Автор Тема: За екстрасенсите и алтернативната медицина  (Прочетена 3636 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Това е другият занимателен материал, който искам да предложа на вниманието на тукашните форумци.

Автор: Петър Стойков

Това на снимките е Емили Роса , която държи световния рекорд за най-млад автор на рецензирана публикация в официално медицинско издание. Била е на 11 г., когато е направила експеримент за да установи дали екстрасенсите наистина имат някакви способности, недостижими за обикновения човек. Резултатите били забавни, но и доста отрезвяващи…

През 90-те в САЩ били много нашумяло т.н. терапевтично докосване, като форма на алтернативно лечение. Екстрасенси твърдели, че имат свръхестествените способности да усещат “човешкото енергийно поле” и без докосване, само с доближаване на ръцете си, да го манипулират така, че да лекуват травми и болести. Малката тогава Емили чула медицински сестри, колежки на майка й, да се подиграват на телевизионна програма за терапевтичното докосване и се зачудила как могат да са толкова сигурни, че не може да съществува такова нещо. В края на краищата, толкова много хора вярват в него, екстрасенсите ги дават по телевизията…

Експериментът

Емили измислила метод, описан по-късно от учени като “прост и елегантен”, чрез който да тества уменията на екстрасенсите, които те твърдели, че притежават. Направила го за своя училищен научен проект в 4 клас.

Методът й наистина е съвсем прост - той тествал способностите на практикуващите “терапевтично докосване” да усещат човешката “аура” или “енергийно поле” без да гледат. Представлявал просто маса, два стола от двете й страни, а по средата на масата - картонена преграда с дупка в нея. Екстрасенсът протягал ръката си през дупката, а от другата страна Емили можела да сложи своята ръка под неговата (без да я докосва) или да не я сложи. Целият експеримент се състоял в това дали екстрасенсът може да усети кога ръката на момичето е под неговата и кога не е. Имали по 10 опита да го направят и въпросът бил “Усещаш ли ръката ми под твоята сега?”, на което тестваният трябвало да отговорят да или не. Те твърдели че могат, нема проблеми.

Емили се обадила на по-известните практикуващи терапевтично докосване екстрасенси от нейния щат Колорадо и в продължение на няколко месеца, с тяхно съгласие, посетила 15 от тях, за да направи теста си. Носела си само бележник и картонената преграда. В последствие провела нов тест, с 13 екстрасенси (вкл. 7 от предишните) за един ден на едно място, този път всичко било наблюдавано и снимано от предаването Scientific American Frontiers.

Тези екстрасенси, които желаели, можели да разгледат ръцете на Емили предварително и да изберат тази ръка, която имала, според тях, по-силна и осезаема аура. Емили използвала съответната ръка в опитите със съответния екстрасенс.

Резултатите от експеримента учудват дори заклет скептик като мен - ексрасенсите познавали вярно дали ръката на Емили е под тяхната или не… в средно 4.4 от 10 опита (28 тествани, по 10 опита на човек - общо 280, като вярно познали 123 пъти). Т.е. хората, които твърдели, че могат да виждат, манипулират и лекуват “аурата”, всъщност даже не могли да я усетят от 5 см. Нещо повече, те се представили по-зле, отколкото би се очаквало при съвсем случайно налучкване (шанс 50:50) smile

Публикацията

След това, лекар-ентусиаст помогнал на Емили и майка й да напишат статия за експеримента и резултатите му и да я изпратят до списанието на Американската медицинска асоциация (Journal of the American Medical Association), където статията била публикувана и така Емили Роса става най-младият човек в историята, с публикувана рецензирана (peer-reviewed) статия в официално медицинско издание.

Публикацията, разбира се, предизвикала доста недоволни и гневни вопли от страна на екстрасенсите, занимаващи се с “терапевтично докосване”, но получила огромна медийна публичност и имала смазващ ефект върху този вид измама - от тогава насам бизнесът западнал и днес съвсем малко мошеници в САЩ си позволяват да твърдят, че “ръцете им лекуват”. Фактът, че сега Емили е станала ебати мацката, е просто бонус smile

Както и да е, това е само един пример. Експерименти за доказване дали тези, които твърдят, че притежават някакви свръхестествени способности, наистина ги имат, са правени много и продължават да се правят. Не съществува нито един доказан случай на свръхестествена способност у някого от какъвто и да е вид . “Доказан случай” означава този човек да може да направи това, което твърди, че може, в контролирана среда (т.е. без възможност да си “помага” с радио в ухото, магнит в задника и подобни) и пред безпристрастни наблюдатели.

Но, въпреки това, навсякъде е пълно с екстрасенси, твърдящи, че лекуват с поглед, развалят и правят магии, предсказват бъдещето и познават миналото… Всеки, естествено, има свободата да им вярва. А аз имам свободата да смятам всеки, който им вярва, за идиот.

Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен tattul

За екстрасенсите и алтернативната медицина
« Отговор #1 -: 18 Февруари 2011 01:04:04, Петък »
За втори път днес, гледам това видео. Този път си наложих да го изтърпя.
 Аз съм пристрастна, защото самата аз работя с Рейки и мога да ви кажа, че повечето от хората, с който съм работила и от който съм се учила и продължавам да уча( а те са хора със сериозна практика) не съм виждала такова комерсиално отношение. Първо, с времето, научих , че Рейки не е просто практика, лечителска, а изкуство, също като каратето. tongue tongue Трябва да си готов да практикуваш и да се учиш дълго време, да построиш солидна основа и тогава да експериментираш. В Рейки обаче няма много за експериментиране, това е опростен модел на лечение, което за жалост, всеки може да прочете в нета как става, литература има достатъчно и ако имаш и въображение се получава блестящо. Да казвам, че съм възмутена не съм....но все пак, ми е неприятно. От личен опит и наблюдения съм виждала, как се променят хората, които работят с Рейки, повечето излъчват мекота и ласка, хората им се доверяват именно заради това, заради топлината, която носи това лечение. Че ръцете започват да парят и топлина има, има, но не е само това. Чудно ми е как работи с Рейки от разстояния и къде си завира ръцете тогава!?? %), обидно ми е някак, да принизяват всичко, в името на комерсиалната цел- пари и повечко клиенти. Съжалявам, но във въпросната госпожа не видях нищо мило и човешко..не коментирам изказването за рака...по неграмотен човек.., абе, грозна работа. Жалкото е, че даже и да има способности, те са ненужни, самата тя е ненужна, защото, вече дълбоко пристрастена, да не говорим за егото....На мен ми се отдава да лекувам, чувствам го , че го мога, чувствам се нужна и смислена, когато го правя. То е като пътуване. Колкото повече навлизам навътре, толкова повече, виждам каква огромна отговорност ще поема, ако един ден наистина тръгна по тоя път. Защото то не е само да искам, а трябва да мога и да знам и да имам отношение най-вече. Срещнах много хора по време на обучението си, хора-лечители. Всеки от тях притежава развита с времето деликатност и търпение към хората, които отиват при него. Чувстваш се обгрижен и обичан, защитен и чак когато започнеш да се пооправяш, когато те закрепят, тогава започва истинската работа от тяхна страна - промяната в мисленето, алтернативи, подкрепа, но и взискателност. Не е мястото тук, да ви разказвам, на какви сцени и драми съм се нагледала, макар и за кратко. Хората носят в себе си огромно страдание, бреме, от което не е лесно да се отърват. Един лечител трябва да оправдае доверието им.....Е, те в тая мацка, не разпознах нищо такова!!!!
Време е за приключения, сладки забавления.
 С кучето Джейк, с човека Фин, към непознатото вървим)))))