Автор Тема: Знаенето и моженето  (Прочетена 5495 пъти)

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Знаенето и моженето
« -: 1 Ноември 2020 14:49:44, Неделя »
Първоначално мислех да отворя темата в "Магия за всеки", но тъй като там няма да я виждат най-новите във форума, за които сякаш ще е най-полезна, я поствам тук.
Става дума за моженето и знаенето в магията или казано по друг начин, теорията и практиката. Трябват ли ни и двете? Можем ли да практикуваме без да разбираме какви процеси всъщност извършваме? А можем ли да сме запознати до най-малката подробност с механизма на действие (на някоя магия) и да нямаме представа как да усетим това нещо със сетивата си?
...
Когато започнах заниманията си с магия, се разкъсвах между тези две крайности, тъй като двамата души, до които се допитвах най-много, имаха почти противоположни мнения. От своя страна аз или успявах да направя нещо без да знам какво съм направила, или схвщах теоретичната част и после се чувствах като... Ами... Ок, и сега как се прилага таз' сложнотия, с която си наблъсках главата? (С второто все още се сблъсквам често)
В последствие стигнах до следния извод - по-лесният начин (поне за мен) е първо да се науча КАК се прави магията, а после да си обяснявам КАКВО правя, ЗАЩО го правя, с какви средства се е изпълнило, защо "патериците" са помогнали... Ако имам нулев опит с магията и предварително науча, че ясновидските ми камъчета нямат никакво отношение към предсказаното от мен, обаче ще ми помогнат, защото аз вярвам, че имат, то тогава ще спра да вярвам в тях и няма да ми помогнат. Друго е да "се вкарам във филма", че камъчетата наистина са ясновидски, при което да накарам ума си моментално да се освободи от логическите разсъждения и да "се остави в ръцете на магическото нещо, което предсказва бъдещето", като така помогна на интуицията си да вземе превес... И когато се науча да гледам по този начин, да разбера какво точно съм направила и защо е проработило.
...
От друга страна обаче липсата на базови теоретични познания може да вкара човек прекалено навътре в този филм, да повярва в него твърде много и да заживее в него, което постепенно може да го откъсне от реалността. За хора, които са склонни да смесват въображаемите си мисли с реалната действителност, този начин на практикуване е не просто непрепоръчителен, но и ужасно опасен за психиката. В този случай е задължително на човека да му е ясно какво точно е ясновидството, как работи, как НЕ работи, защо ясновидски предмети не съществуват, но все пак действат, как да се предпазим от самозалъгване... И т.н. За щастие, повечето практики във форума са описани като за този тип психика и са безопасни за нея, защото всичко е обяснено много подробно и винаги са налични научни обяснения, придружени с по-прости, разбираеми примери.
...
Имам да пиша още много по темата, но ще се върна, когато имам дар слово. Сега я оставям на вас, за да я допълните и разискате...  [wizard]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #1 -: 1 Ноември 2020 15:02:32, Неделя »
Форума имаше нужда от такава тема.
Благодаря, Либра!Аз самата влязох в този форум преди години, не за друго, а да разбера защо и как я правя магията. Понеже съм я учила от баба си и прабаба си, а те при все, че са бабували (акуширали), лекували и т.н. не можеха да ми обяснят научно защо и как правя магия.Тук благодарение на Сянка и Майселф схванах какво и защо правя. И продължавам да уча и се самоусъвършенствам.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #2 -: 1 Ноември 2020 18:11:58, Неделя »
За да стреляш с калашник ти е необходимо да знаеш ,къде е спусъкът.Можене без знанеие не става..
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #3 -: 1 Ноември 2020 19:15:35, Неделя »
Можене без знанеие не става..
Аз не разбирам от електротехниха и електричество. Ама хич. Обаче ползвам електричество и ел. техника на провал.Бая от дете и наричам, но тук научих защо го мога.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #4 -: 1 Ноември 2020 20:20:34, Неделя »
Не е нужно да разбираш от електричество, за да светнеш лампата.  [wizard]

Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #5 -: 1 Ноември 2020 22:04:28, Неделя »
Не е нужно да разбираш от електричество, за да светнеш лампата.  [wizard]


Принципно е така, но ако има проблем в инсталираната електрическа система, няма да тръгнеш сам да я оправяш. Ще си викнеш човек, който разбира от това.
 
