Автор Тема: Ароматни масла  (Прочетена 11205 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Ароматни масла
« -: 25 Юли 2012 11:17:10, Сряда »
Още в древността хората са знаели за влиянието на ароматите върху емоционалното състояние и здравето на човека и са се възползвали от тях. От многото ароматични масла някои са особено полезни и приятни за нашия дом и естествено за нас, като негови обитатели.
 Изкуството на аромотерапията в продължение на векове си е изработило множество методи за използване на етеричните масла. Най- често това са ароматни лампи. За ароматизиране на килери или на големи шкафове се използват помандери - херметически затворени бутилчици или гърненца от ситнопореста керамика. Къде какви масла е подходящо да използваме?
 В коридора – масла с антибактериално и антигъбично въздействие
 За ароматизиране и дезинфекция на рафтовете с обувки подхождат масла от лимон и лимонова трева. Подходящи за целта са и маслата, получени от хвойнови растения, но най-вече - маслото от чаено дърво, защото то не само е с приятен аромат, но и със силно антибактериално и антигъбично действие.

 В кухнята – масла срещу дребните вредители
 Ако са ви посетили мравки, които упорито не искат да напуснат дома ви, натопете малка четка в лавандулово масло и пресечете на няколко места пътечките им. Мравките не понасят аромата и на сандаловото, и на чаеното масло. Чаеното, евкалиптовото и кедровото масло прогонват и молците. А лампа с масло от босилек, карамфил, мушкато, маточина, мента или евкалипт не пуска през лятото в дома ви мухи и комари.

 В спалнята – масла с успокояващ ефект
 Свежият аромат на лавандулата осигурява спокоен и дълбок сън. Съвременните изследвания показват, че сред десетте етерични масла, помагащи при безсъние (бергамотово, кедрово, кипарисово, сандалово, от маточина, лайка и др.), за повечето хора оптимално е именно лавандуловото. То е най-универсалното, защото едновременно успокоява и ободрява.
 Ако причина за безсънието е мъчителна поредица от мрачни мисли, най-добрата добавка към лавандулата е напомнящото аромат на лилия и повишаващо настроението неролово масло, което се получава от цвета на горчив портокал.
 А ако искате по-задушевна и интимна атмосфера, можете да помислите за ароматите на жасмина, розата или иланг-иланг.

 В работния кабинет или всекидневната
 Имате работа, нуждаете се от концентрация и енергия – масло от розмарин, от чубрица, кипарис, бергамот.
 Уморени сте и трябва да релаксирате – малко хвойна, но съвсем малко, иначе ще станете сънливи.
 Но помнете винаги - не трябва да се прекалява с ароматите.

 Взето от: dieti-otslabvane.com
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Agena

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 219
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #1 -: 30 Януари 2014 22:49:26, Четвъртък »
Като изключим лечебното действие на някои от етеричните масла при директното им приложение,за мен те са магически дотолкова,доколкото ние им разрешим да бъдат.Тоест,без нашето съзнание етеричното масло е само течност в стъкленица.То ни помага да настроим съзнанието си на нужните честоти и в това отношение е чудесна помощна атрибутика.Например,пачулито се свързва с богатството.При мен миризмата му в чист вид навява асоциация за скъп кашмирен шал/в миналото са държали скъпите кашмирени шалове,които носели аристократите обвити в листа от пачули,за да не бъдат проядени от молците/,за някаква скъпа тежка дървесина и барокови мебели.Все вещи,свързани с лукса.Това ми помага да настроя мозъка си точно на тази вълна и да го направя по-бързо,същото е и със свещите/които освен помощно средство са и символ/.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #2 -: 31 Януари 2014 08:48:29, Петък »
Етеричните масла, и въобще ароматите, съдържат летливи вещества - химия. smile Малко лаишки го обяснявам, но няма нужда от много сериозни задълбочавания.
 Та, бидейки химия, при попадане на молекулите в организмва (вдишване, втриване ) предизвикват и съответно химично въздействие. Не става дума за магия. smile Въпрос на концентрация е. smile
 Та понеже все пак средата, в някакъв много абсолютизиран вариант- е относително еднаква, затова се наблюдават и едни и същи реакции - някои успокояват, други възбуждат, трети предизвикват различни спазми, отравяния, увреждания и т.н.

 П.П. Обожавам да ги използвам. smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Agena

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 219
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #3 -: 31 Януари 2014 08:58:15, Петък »
Аз също,като атрибутика happy ,понякога и с медицинска цел,макар че някои успокояващи на мен не ми понасят,като например миризмата на лавандула-противна ми е biggrin .Не мога да отрека обаче,че лавандулата и розмаринът имат добро пречистващо действие.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #4 -: 31 Януари 2014 08:59:53, Петък »
МОже би трябва да се поразшири тази тема с действията на различните етерични масла, както и на техните комбинации.
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Agena

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 219
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #5 -: 31 Януари 2014 09:03:04, Петък »
И аз мисля,че трябва,а така също и с планетарната принадлежност на всяко от маслата :).Макар че има и някои универсални-например в Древността именно с карамфилово масло са правили възлияния пред олтарите на Божествата.Смята се,че намазано на лявото бедро,привлича обожатели biggrin ,естествено трябва преди това да се зареди с намерението.

