Автор Тема: За любовта, връзките и още нещо...  (Прочетена 19110 пъти)

Неактивен listentothewild

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1102
  • Total likes: 28
  • Karma: +50/-0
    • Профил
За любовта, връзките и още нещо...
« -: 1 Януари 2021 14:45:47, Петък »
Преди няколко дни си говорих с Цецито по повод любовта и връзките. Тя ми сподели думите на свой приятел и ме замисли. А те бяха... "Връзките и битовизмите убиват любовта"
Не можах да не се съглася в известна степен колкото и да ми се иска света да е розов. Вие как мислите?




Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #1 -: 1 Януари 2021 17:19:29, Петък »
Не съм съгласна. Не връзката и битовизмите убиват любовта, а нежеланието за компромиси и неспособността за комуникация. Човекът е неизменна част от бита, а битът от него. Всеки наш субект на романтичен интерес, а и не само, ще трябва да съществува в този бит, освен ако някой не е склонен да поддържа връзка от разстояние цял живот. Връзката, стига да не се превърне в мания, за мен придава структура на взаимоотношенията между двама души. Застопорява ги и прави път за допълнително надграждане. По същата логика етикирането на взаимоотношенията между приятели като приятелството, би трябвало да ги унищожава, а пък поне при мен не е така. Това в моите очи фиксира позицията ни спрямо другите хора, което само по себе си филтрира действията ни, които ги засягат.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Cernunnos

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 110
  • Total likes: 35
  • Karma: +27/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #2 -: 1 Януари 2021 17:55:18, Петък »
Солар, то така трябва да е... но уви. Всеки ден като гледаш физиономията на един и същи човек, първо се насищаш и се губи тръпката. Второ, с времето от принца на белия кон доста често се оказва чичинса с белия потник, дето гледа мача и му пречиш пред телевизора. Или пък от мъжка гледна точка, хваща се човек с бруталната мацка, влюбват се, заживяват заедно... в един момент толкова сте си свикнали, че тя започва да ходи като изпаднал германец из къщата. Не си бръсне мустака и те замерва със сополени топчета!
Та в този ред на мисли, ако има истинкска любов и взаимоуважение всичко е шест... но това не значи, че има страст и привличане. Битовизмите убиват страстта.
"...да се отнасям с недоверие към това, което разправят разни чудотворци и магьосници в своите заклинания, отпъждания на духове и други подобни действия. Да не отглеждам пъдпъдъци..."
- Марк Аврелий

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #3 -: 1 Януари 2021 19:00:04, Петък »
Ако е Любов като онази, в която аз и Лисън вярваме, макар и да не сме виждали още, защото сме си руси писателки шматки, ще се получи свикване с присъствието на другия, но не и омръзване от него... Разликата между писването и свикването е голяма. Първото убива любовта. Второто я променя като същност, но в никакъв случай не я кара да изчезне. Тя има много аспекти и е невъзможно във взаимното съжителство на двама души да съществува само един от тях през цялото време. Както всичко друго, и любовта търпи развитие, променя се...
Nothing wrong with that
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен listentothewild

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1102
  • Total likes: 28
  • Karma: +50/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #4 -: 1 Януари 2021 23:36:10, Петък »
Аз пък си мислих... Има една неизживяна любов, която... Може и след години да се видите и пак да ви се подкосят краката. И в тази любов най-често е нямало връзка или е била кратка.
А в колко връзки, в които живееш с партньора си, делите си леглото, къщата, тоалетната хартия и... Пърхат ли пеперуди в стомаха като го видиш?


Да го кажем като Цецито с пример... Кой е изхвърлил или не боклука, миенето на чинии, хвърлени чорапи, кой ще изкара кучето, всякакви нерви и дразги... Изключвам компромисите и старанието, което и двамата трябва да положат... Остава ли чистото чувство "любов"?

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #5 -: 2 Януари 2021 00:05:23, Събота »
Да, остава.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #6 -: 2 Януари 2021 00:44:01, Събота »
Добре, че Цецито си отваря и пощата по някога, че да види какво разисквате....


Сега ще опитам да обясня своята гледна точка.
Като сте млади искате любов. Ама такава любов дето гаджето хем да е най-желаният от всички ама и да си е само ваше, хем да е секси, атрактивен, предизвикателен, провокираш и постоянно да ви пърхат едни пеперуди в корема като го погледнете.


Ами... Кифли ( съжалявам ама на Лисън и компания много им ходи това обръщение), ако бяхте чели малко повече биология в осми клас ( по мое време тогава го учихме) щяхте да знаете, че те такъв филм няма!


Всичките тръпки, пеперуди и прочие се дължат на хормони, феромони и други химии дето Соломон може да ви ги обясни с подробности. И му се казва Влюбване, а не Любов. И трае кратко... Защото организма свиква с химиите излъчвани от другия.
Затова на лични и по телефона овиквам аз едни кифли, че партньор не се избира по пеперудите в корема, а със здрав разум! И не, че някой ме чува от въпросните кифли, ама ще пробвам пак! Кроасаните да не се чувстват освободени от урока, че да не се развихронравя!


