрализират ярост и гняв, и се оказват нужни там, където характерът на човека остава непредсказуем. Те могат също така и да успокоят обидчивите, да не им позволят да носят в себе си различни планове за мъст. Кактусите помагат на човека да се концентрира върху преживяванията си и към емоциите да включи логиката. Кактусите успокояват суетенето, помагат да се постигне стабилен доход в бизнеса.
 Драцената няма да ви даде да изпаднете в песимизъм и ще ви предпази от самообвинения. Особено добре се отразява присъствието на лимон и сансевиера близо до деца, тъй като те развиват тяхната любознателност и засилват стремежа им към познание.Лимонът повишава активността и самостоятелността им.Сансевиерите предотвратяват грубости.
 За успешно справяне с работата и затова незаменими в кабинета на всеки шеф са юки и фикуси. Една саксия с юка в кабинета или офиса ще ви помогне да концентрирате силите си в трудна минута, да създадете необходимата атмосфера за доверителни разговори, да сте по-уверени в себе си.Фикусът събужда ентусиазма и ще ви помогне да се съсредоточите върху главното.
 Маранта и коледната звезда стимулират търсенето на нещо ново и са много подходящи за места, където се събират много ярки личности, стремящи се към лидерство. С тяхна помощ хората спират да си пречат и да се потискат взаимно. Загубилите смисъл в живота си го откриват отново, а бизнесът започва да носи бързи доходи. Коледната звезда дава радост от общуването, помага на човека да открие в себе си нови ярки качества и да определи правилно професията си.
 Ако около вас растат орхидеи и циперуси, те ще ви помогнат да се отпуснете, да се откъснете от битовите проблеми и да откриете духовни цели в живота си.Орхидеите вдъхновяват и стимулират творчеството, помагат за излизане от потиснато състояние и депресия. Тъмночервените орхидеи прогонват мързела и апатията.Циперусът избавя от празни приказки, хитрости и измами.
 Важното е да знаете, че цветята ще донесат положителна промяна във вашия дом само ако им се радвате и се грижите за тях. Това е една взаимна връзка.
 Как да донесат цветята успех в дома
 Цветята и растенията във вашия дом не са просто един декор. Според Фън Шуй, те поглъщат негативите донесени с вас от вън, създават атмосфера на уют и ред. Жизнените растения се явят мощни източници на Ци – жизнена сила, която напълва всичко живо с енергия. Здравият и силен човек има хубаво Ци, а слабия или болния – лошо. За да я стимулирате, можете с успех да използвате растенията и законите на Фън Шуй. При създаването на цветните композиции използвайте растения, които изискват еднакви условия на отглеждане. Не е хубаво да комбинирате бързорастящи растения с бавно, защото първите ще нарушат растежа на вторите. Цветовата гама на цветовете също силно влияе за стимулирането на енергията Ци. Червените цветове в южната част на стаята ше подобрят емоционалния фон и ще способстват за вашия обществен живот. Посадете цветя със сини цветове в северния ъгъл и допълнете с бели. За да реализирате плановете си може да си помогнете с оттенъците на зеленото, поставени на изток, така този цвят се асоциира с ръста и развитието. Романтичните отношения се заздравяват с белите цветове на цветята, поставени в западната част на стаята.
 • Поставете три здрави, нови растения във вашата кухня, те ще внесат свежо Ци, което ще доведе както до подобряване на здравето ви, както и до увеличаване на богатството ви.
 • Поставете прясно отрязани цветя в спалнята, те ще внесат свежа енергия във връзката ви с партньора. Цветята добавят и късмет в живота ви. Сменяйте цветята веднага щом започнат да вехнат.
 • За да помогнете на децата да бъдата по-здрави или за да ги възстановите от някаква болест, силно ви препоръчваме използването на зелени растения.
 • Сложете нечетен брой (3,5 и 9 са добро число) жизнени, новозакупени зелени растения в детската спалня с намерението децата да бъдат излекувани и здрави.
 • Когато имате впечатление, че не можете да се съсредоточите и умствено сте изморени, подобрете циркулацията на Ци, като поставите голямо растение в саксия близо до вратата в кабинета където работите.
 • Избягвайте да поставяте кактуси и други „бодили” на югозападната страна, защото това е зоната на човешките взимоотношения.
