Автор Тема: Творение без творец  (Прочетена 22109 пъти)

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #30 -: 6 Януари 2021 19:31:19, Сряда »
Когато няма ,кой да те сътвори -сътвори се ти.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен baphomet666

Re: Творение без творец
« Отговор #31 -: 20 Януари 2021 13:21:05, Сряда »
За човека винаги трябва да има причина, това е отражение на заобикалящата реалност. Дали този принцип може да се приложи на вселенско ниво... Никой не може да каже откъде е дошла тази "висша сила". Това че всяко нещо си има причина, води до християнският аргумент че всичко това има създател. Но в същата категория попада и господ, следователно и господ трябва да е създаден, и създателят на господ, трябва да е създаден и така до безкрай. Друго пък - господ се е създал сам, или по-научната версия - вселената се е създала сама, а преди това не е имало нито време, нито нищо.На тези въпроси никой не може да отговори, защото човешкият мозък не може да обхване идеята - какво е било по времето когато е нямало време и пространство? Или пък ако вселената е безкрайна, или само малка част от нещо много по-голямо, което също е безкрайно. На тези въпроси няма да можем да си отговорим скоро, а може би никога. Получава се един парадокс - ако всяко нещо си има причина или създател, то излиза че вселената е безкрайна, Ако пък е създадена от нищото, то как е възможно това, след като нищо във вселената не е създадено от нищото? Не мисля че някога някой ще отговори на това.
The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #32 -: 20 Януари 2021 14:26:50, Сряда »
Нищо не се създава от нищо. [yahoo]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #33 -: 20 Януари 2021 14:28:45, Сряда »
За човека винаги трябва да има причина, това е отражение на заобикалящата реалност. Дали този принцип може да се приложи на вселенско ниво... Никой не може да каже откъде е дошла тази "висша сила". Това че всяко нещо си има причина, води до християнският аргумент че всичко това има създател. Но в същата категория попада и господ, следователно и господ трябва да е създаден, и създателят на господ, трябва да е създаден и така до безкрай. Друго пък - господ се е създал сам, или по-научната версия - вселената се е създала сама, а преди това не е имало нито време, нито нищо.На тези въпроси никой не може да отговори, защото човешкият мозък не може да обхване идеята - какво е било по времето когато е нямало време и пространство? Или пък ако вселената е безкрайна, или само малка част от нещо много по-голямо, което също е безкрайно. На тези въпроси няма да можем да си отговорим скоро, а може би никога. Получава се един парадокс - ако всяко нещо си има причина или създател, то излиза че вселената е безкрайна, Ако пък е създадена от нищото, то как е възможно това, след като нищо във вселената не е създадено от нищото? Не мисля че някога някой ще отговори на това.
Моляте  пиши с по големи букви измъчих се докато го прочета.
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Творение без творец
« Отговор #34 -: 20 Януари 2021 14:38:37, Сряда »
Baphomet666, добре дошъл във форума!  [wizard]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #35 -: 20 Януари 2021 18:17:36, Сряда »
Умът е този,който създава проекции за управление.Дори и на себе си. [taunt]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен baphomet666

Re: Творение без творец
« Отговор #36 -: 20 Януари 2021 22:27:59, Сряда »
Умът е този,който създава проекции за управление.Дори и на себе си. [taunt]


Човек гради реалността си чрез интерпрертации, гради модели и системи. За да изгради нещо, умът използва елементи, вече познати смислови връзки. Няма как да изгради нещо ново с нови елементи, защото нови, непознати елементи до този момент няма. Затова се използват старите. Примерно - ако те накарам да опишеш какво е извън познатите граници на космоса... ще можеш ли да дадеш някакво бегло описание, без да използваш познавателни елементи от познатия космос? Или пък ако ти кажа да опишеш вечността, безкрайността? Просто нямаш база за сравнение, а тя е необходима част от всеки познавателен процес. Ето защо, целия модел на вселената, човека и всичко останало е просто условна интерпретация с условни връзки-подобия.
The dark side of the Force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural.

Неактивен Solar

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 286
  • Total likes: 166
  • Karma: +27/-1
  • "Better a witty fool than a foolish wit." - W.S.
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #37 -: 20 Януари 2021 23:53:37, Сряда »
Прав си, baphomet666.
Всяко наше възприятие се гради на собствените ни познания. Няма как да възприемем нещо, за което нямаме информацията и съответно познанията. В developmental psychology (психология на развитието?) се изучава един Жан Пиаже. Той има теория, която гласи, че всички хора се раждаме с някакви "умения/skills", които ни позволяват да си взаимодействаме със средата, в която сме, но те са много прости в началото. Тези умения се наричат schemas. С времето, разбира се, или се основават нови, защото новата информация не може да попадне във вече изградените schemas, или се разрастват, като по този начин филтрират и доразработват старите такива. Пример...пред теб стоят две животинки - едното е куче, другото котка. Ти вече имаш някаква изградена schema за котка, която се състои от козинка, две уши, четири крака, опашка и мяукане. Кучето на пръв поглед много прилича на котка, защото външните характеристиките за котка, с които ти разполагаш, съответстват с тези на кучето. Обаче го чуваш да лае, а не да мяука. По този начин ще си изградиш нова schema за куче, която с времето ще разраснеш.
Човек гради реалността въз основа собствените си интерпретации, но тя в никакъв случай не е константна, ами се видоизменя. Мое мнение е, че колкото повече се изменя, толкова повече си близо до истината.
"If you hold me without hurting me, you'll be the first who ever did."

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #38 -: 21 Януари 2021 15:38:42, Четвъртък »
Бафомет,мисля,че изкривяваш доста  ъгълът на темата.С отклоняващи тези ,за вече познатите мисловни връзки . [umnik]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #39 -: 21 Януари 2021 19:48:57, Четвъртък »
 :)  Забавляваш се, Феникс!? :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #40 -: 21 Януари 2021 20:37:05, Четвъртък »

:)  Забавляваш се, Феникс!? :)
Абе,някой път ме избива на езотерична филисофия. [yes]   Макар,че съм доста практична личност.Обичам да докосвам магията с ръце. [witch]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #41 -: 21 Януари 2021 21:19:11, Четвъртък »
 8)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #42 -: 22 Януари 2021 18:07:49, Петък »
Духовните знания са свежа храна за сърцето ,през умореният ум. [ok]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен feniks75

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 379
  • Total likes: 148
  • Karma: +17/-4
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #43 -: 31 Януари 2021 19:59:28, Неделя »
Дължи ли нещо творението на творецът ? [shok]
Незнам дали умът ми създава определени мисловни конструкции за определен вид руна или руната шаблонира конкретна ситуация  в умът ми

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Творение без творец
« Отговор #44 -: 31 Януари 2021 20:14:13, Неделя »
Не, цената е платена!
Ако е надвзело -
дължи на това,
което То сътвори.
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.