Та така...


Ако търсите влюбване и пеперуди се отдайте на флиртове и ще ви е влюбено и пеперудено. Ако търсите връзка за цял живот, като усетите пеперудите се спрете и преценете добре отсрещния. Защото в една връзка се правят компромиси и от двете страни, но дали можете да направите компромис със всичко? Бихте ли понесли ако партньорът ви е безумно ревнив? Ами ако злоупотребява с алкохол? А ако е агресивен и налита на бой? Или е лигльо (лигла) дето като се разсърди не говори с дни? И най-важното! Вие ще правите компромиси, Ами партньора ви дали ще прави?


Отделно се замислете имате ли общи интереси с този човек? На едно интелектуално ниво ли сте? И не говоря за образование, а за интелект. Аз нямам висше, но повечето ми приятели си имат по няколко и при все това смятат, че съм им на нивото. Та... На едно интелектуално ниво ли сте?


Друго... Имате ли ако не еднакви то поне сходни хобита които да споделяте?
И ще продължа след малко от компютъра, че се измъчих с този телефон.











"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #7 -: 2 Януари 2021 01:32:42, Събота »
Така... До къде я докарах? Хобита и интереси...
Ако гаджето обича да ходи за риба, да почива на палатка и да обикаля горите, а вие предпочитате хотела, ресторанта и мола, ами няма как да изградите читава връзка. Няма как да имате съвсем еднакви интереси, но все пак трябва да са сходни. А за коренно различните ще правите компромиси.
И понеже нали ме няма по обясненията ще ви дам както винаги себе си за пример.
Бившият ми мъж...
Връзка базирана изцяло на хормони, феромони и предизвикателства. Ама до тук... Никакви общи интереси, никакви допирни точки освен общата любов към животните и детето. Съответно 8 години взаимно лазене по нервите и развод.И да не решите, че е бил някой идиот (по принцип всички мъже са, но...) бившият ми мъж?  Неее! Свестен мъж е, отговорен, принципен, но... Ами нямаме никакви допирни точки.
После също като една кифла се лутах от мъж на мъж в търсене на любовта дето вечно пърхат пеперуди докато не осъзнах, че те такава любов няма! Те. има я, но за кратко. После като стане от флирт на връзка и чувствата (влюбеността и пеперудите) умират.
Накрая реших да избирам не със сърцето, а със ума.
И си го избрах... Програмистин... Коренно различен от мъжете които съм избирала преди това. Не е устат, не ме дразни и провокира, но пък имаме сходни хобита и интереси. И двамата не гледаме сапунки, четем много и все сходна литература, имаме еднакви (или почти) морални виждания и т.н. Имаме и различия. Той обича да гледа спорт и ралита, аз обичам да гледам филми насочени към психологията. Затова когато има мач или рали, аз си сядам на компютъра и си гледам филмите на слушалки. Хем сме заедно и хем не си пречим.
И в началото и двамата не бяхме влюбени. Харесвахме се, но не бяхме пеперудено влюбени. Хубаво щеше да е, но... Ами живота е гаден! Ама пък се влюбихме постепенно. После с годините пак постепенно любовта се изпари на някъде. Даже аха и да я докараме до раздяла. Ама установихме, че любовта се е превърнала в приятелство, доверие, еднакви цели и някаква привързаност дето хем ти иде да го убиеш говедото, ама всъщност го завиваш да не настине, защото го обичаш в крайна сметка. И не пеперудено, а истински го обичаш!

И след две години в които аз в Чехия, а той в България с отношения дето ни да се съберем, ни да се разделим накрая програмистина дойде и... Ами имаме вече 12 години заедно в които сме се напаснали. Всеки ден ходим по разходки из паркове и музеи. Аз естествено се правя на изтормозена из ФБ, но също като него обичам да хайманя. И двамата искаме да се устроим тук и да си приберем котките. Помежду ни няма ревност и спокойно общуваме с приятели от другия пол без да се крием или чувстваме виновни. И... Ами ако това не е Любов, не виждам какво е!
Та скъпи кифли и кроасани, решете какво искате! Безкрайно чувство на влюбеност или връзка!
Чувството на влюбеност ще е безкрайно само ако като ви отмине с един си намирате друг. В любовта ще имате и възходи и спадове (влюбеността ще се появява и ще бяга системно), но ще имате връзка!

