Отворена дискусия > БИЛКИ
Действие и приложение на някой билки
Delta:
Рецептата на Лилит я изпробвах миналата година. Определено има ефект. Няколко лъжички от сиропа на ден, малко чай с мед, компрес с ракия и минаваме без лекарства... имам предвид при начални симптоми на настинка, грип и т.н.
Ако не си болен или пред разболяване, по една чаена лъчижка за деца или супена за възрастни на ден, профилактично през сезона на настинките. Две-три седмици примерно. После само при симптоми, докато оздравееш.
Един хайванин беше тръгнал да си лекува двустранната пневмония със сироп от бъз!!
хеката:
Волския език,тяснолист живовляк и мащерка също се справят с кашлици и настинки.
Но с волския език трябва да се внимава. Волския език да не се дава на деца под 3 години. Опасно е!
LyLyth:
Бръшлян - Hedera helix L.
Използваемата част на бръшляна са листата, които се берат по време на цъфтежа - от юни до август. Подходящо събрана и добре изсушена има срок на годност 2 години.
Сред веществата, които съдържа са вит. Е, йод, танини и др.
Има противовъзпалително, пикочогонно, противокашлично действие. Употребява се при бронхит, кашлица, жълтеница, възпаление на далака, подагра, бяло течение, обилна менструация, болести на жлъчката и черния дроб.
Употребява се и като компрес, когато е добре счукан, ори брадавици. Може да се сварят листата му във винен оцет и да се използва при косопад и пърхот.
Под формата на чай се приема преди хранене по около 50-100 мл., но не бива да се прекалява, понеже в големи количества е отровен. Отвара се прави с една супена лъжица в половин литър вода. Вари се 10 мин.
LyLyth:
Понеже все още е възможен за събиране...
Върбинка - Verbena officinalis L.
Многогодишно тревисто растение. На много места при нас го има из градините. Използват се стръковете на растението, които се събират от май до септември, когато цъфти. Изсушена, билката има срок на годност 3 години.
Съдържа вит. С, минерални соли, горчиви вещества, дъбилни вещества и др.
Понижава температурата, успокоява, има укрепващо и потогонно действие. Използва се и при преумора, отпадналост, малокръвие, главоболие, невралгия, бронхит, както и при заболяване на черния дроб, бъбреците, далака и пикочния мехур.
Външно се правят бани при обриви и лишеи, както и при възпаление на очите - правят се промивки.
Използва се и като отвара за гаргара при лош дъх, гърлобол, зъбобол.
Запарката е от две супени лъжици в половин литър вода.
LyLyth:
Глухарче -Taraxacum officinalis L.
Използва се цялото растение, като цветовете и надземната част се събират по време на цъфтежа на растението, който е от май до август, а коренът се събира, когато растението изсъхне през септември. Корените имат срок на годност 1 година, а надземните части - 3.
Надземната част съдържа никотинова киселина, вит. В1, В2, C, D, провитамин А, фосфор, железни соли, калций, сапонини, каучук и др.
Има жлъчегонно, слабително, противоглистно действие, както и пикочогонно. Възбужда апетита, подобрява функциите на стомашно-чревната система. Употребява се и при гастрити, колити, безсъние, захарна болест, запек, камъни в жлъчката и др. Сокът на растението (бялата течност, когато се откъсне) се използва при брадавици.
Отварата се прави от две супени лъжици от билката в половин литър вода. Всеки ден се прави нова отвара. Това е максималната доза за един ден от течността - половин литър отвара от глухарче.
П.П. Билките, както и всяко друго полезно нещо, могат да имат и крайно отрицателен ефект, ако с него се злоупотребява или при наличие на алергии и т.н. Преди да се пристъпи към употребата им, желателно е да се направи тест с малко количество, най-малкото да се провери за алергична реакция или друга непоносимост. И да не се надвишават дозите!!!
Навигация
[0] Списък на темите
Премини на пълна версия