Автор Тема: По следите на котките...  (Прочетена 11848 пъти)

Активен chimera

  • Админ
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 518
  • Total likes: 68
  • Karma: +10/-0
    • Профил
По следите на котките...
« -: 11 Декември 2010 11:37:48, Събота »

Ако се върнем много хилядолетия назад, някъде там, в долината на Нил... Несъмнено ще се сблъскаме с първите хора, установили повече от трайни взаимоотношения с котките.

Египтяните били земеделци, а зърнените храни, които произвеждали, привличали гризачи и птици. Гризачите и птиците привличали котки... После гризачите и птиците се оказали по-неинтересни за котките в сравнение с египтяните...

Счита се, че 2 000 г. пр. н.е. котките доста успешно вече били опитомили египтяните и се себеуредили с важни позиции.

Било закон, че онази котка, която като бъде наречена по име, вземе да отговори с "мяу" е божество, а не просто домашния любимец.

Жестоки закони бранили котките. Човек можело да умре, ако не внимава с това животинче.

Котките, когато настъпел смъртният им час, били балсамирани и мумифицирани, за да им се осигури право да живеят в друг свят. Били полагани в саркофаг. След това стигали до гробница за котки, съпровождани от церемониал, какъвто се полага на човек. А семействата, загубили котка, изпадали в траур.

Та... Споменах за божествеността на котките. Бог Ра, богът-слънце, всяка нощ има среща с Апофис- змията, която иска да го унищожи. В образа на котка, Ра побеждава Апофис и се вярвало, че ако зауби, то слънцето няма да изгрее.

И друго... Богиня Баст. Според една от версиите (а версиите са няколко, но тази ми е допаднала), в началото Баст се появява в образа на ужасната лъвица Сехмет, дъщеря на Ра, призвана да унищожава враговете на бога-слънце. Но хората толкова се изплашили от нейната жестокост, че Ра смекчил образа и. На прав път сте да си мислите - като котка.

Египтяните използвали котки, вместо кучета. Има сведения, че хората са ловували редом с котки (или май обратното, учените още на са установили).

В магическите практики от онзи период котката е нещо, което не можело да се прескочи. Най известно е "Заклинанието на Великата Котка", викащо на помощ дъщерята на Ра (главно за справяне с отрови).

И тъй... Магическата загадка е как котките успяли да изградят всичко това?

Автор: The Shadow


Неактивен Dessdemona

По следите на котките...
« Отговор #1 -: 9 Ноември 2011 15:54:33, Сряда »
Котка да си в древен Египет.. А междудругуто, богинята не се ли казва Бастет, а не Баст.. или говорим за различни богини?

Неактивен coolest

По следите на котките...
« Отговор #2 -: 9 Ноември 2011 20:02:08, Сряда »
В древен Египет Баст (наречена по-късно Бастет) е била богиня на любовта, радостта, празниците, танците, музиката, плодородието, както и покровителка на бременните жени. Според египетската митология се вярвало, че тя лекува болните и помага на реколтата да узрее. Нейният лик по изображенията бил като жена с глава на котка или лъвица, с кошница в ръце, а понякога просто като котка.
Магията е като виното и ако не сте свикнали с него, ще ви опияни.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
По следите на котките...
« Отговор #3 -: 30 Октомври 2012 11:11:05, Вторник »
Не знам дали са богини котките, но много добре се справят с дресировката. Аз определено не мога да се справя с половинката си и със сина си, но пък котките ми ги манипулират много успешно. Да не говорим, че са добри гадателки. Достатъчно е да разпръснеш тесте карти и да помолиш котката да ти гадае. Картите върху които стъпи показват какво ще се случи. И винаги познава.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен RedReg

По следите на котките...
« Отговор #4 -: 7 Декември 2012 20:55:26, Петък »
Като стана въпрос за Бастет - вярва се, че произхожда от нашите земи, дори е била погребана тук в специално направена за целта пирамида. Знае се къде е, но всички опити да се проникне от наши и чужди експедиции са завършили с неуспех и ... главоболие smile
Valhala says: "No wealth, no ruin, no silver, no gold. Nothing satisfies me but your soul."

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
По следите на котките...
« Отговор #5 -: 9 Декември 2012 15:53:19, Неделя »
На мен ми е мистериозно IP-то ти, RedReg.
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен RedReg

По следите на котките...
« Отговор #6 -: 9 Декември 2012 16:43:06, Неделя »
Съставено е от съкращения на други имена.
 Дълго е за обяснение... Може би друг път. Приеми го по-скоро като ... прищявка smile
Valhala says: "No wealth, no ruin, no silver, no gold. Nothing satisfies me but your soul."

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
По следите на котките...
« Отговор #7 -: 28 Октомври 2013 09:34:19, Понеделник »
Смята се че котките обичат повече домът,а не стопаните. Това не е вярно. Тя избира един от обитателите на къщата и с него общува най-много. Котките най-добре общуват с хора от 49 до 56 г. -тогава аурата се преустройва и котките усещат сродната душа. Също така се чувстват добре и с хора в дълбока старост. Тогава човека се приготвя за следващото си пътешествие. Старостта е любимата възраст на котките,в този период те най-лесно общуват с нас. Най-им е трудно с малките деца. Към тях те се отнасят като строги майки. Проявяват търпение ,но винаги са нащрек. Между другото тази тема е доста добре развита от Наталия и Александър Берегини в книгата си "Домашната магия". Котките са свободолюбиви и това е допирната им точка с мъжете,но държат да има място което да наричат свой дом-това е допирната им точка с жените. Ако удариш котка без причина ще получиш травма-това е проклятието на котката. Котката не е роб,тя изисква уважение.Тя няма да ти подари приятелството си-за него трябва да се пребориш.Защото и тя ще се бори за твоето. Мога да пиша много за това...
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен хеката