За мен това е като да си природно надарен в някаква област. Имаш го усещането, получава ти се до определена степен, но ако не научиш повече за същността на направлението, ще си останеш само с едната недоразвита даденост. Знаейки как се случват нещата не просто ти предоставя теоретичната страна на монетата, но и практическата също. Така ще може да се самоусъвършенстваш и да стигнеш доста по-далеч в целите си. Разбира се, ако става въпрос за битовизми, не е нужно да си спец във всичко. Но щом става въпрос за здравето ти, с което потенциално си играеш, е хубаво да си по-начетен по въпроса. Затова моженето и знаенето за мен са равноправно важни в случая, както и взаимносвързани. :)
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #6 -: 2 Ноември 2020 04:39:50, Понеделник »

Продължавам...

Ще се опитам да обясня защо според мен в някои случаи е по-добре практиката да изпревари теорията.
Различните магически практики са си процеси като всеки един процес, който протича в тялото, а ги осъществяваме посредством сетива, които са като всяко друго наше сетиво. Да вземем пример с действие, което не изисква магия - да пипнем с пръст бузата на наш приятел. За да изпълним действието, трябва да вдигнем ръката си, да я задвижим в посока на лицето на приятеля си, да свием четирите си пръста и с петия да го боцнем по бузата. Лесно и просто... В случая не ни трябва да знаем от какво са изградени костите на ръката, какво е устройството на мускулните клетки, колко е потенциалната и кинетичната енергия, скоростта, пътя и времето за извършване на действието, как са свързани лакътната и лъчевата кост с мишницата и други подобни глупости. Просто си задвижваме ръката и пипваме бузата. Можем обаче да тръгнем да го правим и по друг начин - първо си поставяме за цел да усетим как мозъкът чрез неврони предава импулс до мускулите на ръката, за да се стегнат до необходимата степен, след това да насочим импулса в избрана от нас посока, да усетим връзката между мозъка, невроните и мускулите и в крайна сметка да задвижим ръката... И ако тръгнем да го правим по този начин, може и да не стигнем изобщо до движението на ръката, защото вероятно ще се изгубим още на усещането на импулса от мозъка към мускулите и от многото мислене няма да можем да направим веъзка с действието. Това е абсолютно излишно и не само, че не помага, но и дори е твърде вероятно да затрудни действието, към което се стремим... Аналогия с нещо, за което се изискват магически умения - да накараш някого да се усмихне, да го досърби ръката, да се обърне настрани или нещо подобно... 100 пъти по-лесно е да си представиш тръба между теб и него, по която да му подадеш "положителна енергия", за да му се доусмихва на човека, отколкото да тръгнеш да разучаваш как се движат атомите, предават си енергия и така атомите в твоето тяло чрез някакви супер сложни физични, химични или не знам още какви процеси предават определен заряд на атомите в тялото другия човек.
Теорията е необходима, за да си обясниш какво правиш, но определено е по-трудният вариант посредством нея да се научиш да го правиш... Трябва ни теория, за да бъдем осъзнати в действията си и да разбираме по-добре възможностите, които ни предоставя дадено умение. Дори и в математиката е така - не можеш при всяко пресмятане на обема на някоя фигура да си представяш как слагаш през един сантиметър 100 пъти основата, още 70 пъти височината и да добавяш/махаш фигурата по диагонал и там още каквито ЧЕРНИ МАГИИ се случват в математиката (Съжалявам за сакатото обяснение. Зле съм с математиката, но предполагам, схванахте принципа, за който говоря). В случая теорията ти трябва единствено за да знаеш какво всъщност пресмяташ с определена формула, а не да изчисляваш като кон с капаци някаква буква h в някаква пирамида без нито да знаеш на какво съответства h, нито какво е това пирамида.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #7 -: 2 Ноември 2020 11:02:10, Понеделник »
Много съм съгласна. Но това, което описваш с движенията на мускулите, са неосъзнати процеси. И докато това е механизъм, който може да се загуби посредством волевия натиск, същността на магията, доколкото аз разбирам, е именно волята. Магическите способности, както даденост за някои хора, са така и закърняло умение за други. Докато магията не се превърне в неосъзнат процес, опциите, (мисля, не твърдя, защото и аз съм доста нова в цялото това приключение), са ти ограничени,. От време на време това как си представяме нещата, не е всъщност начинът, по който трябва да се осъществят, за да сработят. Естествено, че първата стъпка е да усетиш себе си, енергията си и възможностите си. Няма как друго да е, ако започваш от нулата. Но за мен поне, теорията трябва да върви успоредно с практиката. Ще дам пример с математиката, като сме тръгнали, и защо смятам, че знаенето и моженето вървят ръка за ръка.


