Автор Тема: За "Думите" и тяхната скрита сила  (Прочетена 6794 пъти)

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: За "Думите" и тяхната скрита сила
« Отговор #15 -: 19 Ноември 2021 23:37:18, Петък »
Какво ще кажеш за MAOA гена? Защото от въвеждащата ми година в психологията знам, че Caspi et al.(2002) прави експеримент, който показва, че деца, подложени на травмиращи събития в средата на израстването им + low-activity MAOA ген, са по-склонни да проявяват някакво насилствено поведение, когато пораснат. В този случай не е ли комбинация от двете?

До колкото зная аз... Генът MAOA предоставя инструкции за създаване на ензим- моноаминоксидаза А, който е част от едно таковата семейство ензими, които пък от своя страна имат навика да разграждат молекули, наречени моноамини, което те правят чрез химическа реакция, известна като окисление... Това води до едни определени химикали, които пък действат като невротрансмитери- демек те предават сигнали между нервните клетки в мозъка, знаеш... Невротрансмитерите, също знаеш, се разграждат, когато сигнализирането вече не е необходимо...

Въпросната моноаминооксидаза А участва в разграждането на невротрансмитерите серотонин, епинефрин, норепинефрин и допамин... Сигналите, предавани от серотонина, регулират настроението, емоциите, съня и апетита... Епинефринът и норепинефринът контролират реакциита на тялото, когато има стресова ситуация. Допаминът отговаря за движенията... Но не само... Да речем, че примерно- шизофренията се характеризира с патологично повишена допаминова активност в централната нервна система...

Моноаминоксидаза А също помага за разграждането на моноамините, намиращи се в храната...

Моноаминоксидаза А има и навика да участва в нормалното развитие на мозъка още от преди раждането...

Играе роля в контролираното самоунищожаване на клетките (апоптоза), което от своя страна е един важен процес в развитието на много тъкани и органи, включително и онова, което нас ни интересува в случая, а именно - мозъка.

Т.е. този ген е нещо, което всеки го има... Но сама посочваш за средата - "деца, подложени на травмиращи събития в средата на израстването "... Първо е средата, която отключва, а после е отговорът на биологично ниво... Финландия... Там го бяха изследвали и докарали до това, че при 5 ли бяха, та 10% ли бяха, това като комбинация дава престъпници, включително убийци... Пак там бяха доказали, че двата гена - MAOA и CDH13 - не са единствените отговорници за поведение на насилие... Комплексно е... Сложно е...

В случаите на психопатия, когато имаме налице и убийства- това е и нелечимо...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: За "Думите" и тяхната скрита сила
« Отговор #16 -: 19 Ноември 2021 23:44:15, Петък »
Като си допрочета литературата, ще се върна с още въпроси. Засега благодаря за информацията, Сянка.  [victory]
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: За "Думите" и тяхната скрита сила
« Отговор #17 -: 20 Ноември 2021 00:32:32, Събота »
Като си допрочета литературата, ще се върна с още въпроси. Засега благодаря за информацията, Сянка.  [victory]

 :)
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Grey

Re: За "Думите" и тяхната скрита сила
« Отговор #18 -: 20 Ноември 2021 10:07:48, Събота »
 Всички са чували за константата на Планк (фундаментална физична константа и основна константа в квантовата механика, свързваща енергията на електромагнитна вълна с нейната честота).
Руски учени са извели формула използвайки константата на Планк и  са се опитали да систематизират количеството енергия която може да се извлече от дадено тяло(намираща се в него). Въглища например. И са определили границите между живата (интелигентна) и неживата материя. Та живите същества са ниско енергийни системи. Батерия, мълния - те са  високо енергийни.

