Автор Тема: Действие и приложение на някой билки  (Прочетена 20144 пъти)

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #15 -: 11 Септември 2014 14:49:22, Четвъртък »
Индрише - Pelargonium roseum Willd

 Вечнозелено растение, отглеждано у нас като стайно растение.
 Съръджа дъбилни вещества, вит. С, провитамин А, багрилни вещества в цветовете и др.
 Употребява се надземната част на растението, събирана в период на цъфтежа от юни до септември. Използва се при захарна болест, високо кръвно налягане, диария, болести на сърцето. Има кръвоспиращо и запичащо действие. Употребява се под формата на запарка от една супена лъжица в половин литър вода или за налагане върху рани под формата на паста от счукани листа. Може да се правят и бани и промивки при различни кожни възпаления. При диабед, когато се усети сухота и лепнене в устата, може да се сдъвкат няколко листа.

 
 Божур
- Paeonia peregrina Mill

 Използват се венечните листа, които се събират по време на цъфтежа или корените, които се вадят през септември.
 КОрените засилват тонусът на матката и перисталтиката на червата, улесняват съсирването на кръвта. Прилкага се при епилепсия, хемороиди, подагра, хистерия, камъни или песъчинки в бъбреците или пикочния мехур.
 Отварата се прави от 1 чаена лъжичка в 400 мл. вода. Приема се по 50 мл. преди ядене. При хемороиди може да се приема пресен корен с големина на грахово зърно след хранене - максимум три пъти на ден. От венечните листа се прави запарка от една супена лъжица в 400 мл. вода.
 В никакъв случай да не се превишава дозата, понеже в големи дози растението е отровно!
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #16 -: 11 Септември 2014 20:58:14, Четвъртък »
Имам "Нашите лекарствени растения" част 1 и 2 от д-р Нено Стоянов. Няма как да препиша тук и двете книги, но ако някой има конкретно питане, да пита.
 Имам и том 1 и 2 на народната медицина на Петър Димков ( том 3 майка ми го продаде.......... )

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #17 -: 11 Септември 2014 21:19:35, Четвъртък »
Delta, сложи само някои от най-често срещаните билки като допълнение към тези. Поне такава бе моята идея. smile
 Предполагам, че всичко има значение за това, до колко здрав е един човек, но когато бях дете, лекуваха ме, в редките случаи, когато боледувах, с билки и "бабини илачи". Чист въздух, свобода, месеци изкарани сред природата - воала! smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #18 -: 11 Септември 2014 21:57:42, Четвъртък »
Горска ягода

 Цъфти през май-август. Из гори, храсталаци, поляни, скални сипеи из цялата страна, до 2000 м надморска височина.
 Употребяват се плод и листа.
 Време за бране на плода: юни - август.
 Начин на бране: преди да презрее плода, само месестата част, без чашката. В сухо време, защото от влагата се развалят плодовете.
 Начин на сушене: събраните плодчета се разстилат и се сушат във фурна, затоплено помещение или сушилни при температура 25-30 градуса и се доизсушават при 45-50. Суши се до тогава, докато при мачкане на плода пръстите престават да се багрят.
 Съхраняват се в сухи и проветриви помещения.
 Време за бране на листата - май-август.
 Начин на бране на листа: берат се с дръжчиците.
 Начин на сушене: в порветриви помещения или сушилня до 50 градуса.
 Употреба на плодовете: диетично средство, богати на захари, витамини, минерални соли. Пикочогонно средство, при чернодробни страдания, подагра, авитаминоза.
 Употреба на листата: като затягащо средство, стомашни и чревни инфекции, като пикочогонно и омегчително средство при кашлица.
 Рецепта за листа: по 20 г ситно нарязани листа се заливат с 1 чаена чаша вряща вода, след изстиване запарката се прецежда и се пие по 2-3 супени лъжици на ден.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #19 -: 12 Септември 2014 20:45:48, Петък »
Драка - Paliurus spina-christi Mill

 Използват се плодовете, които се берат по време на узряването от август до септември.
 Има затягащо, дезинфектиращо, откашлично действие. Употребява се при обикновена и магарешка кашлица, риария, дезинтерия, задух, нощно напикаване, високо кръвно налягане.
 Една чаена лъжичка се вари 5 мин. в 200 мл. вода и се изпива наведнъж.

