Отворена дискусия > МИСТЕРИИ

Кой е всъщност Истинският Старец и дали е в червени дрехи?

<< < (2/3) > >>

naiacrkon:
На всякъде е различно, зависи от хората, за мен всички версии са напълно възможни.
 Бог Коледо е бил наистина езически бог и за щастие дори и в ден днешен да съществува не се налага да се крием от него.
 Санта Клаус си е чиста проба американец( все пак на английски си е Санта Клаус), а за мен името-Николаус, е просто друго американско име за Дядо Коледа.
 Миколаус ми е нпълно непознато.
 А Дядо Мраз си е стара версия на Дядо Коледа.
 И макар Дядо Коледа да е измислен от някоя компания, той кара децата да се чувстват щастливи, а неговите играчки са красиви.
 И макар да Коледа да е веднага след Рождество Христово за мен са два отделни празника.
 И Коледа се явява просто още един празник.
 Но колкото и лошо да се носи от този католически или езически празник, колкото и да е поредния трик на някой за власт или пари, не може да и се отрече, че носи доста добро на хората, щастливите деца, щастливите им родители( за това, че децата им са усмихнати) или най-простото хората са различни по време на този безличен празник, защото в обикновения ден хората се подминаваме, без да ни пука дори и да видим умиращ човек на улицата, а на Коледа би му се помогнало.
 За това мисля, че няма значение от къде идва празника и дали е смислен, важно е само, че вади доброто в хората на показ.

Dessdemona:
Тотално ми убихте детските илюзии

niall:
Тъкмо вчера с мой приятел коментирахме, дали въпросния Дядо Коледа не е измислен от Кока-Кола и ето какво намерихме:

 Дядо Коледа е като е фигура, в която се смесват различни култури, обединяваща елементи на фолклора с фантастичното, съобщава Лайв сайънс. Всъщност Дядо Коледа има макар и слаба връзка с фактите, въпреки че невинаги е изглеждал така. Той еволюира от живелия през трети век католически свещеник, който раздава подаръци.

 Протестантската реформация и пренасянето на европейските традиции в Америка слива тази набожна фигура с героя в червен костюм, който сега е сред най-известните по света заедно с армията си от джуджета и вълшебната си транспортна система. Щедрият Свети Николай не е тумбестият брадат добряк, който украсява коледните картички. Свети Николай Мирликийски е епископ на Мира, римски град, който сега е в Турция.

 Роден е около 270 г. Той посвещава живота си да помага на бедните, плаща зестрата на някои момичета и слага монети в обувките на децата, които пък оставят моркови и сено за коня му. Рисуват го с червена мантия. След смъртта си е канонизиран и остава популярна фигура през цялото Средновековие, а датата на смъртта му - 6 декември се превръща в празник.

 
 Холандската версия
 Заради протестантската реформация през 16-и век популярността на Свети Николай намалява. Само в Холандия остават празникът и образът на Синтерклас - добър старец, който обикаля къщите вечерта на 5 декември и прави подаръци на децата, които пък му оставят храна за конете. Холандският Синтерклас е също с червена епископска одежда, помагат му елфи, а конете му препускат по покривите. Подаръците оставя,
 като слиза през комина.
 
 Пристигането в Америка
 Синтерклас пристига в Америка с холандците през 17-и и 18-и век. Той еволюира именно в новите колонии. Англицирането на името от Синтерклас в Санта Клаус става през 1773 г., когато то е споменато за първи път в нюйоркски вестник. Обиколката на талията му се увеличава през 1809 г. с публикуването на книгата "История на Ню Йорк" от Уошингтън Ървинг. В нея той вече не е дългурест епископ, а е едър и пуши лула.
 
 През 1822 г. в стихотворението "Посещение на Свети Николай" ("Нощта преди Коледа") от Клемън Мур Добрият старец вече е с вълшебна шейна, теглена от елен. Той има чувал, пълен с играчки и голям корем.
 Към края на 19-и век всички описания на Дядо Коледа вече приличат на това. Легендарният образ в крайна сметка се утвърждава в реклама на "Кока-кола". Художникът Хадън Съндблъм го издокарва в червен костюм с обшивка от бяла кожа и с кожени ботуши. Това остава всеизвестния образец, разпознаван от всички.

niksi:
Аз пък за еквивалента на дядо Коледа, дядо Мраз съм чувал, че е измеслен от КГБ

cleopatra:
Аз съм чувала, че Дядо Коледа е измислен от една реклама за Кока Кола

Навигация

[0] Списък на темите

[#] Следваща страница

[*] Предходна страница

Премини на пълна версия