Автор Тема: Самочувствие  (Прочетена 6715 пъти)

Неактивен ScorpioVenus

Самочувствие
« -: 20 Декември 2022 21:31:46, Вторник »
Здравейте! Аз съм ново попълнение във форума, но от месеци влизам като гост и чета темите. Много ми харесва да събирам гледните точки на хората тук и винаги ме карат да се замислям. Разглеждала съм много от темите - видях тема за скромността, но не и за самочувствието. Какво според Вас е здравословното самочувствие? Как започнахте да го изграждате и как го "покривате"? Доколкото успях да се информирам във форума, за да се занимаваш с магия, трябва да имаш много здрава връзка с реалността. Реалността обаче, като казва Айнщайн е "в очите на наблюдателя", т.е. реалността за всеки е различна или по-точно всеки разбира реалността според своите вярвания, преживявания и нагласи. А самочувствието за мен се изгражда на база адекватна връзка с реалността и способността да реагираш адекватно на промените във вътрешната си и външната реалност. И въпреки, че знам това нещо за себе си, не мога да кажа, че имам достатъчното самочувствие, за да съм сигурна в "правилността" на реакциите си ( на 22 съм и мисля, че е време да се оформя като личност). Та освен горните въпроси иска ми се първата ми магия да бъде с цел подобряване на самочувствието и вярата в самата мен. Може ли някой по-вещ да ми каже кой е най-правилният от всички подходи в отворените секции? Може би сигилите? Но разбира се, искам да знам и вашето мнение по въпроса със самочувствието.  :)

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #1 -: 21 Декември 2022 19:18:47, Сряда »
За самочувствието като цяло - по мои наблюдения, не се изгражда на база колко адекватна връзка имаш с реалността...защото има много хора с Дънинг-Крюгер "синдром" - гледаш ги - самочувствие до небесата, пък покритие - никакво...


Тук има психолози, които могат да дадат най-добрия съвет за изграждане на самочувствие...
А по мое мнение изграждането на адекватно самочувствие започва с осъзнаване на силните и слабите страни, за предпочитане с леко повечко фиксиране към силните страни.
За жалост самочувствието не се определя от първо лице и се влияе от околната ни среда. Ако човек няма родители, приятели, познати, които да са признателни към него (тоест да виждат успехите му и да ги оценяват, а не само да се обаждат когато е в грешка), трудно би си изградил добро самочувствие.


Иначе сигилите са идеалният вариант за тази цел.


Добре дошла.  :)
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #2 -: 21 Декември 2022 21:42:14, Сряда »
Здравей, ScorpioVenus, и добре дошла!
Задаваш тон на една прекрасна тема. Аз самата винаги съм имала проблем със самочувствието и мога до голяма степен да се разпозная в описаното от теб. Това, което помага на мен да изградя по-високо самочувствие, е принципът "fake it till you make it". Идеята е, че трябва да се преструваш, че нещо е, докато не се случи наистина. Също мисля, че и един досег до реалността не би ти навредил. Поразсъждавай за силните си страни: за ситуации, с които си се справила подобаващо; за академични отличия, които си постигнала; за спортната си форма, която градиш с тежки усилия в залата/фитнеса; доброто ти отношение към хората; грамотността ти (нещо, което е изключително рядко срещано в днешни дни) - каквото и да е. Всичко, което спомага развитието ти, заслужава да бъде отчетено и оценено от самата теб. Важно е да имаш обективна преценка и за слабите си страни - осъзнаваш ги, обмисляш начини за надграждане и действаш. Самото усилие, което ще положиш, за да осъществиш тази промяна, заслужава похвала.


Няма магия, която да ти повиши самочувствието, ако ти самата не вярваш в себе си. Затова повярвай в себе си и се обгради с хора, които вярват в теб; които те подкрепят; които те ценят; които ти дават крила! [witch]
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен ScorpioVenus

Re: Самочувствие
« Отговор #3 -: 22 Декември 2022 00:05:27, Четвъртък »
За самочувствието като цяло - по мои наблюдения, не се изгражда на база колко адекватна връзка имаш с реалността...защото има много хора с Дънинг-Крюгер "синдром" - гледаш ги - самочувствие до небесата, пък покритие - никакво...