Неактивен LyLyth

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4515
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #6 -: 31 Януари 2014 09:16:00, Петък »
Защо не я разшириш? Занимава ли ти се? Ще е интересно - ароматите и техните химични свойства и въздействието, което оказват. smile
 Може и някои дребни ритуали с тях smile
"Светът се върти по друг начин, когато огънят обикне водата." - Е. Шафак

Неактивен Agena

  • Newbie
  • Full Member
  • *
  • Публикации: 219
  • Total likes: 0
  • Karma: +0/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #7 -: 31 Януари 2014 09:22:00, Петък »
Ще опитам :),но ще става по малко и полека.От известно време се занимавам с индийски мудри,освен с мантрите и янтрите някои от тях се съчетават доста добре с определени етерични масла:например мудрата на огъня,освен,че се изпълнява на юг и се съчетава добре с мантрата на Агни,а и служи за изчистване на отровите от организма,прекрасно се допълва от миризмата на канелата,която е аромат на Слънцето.Мудрата на енергията се изпълнява в посока север и се съчетава с миризмата на бор и т.н. smile

Неактивен Jan

Ароматни масла
« Отговор #8 -: 10 Юни 2015 17:27:38, Сряда »
Масло от лимонена трева помага човек да се концентрира, при
 шофиране повишава бдителността. Чаеното дърво е полезно при инфекциозни
 заболявания, накапва се 2-3 капки на лампа с 5-10 мл вода.
Случайности няма! Случайноста е само закономерна последица от неконтролируемите ни мисли.

Неактивен MissGreenwitch

Ароматни масла
« Отговор #9 -: 12 Октомври 2015 11:57:21, Понеделник »
Ако ми позволите smile Имам малко материал за етеричните масла и това как да ги употребяваме безопасно. Ходя на разни арома събития в града, в който живея. Използвам етерични масла в козметиката си и не само, за това искам да споделя с вас тази информация.

Първото, с което ще започна е, че етеричните масла са винаги в малки количества - летливи вещаства. Добиват се от всички части на растенията. Най-вече чрез парна дестилация, но и чрез студено пресоване. Когато купуваме етерични масла е важно марката да бъде сертифицирана за биопроизводство. Може да проверите в гугъл сертификатите и съответно купувайки или поръчвайки дадено масло да проверите дали има необходимите сертификати. Това е полезно тъй като, ароматерапията освен за освежаване на помещенията може да бъде използвана и в козметиката, както аз правя, етеричните масла могат да се ползват и в кухнята като подправки и добавки, за това именно е важно да е от истинските растения, а не от химичната лаборатория на дядо Спас от 7-мия етаж.

Чистите етерични масла не могат да се слагат директно върху кожата. Етера е висшата част на растенията. Има 3 начина, чрез които етеричните масла влизат в организма.
- чрез вдишване;
- чрез кожата;
- вътрешен прием.

При вдишването попадат в лимфната система. Това е най-директния начин на прием. Тук е много важно да се спазва процентното съотношение на етерично масло и база, в която да се разтвори.

Когато попадат в организма чрез кожата се прави масаж на мястото, където е проблема, отново е важно да се спазва процентното съдържание (етерично масло-база).

Вътрешния прием не се препоръчва, като лечение. Можете да използвате малко количество при приготвяне на храната.

С повишено внимание етеричните масла да се използват при:

- епилептици - ЗАБРАНЕНО!
- първите 4 месеца от бременността при жените - ЗАБРАНЕНО!
- когато се приемат хомеопатични лекарства - САМО СЛЕД КОНСУЛТАЦИЯ С АРОМАТЕРАПЕВТ И ХОМЕОПАТ!
- преди излагане на слънце - ЗАБРАНЕНО! ( цитрусови масла - предизвикват пигментация на кожата и могат да предизвикат сериозни изгаряния).Консултацията с ароматерапевт кои масла са подходящи преди излагане на слънце е препоръчителна.
- при онко болни - С ПОВИШЕНО ВНИМАНИЕ!
- при деца до 2 години - С ПОВИШЕНО ВНИМАНИЕ!
- при възрастни хора - С ПОВИШЕНО ВНИМАНИЕ!

Когато използвате етерични масла е добре да имате на ум едно нещо : ПО-МАЛКО ВИНАГИ Е ПО-ДОБРЕ!!!

