Автор Тема: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда  (Прочетена 9929 пъти)

Неактивен keysha

Понеже в този форум откривам някаква, леко изкривена представа за съдържанието на книгите на Кастанеда, в тази тема ще се опитам да представя описаните техники от малко по-различна гледна точка. Понеже медитацията беше спомената в друга тема ще започна от нея.


Във "Втория пръстен на силата" е описана тадиционната техника за статична медитация (вероятно отговаря в накаква степен на дхарана, дхиана при йогите). Наричат я втренчване. Цитатите по-надолу са от същата книга:



Накара ме да седна на твърдо утъпканата земя с гръб, опрян на един дебел кол, висок около петдесет сантиметра, забит в земята почти до стената на къщата. Имаше още четири такива кола, забити в редица на около шейсет сантиметра един от друг.
...
Човек трябвало да седи на земята върху мек килим от листа или върху възглавничка, направена от естествени влакна. Гърбът трябвало да е опрян o дърво, дънер или гладка скала. Тялото трябвало да е напълно отпуснато. Очите никога не бивало да се фиксират върху обекта, за да не се изморяват. Втренчването представлявало много бавно сканиране на обекта, в който си се втренчил, обратно на часовниковата стрелка, но без да движиш главата си. Тя добави, че Нагуалът ги накарал да забият онези колове, за да подпират на тях гърбовете си.
...
-Първото нещо, което Нагуалът направи, бе да постави едно сухо листо на земята и да ме накара да го гледам с часове. Всеки ден носеше по едно листо и го поставяше пред мен. Отначало мислех, че листото е едно и също и той го пази от единия ден за другия, но след това забелязах, че листата са различни. Нагуалът каза, че когато разберем това, вече не гледаме, а се втренчваме. Ако се втренчваш в купчина листа с часове, както той ме караше да правя, мислите ти стихват.  Трудността при втренчването е да се научим да стихваме мислите си. Нагуалът каза, че предпочита да ни учи как да правим това с купчина листа, защото лесно можем да си набавим всички листа, от които се нуждаем, винаги, когато искаме да се втренчваме. Но и всичко друго би свършило същата работа.


От цитатите се вижда, че споменатото в другата тема "търкаляне по земята" няма нищо общо с търсенето на място за медитация. За смисъла на тази техника ще пиша в някой от следващите постове.

Неактивен keysha

Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #1 -: 3 Май 2021 13:31:49, Понеделник »

И още една медитативна техника описана в "ЕДНА ОТДЕЛНА РЕАЛНОСТ", която може да се практикува както статично, така и динамично :


— Как мога да спра да разговарям със себе си?
— Първо трябва да използваш ушите си, за да облекчиш малко своите очи. От момента, в който се раждаме, ние използваме очите си, за да преценяваме света. С другите, а и със себе си, разговаряме главно за това, което виждаме. Воинът знае това и слуша света. Той слуша звуците на света.
...
Започнах да се упражнявам в слушането на „звуците на света” и продължих тези си занимания два месеца, както беше определил дон Хуан. В началото ми беше мъчително да слушам, без да гледам, но още по-мъчително беше да не разговарям със себе си. Към края на двата месеца вече можех за кратко да спирам своя вътрешен диалог, както и да насочвам вниманието си към звуците.

Неактивен keysha

Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #2 -: 3 Май 2021 13:44:01, Понеделник »
Основната динамична техника, описана в "Сказания за силата" е правилната походка:



Каза, че правилната походка е похват. Воинът първо кълчи пръсти да привлече вниманието върху ръцете си; после започва да гледа, без да фокусира поглед, право пред себе си, в която и да било точка от дъгата, която тръгва от върха на стъпалата му и свършва над хоризонта — по този начин той буквално „изпълва” своя „тонал” с информация. „Тоналът”, останал без пряка връзка с елементите на своето описание, става неспособен да говори със самия себе си и потъва във вътрешно мълчание.
Дон Хуан обясни, че няма никакво значение разположението на пръстите и че единственото съображение е да се привлече вниманието върху ръцете, като пръстите се кършат по най-различни странни начини, и че важното е очите, без да се фокусират, да долавят множество черти от света, но не да определят какви са те. Добави, че по този начин очите могат да долавят подробности, които убягват на нормалното зрение.


Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #3 -: 3 Май 2021 16:37:22, Понеделник »
От цитатите се вижда, че споменатото в другата тема "търкаляне по земята" няма нищо общо с търсенето на място за медитация. За смисъла на тази техника ще пиша в някой от следващите постове.

Keysha, ако трябва да се разиска онова с търкалянето по пода, то трябва да се извади цялата глава от въпросната книга. Нямам намерението, нито пък мотивацията да го правя. Също така трябва да ти обясня неща от закритите секции, за да разбереш от къде идва разминаването между това как аз и ти гледаме на нещата, респективно магията... но и това нямам намерение и мотивация да го правя. Магьосническо его ако искаш го наречи...

По-натам във въпросната глава от книгата се обяснява как Кастанеда погрешка се втренчва във вътрешната страна на клепачите си.. И го е заболяло главата и му е станало лошо и никакъв транс не е достигнал. Само се е ядосал човека на неуспешните си опити да го достигне транса.

До тук, практиките които си споделила (конкретно първите две) са практики от началното ниво на нещата и са неща които отпадат и не се потребяват от човек с напреднало ниво понеже играят ролята на патерица, а в реалността никой няма да те чака за нищо, точно както го обсъдихме с Цеци в другата тема. Това, ако говорим за магия в ролята на защита или атака или друга по-сложна и сериозна цел... За ежедневието стават и за леки цели също... За сериозни неща, по-скоро се разчита на собствената сила и разум.. Така че, малко свий платната, моля те... Не сме в училище, че да се натягаме за оценки, понеже... или да доказваме нещо на някой...

Май, май... пак излязох гадината... >:D Ама съм си директен... без лоши намерения, разбира се! 
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #4 -: 3 Май 2021 16:41:59, Понеделник »
Първата и втората техника за медитация са ми познати и ги ползвам постоянно. С тази разлика, че първата я правя докато работя нещо и съвсем не съм статична.
Третата свъс кълченето на пръстите... Ами шантава е. Предполагам става въпрос за това което ние наричаме във форума моментно осъзнаване или нулиране при което също виждаш подробности които иначе ти убягват, но кълченето на пръстите ми идва в повече шантаво.
Понеже в този форум откривам някаква, леко изкривена представа за съдържанието на книгите на Кастанеда,
Ние не отричаме Кастанеда. Той има доста добри практики, но това не е четиво за начинаещ със силно развито въображение. И не е понеже в книгите си, Кастанеда открито подтиква към използване на халюциногени и опиати, а това не е добра идея.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #5 -: 3 Май 2021 16:52:28, Понеделник »
До тук, практиките които си споделила (конкретно първите две) са практики от началното ниво на нещата и са неща които отпадат и не се потребяват от човек с напреднало ниво понеже играят ролята на патерица, а в реалността никой няма да те чака за нищо, точно както го обсъдихме с Цеци в другата тема.


Астарот и си прав и не съвсем. Първата практика макар и не статична я ползвам и сега, за да си почине умът ми. Все още семейство и приятели ме питат защо предпочитам да работя в производство вместо да си клатя краката на бюро в някоя редакция или издателство. Как да им обясня, че работейки в производство, аз работя с ръцете си, монотонна работа и това ми дава възможност да медитирам и да ми почине ума или да изпадна в транс и да програмирам нещо?!?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #6 -: 3 Май 2021 16:55:41, Понеделник »
Астарот и си прав и не съвсем. Първата практика макар и не статична я ползвам и сега, за да си почине умът ми. Все още семейство и приятели ме питат защо предпочитам да работя в производство вместо да си клатя краката на бюро в някоя редакция или издателство. Как да им обясня, че работейки в производство, аз работя с ръцете си, монотонна работа и това ми дава възможност да медитирам и да ми почине ума или да изпадна в транс и да програмирам нещо?!?
То има и продължение...
Това, ако говорим за магия в ролята на защита или атака или друга по-сложна и сериозна цел... За ежедневието стават и за леки цели също... За сериозни неща, по-скоро се разчита на собствената сила и разум..
Иначе - да... Магията има за всеки по нещо... зависи с каква цел се практикува...