 • Композициите от сухи растения практически не влияят на равновесието на енергиите във вашия дом. Главното не забравяйте да сваляте праха от тях, за да не се събира около тях енергията на застоя. Тя прави хората отпуснати и апатични, на тях не им стига енергия, липсва им живец.
 • А изкуствени цветя не внасяйте в дома си. От гледна точка на китайската традиция, в тях няма никакъв положителен ефект. Затова от тях правят венци на гробовете.
 Така, че с голямо внимание се отнасяйте към цветята, за да има здраве, щастие и успех във вашия дом.
 Китайската градина и традициите на фън шуй
 Традиционната китайска градина се отличава с богата и разнообразна растителност, която както и всички градински елементи има и утилитарна стойност, и естетическа ценност. Нерядко тя включва плантации с овощни дървета и алеи, засадени с билки. Едва ли може да се намери китайска градина без благородни дървесни видове. На първо място китайците единодушно поставят вечнозеленият бор - символ на постоянно благородство. Не по-малка популярност има естествено и бамбукът - гъвкав, кух отвътре и затова смятан за символ на животворна пустота.
 Почти във всяка китайска градина може да се срещнат “дърветата на щастието” - слива и праскова, плачещи върби, олицетворяващи животворното начало ян, стройни тополи, пищни магнолии и бананови дървета. Както и в китайския пейзаж, цветовете на градинската флора са доста сдържани: вниманието на наблюдателя е привлечено преди всичко от формата на растенията и играта на светлината и сенките.
 Обширна област в китайското градинарство заема отглеждането на декоративни цветя. С най-голяма почит се ползва божурът, който според китайците е “царят на цветята”, смятан за съвършено въплъщение на началото ян. Китайците са селектирали стотици сортове божури, сред които най-добър те смятат “Танцуващото лъвче” с неговите пастелни тонове и листа като пеперуди.Пасивното начало ин в царството на цветята е представено от хризантемата, символ на покой и дълголетие. Най-красиви се смятат хризантеми с разноцветни листенца.Навсякъде в Китай се отглеждат рози, хортензии, нарциси, зюмбюли, нар, а на юг - орхидеи. Лотосът, устремен към слънцето от тъмните водни дълбини, сякаш пронизва всички нива на мирозданието и открива неудържимата жизнена сила. Неговите нежни цветове, отворени над самата водна повърхност, са символ на чистотата, неуязвима за “тинята и калта” на суетния свят.
 Цветята в китайската градина растат и в ниски, и във високооформени алеи, хаотично преплетени около водните площи, в отделни саксии или сандъчета. Китайската градина не познава чистите тревни площи: специално отделеното празно пространство е чуждо на нейните естетически принципи. Разнообразието на цветята и и начина на отглеждането им са свързани с експерименталния дух на китайското градинарство, със стремежа да се експериментира с растенията и да се открие най-добрата възможност за растежа и развитието им.
 В съвременното изкуство фън-шуй се смята, че неотдавна оформените и предназначени за продажба градински площи са лишени от благотворната енергия ци. Ако в парцела няма растителност, той е открит за всички ветрове, които прогонват ци и не й позволяват да се натрупва. Вечнозелените растения, символизиращи благородство и дълголетие, традиционно се смятат най-добри за натрупване на ци. Най-общо казано, от гледна точка на фън-шуй най-благоприятни са многогодишни растения с пищна листна маса, плодоносни и цъфтящи всяка година. Изборът им е неограничен и зависи от творческата интуиция и разумния подход.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Езикът на цветята – ключ към тайните чувства
« Отговор #1 -: 25 Юли 2012 11:30:08, Сряда »
Акация – Тайна любов, целомъдрена любов
 Амброзия – Любовта ти е споделена
 Амарилис – Гордост, Pastoral Poetry
 Анемона – Напуснат, изоставен
 Арбутус (ягодово дърво) – „Обичам само теб”
 Богородичка/Астра – Символ на любовта, изтънченост, изящество
 Азалиая – „Пази се за мен”, въздържание, крехка страст, китайски символ на женствеността
 Bachelor Button – Благоденствие
 Бегония – Пази се
 Bells of Ireland – Късмет
 Bittrsweet – Истина
 Синчец - Смирение, скромност
 Кактус – Търпение
 Камелия (розова) – „Копнея за теб”
 Камелия (червена) – „Ти си пламъка в сърцето ми”
 Камелия (бяла) – „Прекрасен/а си!”
 Карамфил – Очарование, женска любов
 Карамфил (розов) – „Никога няма да те забравя”
 Карамфил (червен) – „Сърцето ми плаче за теб”, възхищение
 Карамфил (лилав) – непостоянство
 Карамфил (едноцветен) – Да
 Карамфил (шарен) – Не, отказ, „Съжалявам, не мога да бъда с теб” . „иска ми се да можех да бъда с теб”
 Карамфил (бял) – Мил и прекрасен, невинност, чиста любов; подарен от жена носи късмет
 Карамфил (жълт) – „разочарован съм от теб!” , отрицание
 Котешка опашка – Мир, благополучие
 Хризантема – „ти си прекрасен приятел”, радост, спокойствие
 Хризантема (бяла) – Истина
 Хризантема (жълта) – Несподелена любов
 Минзухар – Радост
 Циклама – Сбогом
 Нарцис – Уважение, несподелена любов, „ти си единствен/а”, „слънцето винаги грее, когато съм с теб”
 Маргаритка – невинност, предана любов, „никога няма да кажа”, непорочност
 Глухарче – Преданост, щастие
 Папрат – Магия очарование, сигурност и подслон
 Ела - Време
 Лен – Символ на семейния уют
 Незабравка – Истинска любов, спомени
 Форзиция – Очакване
 Гардения – „Красив/а си!”, тайна любов
 Мушкато – Глупост, безумие
 Гладиол – „Дай ми почивка!”, „наистина съм искрен/а”, цветето на гладиаторите
 Каменно Цвете – Любов от пръв поглед
 Heather (лилава) – Възхищение, уединение
 Heather (бяла) – Закрила, „мечтите ще станат реалност”
 Holly – Защита, семейно щастие
 Зюмбюл – Игри и спорт, прибързаност, цветето, посветено на „Аполо”
 Зюмбюл (син) – Постоянство
 Зюмбюл (лилав) – „Съжалявам!”, „Моля те, прости ми!”, покаяние
 Зюмбюл (червен/розов) – Игра
 Зюмбюл (бял) – Красота, „Ще се моля за теб”
 Зюмбюл (жълт) – Ревност, завист
 Хортензия – „Благодаря за разбирането”, Безразличие
 Ирис – Емблемата на Франция, „Приятелството ти означава много за мен” вяра, надежда, мъдрост и храброст, поздравления
 Бръшлян – Съпружеска любов, преданост, приятелство, привързаност
 Кичест Нарцис – Обичай ме, привързаност, симпатия, желание за споделена обич
 Ралица (розова) – Непостоянство
 Лилия (бяла) – Девственост, чистота, величественост, „блаженство е да бъда с теб”
 Лилия (жълта) – Лъжлив и високомерен
 Кала – Красота
 Лилия (day) – Кокетство, китайска емблема на майката
 Амазонска Лилия (Еухарис) – Девически чар
 Лилия (тигрова) – Богатство, гордост
 Момина Сълза – Благоуханност, сълзите на Мария Магдалена, скромност, „правиш живота ми завършен”
 Магнолия – Благородство
 Невен – Жестокост, печал, завист
 Имел – „Целуни ме”, обич, „да превъзмогнем трудностите”, свещеното цвете на Индия
 Сама Китка, Омаяк – „пази се”, наблизо има неприятел/враг
 Мъх – Майчина любов, милосърдие, щедрост
 Мирта – Любов, еврейската емблема на брака
 Нарцис – себичност, педантичност, „остани си все така сладък/ка”
 Латинка – Завоевание, победа
 Олеандър – Внимание
 Оранжев цвят – Невинност, вечна любов, брак
 Жасмин – Измама, лъжа
 Орхидея – Любов, красота, изисканост, красива жена, китайски символ за много деца
 Орхидея (катлея) – Женски чар, сексапил
 Палмови Листа – Победа и успех
 Божур – Срам, щастие
 Петуния – Обида, гняв, „твоето присъствие ме успокоява”
 Бор – Надежда, състрадание
 Мак – Въображение, вечен сън, забрава
 Мак (червен) – Удоволствие
 Мак (бял) – Утеха