Етеричните масла не бива да се съхраняват на места изложени на пряка слънчева светлина. Етеричните масла е добре да бъдат съхранявани в стъклени шишенца, с добре затваряща се капачка, за да не изветряват. Срока на годност на етеричните масла е 12м.

Общо взето това са мерките за безопасност. Имам материали и за всяко масло за какво е полезно и т.н. Ако имате интерес мога да ги понапиша smile
Защото всяко число е граница, а за съвършенството няма граници!  

 Р. Бах

Неактивен Delta

  • Mockingjay - DSJ
  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 4188
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-0
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #10 -: 12 Октомври 2015 14:19:13, Понеделник »
Quote MissGreenwitch ()
Ако имате интерес
Давай smile

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #11 -: 12 Октомври 2015 17:12:10, Понеделник »
MissGreenwitch, ако материалите са авторски, само молбата ми е да се пише автор....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен MissGreenwitch

Ароматни масла
« Отговор #12 -: 12 Октомври 2015 19:01:22, Понеделник »
Добре тогава. Ще започна с базовите масла, защото е хубаво да ги познаваме.

Базовите масла са тези, в които най-често се разтварят етеричните масла. Базовите малса се добиват от ядките на растенията и най-често при тях се използва студеното пресоване като метод на добиване. Срока им на годност е 6 месеца след отварянето. За разлика от етеричните масла базовите могат да се използват и самостоятелно да се втриват в кожата, косата, да се добавят като хранителна добавка без притеснение. Съхранението им трябва да бъде на тъмно и хладно място. Отново в стъклени съдове е най-добре.

По няколко думи и за най-разпространените базови масла. Повечето с козметична насоченост, но аз предимно в козметиката ги ползвам.

Бадем

Много лек сладникав аромат на ядка, абсорбира се добре в кожата за това може да бъде използван за всеки тип кожа. Ползва се при изгаряния суха и напукана кожа. Стимулира растежа на косата.

Жожоба

Известно е като "течен восък", на цвят може да бъде леко златисто. Няма особен аромат. Подходящо е за мазна кожа. Повлиява добре чувствителна предразположена към акне кожа. Използва се и за слънцезащитно.

Шипка

Леко оранжево на цвят. Ненатрапчив мирис. Добър регенератор на тъкани. Много се използва за околоочния контур.

Макадамия

Мирише на ядката макадамия, много приятно е на пипане. Има омекотяващо действие, подхранващо, регенериращо. Използва се за лечение на белези и стрии.

Сусамовото масло

Бледо жълто на цвят има натрапчив аромат на сусам. Има слънцезащитен фактор, подобрява еластичността на кожата и предпазва от стрии при бременност.

Авокадо

Остър аромат на кората на плода, зелено на цвят. Подхранващо и успокояващо действие при слънчево изгаряне.

Кайсия

Не много силен аромат на кайсиеви ядки. Няма цвят. Използва се при суха и чувствителна кожа.

Маслина

Тъмно зелено на цвят. Това е зехтина, който гърците ползват само в сурово състояние. Има един който могат да преработват топлинно, който не е опасен за здравето. А този е да не се изложа много но нещо като "Екстра на екстра върджина" (поне така ми го обясни един колега грък). Използва се при много дехидратирана коса и кожа. Преди слънце НЕ! След слънце ДА! Ако се използва преди излагане на слънце има риск от пигментация на кожата.

Слънчоглед

Използва се за компреси при натъртвания и възпаления, за венци се препоръчва жабурене.

Гроздови семки

Леко зеленикаво на цвят, хубаво е за масаж на кожата, подходящо за мазна кожа, повлиява добре акнето, за мазна коса.


Added (12.Oct.2015, 7:01 PM)
---------------------------------------------
theshadow, мои записки са от това което съм чула на тези арома събития които споменах. Иначе събитията се водят от Валентина Славова, която е ароматерапевт, само че не е било конкретно тя да е диктувала аз да съм писала, а просто каквото аз съм сметнала докато тя е говорила съм го записала. Така че не знам дали трябва да упоменавам нея като автор или мен си или не знам....
Защото всяко число е граница, а за съвършенството няма граници!  

 Р. Бах

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Ароматни масла
« Отговор #13 -: 12 Октомври 2015 20:14:18, Понеделник »
MissGreenwitch, мисля, че е достатъчно да указваш примерно в случая, че са твои записки по неща, казани от ароматерапевт Валентина Славова....
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен MissGreenwitch

Ароматни масла
« Отговор #14 -: 14 Октомври 2015 13:54:30, Сряда »
От тук надолу всичко, което публикувам за етеричните масла са мои преводи направени от описанията на маслата в този сайт: theorganicwitch.com. Отнася се само за етеричното масло. Не за ползите от билката или растението.

Босилек

Ботаническо название:
 Ocimum basilicum;

ИЗПОЛЗВАЕМИЧАСТИ: цялото растение;

АРОМАТ:
ликьороподобен, пикантен, билков, леко анасонов;

СМЕСВАСЕ ДОБРЕ С :
 Бергамот, Цитронела, Салвия, Тамян, Здравец, Исоб, Лавандула,Мандарина,Майорана, Портокал, Розмарин, Теменужка.

ПОЛЗИ ЗА ФИЗИКАТА НА ЧОВЕК: антисептично, стягащо, при астма, при бронхити, мускулни болки и спазми, стимулира кръвта, повишава кръвното налягане, при настинки, кашлици цистити, като съставка на натурални дезодоранти, при диария, при подагра, косопад, спиране на лекарства, повлиява добре всякакви абсцинентни състояния, при гадене, при ПМС симптоми, при сексуални проблеми при мъжете, при синузит и др.

ДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ НАСТРОЕНИЕТО:  намалява безпокойството, усилва радостното чувство, намалява умствената умора, спомага за концентрацията, презареждащо, успокояващо, подсилващо, тонизиращо, затоплящо, редуцира стреса.

ЗА КАКВО СА ГО ИЗПОЛЗВАЛИ В МАГИЯТА:  за успех в бизнеса, за стимулиране на ума, за пари, за щастие, за съблазняване, за просперитет, за защита, за мир.

ВНИМАНИЕ!!!! Умерено токсично е. Вероятен канцероген. Да се избягва при бременност, особено ако има високо кръвно налягане. Може да дразни чувствителната кожа. Забранено за хора с епилептични гърчове. Да се използва базово масло преди да се нанесе върху кожата.

УПОТРЕБА: Може да намалявате дозата, но не я увеличавайте, това е максимума.


- АРОМАЛАМПИ : 1 до 5 капки
 ;
- АРИМА ВАНИ : 10 до 15 капки;
- ПРИ МАСАЖ: 1 до 5 капки разтворени в 20мл базисно масло.
- КАТО ДОБАВКА КЪМ КОЗМЕТИЧНИ ПРОДУКТИ;  2 до 3 капки.


БЕРГАМОТ

Ботаническо название:
 Citrusbergamia

ИЗПОЛЗВАЕМИЧАСТИ: Кората на плода

АРОМАТ: цитрусов, горски

СМЕСВАСЕ ДОБРЕ С :
босилек,морков, кедър, лайка, цитронела, салвия, детелина, кориандър, кипарис, тамян, здрвец,
грейпфрут, Исоб, жасмин, хвойна, лимон, мандарина, майорана, нероли, пачули, мента,
роза, градински чай, сандалово дърво, мащерка, ванилия, иланг иланг.

ПОЛЗИ ЗА ФИЗИКАТА НА ЧОВЕК: против акне, аналгитик, антибактериално, антибиотично, антидепресант, антиинфекциозно, антипарастетик, антисептично, антиспазматично, антивирусно, против инфекции на пикочния мехур, подпомага лекуването на бронхит, газогонно, повлиява добре лечението на варицела, настинки, екземи, гингивит, херпес, имуностимулант, репелент, помага при безсъние, разхлабително, повлиява добре симптомите на ПМС, възпаленията на таза, разширени вени, рани, използва се в козметиката за мазна и смесена кожа.

ДЕЙСТВИЕ ВЪРХУ НАСТРОЕНИЕТО: намалява безпокойството, агресията, чувството на неудовлетвореност, скръбта, помага при нервно разстройство, загуба на памет, носи чувство на радост, креативност, подобрява концентрацията, носи увереност, стимулиращо действие, намаляващо стреса, носи баланс.

ЗА КАКВО СА ГО ИЗПОЛЗВАЛИ В МАГИЯТА:  бизнес успех, щастие, пари, мир, физическа енергия, просперитет, защита, сън.

ВНИМАНИЕ!!!!Маслото от бергамот, освен ако не е без съдържание на Бергапетин, трябва да
се съхранява на тъмно. Бегапетина става отровен когато е изложен на слънчева
светлина. За това трябва да се съхранява в тъмни шишенца на тъмни места. Дори
излагането на слънчева светлина веднага след втриване в кожата на продукти
съдържащи масло от бергамот, може да доведе до зачервявания и чувствителност.
Както и много други масла, бергамота трябва да се избягва от кърмачки и
бременни жени, особено в първите 4 месеца от бременността.Използвайте базово
масло преди да нанесете върху кожата.

УПОТРЕБА: Може да намалявате дозата, но не я увеличавайте, това е максимума.

- Аромалампа от 3 до 5 капки;
- Масаж от 1 до 3 капки бергамот, разтворени в базово масло;
- Аромавани - 10 до 15 капки (ако използвате само такова масло)
- В козметични продукти 1 до 2 капки
Защото всяко число е граница, а за съвършенството няма граници!  

 Р. Бах