Как да им обясня, че работейки в производство, аз работя с ръцете си, монотонна работа и това ми дава възможност да медитирам и да ми почине ума или да изпадна в транс и да програмирам нещо?!?
Няма как да им обясниш... Човек с магическо съзнание ще разбере, но иначе не става. Аз за това избягвам да говоря на такива теми с хора далеч от този свят. Даже се правя на луд и го обръщам на майтап ако стане въпрос за нещо такова.
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен keysha

Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #7 -: 3 Май 2021 17:54:24, Понеделник »

Astaroth,
никакъв транс не се е опитвал да достигне Кастанеда с тази техника. Тя изобщо не служи за това. В природата около нас има различни места, седенето на определено може да те зареди с енергия, докато друго ще те изстиска като лимон.


Попитах го дали всяко от двете места има специално име. Той каза, че доброто се казва sitio, а лошото — враг; каза, че тези две места са ключът към доброто състояние на човека, особено на човека, търсещ знание. Самото действие на сядане на едното място създава по-голяма сила; от своя страна врагът отслабва човека и може дори да причини смъртта му. Каза, че с дрямката си на моето място съм възстановил енергията, която съм прахосал в изминалата нощ.


В България например имаме поверие, че трепетликата е дърво вампир и не бива да се сяда под трепетлика, защото ти изсмуква енергията. Не знам дали е вярно, но никога не сядам под трепетлика.
Нещо подобно е техниката с намиране на добро място. Просто начин да се предпазиш от зловредни природни влияния.


Ето още един случай на търсене на доброто място, на което трябва да изчакат дон Хуан:


Нестор огледа земята с полупритворени очи, търсейки подходящо място за сядане. Аз съзнавах болезнено, че е твърде недодялан в това. Паблито, който беше до мене, на няколко пъти сякаш беше готов да пристъпи и да го поправи, но се въздържаше и си почиваше. Най-сетне Нестор избра мястото след моментно колебание, Паблито въздъхна облекчено. Знаех, че мястото, което Нестор беше избрал, е правилното, но не знаех как съм го разбрал.


И не, не си гадината. Говориш за неща, които не познаваш и не разбираш, а се опитваш да държиш като че ли всичко ти е ясно. Това по-скоро е смешно.
А техниките са нистина начални. Почнах от А и Б, ти от Я ли очакваше да почна?    [wizard]

Неактивен keysha

Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #8 -: 3 Май 2021 18:11:21, Понеделник »

Цеци, казваш "Третата свъс кълченето на пръстите... Ами шантава е."
Цитата, който съм копирала не е най-доброто описание на техниката. Ще се опитам да я опиша по-ясно.


Когато гледаме, погледа ни почти винаги е фокусиран в някаква точка пред нас. Ние обръщаме внимание само на това, което е в обалстта около тази точка, останалото, което хващаме с периферното зрение просто игнорираме. Първата част от техниката се свежда до това да превключим вниманието към периферното зрение. Това е лесно. Можеш да  поекспериментираш докато гледаш телевизия. Опитай се да гледаш целия екран - това, което е на преден план и фона. Ще видиш как сме фокусирани върху много малка част от зрителната информация.


Когато излезеш навън, насочваш погледа далече напред и по същия начин "превключваш" към периферното зрение. Стремиш се да гледаш всичко което ти е в обхвата, т.е. почти 180 градуса. С малко практика ще се получи. Кълченето на пръстите не е задължително, можеш да носиш някакви предмети между пръстите. По принцип това се прави с кристали, но и обикновени болтове вършат същата работа. Въпроса е от ръцете да идва допълнителна информация, която да товари вниманието.


Накрая е добре едновременно с всичко това да чуваш и звука от стъпките ти. От една страна това е още информация, която да претовари вниманието, от друга стъпките добавят ритъм, а съм сигурна, че знаеш какъв ефект дава ритъма.


Това е техниката, лесно се усвоява, но ефекта идва след доста практика.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #9 -: 3 Май 2021 18:33:51, Понеделник »
И не, не си гадината. Говориш за неща, които не познаваш и не разбираш, а се опитваш да държиш като че ли всичко ти е ясно. Това по-скоро е смешно.

Никъде не отричам това със специалните места, Keysha... Това му е уловката на Кастанеда... В едното изречение говори за едно нещо, в следващото за съвсем друго, в третото за преживявания породени от въздействието на наркотиците, в четвъртото - за тотална измислица, нямаща нищо общо с предните три изречения. И всеки вижда и обвързва нещата с вече наличния си опит.

От там идват и разликите... За мен във въпросната глава се говори и за специалните места, и за търсене на подходяща поза за медитация, защото правя връзка с това как в началото търсех удобна такава и се въргалях като луд докато открия, че има всевъзможни варианти...  И мога да ти извадя и цитирам отделните изречения от книгата които ще са в подкрепа на това мое твърдение...

Мога да ти извадя отделни изречения които ще си паснат перфектно и с това как като се опитваш да достигнеш транс и не знаеш какво да правиш се втренчваш във вътрешната част на клепачите си и започват да се появяват какви ли не блещукания и цветове и главата започва да те боли, понеже се опитваш да фокусираш нещо на изключително близко разстояние и напрягаш зверски очите си...

Можем да си вадим от контекста отделни цитати и да спорим до безкрай и пак няма да стигнем до обща отправна точка, защото както става ясно - всичко зависи от интерпретацията, а тя интерпретацията си е лична и обвързана с личния наличен опит...

Не мисля, че ти си човека който да определя какво точно познавам и разбирам... Не съм и аз човека който да определя това какво познаваш и разбираш ти...

Но да речем, че съм в грешка... С удоволствие очаквам развитието на темата и твоята интерпретация на Кастанеда...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #10 -: 3 Май 2021 19:38:25, Понеделник »
Накрая е добре едновременно с всичко това да чуваш и звука от стъпките ти. От една страна това е още информация, която да претовари вниманието, от друга стъпките добавят ритъм, а съм сигурна, че знаеш какъв ефект дава ритъма.

Кейша, обясни ми за чий ми е да си претоварвам вниманието?  Просто не схващам каква работа би ми свършило това. Аз както казах съм селска вещица. Бая, гадая, наричам, програмирам и по някога когато съм на кеф забърквам илачи. За целта ми трябва изчистено съзнание. Особено когато правя талисман и го наричам.

Та... За чий ми е претоварено съзнание и още по-важния въпрос. Защо трябва да уча техники от Кастанеда, който пише всичко много завоалирано и се натоварвам докато отсея зърното от плявата в книгите му, като мога същите техники да ги науча докато чета Пратчет примерно? При него техниките са дадени в чист вид, без да намесва наркотици, че и пише забавно.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен keysha

Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #11 -: 3 Май 2021 20:05:32, Понеделник »

Цеци,
Mного пъти ми се е случвало някой подобно на теб да ме пита : "За чий ми е да уча университет?" - примерно. - "Аз и така изкарвам достатъчно"
Ами не ти трябва. Всеки сам си решава накъде иска да тръгне и докъде иска да стигне.


Претоварването на вниманието води до спиране на вътрешния диалог. А за "чий ни е това", казват цитатите :


Дон Хуан обясни, че портата към света на магьосниците се отваря едва когато воинът се научи да спира вътрешния си диалог.
— Същността на магьосничеството се състои в промяната на нашата представа за света, а спирането на вътрешния диалог е единственият начин да бъде постигната тази промяна. Останалото е допълнение. Ти вече можеш да разбереш, че нищо, което си видял или направил, с изключение на спирането на вътрешния ти диалог, не би могло да промени теб или представата ти за света.
...
— Спирането на вътрешния диалог обаче е ключът към магическия свят — каза той. — Останалите действия са само помощни. Те просто засилват ефекта от спирането на вътрешния диалог. (Карлос Кастанеда, Сказания за силата)

Дон Хуан бе изтъквал не веднъж, че основният елемент в неговото магьосничество е спирането на вътрешния диалог. (Карлос Кастанеда, Вторият пръстен на силата)

Когато вътрешният диалог се прекрати, светът се разпада и на повърхността се явяват някои наши странни черти, сякаш са били силно подтискани досега от думите.
...
— Както знаеш, — каза той — същността на магията е във вътрешния диалог. Той е ключът за всичко. Когато воинът се научи да го спира, всичко става възможно. Постижими стават и най-трудните цели. Всички тайнствени и необикновени преживявания, които ти се случиха напоследък, станаха възможни за теб благодарение на това, че успя да престанеш да мислиш наум.
...
Виждането става възможно, едва след като воинът успее да спре вътрешния си диалог.
(Карлос Кастанеда, Сказания за силата)

Според нас съществена помощ на сънуването оказва състоянието на душевен покой, което дон Хуан бе нарекъл "спиране на вътрешния диалог", или “неправенето на разговор със себе си".
(Карлос Кастанеда, Дарът на орела)

„За да постигнеш съвършен резултат при сънуването, трябва най-напред да спреш вътрешния си диалог", каза веднъж дон Хуан.


А това, че Кастанеда открито подтиква към използване на халюциногени и опиати, просто не е вярно. В книгите е описал опита си с кактуса пейот, дяволска трева и халюциногенни гъби. Ако не броим пейота, който просто се дъвче, за останалите две е абсолютно невъзможно от книгите да се извлече информация за ползването им. На не едно и две места се казва, че наркотиците разрушават тялото и използването им е грешка.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #12 -: 3 Май 2021 23:20:33, Понеделник »
Претоварването на вниманието води до спиране на вътрешния диалог. А за "чий ни е това", казват цитатите :

Монотонната работа върши същото. Разликата между двата метода е, че докато си претоварвам вниманието може и да ме заболи глава. Докато върша нещо монотонно хем ще спра вътрешният диалог или иначе казано ще си изпразня ума от всякакви мисли, хем ще свърша нещо полезно.

Съжалявам ако те разочаровам, но аз съм твърде практична.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Meдитацията и някои други техники в книгите на Кастанеда
« Отговор #13 -: 3 Май 2021 23:24:29, Понеделник »
И понеже не ми се отваря нова тема... След 15-ти май съм във София. Та можем да си спретнем една среща в някой парк и да си поспорим на живо по тези въпроси.

А един Соломон ще прави ремонти с мен, че да докараме квартирата ми до степен да е годна за живеене.  [ok]
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Монотонната работа върши същото. Разликата между двата метода е, че докато си претоварвам вниманието може и да ме заболи глава. Докато върша нещо монотонно хем ще спра вътрешният диалог или иначе казано ще си изпразня ума от всякакви мисли, хем ще свърша нещо полезно.

Съжалявам ако те разочаровам, но аз съм твърде практична.
Ей т'ва е играта!  [wizard]
И понеже не ми се отваря нова тема... След 15-ти май съм във София. Та можем да си спретнем една среща в някой парк и да си поспорим на живо по тези въпроси.
Аз съм за! Бройте ме ако се организира нещо такова...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."