Автор Тема: Шарлатаните в магията  (Прочетена 20788 пъти)

Неактивен Aton

Шарлатаните в магията
« Отговор #15 -: 8 Септември 2013 01:29:34, Неделя »
Нагона Танатос.......не действа ли малко саморазрушително като ръководен инстинкт?
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #16 -: 8 Септември 2013 09:01:34, Неделя »
Опитам се да го обясня на база прочита ми не само на Фройд, но и на други автори, разглеждали въпроса...

 Всеки от двата водещи инстинкта- Ерос и Танатос има 4 основни характеристики... Източник, стимул, цел и обект.

 1. Източник- това е определено състояние на организма. Като правило е болест, която налага да не може да се забрави, че всичко живо в един момент умира- болният също. Кастанеда е бил диабетик, а диабетът е една от водещите причини за смърт и за инвалидизация в развитите страни. Диабетът е доживотно заболяване с много малко изключения... Кастанеда е имал и рак на черния дроб. И за двете не е обичал да говори. Всъщност второто го е убило на стари години. Книгите му са го направили милионер... В случая е положително, че много хора са несериозни и са магове само на приказки, а в делата никакви ги няма... Иначе биха си навредили сериозно с едно реално последване на Кастанеда... Човек трябва да има смъртта от лявата си страна, за да разбере какво и защо е написал Кастанеда и да го спотреби правилно за себе си... 

 2. Стимулът може да е с причина източника. Т.е. състоянието на организма (източникът) предизвиква напрежение и определени потребности да се премахне това напрежение.

 Но може да има стимул, само че да няма източник.  Ако няма конкретен източник, който да оправдава придържането на психиката към танатос, тогава танатос предизвиква стремеж към разрушение или към самоунищожение... И тогава психичните, да го нарека извращения, макар в психологията да няма приет такъв термин, се проявяват с пълна сила... Човек може да стане жесток, агресивен... Не случайно най-силен е танатос по време на война- хора, които би трябвало да се придържат към Ерос, се пренасочват към танатос, но те нямат източник, който да оправдава проявлението на този инстинкт и може да получат сериозна увреда- да се насочи агресия навън към други хора или да се активира самоунищожение, или и двете...

 Затова писах, че не препоръчвам придържането към танатос, тъй като обвързване с танатос без да има източник, това е неправилна фиксация в психиката и е много вредно. Човек трябва да има основателна причина (или ако така е по-ясно- трябва да има източник), за да я кара на танатос, а не на ерос...

 3. Цел на инстинкта - да намали или премахне възникнало напрежение.

 4. Обект на инстинкта- това е нещото, което обезпечава достигането на целта на инстинкта.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Aton

Шарлатаните в магията
« Отговор #17 -: 8 Септември 2013 15:01:03, Неделя »
Ако се промени състоянието на източника......би трябвало да се промени и водещия инстинкт....или бъркам?
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #18 -: 8 Септември 2013 17:01:30, Неделя »
Силно се надявам да не бъркаш и да е така, Atonsmile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Aton

Шарлатаните в магията
« Отговор #19 -: 9 Септември 2013 17:13:02, Понеделник »
smile да го променим тогава източника.......Харесва ми една книга на Ниил Доналд Уолш /„Разговори с бога"/.......„Когато всичко се променя, промени всичко!“........Промяната е единственото постоянно нещо
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #20 -: 10 Септември 2013 19:20:16, Вторник »
Quote (Aton)
Когато всичко се променя, промени всичко

 Хубава мисъл, Aton, харесва ми.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен coolest

Шарлатаните в магията
« Отговор #21 -: 10 Септември 2013 23:27:12, Вторник »
theshadow, какво ще рече "на метър от смъртта до рамото" ,тоест да живееш на косъм от смъртта ?
Магията е като виното и ако не сте свикнали с него, ще ви опияни.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #22 -: 11 Септември 2013 08:40:35, Сряда »
Означава, че смъртта е постоянен спътник, но не защото човекът има рисково за себе си поведение.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #23 -: 11 Септември 2013 09:45:11, Сряда »
Тя смъртта е винаги постоянен спътник на човек. И не е нужно да си неизлечимо болен или малко луд, за да го знаеш. Стават толкова злополуки, че никога не можеш да си сигурен кога ще си отидеш от този свят. Това обаче не значи, че трябва да си наденем траурни маски и да ходим като буреносни облаци... По-скоро трябва да се наслаждаваме на всеки миг от живота, да го живеем пълноценно и щастливо.
 Последните дни следя диалога на Атон и Сянката и когато посегна да се ядосам на близките си за поредната глупост - се замислям... Ами ако утре, същият този безкрайно ядосващ ме в момента индивид си отиде... аз нали ще се побъркам от мъка и ще съжалявам за всяка глупост заради която съм го овиквала??? В същият момент ядът ми минава и изръсвам нещо от сорта: " Чудя се защо те обичам толкова много, след като си така проклет и невъзможен?" И животът ми става по-лек и по-хубав.
 Та мисълта ми е, че никак не е лошо да знаеш, че смъртта е винаги до лявото ти рамо. Тя може да бъде и добър съветник - стига да знаеш как да слушаш.;)
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #24 -: 11 Септември 2013 18:51:28, Сряда »
При нормални условия- животът е  постоянен спътник, а смъртта е нещо там, за което не се налага твърде често да се сеща човек. Да- знаем всички, че я има смъртта, понякога се случва челен сблъсък със смъртта на близки ни хора, която смърт ни смазват, но после се връща с пълна сила живота. Животът е нещо неопределено дълго и все е пред нас. Мислите са как да живеем. Плановете при Ерос са само за живота- какво ще ни се случи утре, след седмица, след година, след години... Планове все за живота. И тези планове са като правило положителни- мечтаене за приятни неща, за посоки на развитие и на градация. Така е, когато Ерос е водещ инстинкт, а човек не е смазан и депресиран (ако е смазан и депресиран- тогава се проявява Танатос, който е без източник и почва да пълни психиката с черни мисли от типа за саморазрушаване).