 Зокум - Nerium oleander L.

 У нас се отглежда като стайно растение. Използват се листата на растението, брани от май до юни или през септември.
 Билката действа лечебно на сърдечносъдовата система. Подобрява работата на сърцето и кръвообращението, повишава диурезата. Употребява се при аритмии, сърдечен порок, отслабена памет. Препоръчва се при главоболие, безсъние, епилепсия, газове и диария. При мокра екзема и лишеи се правят бани.
 Запарката е от една чаена лъжичка в половин литър вода. Пие се по 50 мл. преди ядене.

 Растението е отровно, да не се превишават дозите и да се приема след консултация с лекар!!!

 Източник:
 Ланджев, И. Енциклопедия на лечебните растения в България, ик. Труд, 2010г.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #20 -: 12 Септември 2014 20:55:36, Петък »
Сминдух - Teigonella foenum-graecum L.

 Съдържа холин, лецитин, вит.С, горчилка, сапонини и др. Има тонизиращо и болкоуспокояващо действие. Стимулира апетита и панкреаса. Употребява се при диабет, подагра, възпаление на лимфните възли. Използва се и при рахит, малокръвие, като полововъзбудително. Правят се лапи при циреи, рани, екземи, ракови тумори, както и бани против потене на краката. Под формата на гаргара се използва при пресипнал глас и гърлобол.
 Една чаена лъжичка от семената се запарва в половин литър вода.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен --фЮт--

Действие и приложение на някой билки
« Отговор #21 -: 14 Септември 2014 20:48:43, Неделя »
Билката за Любов отмъщава жестоко.

 Още в Библията се споменават "любовните ябълки" - изпитана билка за любовна магия и мъжка страст. Това са плодовете на мандрагората , която знахарите от Средиземноморието и Близкия Изток отглеждали и продавали срещу чисто злато. В зелените плодове има силни вещества , които възбуждат главния мозък и дразнят сексуалните центрове в гръбначния. Затова с плодчетата вещиците често постигали целите си. Дори известният със съмнителната си слава Николо Макиавели написал пиеса - "Мандрагора". А коренът на мандрагората е упойваща билка на Сатаната. Той има израстъци , които приличат на човешко тяло . Вещиците казвали , че коренът е жив и жестоко отмъщава на всеки , който го извади от земята . Но имало и сигурна рецепта да се избегне това отмъщение. Трябвало коренът да се подкопае от всички страни и да остане да се държи слабо в земята. Тогава в нощ на пълнолуние довеждали черно куче. Десния му заден крак се връзвал за полуизровената мандрагора. Кучето се подплашвало с викове , то побягвало , издърпвало корена от земята...и умирало веднага . А знахарят прибирал мандрагората в кожения си сак.
 Мандрагората давали като упойка на болните с гангрена , когато трябвало да им отрежат крак или ръка. Лекарят на римските императори Диоскорид пише:
 "Ако се изяде този корен с храна или напитка , болния загубва всичките си чувства и заспива непробудно. През това време хигургъг може да изгори дълбока рана на крайник, или да го отреже.

                                                                  ( Източникът на тази статия е един клюкарски вестник                                                                      на който попаднах случайно без да запомня името му.)
Дори цяло море от удоволствия не струва колкото една болка.

 Микеланджело

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #22 -: 14 Септември 2014 20:56:49, Неделя »
--фЮт--, избягвай клюкарски вестници. Информацията им е непроверена, често пъти е измисляна от самите журналисти след неизвестно количество изпит алкохол... В случая, журналистът е прекалил сериозно с алкохола, преди да седне да измисля глупостта, която си постнал...