Тук има психолози, които могат да дадат най-добрия съвет за изграждане на самочувствие...
А по мое мнение изграждането на адекватно самочувствие започва с осъзнаване на силните и слабите страни, за предпочитане с леко повечко фиксиране към силните страни.
За жалост самочувствието не се определя от първо лице и се влияе от околната ни среда. Ако човек няма родители, приятели, познати, които да са признателни към него (тоест да виждат успехите му и да ги оценяват, а не само да се обаждат когато е в грешка), трудно би си изградил добро самочувствие.


Иначе сигилите са идеалният вариант за тази цел.


Добре дошла.  :)




Радвам се, че отчете влиянието на средата, за което съм много съгласна. Но в същото време няма как да кажем, че например родителите не са били достатъчно подкрепящи или пък не са ни показали какво е самочувствие и затова и ние сме си такива, защото отговорността е наша и щом го осъзнаваме можем да го променим. Иначе съгласна съм и за частта със силните и слабите страни. Въпросът е ясно да можеш да дефинираш, кое ти е сила, а също и да можеш правилно да я изразиш, което понякога е проблем.
Благодаря ти много за мнението.  :)

Неактивен ScorpioVenus

Re: Самочувствие
« Отговор #4 -: 22 Декември 2022 00:20:07, Четвъртък »
Здравей, ScorpioVenus, и добре дошла!
Задаваш тон на една прекрасна тема. Аз самата винаги съм имала проблем със самочувствието и мога до голяма степен да се разпозная в описаното от теб. Това, което помага на мен да изградя по-високо самочувствие, е принципът "fake it till you make it". Идеята е, че трябва да се преструваш, че нещо е, докато не се случи наистина. Също мисля, че и един досег до реалността не би ти навредил. Поразсъждавай за силните си страни: за ситуации, с които си се справила подобаващо; за академични отличия, които си постигнала; за спортната си форма, която градиш с тежки усилия в залата/фитнеса; доброто ти отношение към хората; грамотността ти (нещо, което е изключително рядко срещано в днешни дни) - каквото и да е. Всичко, което спомага развитието ти, заслужава да бъде отчетено и оценено от самата теб. Важно е да имаш обективна преценка и за слабите си страни - осъзнаваш ги, обмисляш начини за надграждане и действаш. Самото усилие, което ще положиш, за да осъществиш тази промяна, заслужава похвала.


Няма магия, която да ти повиши самочувствието, ако ти самата не вярваш в себе си. Затова повярвай в себе си и се обгради с хора, които вярват в теб; които те подкрепят; които те ценят; които ти дават крила! [witch]


Solar, това, което каза наистина се доближава доста и до моя начин на мислене. По повод силните и слабите страни за пръв път започнах да ги осъзнавам през лятото, когато си направих нещо като дневник, в който на една страница писах позитивното, а на следващата - негативното. Беше ми много трудно, но мисля, че улових основните нюанси на личността си и сега ми остава работа по двете "ин и ян"  :D . А  "fake it till you make it" ми е може би най-трудната част, защото свитостта ми (да не кажа сковаността) леко блокират експресията на нещата, които искам да покажа, НО със сигурност бих опитала тази стратегия.
Иначе ти с времето успя ли да превъзмогнеш своя проблем със самочувствието? Как се чувстваш сега?

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Самочувствие
« Отговор #5 -: 22 Декември 2022 01:39:17, Четвъртък »
Когато говоря с непознати, авторитети, шефове и всякакви там важни особи, аз подхождам самоуверено, защото знам, че съм силна личност с добри комуникативни умения. Когато обаче говоря с момчето, в което съм влюбена, изведнъж забравям всички свои силни страни; оказва се, че не се намирам за достатъчно привлекателна, забавна или умна, за да разговарям с него естествено и непринудено.
Искам да кажа, че може по принцип да имаш висока самооценка, но определени ситуации да те карат да се чувстваш неуверен. Обратното също - може по принцип самооценката ти да е ниска, но в сфери, в които си силен и в обстановка, която е "в твои води" да проявиш високо самочувствие.

