Автор Тема: Гонене на зимата с огнена магия  (Прочетена 4010 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Гонене на зимата с огнена магия
« -: 17 Юни 2010 17:19:57, Четвъртък »

15-метрова огнена клада лумна в нощта срещу Сирни Заговезни на поляна край варненското село Приселци. Ритуалът Пали кош, натоварен със символика за гонене на злите сили с огън, се тачи от местните хора от години.

По тъмна доба в събота цялото село се изсипа в покрайнините, за да приветства огнената стихия.
 "Добре, че има още сняг. Когато е суша, винаги се притеснявам да не стане пожар", казва възрастна жена. Хората газят до коленете в калта, за да се доберат до мястото, където трябва да се разиграе спектакълът "Пали кош".

По-претенциозните разорават пътя с автомобилите си. Фаровете им осветяват странна картина - 10-метрово дърво, отрупано със слама, дърва и стари гуми, с разперени клони, като протегнати към небето ръце. Силуетът, изпъкващ рязко на тъмния хоризонт, прилича на същество, родено от народната фантазия.

Факла към кладата подава малкият Теодор Киряков. Час по-рано четвъртокласникът е спечелил първото място в конкурса за най-атрактивна кукерска маска и наградата да подпали камарата с дърва. Огънят лумва под съпровода на кукерските чанове и озарява тъмното небе. Пали кош прогони злите сили, в Приселци вече очакват пролетта.

"Тачим празника от много години. Пренесен е тук от прадедите ни, които са изселници от Източна Тракия. Името му идва от начина, по който се е трупала кладата - мъжете са пренасяли слама и дърва в кошове, като последният е слагал коша си на върха на камарата. Около нея се е играело хоро, а кукери са гонели злите сили", разказа Райчо Великов - бивш кмет на селото. Спомня си, че хората са си казвали "Прескочи огъня да изгониш бълхите", смее се той.

Приемственост в опазването на Пали коша има и днес, а селото е единствено в Североизточна България, в което древният обичай се съхранява и тачи.

В събота читалището в Приселци събра стари и млади, дошли да изгледат програмата - народни песни, танци, възстановка на обичая "хамкане" с халва, конкурс за кукерски костюм. Въодушевлението и ентусиазмът на участниците и публиката бяха толкова искрени и заразяващи, че напомняха за възрожденския дух на Вазовия роман "Под игото". Програмата откри първолакът Пламен Панайотов. Натруфеният в народна носия малчуган се оказа и...мини мистър България за 2009 г. Черноокото момченце накриви калпак и изкара песента "Мама Калинка будеше", с която обра овациите на публиката. След него се изявиха танцьори и певачки, както и ентусиастките от местния пенсионерски клуб. Девизът на активистите от третата възраст, окачен на вратата на клуба, подсказваше причините за добрата им кондиция - "Тук човек се подмладява, ободрява и лошото забравя".

Безспорно най-атрактивни обаче бяха участниците в конкурса за най-оригинална кукерска маска и костюм. Стари кожуси, обърнати с хастара навън, лисичи опашки, рога и козина, чанове и червени пискюли против уроки - всичко това, омешано с фантазия, показваше майсторлъка на преселчани.

"Нека опазваме традициите си и в бъдеще, защото губим ли миналото си, губим себе си", пожела на хората кметът на селото Слави Кирязов и обеща празника Пали кош да продължи да се отбелязва подобаващо.
 автор: Розалина Димитрова

Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.