Автор Тема: Хелоуин  (Прочетена 5615 пъти)

Неактивен Валсо

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 36
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-2
    • Профил
    • Моите правила
Хелоуин
« -: 29 Октомври 2020 14:39:41, Четвъртък »
Според вас Хелоуин религиозен празник ли е или не е? На мен лично ми се струва религиозен, но някои казват, че не бил такъв. Така или иначе не го празнувам (когато американците започнат да празнуват 3 Март, тогава и аз ще започна да празнувам Хелоуин). Предвид това, че целта му е чрез обличането като таласъми да отблъскват "демони и зли сили", на мен ми звучи религиозно.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #1 -: 29 Октомври 2020 16:16:38, Четвъртък »
Според вас Хелоуин религиозен празник ли е или не е? На мен лично ми се струва религиозен, но някои казват, че не бил такъв. Така или иначе не го празнувам (когато американците започнат да празнуват 3 Март, тогава и аз ще започна да празнувам Хелоуин). Предвид това, че целта му е чрез обличането като таласъми да отблъскват "демони и зли сили", на мен ми звучи религиозно.


Според мен всеки влага различна емоция и идея, когато празнува нещо. Разбира се, много хора се обединяват в името на една концепция, но не е задължително да вярваш в нещо определено само защото други хора го правят, за да го празнуваш. Всеки празнува Хелоуин, защото така е решил и го чувства. Това, че хората го правят, не ги прави обезателно религиозни. Коментарът ти относно българските празници и непразнуването им от американци, ами - крайно нерелевантен е. Хелоуин не се празнува само в Щатите, а в доста други държави. Никой не те кара на празнуваш Хелоуин, но коментари от сорта на "ти не ми празнуваш моите празници, аз пък няма твоите" са смешни и понижават личностните ти характеристики, според мен разбира се. И аз Хелоун не го празнувам, но не си изваждам такива предопределени изводи. Така че може да е религиозен, а пък може и да не е, всичко зависи от нагласата на човека, който го празнува.


П.С. Хубаво е да не сме толкова тесногръди, а да си отворим съзнанието, за да можем да си улесним съществуването.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #2 -: 29 Октомври 2020 17:10:25, Четвъртък »
Хелуйн не е амерекански .Той има много стари езически корени далече от Българските земи.Това,че искат изкуствено да ни го натрапят е друг дълъг проблем , който е много широк и спектърен.Ние си имаме кукери .Те силно са вплетени в нашият бит и култура.Макар,че  не просят бонбони или да  плашат хората те са жив спомен от нашето езическо минало.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Валсо

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 36
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-2
    • Профил
    • Моите правила
Re: Хелоуин
« Отговор #3 -: 29 Октомври 2020 18:56:07, Четвъртък »
Хелуйн не е амерекански .Той има много стари езически корени далече от Българските земи.
Американски или не - все тая. Произлиза от религия, била тя и езическа. Демони, ангели, богове, дяволи и прочее сили са плод на религиите. Именно затова смятам, че е религиозен празник, просто е модернизиран от американците. И затова питах тукашните форумци какво мислят по въпроса.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #4 -: 29 Октомври 2020 19:06:59, Четвъртък »
Мисля,че ти сам/а си отговори.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Валсо

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 36
  • Total likes: 0
  • Karma: +1/-2
    • Профил
    • Моите правила
Re: Хелоуин
« Отговор #5 -: 29 Октомври 2020 19:19:24, Четвъртък »
Мисля,че ти сам/а си отговори.
Малко офтопик, но само веднъж: аз съм мъж и това на аватара ми също е мъж.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #6 -: 29 Октомври 2020 19:24:08, Четвъртък »
Всеки има право да се чувства и живее както иска.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #7 -: 30 Октомври 2020 01:07:48, Петък »
Тук не е мястото да разискваме религиите (има си секция за целта), но като си почнал...
Аз вярвам в един куп божества. В душата ми има олтар за всяко едно от тях. Това обаче не ме прави религиозна и подвластна на манипулаторите в църквата.
Религия и вяра са две ама съвсем различни неща.
Религиите имат за цел да подчиняват и да забогатяват за сметка на подчинените вярващи.
Вярата... Днес ми е кеф да вярвам в Гея, утре в Слънцето, в Амон РА, в Бог, в Дявола и каквото още се сетиш. И тази вяра не ме прави подчинена на някой поп или на някакви ритуали. Когато слушам Хассак вярвам в богът на огъня примерно. Вярата ми в разни божества е начин да разтоваря, да вляза в транс или дълбока медитация.А колкото до Хелоуин и който и да било друг празник ги празнувам ако в момента съм на кеф Ако на Хелоуин съм в настроение да се гримирам и направя на вещица ще го празнувам, ако на Коледа съм на кеф ще сготвя куп постни ястия и ще си направя суровакница. Ако не съм на кеф, просто си наливам чаша коняк и вземам хубава книга.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен angelix

  • Специален достъп
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 70
  • Total likes: 5
  • Karma: +6/-0
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #8 -: 30 Октомври 2020 22:54:49, Петък »
когато американците започнат да празнуват 3 Март, тогава и аз ще започна да празнувам Хелоуин
Това изказване,нещо... Никой не те кара на сила да празнуваш Хелоуин. Това вече си е до човека,познавам много хора,които са българи и въпреки всичко празнуват било то в чужбина или в България. Празнувайте каквото искате,какво значение има дали е български* празник или не..

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Хелоуин
« Отговор #9 -: 31 Октомври 2020 10:35:03, Събота »
 [Halloween] [Halloween] [Halloween]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #10 -: 31 Октомври 2020 11:01:38, Събота »
Честит Хелуин на всички, които празнуват! Както се казва в една моя любима песен: "No mere mortal can resist the evil of the thriller". Та, спадайки към категория "mere mortal", не можах да устоя и ви поздравявам с малко Thriller. Нека има повече трилър и като емоция, и като experience.  [Halloween] [blackcat] [witch]
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Хелоуин
« Отговор #11 -: 31 Октомври 2020 11:24:41, Събота »
Аз пък съм си пуснала The Devil in I нс SlipKnot и ви поздравявам с нея по случай празника  >:D
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Хелоуин
« Отговор #12 -: 31 Октомври 2020 17:12:48, Събота »
Ако на някого му се гледа нещо спуки по случай празника тази вечер, "Ghosts" е един от най-добрите кратки филми, които съм гледала. Доста музикален, с много провокиращи мисълта съобщения, малко трилър разбира се, но най-вече много настроение. Горещо препоръчвам, може да се намери в ютуб.


П.С. Всички, които решат да го гледат, ще са привилегировани, защото качеството е добро. Аз го гледах за първи път преди години и със сигурност усещането беше различно. Enjoy! [pumpkin]


Edit: Забравих да спомена, че е на английски и се съмнявам да има субтитри.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."