Да речем, че имаш една задача, в която ти е даден cos, sin и се търси tang . Ако не знаеш, че синус върху косинус дава тангенс, никога няма да си решиш задачата. Аналогично е и за физиката - ако не знаеш всяка величина как се образува, да, ще си имаш готовите формули, но готовите формули не винаги ти решават задачата за съжаление. Понякога се изискват по-дълбоки познания, за да стигнеш до исканото решение. И в примерите по-горе всяко действие се реализира посредством теоретичната ти база. Когато имаш достатъчно теоретични знания, можеш да изменяш формулите до степен, до която науката ти позволява, разбира се. Това не само ти улеснява живота, ами и обогатява практиката, представяйки ти повече възможности за експериментация и развитие. На едно мнение сме за усещането. И при мен първият ми инстинкт е да се оставя на усещането, но когато нямаш на какво да базираш усещанията си, ти става доста по-трудно да ги вкараш в практика.

Иначе съм съгласна с написаното, доста е подборно аргументирано и полезно! Просто според мен е хубаво да се представят различни гледни точки, за да може да се формира по-обективна представа. Пък вече всеки ще процедира така, както той намери за добре!  [witch]
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #8 -: 2 Ноември 2020 14:38:40, Понеделник »
Магическите способности, както даденост за някои хора, са така и закърняло умение за други. Докато магията не се превърне в неосъзнат процес, опциите, (мисля, не твърдя, защото и аз съм доста нова в цялото това приключение), са ти ограничени,. От време на време това как си представяме нещата, не е всъщност начинът, по който трябва да се осъществят, за да сработят. Естествено, че първата стъпка е да усетиш себе си, енергията си и възможностите си. Няма как друго да е, ако започваш от нулата. Но за мен поне, теорията трябва да върви успоредно с практиката.


Разбира се, много зависи и от личните ти възприятия... Това, което улеснява живота на един и работи за него прекрасно, за друг може да е мисията невъзможна, защото просто не е устроен по същия начин.
На едно мнение сме за усещането. И при мен първият ми инстинкт е да се оставя на усещането, но когато нямаш на какво да базираш усещанията си, ти става доста по-трудно да ги вкараш в практика. Иначе съм съгласна с написаното, доста е подборно аргументирано и полезно! Просто според мен е хубаво да се представят различни гледни точки, за да може да се формира по-обективна представа. Пък вече всеки ще процедира така, както той намери за добре!  [witch]