 Мандрагората е халюционоген. Отровен. Много отровен. В по-малки дози уврежда мозъка- загуба на паметта, когнитивни нарушения... Непремерена доза УБИВА. Мандрагората е смъртоносна.

 А журналистът, де да го знам какъв секс го е гонил, явно половинката не пуска и те какво се получило в краен резултат...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен --фЮт--

Действие и приложение на някой билки
« Отговор #23 -: 14 Септември 2014 21:32:53, Неделя »
хах....ще го имам предвид smile
Дори цяло море от удоволствия не струва колкото една болка.

 Микеланджело

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #24 -: 16 Октомври 2014 16:43:22, Четвъртък »
Сироп от бъзак

 Плодът трябва да е добре узрял, иначе е отровен. Измивам чепките и отделям зрънцата, с вилица или с ръка. В стъклени буркани сипвам ред
 плод, ред захар (някои ползват мед и ставало, аз не съм ). Захарта да
 покрива хубаво плода. И така редуваш, докато почти напълниш буркана.
 Последният ред да е от захар, много плътно. И да има малко място нагоре
 да се надига и да си ферментира.
 Бурканите ги покривам с тензух и престояват около 10-14 дни в хладна маза или хладилник. Това докато се
 разтопи захарта. След третия-четвъртия ден аз ги поразбърквам.
 След периода от 10-14 дни прецеждам получения сок през марля, като много се
 внимава някое заблудено п0лодче да не попадне в сока, щото ферментира. В
 стъклени бутилки от тъмно стъкло най-добре. Може и в пластмасови...
 Получава се много гъст и много сладък сироп.
 Дават го да се пие всеки ден по чаена лъжичка за дете и супена за възрастен. Аз обикновено давам
 като усетя, че се разболяват, но засилвам дозите. Ако детето е малко и
 му сладни, може и да се разрежда с вода.
 Миналата година правих, доволна съм. Като се хване навреме грипа/ настинката и прочее, минава с
 тоз сироп + чай, мед, ракиени компреси и прочее бабини лекове.

 

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #25 -: 16 Октомври 2014 16:47:00, Четвъртък »
Сиропа за кашлица на Цеци

 Делта, вземи една голяма глава сух лук, срежи я на две с люспите барабар и я
 сложи в малка тенжерка. Добави две лъжици мед, две лукчета (бонбони),
 два локума, лист индрише и  литър вода. Сложи го да ври докато водата
 изври на половина и добави чаша ракия. Като поври още минута (колкото да
 изври алкохола) го свали от огъня и го прецеди. Като изстине получаваш
 сироп за кашлица с естествен антибиотик вътре, на всичко отгоре е и
 приятен за пиене. И почваш щерка си сутрин, обед и вечер по една глътка.
 И после поне половин час да не пие вода. С меда също. Защото колкото и
 мед да яде ако веднага след това пие вода, тя измива меда от гърлото и
 ефекта става супер минимален.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #26 -: 17 Октомври 2014 05:10:32, Петък »
Да ви дам и една рецепта за парадонтоза.
 За парадонтозата все още няма лечение, с антибиотици по схема може да се забави или стопира за известно време развитието и, но до там. Прабаба ми ми помогна навремето със следната рецепта.
 10 вечери по ред след измиването на зъбите се взема голяма глава кромид лук и започвате да я гризете и дъвчете като ябълка и изплювате.  Идеята е сокът на лука да пропие във венците. След това си лягате без да миете повече зъбите до сутринта. Повярвайте ми това е крайно неприятно... Но за сметка на това спира гарантирано кървенето на венците и оголването на зъбите.
 Наскоро говорих със зъболекарката си и с приятелката ми от Франция която също е зъболекар. И двете са на мнение, че бабината ми рецепта е по-добра от медикаментозната. И не за друго, а лукът е естествен антибиотик, но за разлика от хапчетата не дава странични ефекти. Пък си имал и други съставки дето помагали.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #27 -: 17 Октомври 2014 10:08:53, Петък »
Ето и една рецепта срещу кървене на венците и от мен.
 Когато бях дете венците ми кървяха ненормално,зъболекаря ни просто не можеше да установи на каква основа е това кървене,
 тъй като в изследванията не се откриваха бактерии.
 Бра баба ми накара дядо да купи ябълки и аз започнах да ги ям,но да отхапвам ябълката не да я режа с нож.
 Първите няколко дена боли много,но после венците те ти стават все по-здрави и по-здрави.
 Яжте всичко и семките,да остане само дръжката. Всичко се крие в ябълковия пектин,от него пада и зъбния камък.
 Яденето на ябълки трябва да продължи 30 дена,а количеството ябълки 20 кг.
 За да ви излезе по-евтино купувайте ябълките от пазарите от бабите.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Действие и приложение на някой билки
« Отговор #28 -: 11 Февруари 2015 19:17:48, Сряда »
Билкова ракия може да си приготви и всеки сам вкъщи

