Отворена дискусия > БЪЛГАРСКА ТРАДИЦИОННА МАГИЯ

Прабългарският календар

<< < (2/4) > >>

хеката:
Със сигурност Cath няма да прочете това,но все пак..."Скъпа Cath,историята и археологията са две науки които променят знанието за нас всекидневно. И,като каза в една своя публикация Божидар Димитров"...Ние българите,не сме били някакви невежи диваци които сме препускали насам натам из степите на конете си. Последните археологически разкопки го доказаха..."а,ето и какво мисли по въпроса един малко известен български изследовател по темата: Петър Петров пише:" Историческите факти,свързани с древната българска история не са много,затова и съществуват редица хипотези за техния произход,бит,култура религия,светоглед. След публикуването на Именника на българските владетели през 1866г.са разгледани няколко хипотези за произхода на древните българи: Теза 1: Древните българи са старотюрки по произход,календара им е 12 год.цикълов,лунен или лунно-слънчев. Първо българска държава- Кубратова държава,6-7 век. Бит,култура,религия,светоглед са производни на тюркските. Теза 2: Древните българи са хуни по произход,вдъхновители,основатели и предводители на редица хунски съюзи;календар–12 годишен циклов.лунен или лунно-слънчев. Първа българска държава- Хунски съюз преди Кубратова България.Бит,култура,религия и светоглед подобни на тези на хуните. Теза 3: Древните българи са старотюрки или хуни,но са малобройно племе което с идването си на Бълканския полуостров е претопено от славянското население,така че ние съвременните българи сме по-скоро славяни по произход. Първа българска държава-Кубратова България. Бит,култура,светоглед са славянски.

хеката:
Теза 4:Древните българи са народ възникнал в смесена етническа среда в района на Памир. Календар-12 годишен цикъл. Първата българска държава е Балхара- 7 в.пр.н.е. Бит,култура,религия и светоглед самобитен,но повлиян от древно-иранската култура. Теза 5:По същество е изказана за първи път от Г.С.Раковски през 1880г.:Българите са древен народ,който в древността се е наричал кимерийски. Кимерийците са едни от най-старите народи на земята. Битът,културата,религията и светогледа са подобни и съизмерими с тези на древните индийци и древните зенди (иранци). По теза 1: Това,че българите не са тюрки по произход,е исторически доказано и доказателствата са приведени от редица автори. По теза 2: Българите не са хуни и това е ясно и за гръцкия историк Никифор,защото нарича Кубрат владетел на уногондури,БЪЛГАРИ,котраги,ХУНИ. П.Добрев цитира древни арменски източници,които ясно и категорично разграничават древни българи от хуни. Поддръжниците на хунския произход приемат Авитохол от Именека на българските владетели за тъждествен на Атила и от тук извиждат водещата роля на "хунобългарите"в хунския съюз. Атила е гепид по род,защото историческото сведение твърди,че Мундо е от рода на Атила,а за Мундо е уточнено, че е гепид по произход. Това означава,че и самия Атила е гепид по произход,а не е българин,както предполагат застъпниците на тезата за хунския произход но прабългарите.

хеката:
По теза 3:По сведения на Михаил Сирийски българите са преселили от планината Имеон(Памир,Хиндокуш),като той дори уточнява,че прехода от 60 дни. ГУР е древната българска дума за род,но понеже знакът Г е знак за 10000,а УР е мъж,думата ГУР(род) се чете като Г+УР,т.е.като 10000 мъже.От тук тръгва и историческата илюзия,че древните българи са малобройно племе,на брой около 10000 души и няма значение дали са тюрки или хуни,тъй като те са претопени в "морето от славяни",населявало тогава Балканския полуостров. Волно или не,историческата истина е изкривена,защото нито славянските племена ( седем племена)са "море от хора",нито Аспаруховите българи са малобройно племе,а една пета част от населението на Голямата Стара България,както я наричат византийските историци от времето на Кубрат. По теза 4:Доказването на факта,че е съществувала българска държава Балхара в Памир и Хиндокуш,е съществен принос към българската история. В поредица от свои книги П.Добрев аргументирано отхвърля тюркската,хинската и очевидните крайности на славянската теза. Изследванията му правдиво разкриват някои елементи старата българска история и аргументирано доказват че българската държава и държавност има не от 1300 години,а далеч от по-рано. Древната Балхара в района на Памир и Хиндокуш той определя като първата и най-стара държава на българите(4-7 век пр.н.е.),а българския народ като народ и държава,възникнали в смесена етническа среда от този район. Считам,че държавата Балхара от Памире само "час от ребуса" свързан с древната българска история на род,народ,държавност,култура,светоглед,традиции и историческо битие и българският род и народ,не са възникнали нито в Памир,нито в "смесена етническа среда",а са кимерийски преселници в Памир,които създават там своята нова държава (Балхара)и затова намираме израза "най-старата българска държава"в случая за неточен.

