Автор Тема: Кастанеда и Теорията на симулацията  (Прочетена 13565 пъти)

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #30 -: 30 Април 2021 19:27:50, Петък »
Ама, ти май нищо не разбра до сега.Ти говориш за атоми и електрони,но мисля ,че нищо не разбираш от магия и се държиш като магаре на лед .Най малкото трябва да имаш уважение към хората с опит в тези неща.Компютърната симулация може и  да е една брънка в необятната вселена,но не и да организира Хаоса. [shok]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #31 -: 30 Април 2021 19:33:36, Петък »
А ти защо мислиш, че аз нямам опит и не заслужавам същото уважение? И кога изобщо сме говорили за магия та ме прецени какво разбирам?
Компютърната симулация е темата. Понеже на теб не ти харесва искаш да сменя ли, какво?

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #32 -: 30 Април 2021 19:40:47, Петък »
Абе, много напрежение се е събрало в теб .Извинявам се ако съм те засегнал по някакъв начин.Физически ще почне да те унищожава.Медитирай.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #33 -: 30 Април 2021 19:42:38, Петък »
А откъде разбра, че не медитирам?   [wizard]

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #34 -: 30 Април 2021 19:44:49, Петък »
Аз бях до тук. [shok]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #35 -: 30 Април 2021 19:47:07, Петък »
Keysha, не е работата там, че статията е жълта и не е научна публикация. Работата е там, че ти не я разбираш и свързваш откритията поднесени в статията към нещо, което изобщо няма връзка с това.


За да я разбереш, ти трябват малко повече от елементарните познания по физика...


Постах готовият коментар, защото човекът много добре е обяснил какво е "наблюдение" в контекста на физиката - нещо, което явно аз не мога да ти обясня...


А въпросът ти към Цеци - не разбирам какво точно питаш...


И не си мисли, че ти се карам, просто тонът ми на дебатиране е такъв.  [yes]  Иначе съм душичка...


Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #36 -: 30 Април 2021 21:10:45, Петък »
Сега аз трябва да ти отговоря, че не, не аз, а ти не разбираш, ти след това ще ми обясниш, че ти всичко разбираш, аз не разбирам, а после аз ще ти обясня, че ти не разбираш ... Така безкрай ... и какъв е смисъла от това?


Въпроса : Хващаш предмет, ти усещаш допира. Какво всъщност се случва след като такова нещо като реален допир, заради описаните по-горе причини е невъзможен?

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #37 -: 30 Април 2021 22:03:35, Петък »
Keysha, съжалявам ако съм груб, но открито ти казах, че не разбираш, защото когато нямаш нужните познания по физика (а ти, наблюдавам,  че нямаш - не е нещо, което трябва да те засегне, това е просто факт) има голям риск да не разбереш която и да е научнопопулярна статия както трябва и напълно. Това е съвсем в реда на нещата.


Аз пак ще си напомпам егото и ще кажа, че от две години се занимавам със всякакви физики и химии и техни хибриди, като това е част от курса ми на обучение....и ми се претакова таковата от експерименти, писане на протоколи и сметки по формули, даже като бяхме онлайн едно време...


Егото го оправих. Сега по частта с въпроса ти...
Усещането за допир касае нервната система, и усещането е на ниво група от клетки (тъкан)...когато усещаш допир, всъщност усещаш деформацията на групата от клетки под някакъв натиск...Тоест нервната система не усеща всеки атом поотделно...усещането е на ниво група от клетки...


А атомите наистина не се допират - поради силите на отблъскване на едноименните заряди (друго е като засилиш един атом към друг с много висока скорост)...но между тях има именно действащи сили, които при "досег" на група от атоми в решетка, с други атоми в решетка, могат да деформират едно-друго...а клетките са изградени именно от атоми и молекули.Та реално при допир усещаш деформация на група от клетки, а не самите атоми да се допират...


Успях ли да го обясня?
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #38 -: 1 Май 2021 01:52:54, Събота »
Изчетох отново всичко.
Кейша, Соломон ти отговори за допира. Аз нямам такива познания като него и не бих миогла да го обясня.
Да се върнем обаче на темата и на моите въпроси.
На кой по дяволите би му трябвало симулация на цяла една планета? И защо да е симулация живота ни?
Аз си мисля, че някой който е гледал повече пъти "Матрицата" и е нямал какво да прави е сътворил тази теория и после куп народ му е повярвал.

"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #39 -: 1 Май 2021 14:36:45, Събота »
Предполагам всички сме съгласни, че реално допир няма. Съществуват някакви сили, които спират проникването на ръката в мишката и тези сили ги усещаме като допир. Всъщност това усещане спокойно можем да го наречем и илюзия за допир, нали така?


Цеци, ще отговоря на всичките ти въпроси от началото на темата, не съм ги забравила, просто няма да стане наведнъж.
Питаш : На кой по дяволите би му трябвало симулация на цяла една планета? Ами представи си, че такова нещо като материя няма, изобщо не съществува материален свят. Има само един разум (Дух, Абстракт, Абсолют) и ние заедно с всичко около нас, с цялата Вселена и всичките и паралени(ако има такива) сме просто идея, информация, или сън както казват в някои школи, вътре в тоя разум (или съзнание, ако думата разум не ти харесва).


Помисли и върху това: поради каква причина трябва да съществува материя, не е ли достатъчна идеята(информацията) за да се изгради една представа за всичко?


Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #40 -: 1 Май 2021 15:14:45, Събота »
Има само един разум (Дух, Абстракт, Абсолют) и ние заедно с всичко около нас, с цялата Вселена и всичките и паралени(ако има такива) сме просто идея, информация, или сън както казват в някои школи, вътре в тоя разум (или съзнание, ако думата разум не ти харесва).

Значи отпада варианта да сме компютърна симулация което е и темата. :)


"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #41 -: 1 Май 2021 15:26:41, Събота »
Тая тема май много отдавна се превърна от магическа в чесане на езиците и доказване на нещо...  [rtfm]   

И преди някой да се засегнал, а аз да се окажа злодея - не го казвам това с лоши чувства...

Ще дам пример от живота и нямащ нищо общо с магията, но мисля, че е достатъчно изчерпателен и ще покаже много неща...

Имам приятел, много добър шофьор.. ама направо е виртуоз зад волана... Буквално прави каквото си пожелае с колата и го прави без кой знае какво усилие от негова страна. Същия този човек обаче няма никаква представа как точно работи двигателя с вътрешно горене, каква е разликата между принципа на работа на бензиновия и дизеловия двигател или пък какво точно представлява скоростната кутия, но това изобщо не му пречи да си кара колата, а шофирането му да е на изключително високо ниво.

На въпросния човек му трябва да знае, че като натисне педала на газта колата ускорява, ако натисне педала на спирачката - колата спира. Ако завърти волана наляво - колата завива в съответната посока и обратното - за завой надясно. Разбира се - има и задна скорост.

Аз от своя страна съм запознат с гореописаните неща обаче ако седна да карам най-много да направя катастрофа, ако и да имам книжка... Поради тази причина не шофирам. Знам си, че движенията ми се дървени и просто не го правя... Не е моето нещо и толкоз.

Същото е и с магията - едно време хората не са били наясно с атомите, протоните, неутроните и тем подобните неща ама са си я практикували изключително успешно... Не ти трябва да си професор от Оксфорд, Харвард или друго елитно учебно заведение, за да станеш успешен магьосник...

Така че хора - карайте си колата и не му мислете толкова за това как работи двигателя... Важното в случая е да знаеш кое са ти педалите, кое волана и как се използват...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Светлина

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #42 -: 1 Май 2021 15:40:01, Събота »
Няма как да се получи обективен отговор на въпроса дали всичките сигнали,  които получаваш через възприятията си не са субективни. Дали ще е компютърна симулация,  излъчванията на орела,  бобъра, белобрад старец или друго, няма значение. В последната част на цитата на Кастанеда,  той е дал един много разумен отговор на подобен въпрос.

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #43 -: 1 Май 2021 17:04:18, Събота »
Цеци, не се хващай за думата. А и темата не е това, а е за приликата между твърденията на Кастанеда и Теорията на симулацията.
Никой никъде не е казал, че Вселената е реализирана на компютър подобен на днешните. В каква среда и с какви средства е резлизирана симулацията, която за нас е Реалност, никой в нашия свят и идея си няма. Просто постиженията в областта на компютрите и компютърните симулации ни снабдяват с необходимите принципи и терминология за малко по-правилно разбиране на това, което сме и в което живеем, а също и на същността на магията.


Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #44 -: 1 Май 2021 17:44:22, Събота »
Keysha, вчера ти написах нещо на лични относно Кастанеда и неговата система... Ти си го прочела, но не знам дали си вникнала в написаното. Както и да е - публикувам казаното, за да се разнищят нещата в публичното пространство, а също и да не останат заблудени хората които ще четат темата и след нас...

Правилно си разбрала, че системата на Кастанеда е каша... Човека е взаимствал от където му падне - като се почне от източните практики, мине се през шаманизма и се стигне до разработките на Лаберж. И още кой знае от къде е взаимствал...  Системата се нарича трикстърство и се описва така:

"Трикстърството е черномагьосническо. Трикстърството е много неща... Но на първо място е перфектно умение да се създава илюзия и измислица- всякаква. И бидейки именно трикстър, Кастанеда е поднесъл знанията си в типично трикстърски стил- т.е. ако някой иска наистина огромните знания, споделени от Кастанеда, то първо трябва да отсее илюзията, в лоното на която са представени тези знания... Т.е. трябва да спази първото правило на трикстърството- да знае коя е реалността. А това не е само незабавно да може да отчете, че Дон Хуан е литературен персонаж..."
Още много и много неща трябва да може да отчете...


Ето нагледно за какво говоря, цитата е от началото на първата книга:

"Легнах по гръб и поставих ръцете си под главата като възглавница. После се претърколих и легнах за малко по корем. Повторих това търкаляне по целия под. За пръв път помислих, че съм попаднал на смътен критерий. Беше ми по-топло, когато лежах по гръб.

Претърколих се отново, този път в противоположна посока и пак изминах дължината на пода, лягайки по очи на всички места, където бях лежал по гръб по време на първия тур. Усетих същите топли и студени вълни в зависимост от положението си, но разлика между отделните места нямаше.

Започнах да се търкалям отново, защото това беше най-удобния похват. Този път обаче облягах брада на ръцете си и оглеждах всеки детайл.

Седнах, а след това легнах по гръб. Той застана край мен и много пъти ме пита какво чувствам, но аз не чувствах нищо особено. Около 15 минути се опитвах да почувствам или да видя разлика, докато дон Хуан търпеливо стоеше до мен. Стана ми противно. Имах метален вкус в устата си. Изведнъж получих главоболие. Бях на път да се разболея. Мисълта за безсмислените ми усилия ме раздразни до бяс. Станах. "
Както съм ти обяснил в съобщението - за един обикновен човек това не е нищо повече от въргалящия се по пода Кастанеда... Човека с наличен опит в магията обаче вижда търсене на удобна поза за навлизане в трансово състояние.

Сега да вземем цитата, даден от теб в началото на темата:
Дон Хуан ми обясни, че светът, който възприемаме, няма неоспоримо съществуване. Тъй като сме свикнали с него, вярваме, че това, което възприемаме, е един свят от предмети, които съществуват такива, каквито ги възприемаме, докато всъщност няма свят от предмети, а по-скоро една вселена от излъчвания на Орела.


Тези излъчвания представляват единствената неоспорима реалност. Това е една реалност, която обхваща всичко, което съществува, това което може да се възприеме, и това, което не може, познатото и непознатото.
Виждащите, които "виждат" излъчванията на Орела, ги наричат команди заради тяхната неоспорима, безапелационна същност.
Всички живи същества са принудени да използват излъчванията и ги използват, без дори да разбират какво представляват те. Обикновеният човек ги интерпретира като "реалност", а виждащите, които "виждат" излъчванията, ги интерпретират като правилото.
Въпреки че виждащите "виждат" излъчванията, те не могат да знаят какво е това, което "виждат". Вместо да се обвързват с догадки, виждащите се занимават с функционалния въпрос как могат да се интерпретират командите на Орела.
Далеч съм от мисълта, че моето ниво е високо, но почти съм сигурен, че в тази извадка става въпрос за света на енергията. Магьосника приема всичко около себе си като енергия, а не по обичайния за нормален човек начин - материално. Да "виждаш" не означа да гледаш с очите, Keysha...

Още нещо относно това:

Много хора се опитват да оприличават описаното от Кастанеда на нещо друго. И наистина могат да се намерят прилики с какво ли не.
Аз не знам дали книгите са писани от един човек или от много, не знам дали самия Кастанеда има нещо общо с книгите или той е само фигурата на преден план, а и не ме интересува. Аз съм от тези, които приемат, поне засега без доказателства, че книгите съдържат разкази за оригинално и уникално знание. Дали е така ще можем да кажем когато го проверим.
Че има оригинално знание - има такова. Подхода ти към търсеното на това знание обаче е много грешен и може да останеш доста заблудена и с крива психика след това... Именно търсеното на доказателствата ще ти помогне да отсееш знанието и да запазиш психиката си здрава...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."