 В рецептата се използват точно 40 лековити треви, като условието е те да се поставят в спиртния разтвор точно във времето, когато цъфят или в сезона, когато се берат и са най-лековити.

 От всички тези билки се взима само по една стиска (колкото може да се задържи в стисната шепа) и тя се пуска в 3-литров буркан, в който предварително е налята 1,5 л домашна ракия – средно силна. От време на време съдържанието му трябва да се разбърква с дървена лъжица.

 А ето и списъкът на целебните растения, които влизат в състава на тази рецепта:
 глухарче (цвят, листа и дръжки), мента (като цъфне), жълт кантарион (цвят), млади лозови листа, къпина (млади листа), коприва (листа и семе), копър (листа и цвят),  кокиче (листа, стъбла, цвят), минзухар (цвят), пелин (питомен, 3 стръка по 1 педя), лешник (листа), касис/френско грозде (листа), магданоз (листа, цвят), слънчогледова пита (2 бр. по-малки разцъфтели пити), дилянка (листа, цвят и корен), маточина (листа, цвят), дивисил (листа), хрян (листа, корен), джоджен (листа), американски юзъм/джоджен (листа), слез (цвят), синя жлъчка (цвят), дрян (листа), еньовче (цвят), магарешки бодил (цвят), смокиня (листа), бял равнец (цвят), мурсалски чай (листа, стрък и цвят), индрише (листа), подбел (листа), ягода (листа), вишна (листа), дюля (листа), орех (листа), кестен (листа), босилек (листа и цвят), здравец (листа), котешка стъпка (стрък) и бръшлян (клонки, листа).

 След като в ракията се постави и последната билка, сместа се разбърква много добре и се оставя да престои 20 дни. След като мине този срок, съдържанието на буркана отново се разбърква и се прецежда, като растителната маса се изстисква с ръце много добре до последната капка. Отделеният билков извлек се налива в стъклени бутилки и се затваря хубаво.

 Вътрешно се приема по 1 с. л. 3 пъти на ден.

 Външно се прилага като с ракията се мажат болните места.

Неактивен _Foxy_

Действие и приложение на някой билки
« Отговор #29 -: 26 Март 2015 18:49:36, Четвъртък »
Наскоро научих за една интересна билка:

 Бабини зъби (Tribulus terrestris)
 Като цяло стимулира организма в производството на съответните му полови хормони.
 Подходящ е за спортисти и атлети, тъй като придава тонус, повишава силата и спомага за натрупването на чиста мускулна маса.

 Аз като активно спортуваща открих тази билка като основната съставка на т.нар. "Фитнес чай" на Биопрограма.
 Също така съществува и под формата на екстракт, от който се приемат 10-20 мл двевно преди хранене.

 Струва ми се като добра природна алтернатива на разни други препарати за повишен мускулен растеж.
 Действително чайчето подобрява тонуса и е доста приятно на вкус. Колкото до мускулната маса ... предстои да видим. bb