И да не забравя... В една връзка, за да се появява чувството на влюбеност системно ще трябва вие да го събуждате със романтични жестове и други такива дето можете да си ги изровите от книжките със "булеврдна" (както я нарича Сянка) психология!
Урока свърши!
И да не си мислите, че не искам да убия програмистина? Искам! Днес само три пъти! Ама ме заведе да нахраним патиците на езерото, учи с мен чешки и ми обеща колобежка (тротинетка) за осми март и вместо да го убивам му наготвих.Той и той иска да ме убива системно, ама като му наготвя или му угодя нещо друго и му минава.
Та така... Връзките убиват чувствата! Ама убиват само влюбеността! И ако връзката се е държала на едно голо привличане умира!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #8 -: 2 Януари 2021 09:05:39, Събота »
Връзките убиват чувствата! Ама убиват само влюбеността!
Такова разграничение правиш, защото в българския език има няколко думи със синонимни значения. Езикът/езиците, който/които човек знае, формират възприятията му за света до огромна степен. В английския език има само една-единствена дума за любов/обич/влюбване - (to) love /lʌv/
Давам още един пример, който ми даде лекторът по когнитивна психология в университета. Синият цвят. Английският и руският език разделят цветовия спектър по различни начини. Докато при английския думата 'blue' може да се използва (и се използва) за назоваване на синия цвят в различни нюанси, руският прави строго разграничение между по-светлосиньо /голубóй/ и по-тъмносиньо /синий/. В един експеримент, който се провежда, представят три сини квадрати в различни нюанси на група от рускоговарещи и англоговорещи. Два от тях са двата сини цвята в руския, а третият е много светлосиньо, което е лесно разграничимо от останалите. Съответно руснаците веднага засичат разлика в цветовия спектър между трите вида сини, обаче англоговорещите не. Те виждат само две сини - много светлото, а другите две възприемат за един и същ нюанс. Та, така с всичките разграничения между любов/обич и какво ли още не. Както и Либра е казала - любовта може да се видоизмени, но няма как една връзка да я разруши напълно. Това ще рече, че тя вече не съществува, изчезва, а пък поне аз не съм изпитала такива феномени във връзките, които съм изградила с хората в живота ми. В случай че изчезне, за мен няма смисъл човек да си губи времето, както и това на отсрещния.


Прикачвам снимка със сините.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #9 -: 2 Януари 2021 10:18:24, Събота »
Както и Либра е казала - любовта може да се видоизмени, но няма как една връзка да я разруши напълно.

По принцип си права, но само ако става въпрос за зрели индивиди. Те обаче не се влюбват само под давление на хормоните, а вкарват и мисъл в цялата работа. Т.е. отчитат и останалите качества на отсрещния, а не само чара му.

От моята камбанария любовта се гради както приятелството - тогава е силна. Другото... Другото е флирт и авантюри.


"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #10 -: 2 Януари 2021 14:13:06, Събота »
Те обаче не се влюбват само под давление на хормоните, а вкарват и мисъл в цялата работа. Т.е. отчитат и останалите качества на отсрещния, а не само чара му.
За мен всяко "влюбване" под давление само на хормони не е влюбване. Това е само временно състояние, което с времето се размива и изчезва.
Относно феромоните, преди малко се разрових, защото не бях наясно как стоят нещата, но всичките статии, които прочетох, твърдят, че учените не са стигнали до солидно заключение, че те съществуват при хората. Пише, че дори и да приемем, че съществуват, то те по никакъв начин не въздействат на избора ни за партньор.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #11 -: 3 Януари 2021 02:59:32, Неделя »
За мен всяко "влюбване" под давление само на хормони не е влюбване. Това е само временно състояние, което с времето се размива и изчезва. Относно феромоните, преди малко се разрових, защото не бях наясно как стоят нещата, но всичките статии, които прочетох, твърдят, че учените не са стигнали до солидно заключение, че те съществуват при хората. Пише, че дори и да приемем, че съществуват, то те по никакъв начин не въздействат на избора ни за партньор.

Ще си позволя, да не се съглася с по-горе написаното. Не искам да споря, но не подценявайте еволюцията на човешкият мозък и способността му да обработва химически сигнали. Нищо че са му по-малко рецепторите...
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #12 -: 3 Януари 2021 03:05:10, Неделя »
...за обоняние. :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #13 -: 3 Януари 2021 03:08:56, Неделя »
Да, остава.

При тези,които са способни да обичат.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: За любовта, връзките и още нещо...
« Отговор #14 -: 3 Януари 2021 09:03:22, Неделя »
Да, Последен, и аз прочетох за обонянието, което е свързано автоматично със секреция и миризма на тялото. Първо искам да доуточня - това не е спор, а дискусия. Аз споделям какво съм намерила като информация.
Напоследък учените имат някакъв успех с доказването, че излагането на телесна миризма може да предизвика някаква реакция в други индивиди - репродуктивна готовност, както при гризачите. Открили са промени в менструацията на жени, когато те са били изложени на потта от други жени. През 2011 Florida State University прави групова демонстрация как миризмата на жени във овулация завишава нивата на тестостерон в мъжете. Казват, че въпреки всички проучвания, нямат доказателства за последователна поведенческа реакция към каквито и да е химикали, произведени от човека. Някои учени приемат, че феромоните съществуват, други не. Не е универсално и затова казвам, че няма солидно заключение. Това не е причината, поради която засегнах темата обаче, а защото Цеци написа, че те влияят върху привличането между двама души. А пък за това в статиите никой не спори, пишат, че по никакъв начин не влияят.

С голямо удоволствие ще прочета повече по темата, но аз само това намирам. Пратете, ако имате повече информация.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."