Автор Тема: АНКХ  (Прочетена 7047 пъти)

Неактивен egypt

АНКХ
« -: 5 Август 2011 12:36:58, Петък »
Анкх е сред най-значимите символи на древните египтяни, известен също и като Crux Ansata (или Ansate), т.е. "Кръст с ръкохватка".
 В Анкх се обединяват два символа - Кръст (като символ на Живота) и Кръг (като символ на Вечността) и заедно те изразяват Безсмъртието.
 Той също така символизира и единението на женското божество - Асет (Изида) и мъжкото божество - Асар (Озирис), т.е. съюза на земното и небесното.
 В иероглифното писмо с Анкх се бележи "живот".
 Египтяните го рисували върху амулетите си, за да удължат земния си живот и така били погребвани, за да са сигурни, че ги чака живот и в отвъдния свят. Вярата в силата на този символ се градяла върху представата, че именно така изглежда Ключът, с който се отваря вратата на смъртта. Надявайки се, че самото присъствие на символа предпазва от наводнения и колебания на нивото на водата, го рисували и върху стените на каналите.
 Срещаме го и във всички рисунки в ръката на боговете, а също и в останалите древни паметници на Египет.
 Какво точно изобразява Анкх - все още се спори, но от всички хипотези най-логични са твърдящите, че това е:
 - Дървото на Живота (овалът е Вечността, а кръстът по дължина и ширина - непреодолимото пространство на четирите посоки на света).
 - Слънце, издигащо се над хоризонта.
 - планетата Венера, майка на Асет (Изида).
Красотата в Пустинята

Неактивен ly

АНКХ
« Отговор #1 -: 5 Август 2011 18:48:06, Петък »
dosta pravilno i interesno smile

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
АНКХ
« Отговор #2 -: 5 Август 2011 19:09:56, Петък »
egypt, постнал си интересно четиво, но при копиране на материали от други места, давай линк към мястото, от където е материалът и/или указвай автор, за да няма нарушени авторски права. smile
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен egypt

АНКХ
« Отговор #3 -: 5 Август 2011 20:25:54, Петък »
Благодаря,че ми каза вече ще внимавам даже още сега ще поправя грешката си smile
Красотата в Пустинята

Неактивен egypt

АНКХ
« Отговор #4 -: 5 Август 2011 20:29:57, Петък »
материалът е взет от книгата „Религията в Древен Египет"
Красотата в Пустинята

Неактивен myself

  • Админ - Серсем
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1340
  • Total likes: 17
  • Karma: +52/-0
    • Профил
АНКХ
« Отговор #5 -: 6 Август 2011 10:50:18, Събота »
https://www.magiata.info/index.php?topic=305.0

 Ето малко доп.инфо за начини на използване на анкха. Благодаря, че си попълнил пропуска ми, egypt. Понякога се отплесвам и не давам достатъчно подробности, смятайки, че всеки знае какво е, напр. анкха.... Ако темата те вълнува, можеш да понапишеш повече /като посочваш източниците си, естествено - и аз забелязах, че пропускаш да ги споменеш cool /.

 ПП. Не зная, дали ще се отваря за всички тази препратка от скритата секция... Ако има проблем, ще търсим решение.
Мога да ви кажа истини, не мога да ви дам разбиране.
Това, което не ме убива, по-добре да бяга дяволски бързо.