 Мак (жълт) – Богатство, успех
 Иглика – „Не мога да живея без теб”
 Иглика (вечерна) – Непостоянство
 Роза (подарена на сватба) – Щастлива любов
 Роза (много тъмночервена) – Траур
 Хибискус – Нежна красота
 Роза (LEAF) – Надежда
 Роза (розова) – Идеално щастие, „моля те, повярвай ми”
 Роза (червена) – Любов, „Обичам те”
 Роза (чаена) – „Винаги ще помня”
 Роза (без бодли) – Любов от пръв поглед
 Роза (бяла) – Невинност и чистота, „подходящ/а съм за теб”, потайност
 Роза (бели и червени) – Хармония, единство, цвете-емблема на Англия
 Роза (бяла-суха) – „Предпочитам смъртта пред загубата на достойнството”
 Роза (жълта) – Изчезваща любов, ревност
 Розова Пъпка – Красота и младост, „сърце, непознало любовта”
 Розова Пъпка (червена) – Чистота и красота
 Розова Пъпка (бяла) – Младостта на девойка
 Розова Пъпка (moss) – Признание в любов
 Рози (букет от разцъфнали рози) – Благодарност
 Рози (единичен отворен цвят) – „Обичам те”. „Още те обичам”
 Сарсапарила – Красота, прелест
 Кученца – Измама, заблуда, грациозна госпожица
 Spider Flower – „Избягай с мен”, приставам
 Мадагаскарси Жасмин – Щастие в брака, желание за пътуване
 Stock – „Оковите на любовта”, готовност, „винаги ще бъдеш красив/а за мен”
 Ароматен Грах – „Сбогом”, заминаване, безкрайно удоволствие, „Благодаря за времето,прекарано с теб”
 Лале – Идеалният любовник, измислица, цвете-символ на Холандия
 Лале (червено) – „Вярвай ми”, обяснение в любов
 Лале (шарено) – Красиви очи
 Лале (жълто) – „В усмивката ти грее слънце”
 Теменужка – Скромност, умереност
 Теменужка (синя) – Бдителност, доверие, „винаги ще бъда истински/а”
 Теменужка (бяла) – „Нека да опитаме”
 Циния (пурпурна) – Трайна любов
 Циния (шарена) – „Мисля за/ в памет на отсъстващ приятел”
 Циния (алено червена) – Постоянство
 Циния (бяла) – Добрина
 Циния (жълта) – Ежедневно напомняне за себе си

 А това са няколко тълкувания –намеци от Блогмаса

 Копър (пресен) – „Намек за таратор с мастика”
 Хмел (загорски) - „Обичам Бира”
 Лавандула – Голяма си …………..
 Магданоз с орехи (икебана) – Мисли и чети повече! горе само бръмбари
 Самардала (див чесън) – Не ме целувай ! или си намери четката за зъби или се разкарай”
 Бухалка (дъбова) – Бия тъ, шото тъ обичамъ
 Арпаджик (крумит лук) – „Селска пръчка си ти”
 Хрян (настърган също става) – „Пенке, изгарям по теб” (ако не си Пенка, намажи му ските и го пускай по баира)
 Домати (Cherry) – Силикон, крайно време е! Престраши се
 Томи (растителен – маргарин) – „Намазана кифла си ти”
 Праскови (мъхести) – „Трайно обескосмяване, замисли се за фото-епилация, Чобака”
 Чесън (стар на плитка) – Системно мислене за шкембе чорба
 Фасул (зелен) – „Тъпо парче си”
 Курнишон (краставица) – Старай се повече
 Краставица (нормал ор бляк) – Бъди по нежен, моля те!
 Круша (трапецовидна)- Вземи се стегни, крайно време е (бидонче мое)!
 Праз (през октомври) – „Яде му се Бисмар през ноември (ако е станало зелето на татко ти)”
 Царевица (кучан)или(моряшки мамул) – „Много пътувам, не ме чакай”
 Татул (може и на семки) – Отрови ми живота!
 Бегония (цвят –няма значение) – „Хващай пътя”
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.