  • Newbie
  • Hero Member
  • *
  • Публикации: 1547
  • Total likes: 2
  • Karma: +0/-0
    • Профил
    • http://природна магия
По следите на котките...
« Отговор #8 -: 29 Октомври 2013 11:28:09, Вторник »
Ето какво е написала в своята книга магьосницата Лиана Грийнауей за котките в книгата си "Практическа магия" пише:"Векове на ред на котките се гледа като на верни спътници на вещиците.Независимо дали става въпрос за улична котка или породиста,катките притежават свръхестествени сили и умеят да четат мислите на стопанина си.Само определени хора могат да разберат духът на котката,така че ако сте техни почитатели,вашите вибрации са по-силни." А,Наталия Берегини в " Домашна магия" пише:"Котките са едни от най-силните животни-магове на Земата. Силата и е толкова голяма,че може да живее, подобно на човека,във всички климатични зони-и то далеч не само като домашни любимци." Тя пише още:"Пишем "котка",но пола и няма значение.И котката и котарака влияят еднакво върху жилището. Разликата е само в кого ще се влюбят. Работата е там че всички животни приемат човека за "свой".За нас,хората те са животни. За тях ние сме равни по разум." А пък аз ,бих добавила че онова което ни пречи да погледнем нещата по този начин е ЕГОто ни-заради което губим много. Но,да се върнем на КОТКИТЕ - по натам в същата книга авторката пише:"Разбира се независимо от удивителната сила,котките не са всемогъщи. Тя лесно се справя със същества от астралния свят,но борбата с не чиста сила от друг порядък не са във възможностите и. За това не се противопоставя пълноценно на лошата магия,а само намалява вредите от нея-но не е способна да "размагьоса"стопанина си. Все пак с лекота прогонва привидения и астрални тела на мъртъвци,дошли от гробищата.Затова хора които се занимават със спиритически сеанси,гонят котките навън,иначе духът няма да дойде. По същия начин котката може да отклони бедата или смъртта от дома от дома и от любимия човек. В състояние е дори да отложи дори естествената смърт на стопанина си, като загине вместо него." Котките лекуват заболявания като високо кръвно налягане,облекчават ревматични болки и невралгии.
магията не е религия или философия,а начин на живот

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
По следите на котките...
« Отговор #9 -: 29 Октомври 2013 11:51:18, Вторник »
У дома не е разрешено да се отнасят с котките ми като с животни, под страх от линчуване... Котките са пълноправни членове на семейството. И не зная дали се борят с разни астрални същества, но пък са като сюнгери за отрицателната енергия. Просто не понасят някой ядосан наоколо... Сядат във въпросният ядосан и го успокояват. И няма "не искам"... Первали са ме с лапа ако се дърпам и се инатя. Ми така де... как ще ходя като буреносен облак като имам котки да ме успокояват?
 Ето ги и тях:

 
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен NEFERTITI72

По следите на котките...
« Отговор #10 -: 31 Октомври 2013 13:39:43, Четвъртък »
И аз съм голяма почитателка на котките и винаги ги е имало краи мен.И сега имам две котенца еднаото е котка другото котарак.Котарачето е по-привързано към мен а котката обича само да ми се гали и глези но не ми позволява да я взема в ръце.А до сега всички котки които съм имала са били силно привързани към мен независимо от пола им.Тези не мога да ги разбера защо се получава така някак ми е много странно и понякога даже неловко,че това се случва на мен.Ето ги като по-малки на снимка.
Nefertiti

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
По следите на котките...
« Отговор #11 -: 31 Октомври 2013 16:05:55, Четвъртък »
NEFERTITI72, много са ти красиви котките. Едната ти котка не ти позволява да я вземеш в ръце, защото така и ограничаваш движенията. Един вид и отнемаш свободата, а тя още не е готова да ти се довери. С времето, ако не настоваш много (ако го правиш я плашиш), тя сама ще почна да се качва в скута ти. И аз сега така опитомявам едно малко коте на работното си място. В момента сме на фаза, да ходи подире ми като пале и да дава да го помолвам по главата. И мен котките са ме обичали винаги, но това малкото ми се опъва...
 Чела ли си "Малкият принц" на Екзюпери? Разказа за лисичето ми е любим. Та и с котките така... Трябва бавно, полека да градите доверие и приятелство.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен NEFERTITI72

По следите на котките...
« Отговор #12 -: 1 Ноември 2013 00:18:48, Петък »
И аз на това се надявам с времето да ми се довери.А котарачето с него се разбираме добре .Преди гато живеех в пловдив имах два котарака единия беше малко своенравен а другия по-малкия си беше моето котенце не ходеше при други хора само при мен.Помагаше ми за мигрената да ми мине по-бързо.Но когато се прибрах на село изчезнаха. Първо единия после и другия,в Пловдив ги гледах в апартамент а на село бяха пуснати на свобода и изчезнаха.
Nefertiti

Неактивен NEFERTITI72

По следите на котките...
« Отговор #13 -: 1 Ноември 2013 00:27:58, Петък »
Ето снимки на предишните ми китенца първия е Котюн а втория Мацко по ред на снимките
Nefertiti

Неактивен NEFERTITI72

По следите на котките...
« Отговор #14 -: 1 Ноември 2013 00:32:21, Петък »
Това е Мацко които беше моето котенце.
Nefertiti