 А когато Танатос е водещ инстинкт и има източник, таковата, настростройката на начина на живот не е същата.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Aton

Шарлатаните в магията
« Отговор #25 -: 11 Септември 2013 21:25:09, Сряда »
theshadow, ще променяме ли източника?Ти сигурно си опитвал......
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #26 -: 11 Септември 2013 22:20:09, Сряда »
Aton, оторачването в източника го прави важен, а важните неща имат навика да стават силни покрай вниманието, което им се отдава.

 Приложима стратегия е лекар при необходимост, а през останалото време (когато лекарят не е необходим) на източника внимание в мислите да не му се полага нито грам извън необходимото (примерно следване на предписанията на лекаря).

 От това източникът няма да изчезне, разбира се... Но и няма да бъде подхранван  от тревоги- следователно източникът няма да се развива като центъра на личната вселена. Тревогите няма да изтощят организма.

 И когато източникът се прояви- тогава неизтощеният от продължителни постоянни денонощни тревоги организъм ще се справя с източника по-добре отколкото би се справил този организъм, който е смазан от продължителни постоянни денонощни тревоги... 

 Другото, което е важен елемент на тази стратегия е никога да няма предаване. Да се предаде човек, това означава да се признае за победен. А победените са тези, които губят войната...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Aton

Шарлатаните в магията
« Отговор #27 -: 11 Септември 2013 22:46:15, Сряда »
theshadow, а ако се смени стратегията....и се обяви генерална битка на източника...все пак си маг ....и фен на Кастанеда....оттук и на шаманизма......тогава ти давам едно име....Жоао де Деус.....преборил е доста източници...знам го от първа ръка
Най-същественото е невидимо за очите...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #28 -: 11 Септември 2013 23:26:31, Сряда »
"Когато на човек му се живее и медицината е безсилна!" - това бяха думите на девер ми когато оцелях след един перитонит дето ме чакали да мра. А аз излязох от упойка и исках цигара - направо ужасих горкия доктор дето се беше мъчил с мен 8 часа.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Шарлатаните в магията
« Отговор #29 -: 12 Септември 2013 08:20:57, Четвъртък »
Aton, благодаря.

 ...като чета - Жоао де Деус не е човек, на който да се гласува доверие. Това-
 "...съществата, които работят чрез медиум Жоао, правят едно ясно изявление: „Ние вършим само 25 % от работата, Бог върши 25 %, а останалите 50 % са
 във вашите ръце”. "- не е признак на здрав разум, ако си вярва.

 Където минало плецебото покрай "лечението" на този- минало. Където лекарите лекували, а той си приписал заслугите- също минало. Но този да лекува- той не може.

 Кастанеда е умрял от рак. До последно е мъкнал и диабета. Вярно- на достатъчно стари години е завършил живота му- но това, че е живял дълго, не е победа над източника- Кастанеда не е успял да се излекува и в крайна сметка именно източника го убива...

 Реалността е такава, че източникът го има и трябва да се живее с него както и докъдето се стигне. Може да не е красиво, но е истината. Заблудите не са от полза, дори да звучат много красиво и да дават огромни надежди... След красивите илюзии сривът е по-голям, отколкото ако се придържа човек към реалността. Да не говорим колко зле става, ако се спрат посещенията при лекар, заради големите приказки на някой самозванец. Известни са ми смъртни случаи.

 cecivalchanova, каквото и да се говори, без лекар при тежки заболявания не става. Ако не си била отишла при горкия доктор, той е нямало да се себенадмине дори и при най-черната си диагноза... Тогава историята ти е щяла да има друг край...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.