Аз вървя по пътя на бойните изкуства, и по-конкретно на карате. С тях правя паралел за почти всичко от живота. Та, относно самочувствието - лесно можеш да разгадаеш дали и колко е присъщо на човека отсреща според поведението му в спаринг. Ако интуитивно иска да тръгне и да нанаесе удар, но се спира по средата, значи този човек няма добро самочувствие и не е уверен в собствената си преценка. Той смята, че по дефолт е в грешка. Той не умее да слуша вътрешния си глас, защото винаги токсичните съмнения изпреварват порива му да действа спрямо него. Макар и да е по-слабо доловима проява на неувереност от поведение тип: "шубе ме е и бягам от боя", този проблем се изкоренява една идея по-трудно.
Друг пример - човек може да влиза да нанася удари самоуверено и спокойно, но безотговорно, пренебрегвайки защитата. В самосъзнанието си такъв човек е неуязвим. Той е до толкова сляпо уверен във всичко, което прави, че не допуска, че е способен да допусне грешка и съответно тя да бъде наказана от умелата реакция на противника му. Такъв тип поведение в спаринг е характерен за хора с крайно boost-нато самочувствие, дори бих казала, че са малко себични и нарцистични. Обикновено в даден момент се намира някой, който да съумее да им даде урок за липсата им на бдителност с някой тежък нокаут и да ги накара да изпаднат в другата крайност - абсолютна липса на самоувереност; наличие на страх, паника, купища задръжки и предразсъдъци.
И разбира се, каратистката ще каже, че бойните изкуства са добър начин за добиване, развиване и поддържане на адекватнио самочувствие. Каратистката ги препоръчва с две ръце  [wizard]

За магически практики не знам с кое да започнеш, но по мое мнение НЕ започвай с ясновидство. Ако по принцип нямаш увереност в себе си, опитите да предскажеш нещо ще те объркат доста, защото никога няма да си сигурна дали усещаш/виждаш правилно, или се самозалъгваш с някакви си там врели-некипели.
Може бии... Нещо йога тип? Научи се да медитираш. Да усещаш собствената си енергия, да познаваш тялото, мислите, реакциите, емоциите, вътрешните си преживявания добре. Като познаваш себе си отблизо и си наясно повече от всеки друг със силното, слабото, лошото и доброто в себе си, е по-лесно да си изградиш едно високо (и стабилно) самочувствие.
Ако не си фен на дългия, досаден път, тогава може да пробваш със сигили. Да се научи да внушаваш на себе си нещо достатъчно убедително, че мозъкът ти да повярва в него и да започне да действа сякаш то е истина. И по този начин да го превърне в истина.  [umnik]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #6 -: 22 Декември 2022 02:57:52, Четвъртък »
Но в същото време няма как да кажем, че например родителите не са били достатъчно подкрепящи или пък не са ни показали какво е самочувствие и затова и ние сме си такива, защото отговорността е наша и щом го осъзнаваме можем да го променим.
Ами...има как да кажем. Така си е. Много хора имат проблеми със самочувствието точно заради родителите си. Сега...няма да ги горим на клада, че са виновни, но пък няма лошо да им признаваме немалкият дял в изграждане на лошото самочувствие...или пък доброто такова. Също, да имаш самочувствие не е твоя "отговорност"...самочувствието, когато е естествено такова, си е следствие от нещо...не е нещо, което хората по принцип целенасочено изграждат...то си идва покрай следването на целите, примерно, или покрай някакви случайни случки.
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #7 -: 22 Декември 2022 02:59:23, Четвъртък »
Ако не си фен на дългия, досаден път, тогава може да пробваш със сигили. Да се научи да внушаваш на себе си нещо достатъчно убедително, че мозъкът ти да повярва в него и да започне да действа сякаш то е истина. И по този начин да го превърне в истина. 
Това не е начинът по който сигилите действат...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #8 -: 22 Декември 2022 07:04:27, Четвъртък »
Самочувствието е състояние на духът.Едно от неговите проявления. Вникни и се вгледай в себе си.Покоят и самовглъбяването ми помогнаха да различа самочувствието от високомерието  [shok]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #9 -: 22 Декември 2022 10:12:02, Четвъртък »
Solar, това, което каза наистина се доближава доста и до моя начин на мислене. По повод силните и слабите страни за пръв път започнах да ги осъзнавам през лятото, когато си направих нещо като дневник, в който на една страница писах позитивното, а на следващата - негативното. Беше ми много трудно, но мисля, че улових основните нюанси на личността си и сега ми остава работа по двете "ин и ян"  :D . А  "fake it till you make it" ми е може би най-трудната част, защото свитостта ми (да не кажа сковаността) леко блокират експресията на нещата, които искам да покажа, НО със сигурност бих опитала тази стратегия.
Иначе ти с времето успя ли да превъзмогнеш своя проблем със самочувствието? Как се чувстваш сега?
И аз като теб цял живот съм била много свита, ама наистина много свита, но дойде един момент, в който заради свитостта ми не можех да свърша базови задачи - да запазя час по телефона, да си поръчам храна, да говоря с непознати хора. Много се отпуснах, когато отидох в Англия, защото бях сама - нямах друг избор.
Аз съм и перфекционист и затова идеята на Соломон за самочувствието, което се гради с постигането на цели, не е изцяло коректна. За перфекционист като мен никога нищо не е достатъчно добре свършено, че да получа голям прилив на самочувствие (мисля, че и Либра ще се съгласи), което затормозява, да, но и много помага за самоусъвършенстването на личността.

Ще ти дам пример за начина ми на процедиране в ситуации, в които не съм си в елемента - започнах уни в България, след като завърших в Англия. И то не какво да е, ами специалност, която е пряко свързана с българския език - от сформирането на сегашния вариант на езика ни, синтактичните му особености, до българска масова и висока литература, изказ, преводна традиция, редакция и какво ли още не. Много български...постоянно. И докато смятам, че винаги съм поддържала що-годе високо ниво на грамотност, никога не съм имала претенции за красноречив изказ. В 80% от случаите думите ми идват на английски, нямам ум-бръснач и не се сещам на мига за българските еквиваленти. Като това се случи, започвам да пелтеча, губя си мисълта, хваща ме срам, защото другите ми състуденти нямат такива проблеми. Но продължавам да взимам думата, защото знам, че ако не го правя, а само си стоя тихичко в ъгъла, никога няма да се науча на хубав изказ, няма да ми идват думите и няма да придобия самоувереност да говоря пред публика. Затова говоря, винаги говоря.
Тоест това, което искам да кажа с тази тирада, е да се предизвикваш - поставяй се в неудобни ситуации, за да ти станат удобни. Да, ще се препънеш един, два, три, стотина пъти, но по някое време ще забележиш, че нещата започват да се случват.  [ok]

Другото нещо, което на мен лично ми помага, е да се "крася". Гримирам се, оправям си косата, нося дрехи, които подчертават частите от фигурата ми, които харесвам. По този начин се чувствам много по-самоуверена, отколкото ако просто прескоча от леглото направо в лекция. Експериментирай - виж какво те кара да се чувстваш самоуверена и го прави по-често.  [taunt]


П.П. Последно ще кажа, че животът винаги ще намира начин да си поиграе със самочувствието ти. Ще ти се случват неща, за които не си и предполагала, че може да се случат. За мен 2022 година е най-лошото нещо, което ми се е случвало от много време насам - разочарование след разочарование. Толкова много стрес си докарах, че тялото ми не издържа и сега се справям се последиците. Но също така срещнах и невероятни хора, за които съм благодарна, че са в живота ми.
Просто трябва да знаеш, че всичко лошо е временно и нещата ще се наредят, ако полагаш усилия.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #10 -: 22 Декември 2022 11:12:48, Четвъртък »
Аз съм и перфекционист и затова идеята на Соломон за самочувствието, което се гради с постигането на цели, не е изцяло коректна. За перфекционист като мен никога нищо не е достатъчно добре свършено, че да получа голям прилив на самочувствие (мисля, че и Либра ще се съгласи), което затормозява, да, но и много помага за самоусъвършенстването на личността.

Има съществена разлика между стремежа към непрестанно усъвършенстване и прекомерният перфекционизъм... Основата на едното е възможност за обективен поглед и оценка над нещата, съответно и продължаване напред от отправна точка вече постигнатото... Второто си е явен знак за ниско самочувствие и самооценка и се явява непрекъснат опит за "поправяне" на ситуацията така, че тя да донесе желаният комфорт на човека, тоест един порочен кръг в който или се седиш на едно място, или постигнатият просперитет е крайно малко, ограничен е в рамките на субективното възприятие и при сблъсък с реалността рухва за части от секундата, а с него и самочувствието, чиято основа се е явявал този просперитет. Според мен поне...

Та, в този ред на мисли, написаното от Соломон си е напълно вярно, имам предвид ето това:

самочувствието, когато е естествено такова, си е следствие от нещо...не е нещо, което хората по принцип целенасочено изграждат...то си идва покрай следването на целите, примерно, или покрай някакви случайни случки.

Последно ще кажа, че животът винаги ще намира начин да си поиграе със самочувствието ти.
Това ми хареса... Ама много!  [ok]
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #11 -: 22 Декември 2022 11:49:07, Четвъртък »
Астарот, неслучайно съм си подбрала думите така, че да не навлизаме в излишни дискусии. Написала съм "не изцяло", което означава, че това, което той казва, е така, но не е абсолютната истина. Съответно дадох пример от личния си опит, който смятам, че илюстрира тази ми идея.


Иначе разликите подлежат на интерпретация. Аз нито се съгласявам с твоята, нито я отричам.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #12 -: 22 Декември 2022 12:34:03, Четвъртък »
Солар, мислех си, че форумът е място именно за дискутиране и подбраните от някого думички не бива да са пречка за нечий друг прочит. В противен случай, спокойно можем да говорим за индиректен опит за налагане на цензура. Включих се в темата с моят поглед над нещата и предоставих обяснение къде и как, според мен, съвпада с този на Соломон. Може пък това да е от полза за някого, няма как да знаем със сигурност... 

Иначе ничия истина не е абсолютната - това му е интересното на живота, непрестанното търсене...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #13 -: 22 Декември 2022 16:10:45, Четвъртък »
Солар, мислех си, че форумът е място именно за дискутиране и подбраните от някого думички не бива да са пречка за нечий друг прочит. В противен случай, спокойно можем да говорим за индиректен опит за налагане на цензура. Включих се в темата с моят поглед над нещата и предоставих обяснение къде и как, според мен, съвпада с този на Соломон. Може пък това да е от полза за някого, няма как да знаем със сигурност... 

Иначе ничия истина не е абсолютната - това му е интересното на живота, непрестанното търсене...
Подбраните думички носят определен смисъл, Астарот, на базата на който след това ти структурираш аргументацията си. Четенето с разбиране е важно, когато се дискутира, затова ако то липсва, няма как да говорим за дискусия. Иначе свободата ти на слово никой не я оспорва, бъди сигурен.  [yu]
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Самочувствие
« Отговор #14 -: 22 Декември 2022 17:26:54, Четвъртък »
Мисля, че задълбах ненужно, за което се извинявам... ситуацията около мен леко ми е замъглила преценката и не биваше да навлизам в излишни обяснения и конфликти. Вчера почина моята скъпа Миси на 16 години и то нелепо. Беше едно от най-любвеобвилните котенца, които съм виждал... все още ми е трудно да го приема. Все едно се откъсна нещо живо от мен и вече го няма... прощавай, ако съм те засегнал с нещо, Солар... 😔
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."