Не е догма, но аз съм на мнение, че всичко каквото върши работа в "магическата сфера" е отдавна открито и сага да се изобретява велосипеда е ненужно, пък и малко как да кажа...
Ако някой смята, че открива или използва нещо "ново", това означава само, че не познава доста работи от "старото".
Това дето казваш е отчасти вярно, но така е в България. В Америка има огромни територии все още, където няма хора. Мои приятели, които са живели и са се обучавали в САЩ и Канада, са били в места, където на много километри наоколо няма жива душа... Един от моите приятели дори прекара в такова място няколко месеца. То е и опасно, защото ако стане нещо не можеш да разчиташ на помощ и евентуално ще те намерят... след време.
Да, много хора смятат, че шаманизма трябва да се измени. Но кой може да го измени и кога да сме сигурни, че е направено както трябва това изменение?
Всъщност духовете са си същите като преди сто години или като преди 100 хил. години...
Майкъл Харнър примерно е направил един (според мен) удачен опит за "модернизация", като предлага система, съобразена с модерната западна цивилизация. Система, която работи и именно за това реших да се занимавам и по нея.
Мои приятели, които директно са работили по традиционните начини с традиционни шамани не харесват особено това нещо и предпочитат да следват традицията, защото смятат, че е по-истинска и по-могъща.
Безспорно да се следва традицията не е лесно, но пък затова резултатите са впечатляващи.
Има един стар филм на Ч. Бронсън, "Механикът". Има една сцена с "модерни" бойни изкуства, където героят на Бронсън много точно определя каква е разликата между традиционно и модерно и защо един истински традиционен майстор е непреодолим. В случая става въпрос за БИ (давам този пример, защото ми е близък, доста години съм се занимавал с БИ), но важи и за всякакви други работи.
Знаеш ли, ЛиЛит, то си се вижда кое какво е. Човек като понавлезе в дадена система започва да усеща кое е истинско, кое е ала-бала, кое е сериозно и кое не е.