Оперираме с понятия и термини на "високо" ниво. Често говорим за едни и същи неща с различни думи. Естествено това води до едно голямо нищо :)
Интересно е за мен същината на материята. Как и защо работят енергийните въздействия от ниво елементарни частици, до ниво жив организъм. Това вероятно е първото нещо което трябва да научи всеки преди да започне да се занимава с практики.Това представлява интерес за мен. За това и се регистрирах тук. Надявам се да открия мислещи хора, които не цитират просто книги и легенди. А изследват даден проблем систематично, до постигане на задоволителни резултати.
Примерен такъв въпрос е достъп до информация. Къде и на колко нива се съхранява? Време за опресняване. Как стават промените в нея?
За мен информацията е най-голямата сила, всичко останало е в следствие от нея.

В контекста на горенаписаното - словото, структурираните текстове са ниско енергийно въздействие (след преобразуване от жив организъм). Напълно достатъчно за внасяне на структурирана енергия в отворена система (жив организъм).Това не мога да го докажа във физикален смисъл разбира се. И не знам някой да е успял.Ако словото не действа - това пряко означава че Ходжите не могат да правят и развалят енергийни въздействия.

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: За "Думите" и тяхната скрита сила
« Отговор #19 -: 20 Ноември 2021 21:49:20, Събота »
Добре, Grey... За да няма проблем с терминологията... Ще прескоча анализът на написаното от теб и директно ще ти задавам въпроси (и за мен по-добре, с оглед на времелипсиса, който от доста време ми се намира в излишък)...

1. Магията не е единствено влияние на/върху жива материя... Защо нашата лампа с електромагнетизъм в нея не е нито магическа, нито се влияе от думи? А също така, само защото има електромагнетизъм в нея, това няма да я оживи, нито ще и даде съзнание, нали така...

2. Ако с думи се прави магия, защо целият свят все още го има? Таковата, доста народ не просто говори, а не млъква... Доста думи, доста реч... Много нещо е това... И както посочих- болшинството има такъв егоцентризъм, гарниран с толкова омраза, че жална му на света ни, ако беше така лесно да се направи магия, а еле пък с простичкото действие - говорене...

И в този ред на мисли, ходжите са едно от нещата, които спокойно, по аналог като всеки един свещеник без изключение и без значение към коя религия е, може да се зачисли в графа - "Sancta Simplicitas!"...

Сложи един ходжа до една лампа, която ти си избереш и провериш - нека я светне с магия... Може да и пее, да и чете корана, да се моли на алах, каквото ще да прави, ако ще и челна стойка да вдигне... И му гледай сеира... После може да го попиташ, като с една келява лампа не може да се справи, то... Как "прави" и "разваля" т.нар. несъществуващи "енергийни въздействия" при това положение...

На мястото на ходжата може да поставиш кой да е свещеник... Със същия комичен краен резултат... Защото няма богове, нито един от над 3000 измислени богове, не съществува... Такава е присъдата на реалността...

3. По примерния въпрос за достъп до информация... В сферата има публикувано и видяло бял свят твърде много налудно творчество на психично болни автори... Какво точно визираш?
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен chimera

  • Админ
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 514
  • Total likes: 65
  • Karma: +10/-0
    • Профил
Re: За "Думите" и тяхната скрита сила
« Отговор #20 -: 21 Ноември 2021 19:52:46, Неделя »
Електромагнитнетизмът е едно от нещата, нужни за направата на магия. Но не е единственото. Говоренето, пеенето , заклинанието, ритуалът, не е магия, а театър. Навремето харесвах театъра (свещи, пентаграми,творчество), но много време се губи и скоро не съм ползвала.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: За "Думите" и тяхната скрита сила
« Отговор #21 -: 25 Ноември 2021 00:12:28, Четвъртък »
Грей, вълнуваш се как влияят думите и звуците на живата материя.Ами влияят само на психиката. С думи можеш да сринеш нечия психика (аз го мога) или да я излекуваш (това Сянка и Химера като психолози го могат). Музиката влияе на всеки различно.
Конкретно в магията думите са само патерица. Аз имам нужда да говоря (наричам) когато програмирам ситуация. Други пеят, за да влязат в транс. При всеки е строго индивидуално.
Имаме някъде тема за музика и повечето споделят музика която им помага при медитация и транс. Пробвала съм да медитирам на музика на която медитира Либра например, но... Ами не е моята музика. Та... Индивидуално е!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен