Автор Тема: Медитация и фокус  (Прочетена 9492 пъти)

Активен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #15 -: 5 Юли 2020 16:28:42, Неделя »
Соломон, бъркаш сливане с медитация. Или пък медитация над нещо с обикновена дълбока медитация целяща мозъкът ти да се рестартира един вид.
Аз при медитация изключвам тотално. Не усещам ни от вън, но от вътре. Даже като работя нещо не го отчитам, просто ръцете ми го правят на самотек.
Изумително е как изпадаш в такава дълбока медитация по време на работа!
Аз говоря за не дотам дълбока медитация...при която все пак отчиташ нещо, не анализираш върху това, но отчиташ...и това което отчиташ дали е вън от теб, или вътре...а може и двете...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Активен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #16 -: 5 Юли 2020 16:34:45, Неделя »
Надали монасите постоянно имат дереализация, soo...? Трябва доста упорито да се опитваш, за да си "пренатовариш" главата с енергия и да се получи дисбаланс в тялото ти... Освен това вниманието там по-скоро би раздвижило потока на енергията, отколкото да я застопори и видиш ли, да ти натежи главата. Най-много да си засилиш кръвообращението и да зачервиш малко бузките.
Tunnel vision може да се получи при преимуществено усещане на горната част на тялото, главата...тъй да се нарече...
Будистките монаси не правят точно това. При тях има придвижване на енергия (Ян Ци) към мозъка и поддържането й там чрез спокойствие (Цао Чан) за достигане да просветление.
А придвижването на енергия към главата е опасно...както при всяко придвижване, тя може да отиде на неправилно място и не само да не подобри циркулацията, но и да се натрупа в т.нар. кухини и да влоши движението й в тялото...
Тъй че, "най-много да си засилиш кръвообращението и да зачервиш бузките" може да ти докара парализа, ако не се прави внимателно...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Медитация и фокус
« Отговор #17 -: 5 Юли 2020 16:43:02, Неделя »
Нали говорим за обикновена медитация, при която вниманието ти е насочено към главата... Медитация! Тоест, не мислиш нищо и не правиш активни опити да си играеш с енергията в тялото, а си ням зяпач, така да се каже (не ми харесва изразът, но за по-подходящ не се сещам).  Как това може да натрупа твърде много енергия в кухините и да ти докара парализа?
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Активен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #18 -: 5 Юли 2020 16:49:16, Неделя »
Това само по себе си не може да ти докара парализа (а и монасите го правят по време на медитация, и ние имаме подобна, ако не същата практика), но при постоянна практика се получава неоптимално (така да го кажа) протичане на енергията...дисбаланс...и ходиш да ти баят!
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Медитация и фокус
« Отговор #19 -: 5 Юли 2020 17:04:46, Неделя »

Това само по себе си не може да ти докара парализа

Нали именно за това говорихме...
при постоянна практика се получава неоптимално (така да го кажа) протичане на енергията...дисбаланс...и ходиш да ти баят!

Това вече е различно нещо
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Активен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #20 -: 5 Юли 2020 17:39:51, Неделя »
Либра, говорим за това как неопитният практикуващ може да се подведе...
Ти се спря на монасите и аз ти обясниих как при тяхното ниво на практика могат да се получат гафове...като засядане на енергия в кухините, опасност от парализа и т.н...затова биват наблюдавани от учители...
И казвам, че на ниво медитация, без друга практика, чак пък да се парализираш е нереално...но ако се прави неправилно (както посочих как) може също да доведе до дисбаланс...значи вместо да се хармонизиираш след една сладка следобедна медитация, ако вършиш нещата неправилно, може и да се прецакаш...не да се прецакаш яката както при монасите, но все пак...


Темата не е философска, както други теми във форума. Темата е за споделяне на знания и опит...И не намирам причина да отговарям на такива въпроси, освен ако целта ти е по-различна от това да си в позицията на опозиция...примерно да научиш нещо... :)
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Медитация и фокус
« Отговор #21 -: 5 Юли 2020 19:08:01, Неделя »
Соломон, усещанията на всеки практикуващ са различни и това, че "темата не е философска" не означава, че не може да има различни мнения по въпроса, произтичащи от личния опит с дадена практика... Нямам за цел да ти опонирам, но на места ми се губи нишката причина-следствие в постовете ти, защото в един момент говориш едно, а аз оставам с впечатлението, че говориш за друго. Затова зададох въпроса. Ако си го приел лично, моля да ме извиниш...
Та, ставаше дума за последствията от концентрирането на вниманието в главата по време на медитация... Ако наистина е само медитация, аз лично не виждам проблем преди пълното отпускане "мислите да са в главата". Ако практикуваш по-сложна работа с енергия, вече съм съгласна с теб, че не е редно без да знаеш какво точно правиш и ако нямаш добър самоконтрол да концентрираш много енергия в главата...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Активен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #22 -: 5 Юли 2020 19:17:57, Неделя »
Няма лошо нещата да се препрочитат... :)
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Активен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #23 -: 5 Юли 2020 19:53:39, Неделя »
В случай, че нещо не е ясно...
Говоря за фокус...Аналогично с плетенето - когато си начинаещ в плетенето, се фокусираш върху ръцете...не следиш какви са усещанията в левия ти крак или в дясното ти ухо...след достатъчно практика не ти е нужно да се концентрираш в такава степен и не мислиш аджеба коя игла къде се мушкаше...а след време може въобще да го правиш автоматично и хем да държиш фокус там, хем да следиш усещанията на левия си крак или да гледаш телевизия, примерно...но имаш фокус там, дори и да не ти се налага да контролираш ръцете си както при първия опит...
Та за такъв фокус говоря...и казвам, че не бива да е изместен в главата по ред на мисли "мислите са в главата, там трябва да фокусирам та да ги спра някак си"...защото е грешно мислене...или ако е изместен фокусът по ред на мисли "дай да се концентрирам супер усилено върху задната част на клепачите, защото може и по-бързо да се появят някакви интересни фигури", или по някаква друга причина...и казвам, че при продължителна практика това фокусиране по време на цялата медитация става навик и продължава да присъства и когато не медитираш...а понеже не е нормалният начин на фокусиране върху тялото, казвам че МОЖЕ, но не е задължително да доведе до някакви проблеми...казвам, че този фокус обикновено трябва да е върху центъра на тежестта на тялото ( трябва да е там когато вървиш, а не да е в горната част на тялото )...
Примерно ориентиране в пространството предимно чрез очите или положението на главата, а не с цялото тяло, което води до завайване, проблеми с баланса и т.н....Преимущественото ползване на очите  за неща, които може и да не изискват използване на очите (защото просто ти става навик да ги ползваш директно за щяло и не щяло...казвам директно, защото има нещо наречено периферно зрение и си ни върши работа да идентифицираме феномените около нас без пряко да се фокусираме върху тях) може да доведе до преумора и tunnel vision дето му викат...ала бала...
А както споменах, нарочно не загатнах аспекта за енергията по причини - първо сме в отворени секции, второ - това е много по-обширна тема, която изисква повече познания и тук не може да спекулираш - я знаеш, я не знаеш, защото си е жива анатомия...а Либра взе, че точно за това се залови...


Сигурно мога и по-подробно да се обяснявам...и ако трябва ще го направя, само да се добера до компютър...Та това е за фокуса и как се свиква и защо не е хубаво така да се свиква...

Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Медитация и фокус
« Отговор #24 -: 5 Юли 2020 22:01:57, Неделя »
Не разбирам за какво съм се хванала, като през цялото време се опитвам да се придържам към основната тема за обикновена медитация, при която фокусът е изместен в главата... И да, хубаво е да се обяснява подробно и последователно, особено когато е засегната такава обширна тема. Благодаря за отговора  :)
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #25 -: 6 Юли 2020 09:57:26, Понеделник »
При обикновена медитация, за да не се получават описаните от Соломон нежелани последици, начинаещите е хубаво да започнат с релакс. Лягат и започват с отпускане мускулите първо на единият крак, после на другия, торса, ръце, рамене, врат и глава. Аз лично в началото заспивах още на раменете. :) После се научих.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Jadis

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 144
  • Total likes: 15
  • Karma: +8/-0
    • Профил
Re: Медитация и фокус
« Отговор #26 -: 6 Юли 2020 15:30:14, Понеделник »
Реша ли, че ей сега ще медитирам и някакси не ми се получава. Започва да ми изтръпва тялото, да ме боли кръста, да ме сърби нещо, да ми е неудобно в позата, независимо дали съм на постелка на земята или в леглото. И това изпраща сигнал на мозъка ми я да се поместя, я да си взема възглавница. Всичко, но не и да се отпусна и медитация не се получава.
Затова вече не се насилвам да медитирам, ами просто зарейвам погледа си нанякъде и тогава оставям мислите да препускат, без да задълбавам. Тази практика я практикувам откак се помня.
А когато успея да се "наместя" и по някакво чудо не изпитвам физически дискомфорт, се опитвам да гледам в клепачите. Не съм по усещанията, а по визуализациите. Малко от типа "око да види, ръка да пипне".