В пустинята Сахара е намерена изчезналата 50 хилядна персийска армия Огромно число кости, скъпоценности и оръжие, които са намерили италианските археолози в египетската пустиня, може би са остатъци от армията на Камбиз Втори, сина на Кир Велики. Според историята, преди 2500 години тази мощна 50 хилядна армия е изчезнала безследно.
Остатъците от великата армия на персите са погълнати от пясъците на западно-египетската пустиня. Сензационната находка позволява да се разреши една от най-забележителните тайни на археологията, заявяват учените.
Бронзово оръжие, сребърни гривни, обици и стотици човешки кости са намерени в огромната Сахара, където никога не стъпва човешки крак. Събитието породило надежда за това, че изчезналата 50 000 армия на персийския цар Камбиз ІІ, която за час е погълната от катастрофална пясъчна буря през 525 г. пр. н.е., най-накрая е намерена.
"Ние намерихме първото археологическо свидетелство за това, което съобщава гръцкият историк Херодот (484-425г. пр.н.е.)", разказва за Discovery News Дарио Дел Бъфало, учен от Университета в Лече.
Според "бащата на историята" (Херодот), Камбиз, синът на Кир Велики, изпратил 50 хиляди войници от Тива, за да нападнат Оазиса Сива и да унищожат оракула в храма на Амон, който съгласно легендата е предсказал смъртта на Камбиз.
За да премине пустинята, персийската армия вървяла близо седмица. В резултат армията се добрала до "Оазиса", който по мнението на историците, се намира в съвременния Ел-Кхарг. И след това повече никой нищо не чул за тази армия.
"От юг дошъл смъртоносен вятър, носещ със себе си гигантски колони от пясък и напълно унищожил многочислената войска на персите", писал Херодот.
Новото откритие се явява резултат от 13 годишни изследвания и 5 експедиции в най-голямата пустина в света.
"Всичко започна през 1996г., по време на експедиция, целта на която беше изучаване на железните метеорити близо до Бахрин, малък оазис, недалеч от Сива"- разказва ученият Алфредо Кастильони.
По време на изследователските работи по тези места, учените забелязали наполовина заринати в пясък гърнета и човешки останки. До тях се намираше скала, дълга 35 метра и широка 1.80. Това било единствената скала насред огромна площ.
"Нейните размери и форма създават идеален подслон при пясъчна буря"- отбелязва Кастильони.
С помощта на металодекодери египетският археолог Али Баракат от Каирския университет, намерил реликви на древните войни: бронзов нож, няколко наконечника на стрели. След първите находки последвали и други. Така пред очите на учените се разкрила част от някога мощната персийска армия. По-нататъшните изследвания на пустинята ще позволят окончателно да се изясни тази загадъчна страница от историята на древния свят.
За сведение, през 530 г. пр.н.е. след смъртта на легендарния Кир, цар на персийската държава станал неговият най-голям син Камбиз ІІ. Скоро след възкачването си на престола, той започнал да се готви за нападение над Египет. След дълга военна и дипломатическа подготовка, в резултат на която Египет се оказал в пълна изолация, Камбиз реализирал успешен поход. Към края на август 525 г. пр.н.е. Камбиз е бил официално признат за владетел на Египет.
Обаче докато Камбиз бил в Египет в продължение на 3 години, в родината му започнали вълнения.През март марте 522 г. пр.н.е. бидейки в Мемфис, той получил известие за това, че по-малкият му брат Бардия е вдигнал въстание в Персия и е узурпирал трона. Камбиз се отправя към Персия, но умира по пътя при загадъчни обстоятелства, без да успее да си възвърне властта.
Превод от paranormal-news.