Може би най-трудното в магията е първия път да налучкаш усещането, което се търси... После разбираш, че всичко се прави много по-лесно, отколкото се обяснява и се чудиш как преди не си го можел  [taunt]
И аз съм много съгласна с твоята позиция и е хубаво, че се хвана да представиш нещата от по-различна гледна точка...
...
Другите, хайде и виеее!  [wizard]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #9 -: 2 Ноември 2020 14:42:03, Понеделник »
Докато магията не се превърне в неосъзнат процес, опциите, (мисля, не твърдя, защото и аз съм доста нова в цялото това приключение), са ти ограничени,. От време на време това как си представяме нещата, не е всъщност начинът, по който трябва да се осъществят, за да сработят.
Много добре казано...Едни хора, дори и хиляди "тръби" да пускат срещу отсрещния, даже по хиляди пъти на ден, с цялата си енергия да предават, ако не знаят към какво точно трябва да насочат волята си, то магията им няма да сработи...докато при други хора - веднъж да им обясниш как и в каква посока трябва да насочат волята си, при тях веднага ще се случи магията (както една моя приятелка, на която просто й е заложено, мисля...ама сякаш толкова й е заложено, че ум ще ви зайде, ама калпазанката не ще във форума, вика от мене щяла да се учи...)...Така че...нещата са много относителни. Съседката на село е прекрасна лечителка и както всички селски баби, тя нещата ги прави неосъзнато, със собствени обяснения как се случват нещата...и ако тръгнеш да й обясняваш как докато лекува всъщност изпълнява определени техники, които си изучавал в един форум, тя няма къвсем да ти повярва, ще каже, че силата й е от Небесата дадена...а пък ако й кажеш, че с тези си умения може да гледа през очите на котките си, съвсем няма да ти повярва, ще каже "Абсурд! Грехота е чадо!"...
Затова, знаенето и моженето трябва да вървят ръка за ръка...Ако има само можене - то най-вероятно ще е до някъде...и начин на обучение ще е проба-грешка...и като ти се съберат 5 грешки, може и да си помислиш, че нещото е невъзможно...Ама ако имаш и знанието - то ще знаеш, че даденото нещо го можеш (защото знаеш какви са връзките между техниките) и едни 5 грешки няма да те спрат да се добереш до желания ефект...
По същия начин Цецито ми вика "Ама аз това не го мога, можеше го котката ми.." Ами не, Цеци...можеш го, защото можеш други неща, които действат абсолютно на същия принцип...

Ще пиша още, но сега нямам време...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #10 -: 2 Ноември 2020 17:38:52, Понеделник »
Магията можем да я оприличим на рисуването...
Някои хора са се усъвършенствали до ниво "талант" в рисуването...но никога не са учили за Ван Гог, Да Винчи...като цяло за историята и развитието на това изкуство. Други пък може и да знаят всичко за изобразителното изкуство, но хванат ли четката - тцъ...не им се получава, макар и да са пълни с теорията на цялото нещо...просто нямат практика...
Първите, при всяка една новост, ще си мислят, че са открили топлата вода, без да знаят че това вече е открито и си има техника за това...Вторите, колкото и да знаят техниките, не могат да ги приложат....по магъзническо казано - нямат нужната енергийна конфигурация...
Обаче има и един трети вид животни - знаещите и можещите...оно не само може да рисува, ами е и изучило историята на рисувачите и знае кое как са го правили преди...и точно затова може да изменя и надгражда...За това, когато се учи наука се учи от - до, за да не откриват топлата вода ммногократно, щото тя и без това вече е изстинала...


Във форума са идвали много познавачи на историята на рисуването, ама така и не видях някой от тях да е хванал четката...


Така че, ако някой иска сериозно да се развива в тази наука, трябва хем да прави, хем да знае какво прави...не само за да не открива изстиналата топла вода, но и за да не омаца цялата картина...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Знаенето и моженето
« Отговор #11 -: 2 Ноември 2020 17:49:41, Понеделник »
По същия начин Цецито ми вика "Ама аз това не го мога, можеше го котката ми.." Ами не, Цеци...можеш го, защото можеш други неща, които действат абсолютно на същия принцип...

Добре де, не че не го мога, но не съм пробвала. А не съм пробвала понеже не ми е било нужно... За сметка на това днес мисля да вляза в главата на шефа и да му внуша едни мисли. Това го мога. Предизвикателството е, че той чех, а моят чешки е меко казано слаб, но ще трябва да се справя.
И да мина на темата...
Теория и практика трябва да вървят ръка за ръка, но не задълбавайте излишно в теорията все пак. Казвам го от личен опит.  Когато дойдох във форума така задълбах в теория, че в един момент не бях в състояние да направя нищо на практика. Все мислех дали съм спазила всичко теоретично и... Боза и нищо. Накрая се сетих думите на баба ми "Стига си го мислила по научному - вземи го усети!!!" и това с викане естествено от нейна страна. Много ме овикваше и ме наричаше Хула, каквото и да значи това. Но в действителност ако не усетиш енергията която изпращаш, колкото и да си подготвен теоретично нищо няма да направиш.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен