Автор Тема: Кастанеда и Теорията на симулацията  (Прочетена 13605 пъти)

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #15 -: 29 Април 2021 00:49:56, Четвъртък »
Тази теория твърди, че света, в който живеем не е нищо повече от компютърна симулация. Нещо, което много други умове са подозирали от векове насам, но не са имали понятието „компютърна“, за да могат да формулират логически издържани теории. Според съвременните учени, които се занимават с тази теория, може да има милиарди симулирани светове и само един реален. Ето защо вероятността да сме в реалния е изключително малка…


Това с компютърната симулация ми издиша на логиката нещо. Защото да е с няколко човеченца, петдесет сгради и някоя и друга гадинка, как да е, но с милиони хора, животни, сгради, природни стихии и т.н. На всичко отгоре всеки индивид със собствено мислене... Ама като е компютърна това мислене не ще да е собствено, а заложено от компютъра и програмиста. Т.е. за всички живи индивиди трябва да се направи отделна програма в програмата която да определя мислите и действията на индивида в една или друга ситуация и... Нещо не ми се вярва някой бог, извънземен или знам ли да има нервите да хвърли толкова труд за една симулация. Пък и като е компютърна, какво става със нас като се бъгне или като спре тока? А като се износят частите на компютъра и трябва да го спрат за поправка?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #16 -: 29 Април 2021 01:30:25, Четвъртък »
Цеци... [yahoo] Ухилих се...обожавам практическото ти мислене! Ето, че не е нужно векове мъдрене за да обориш някаква дървено-философска делюзия...не знам как го правиш, но го обожавам!



Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #17 -: 29 Април 2021 01:52:46, Четвъртък »
Соломон, ти сам каза, че между магията и лудостта има само една крачка. Аз много се старая да не я направя.
А Кастанеда се е друсал като за последно. И понеже като всяка вещица съм любопитна, а в Чехия тревата легална, та пробвах. И... Другите се били успокоявали, смешно им било, а аз... Ами в един момент тялото ми натежа и изпаднах в полусънно състояние. После вече беше въпрос на избор на фантазия да ми се случи каквото реша. И добре, че здравият ми разум и практичността не ме изоставят иначе можеше да се филмирам бетер от Кастанеда.

А това ти изказване ми напълни душата!

ред е да отбележа, че изобщо не се интересувам от магия...магията я правя, а някои хора само се интересуват...И ако ще се занимаваш с магия, ти трябва голяма доза тесногърдие ( то не тесногърдие, а дар-логика и разпознаване на фантасмагории, но ти го нарече така) защото границата между магията и лудостта е много тънка...Тоест, опитвам се да кажа, че не всичко, което хвърчи се яде...И аз се параноясвам понякога, добре че има кой да ме уравновесява...

С всеки ден ставаш все по-добър! Респект!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #18 -: 29 Април 2021 19:46:13, Четвъртък »

 [ok]


На Соломон ще предложа една статия :


https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Efektat-na-Zenon-e-potvarden-atomite-ne-se-dvizhat-ako-gi-gledate_24944.html


Знам, че не дава много информация по темата, но дава информация къде и какво да търсиш ако искаш да разбереш, че нещата не са толкова елементарни колкото си ги представяш.
А за магията, която правиш ще ми е много интересно да поговорим в отделна тема.


За Цеци Вихронрав - изкарвам си хляба с 3д моделиране и компютърна анимация. Преди по-малко то петдесет години най-сложната анимация е била 2 правоъгълника гонят трети. Един линк и за теб като пример къде е стигнала анимацията за тия 50 години :
 
https://www.youtube.com/watch?v=-GfNEDs3ERw


Обърни внимание на детайлите, на текстурите, на различните материали, на светлината и сенките. Цялото това съвършенство е (просто) математика. За това нищожно кратко време сме стигнали дотук. А къде ще е анимацията след хиляда години? А след милион? Оставям те сама да си отговориш (разбира се след задълбочено мислене  >:D [size=78%])[/size]

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #19 -: 29 Април 2021 21:28:20, Четвъртък »
Keysha, аз не съм преподавател по физика и нямам претенцията да обяснявам нещата по най-ясния начин, затова просто ще копирам отговор, който е постнат под статията:


"Понятието “наблюдение“ в КМ има смисъл различен от ежедневния.[/size]Става въпрос, че в уравнението на Шрьодингер за съответната система се появява член, в който влизат параметри на различни от системата - т.е. уреда и експеримента. Това е доста абстрактно - може да е лъч светлина и атом, или два атома."


Тоест, материята не се променя под твоето наблюдение. Защото не става дума за "наблюдение" с очи, въобще със сетиво. Под "наблюдение" се имат предвид...как да го формулирам...методите на изследване един вид...


Много е важно да имаш някаква основа в дадена наука, когато четеш такива сайтове...особео жълти сайтове...особено с такова заглавие, дето гласи "гледаме"...
[/color]
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #20 -: 30 Април 2021 01:06:07, Петък »
Обърни внимание на детайлите, на текстурите, на различните материали, на светлината и сенките. Цялото това съвършенство е (просто) математика. За това нищожно кратко време сме стигнали дотук. А къде ще е анимацията след хиляда години? А след милион? Оставям те сама да си отговориш (разбира се след задълбочено мислене  >:D [size=78%])[/size]

Кейша, (предполагам така се чете) анимацията беше интересна, макар и да не я догледах, но през уикенда ще си я догледам.
Само че темата не беше дали и колко е добра анимацията и колко ще задобрее още, а дали ние сме някаква компютърна симулация или игра.

И тук е момента да извадя голямата метла и да я яхна.

Аз съм най-старата в този форум и нямам вашите (на всички останали) натрупани знания, но... Смешно е да ми казваш да помисля задълбочено, защото в повечето случаи аз навиквам останалите, че си ползват мозъците да складират знания, но не и да мислят с тях. Пиши се навикана!

Хайде сега да помислим заедно.... Ако живеем в нечия компютърна игра или симулация значи ние сме героите нали? Ама не сме един или двама както в анимацията в която между другото докато дават приключенията на малкото динозавърче не даваха какво става в същото време със останалите герои. Та в една симулация на цяла планета или трябва да има играч за всяко живо същество и той да определя действията му или трябва в симулацията да има милиони програми за всяко живо същество по отделно. Като не забравяме, че растенията също са живи. Т.е. програма за всяка тревичка кога да покълне, как да порасне, да изсъхне ли или да бъде окосена. Или може би да я опасе някоя коза или крава, а може и овца. Или да оставим тревичките, да вземем чисто егоистично мен и теб. И за двете ни трябват отделни програми. Къде и кога да се родим, как и в каква среда да израснем. Колко да сме умни, как да си ползваме мозъците. Какви решения да вземаме и кога да вземаме правилното решение и кога грешното.
Хайде сега остави прочетените статии настрана, забрави видове конспирации и помисли... Не е нужно да е баш задълбочено, но все пак вкарай някаква мисъл, ама своя, не прочетена и ми отговори на следните въпроси:

Колко години ще отидат да се направи такава симулация с милиони програмки в нея?

На кого по дяволите му е нужна такава сложна компютърна симулация?

Не е ли по-лесно ако му се играе на БОГ на тоя дето би трябвало да я е измислил да я направи с много по-малко хора, гадинки и растения, за да може да има някакъв контрол?

И всичко това не ти ли се струва някак нереално и фантастично???

"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #21 -: 30 Април 2021 07:18:50, Петък »

Ува-жаеми магьоснички и магьосници (от Оз)...
Магията иска на първо място въображение, а вие го нямате.


Цеци, ще отговоря на теб защото другите двама са още по-зле.
Защо ти говоря за възможностите на анимацията? Защото за да направиш нещо, първо са ти нужни съответните инструменти и ноу хау. Първия въпрос е възможно ли е да се направи? Представих ти днешните възможности, оставих на теб да си представиш бъдещите, за да разбереш, че възможностите са безкрайни дори за нас, които сме вътре в симулацията.


Питаш : На кого по дяволите му е нужна такава сложна компютърна симулация?
Миналата година правихме компютърна симулация на един завод. Нашия екип е 6 човека, помагаха ни и местните конструктори с моделите на отделните сгради, детайли и машини. Сложи ги общо към 10 човека за около 9 месеца. Поради разбираеми причини не мога да пусна симулацията в нета, затова ще я опиша накратко с думи.


Представи си 4 сгради, в които са подредени към 100 машини. От единия край влиза ламарина, нарязва се на различни форми (грубо към 2000 разновидности), после някои от тия форми се огъват, изпълняват се разни обработки върху тях, заваряват се, боядисват се и на другия излиза готово, завършено изделие. Така е в действителност, така изглежда и симулацията само дето хората ги няма. На входа пускаш плана за седмицата и процеса тръгва. Това, което реално се случва за час, в компютъра става за минута. Можеш да гледаш, която искаш машина или който искаш цех, можеш да проследиш 1 детайл по целия му ход от листа ламарина, до сглобяването заедно с други детайли. Сама разбираш, че всички тече едновременно - за да гледаш сглобяването, отделните детайли трябва да направени в предните цехове. Всичко това тече едновременно както е в реалността.


Нашата анимация не е като тази с динозавърчето, много много по-елементарна, но все пак ни отне няколко човекогодини труд. На кого по дяволите му беше нужна такава сложна компютърна симулация? Ами на собственика на фирмата. Благодарение на симулацията, по негови думи, е съкратил цикъла за производство с повече от 60%, а производителността е нараснала не помня точно с колко и ме е страх да не кажа някоя глупост.


Надявам се обясних какъв е смисъла да се правят симулации? В бъдеще инструментите ще стават по-добри, симулациите ще стават все по-сложни и ще се правят по-бързо. А ползата от тях е огромна.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #22 -: 30 Април 2021 09:18:14, Петък »
Ува-жаеми магьоснички и магьосници (от Оз)...
Магията иска на първо място въображение, а вие го нямате.


Цеци, ще отговоря на теб защото другите двама са още по-зле.


Чшш, тази... Нека да пазим добрия тон, а? Като толкова не ти харесва тука знаеш къде е вратата!
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #23 -: 30 Април 2021 12:38:42, Петък »
Първия въпрос е възможно ли е да се направи?

Грешка, девойче! Знам, че може да се направи - живея с IT специалист все пак. Въпроса беше колко години ще отнеме направата.
Иначе компютърните симулации са нужни, не само за някой завод. Мъж ми обича да гледа апокалиптични симулации като какво ще стане ако едновременно тресне земетресение, избухне вулкан, връхлети цунами и някой и друг ураган за цвят. И тея симулации помагат да се помисли и планира дали и как може да се спаси човечеството при такава ситуация, но... Пак това НО.

Темата до колкото си спомням беше дали ние хората сме някаква компютърна програма и само си мислим, че сме реални. И до сега ти не ми представи нито един сериозен довод по темата.

Друго....


Ува-жаеми магьоснички и магьосници (от Оз)...
Магията иска на първо място въображение, а вие го нямате.

Магията е управление на енергия и най-вече собствената си. За да правиш магия ти трябват физика, химия, биология, психология и най-на края въображение. И е много важно да внимаваш със въображението, защото може да те вкара не във филм, а в сериал от най-лошите.

Преди време един с въображение в повече дойде във форума да ми обяснява как той предизвикал наводнението в Добрич, защото ми бил сърдит.

Как мислиш? Дали младежа беше магьосник или просто пациент на психиатрията?

Същият обясняваше как той местел слънцето и луната.

Та... Въображение си трябва иначе няма да можеш да сътвориш едно просто програмиране. Но много повече трябва здрав разум и практичност.

Във въображението си аз се виждам как ставам богиня на природата и раздавам правосъдие на немислещите хора които унищожават природата и убиват животни не за храна, а за кеф, но реално лежа в леглото докато си вихря въображението и в цялата работа няма грам магия.

Когато реша да правя магия обаче ползвам въображение само колкото да реша как да я задействам в съответния случай.

Ако решиш да се занимаваш с магия, добре дошла!

В свободна зона има куп практики които можеш да почнеш, а ние ще помагаме при нужда.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #24 -: 30 Април 2021 14:26:36, Петък »

Astaroth, имаш много чувствително его. Как се засегна, чак тръгна да ме гони. Интересно дали щеше да реагираш така ако същите думи бяха казани от мъж?


Да, може би леко прекалих. Но как да ти обясня, че примера ти с чашата е обсолютно неуместен? Опитвала съм много пъти в разни групи в подобни ситуации да обяснявам - чисто губене на време. Хората се въртят в цикъл и си повтарят едно и също безкрай.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #25 -: 30 Април 2021 14:35:56, Петък »
Кейша, Астарот не страда от егото си, просто се обиди за магьосниците от ОЗ.

Ние тук се занимаваме със сериозни практики, които за разлика от други форуми почиват на науката, не на измислени ритуали и заклинания които общо взето са театър. Логично е в такъв случай да се почувства засегнат.
Ти се занимаваш със компютърни симулации и също би се засегнала, ако те обидят на тази тема, нали?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #26 -: 30 Април 2021 14:37:01, Петък »
Astaroth, имаш много чувствително его. Как се засегна, чак тръгна да ме гони. Интересно дали щеше да реагираш така ако същите думи бяха казани от мъж?
Не е въпрос на пол. Не съм тръгнал да те гоня... казаното е следствие на нападки от твоя страна:
защото другите двама са още по-зле.
Ува-жаеми магьоснички и магьосници (от Оз)...
На мен като не ми харесва да стоя на дадено място обикновено се махам... Така си тълкувай нещата, а не като гонене. Аз право да гоня когото и да било нямам, така или иначе...

И още нещо - ако видя, че човека срещу мен не разбира каквото се опитвам да му кажа, обикновено минавам на неговия език, за да ме разбере... А не го нападам!
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #27 -: 30 Април 2021 15:24:36, Петък »
Keysha, четох-недочетох написаното от тебе и бързам да ти отговарям, понеже моето его наистина се засегна, а то едно голямо и тумбесто - периодично го помпам, и...


Аз не заслужавам ли да ми обръщаш внимание, а пък обръщаш само на Цеци, а?


Ти ми пращаш научна статия, аз ти отговарям по научният начин...и ти обяснявам като на човек, който явно не разбира физика (но обожава да чете жълти "научни" статии) какво точно се има предвид в статията като се твърди, че материята се изменя, когато я наблюдаваме...Теорията не е грешна, но масово се разбира погрешно, именно защото средностатистическият човек няма по-задълбочени познания по физика. Но спокойно, не си единственият човек, който разбира това нещо погрешно...




За въображението - както е казала Цеци, то е последното нещо, което ти трябва, когато се занимаваш с магия (поне по безопасния начин)...а нещото, което съвсем трябва да избягваш при занимания с магия е фантазията...защото нали - между въобръжение и фантазия има разлика...


Keysha, добре дошла си във форума, ако искаш да практикуваш и да се учиш, а защо не и да ни научиш на нещо...защото тук обожаваме да се учим...Но трябва да знаеш, че при заниманията с магия, трябва да имаш огромна доза критицизъм...иначе - ще местиш Слънцето и Луната...ще викаш духове и демони, както правят в другите форуми за "магия"...и резултат - увреда на психиката...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #28 -: 30 Април 2021 18:31:53, Петък »
Защо да ти обръщам внимание Соломон?
Статията била "жълта". Да, това не е научна публикация, това е популярна статия. Но какво направи ти и какъв беше твоя източник?
Избра първия попаднал ти случаен коментар, който ти се струва, че подкрепя твоята теза и го пльосна тук? Ти ми кажи - има ли смисъл да продължавам подобен "разговор"?


И все пак ти прощавам [witch]
Отговори ми на въпросите, които поставих на Цеци...

Неактивен keysha

Re: Кастанеда и Теорията на симулацията
« Отговор #29 -: 30 Април 2021 18:35:31, Петък »

Цеци, ето нещо и за теб.




Ако сега четеш това вероятно седиш пред компютъра, а ръката ти държи мишката. Ти усещаш допира на дланта и пръстите до мишката. Но... Всичко на тоя свят се състои от атоми, а те има ядро, което е нищожно малко в сравнение с обема на атома и електронна обвивка от щъкащи наоколо електрончета, също с нищожни размери. Такава е мишката, такава е и ръката, която я държи.




Тогава кое до кое се допира? Как се получава допир между тези щъкащи електрончета?