хеката:
ПО теза 5: Исторически вярната според мен теза. Още 1880г. Г.С.Раковски посочва връзката на древните българи с кимерийците Теза: Черноморският басейн е люлка на загинала цивилизация,която предхожда в развитието си с хилядолетия цивилизации като Египетската и Шумерската.Една част от оцелялото население остава да живее по Северното и Североизточното Причерноморие и е известна като народа КиМеру(кимерийци). Оцелелите на Балканския полуостров оказват влияние върху формирането и културата на траките,но строят храмовете си по планините ( по близо до небето и по-далече от морето), поради изживения ужас и черния спомен за потопа. Друга част през проходите на Кавказ емигрират на юг към реките Тигър и Ефрат и делтата на река Нил (около 5200г.пр.е.),като оказват влияние на културите на Древен Египед и Древен Шумер. Българския народ е сред най-древните народи на земята и корените му генетично и културно са свързани с народа КиМеру от загиналата цивилизация. Старите историци,които говорят за българите,ги наричат утигури и кутригури,а е познато и твърдението (стр.385,386,в"Готската война) на Прокопий Кесарийски,който съобщава:"В древността голямо множество хуни,които тогава се наричали кимерийци,заемали тези места, за които неотдавна споменах и един цар е стоял начело на всички. Някога над тях властвал цар,който имал двама синове,един по име Утигур,а името на другия било Кутригур. Когато техния баща завършил дните на своя живот,те поделили между себе си властта и своите поданици назовал на своето име. Тока и по мое време те се назовават,едните утигури,а другите кутригури..." " Тук Петър Петров свършва с разсъждения за произхода на прабългарите,като по натам в труда си "Ка Ба Ра на Древните Българи" той прави опит да докаже своите твърдения като се позовава на редица имена и трудове (които, аз бих ги постнала ако разбира се представляват интерес). Тук е момента да кажа че този труд е публикуван през 2001г. По-късно през 2006г. Божидар Димитров публикува своята книга "12 мита за българската история",където голяма част от твърденията на Петър Петров се потвърждават. Та така Cath,скъпа,няма причина ние българите да се съмняваме във факта че нашия календар е съвършен. А и смятам, да ти го докажа като се позова отново на трудовете на Петър Петров. А,ако се чудиш защо обръщам внимание на никому не известен изследовател,ще ти кажа:"Обикновено светилата в науката или както ги наричам офицялната наука обслужват интересите на силните на деня. Извърта и моделира историята, и я прави да манипулира съзнанието на масата. По принцип независимите автори са друга гледна точка. А,истината е някъде в средата."

хеката:
В древния български календар изчислението на точната продължителност на годината става съгласно 128 годишен календарен алгоритъм. Хронологията и отброяването на изминатото количество цели години се води по 60 годишен циклов кръг.
  
                                              128 годишен цикъл

 1 минута (=60 секунди);1 час (=60 минути);1 денонощие (= 24 часа);1 обикновена година (= 365 денонощия);
 1 високосна  (=366 денонощия).
 В цикъла от 128 години се разполагат 31 високосни години. 
 Те са следните години: 3,7,11,15,19,23,27,32,36,40,44,48,52,56,60,65,69,73,77,81,85,89,93,98,102,106,110,114,122,126.
 Високосния ден(месец) е първи или последен ден(месец) в годината.
 1 цикъл = 128 години = 46751 денонощия.
 Начална точка: 12:00 часа на 1-то денонощие от цикъла
 Крайна точка: 12:00 часа на 467519-то денонощие от цикъла

 Разпределението на обикновени и високосни години ще дам по-късно със сравнителни календарни системи.

 Според съвремената астрономия:
 1 тропическа година = 365.2421988 денонощия
 Според древния алгоритъм
 1 българска година = (128*3 65 + 31)/128=365.2421875 денонощия
 разликата е: 365.2421988 - 365.2421871 = 0.0000113 денонощия = 0.0002712 часа = 0.016272 минути = 0.97632 секунди 
 = 1 секунда (приблизително)

 Тава означава,че алгоритъм натрупва грешка от 1 денонощие за 88 495.575 години.
 Тава показва защо и как българския календарен алгоритъм е най-точния в света за всички известни на съвремената наука исторически времена.

 Информацията е почерпена от "Ка Ба Ра на древните българи" Петър Петров

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия