Отворена дискусия > БИЛКИ

Ароматни масла

(1/4) > >>

theshadow:
Още в древността хората са знаели за влиянието на ароматите върху емоционалното състояние и здравето на човека и са се възползвали от тях. От многото ароматични масла някои са особено полезни и приятни за нашия дом и естествено за нас, като негови обитатели.
 Изкуството на аромотерапията в продължение на векове си е изработило множество методи за използване на етеричните масла. Най- често това са ароматни лампи. За ароматизиране на килери или на големи шкафове се използват помандери - херметически затворени бутилчици или гърненца от ситнопореста керамика. Къде какви масла е подходящо да използваме?
 В коридора – масла с антибактериално и антигъбично въздействие
 За ароматизиране и дезинфекция на рафтовете с обувки подхождат масла от лимон и лимонова трева. Подходящи за целта са и маслата, получени от хвойнови растения, но най-вече - маслото от чаено дърво, защото то не само е с приятен аромат, но и със силно антибактериално и антигъбично действие.

 В кухнята – масла срещу дребните вредители
 Ако са ви посетили мравки, които упорито не искат да напуснат дома ви, натопете малка четка в лавандулово масло и пресечете на няколко места пътечките им. Мравките не понасят аромата и на сандаловото, и на чаеното масло. Чаеното, евкалиптовото и кедровото масло прогонват и молците. А лампа с масло от босилек, карамфил, мушкато, маточина, мента или евкалипт не пуска през лятото в дома ви мухи и комари.

 В спалнята – масла с успокояващ ефект
 Свежият аромат на лавандулата осигурява спокоен и дълбок сън. Съвременните изследвания показват, че сред десетте етерични масла, помагащи при безсъние (бергамотово, кедрово, кипарисово, сандалово, от маточина, лайка и др.), за повечето хора оптимално е именно лавандуловото. То е най-универсалното, защото едновременно успокоява и ободрява.
 Ако причина за безсънието е мъчителна поредица от мрачни мисли, най-добрата добавка към лавандулата е напомнящото аромат на лилия и повишаващо настроението неролово масло, което се получава от цвета на горчив портокал.
 А ако искате по-задушевна и интимна атмосфера, можете да помислите за ароматите на жасмина, розата или иланг-иланг.

 В работния кабинет или всекидневната
 Имате работа, нуждаете се от концентрация и енергия – масло от розмарин, от чубрица, кипарис, бергамот.
 Уморени сте и трябва да релаксирате – малко хвойна, но съвсем малко, иначе ще станете сънливи.
 Но помнете винаги - не трябва да се прекалява с ароматите.

 Взето от: dieti-otslabvane.com

Agena:
Като изключим лечебното действие на някои от етеричните масла при директното им приложение,за мен те са магически дотолкова,доколкото ние им разрешим да бъдат.Тоест,без нашето съзнание етеричното масло е само течност в стъкленица.То ни помага да настроим съзнанието си на нужните честоти и в това отношение е чудесна помощна атрибутика.Например,пачулито се свързва с богатството.При мен миризмата му в чист вид навява асоциация за скъп кашмирен шал/в миналото са държали скъпите кашмирени шалове,които носели аристократите обвити в листа от пачули,за да не бъдат проядени от молците/,за някаква скъпа тежка дървесина и барокови мебели.Все вещи,свързани с лукса.Това ми помага да настроя мозъка си точно на тази вълна и да го направя по-бързо,същото е и със свещите/които освен помощно средство са и символ/.

LyLyth:
Етеричните масла, и въобще ароматите, съдържат летливи вещества - химия. Малко лаишки го обяснявам, но няма нужда от много сериозни задълбочавания.
 Та, бидейки химия, при попадане на молекулите в организмва (вдишване, втриване ) предизвикват и съответно химично въздействие. Не става дума за магия. Въпрос на концентрация е.
 Та понеже все пак средата, в някакъв много абсолютизиран вариант- е относително еднаква, затова се наблюдават и едни и същи реакции - някои успокояват, други възбуждат, трети предизвикват различни спазми, отравяния, увреждания и т.н.

 П.П. Обожавам да ги използвам.

Agena:
Аз също,като атрибутика ,понякога и с медицинска цел,макар че някои успокояващи на мен не ми понасят,като например миризмата на лавандула-противна ми е .Не мога да отрека обаче,че лавандулата и розмаринът имат добро пречистващо действие.

LyLyth:
МОже би трябва да се поразшири тази тема с действията на различните етерични масла, както и на техните комбинации.

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

Премини на пълна версия