Автор Тема: Човек трябва да бъде самодостатъчен.  (Прочетена 9104 пъти)

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« -: 21 Април 2020 00:36:51, Вторник »
Много време мислех и бях залъган от света покрай мен, че човек се нуждае от "половинката си" за да е щастлив, но след две дълги и неуспешни връзки, бих могъл да кажа, че се научих да си бъда самодостатъчен, но това на страна. Защо хората очакват някой друг да им донесе щастие в живота, когато те самите не могат да си го подсигурят? Според мен, така само ще измъчват човека до тях. Другото, което мисля е, че ако човек не си е самодостатъчен, той дефакно нямам как да гради нагоре и върху себе си, защото постоянно ще има нужда от това някой да го подкрепя и да му помага, когато се затрудни. Какво разбирате под това, човек да си е самодостатъчен? защото все пак, различните хора го приемат по различен начин. Нужно ли е човек да бъде самодостатъчен ?
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #1 -: 21 Април 2020 05:33:56, Вторник »
Не съм филолог, но от любов към езика и ненавист към взаимного неразбиране много държа на правилната употреба на думите или поне в дадена дискусия всички да влагат един и същи смисъл в основните използвани понятия... Та ако може, дай своето определение за самодостатъчност
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #2 -: 21 Април 2020 11:57:18, Вторник »
Ако не си си самодостатъчен не можеш да градиш качествени връзки с околните. И не говоря само за любов. Едно от хубавите неща на така оплюваният социализъм е, че ни учеха освен на отговорност, но и на самодостатъчност.
Какво е да си си самодостатъчен?Това е когато си в трудна ситуация да можеш да се справиш и без чужда помощ. Това в никакъв случай не означава винаги да се инатиш и да се оправяш сам отказвайки помощ, а просто като няма кой да ти помогне да се справиш и сам колкото можеш.Да си си самодостатъчен означава и щастието ти да не зависи от наличието или липсата на половинка. Ако щастието ти зависи от друг човек това е много загробващо за другия. Да не говорим, че ако сте от тези хора това значи, че нямате ли си гадже сте нещастни. Съответно си развявате нещастната физиономия насам - натам в търсене на гадже, за да станете щастлив. Не харесвате обаче жалко изглеждащите гаджета (т.е другите дето щастието им зависи от наличието на гадже в живота), а търсите нещо усмихнато и щастливо нали? Да ама то усмихнатото и щастливото си е самодостатъчно и си търси нещо също така усмихнато и щастливо като него. И какво ви остава? Да си станете самодостатъчен, за да си намерите гадже. И когато това стане ще има двойка от двама самодостатъчни индивида които са щастливи заедно, но си имат и свой живот и интереси.И като опряхме до личния живот и интересите...Да си си самодостатъчен значи да можеш да се забавляваш и сам. Откачам когато чуя някой да се жалва: "Скучно ми е." . А сега с тази карантина всеки втори се жалва, че му било скучно като не може да се среща с приятели и да е вечно в екшъна. Пусти социализъм за вас!!!  [witch] Когато бях дете и кажех, че ми е скучно в отговор получавах: "Ти толкова ли си проста, че не можеш да измислиш какво да правиш?" или "Намери си хоби, чети книга, свърши нещо...". И това не само от мама и тате, а и в училище. С времето така свикнах винаги да правя нещо което ми харесва, че на моменти си мечтая за малко скука. Т.е. аз съм си напълно самодостатъчна.И между другото самодостатъчните хора са по-желани и обичани. Защото те живеят на принципа: "Хубаво ми е с теб, но мога и без теб!" и когато един човек живее така отсрещния малко си прави сметката дали да злоупотреби с чувтвата му, защото прошка няма да има.

"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен angelix

  • Специален достъп
  • Jr. Member
  • *****
  • Публикации: 70
  • Total likes: 5
  • Karma: +6/-0
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #3 -: 21 Април 2020 12:00:08, Вторник »
Хм.. Според мен един човек си е самодостатъчен когато се научи да обича първо себе си. Когато спре да мисли за останалите и се фокусира върху това,че не му е нужен човек за да бъде пълноценен. Когато един човек е в хармония със себе си тогава вече може да намери човек за връзка И да създаде семейство.

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #4 -: 21 Април 2020 12:33:50, Вторник »

  Да си станете самодостатъчен, за да си намерите гадже. И когато това стане ще има двойка от двама самодостатъчни индивида които са щастливи заедно, но си имат и свой живот и интереси.И като опряхме до личния живот и интересите...Да си си самодостатъчен значи да можеш да се забавляваш и сам. Откачам когато чуя някой да се жалва: "Скучно ми е." . А сега с тази карантина всеки втори се жалва, че му било скучно като не може да се среща с приятели и да е вечно в екшъна. Пусти социализъм за вас!!!  [witch] Когато бях дете и кажех, че ми е скучно в отговор получавах: "Ти толкова ли си проста, че не можеш да измислиш какво да правиш?" или "Намери си хоби, чети книга, свърши нещо...". И това не само от мама и тате, а и в училище. С времето така свикнах винаги да правя нещо което ми харесва, че на моменти си мечтая за малко скука. Т.е. аз съм си напълно самодостатъчна.И между другото самодостатъчните хора са по-желани и обичани. Защото те живеят на принципа: "Хубаво ми е с теб, но мога и без теб!" и когато един човек живее така отсрещния малко си прави сметката дали да злоупотреби с чувтвата му, защото прошка няма да има.


Много се зарадвах, когато прочетох отговора ти и съм съгласен с теб, благодаря ти.
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #5 -: 21 Април 2020 13:08:57, Вторник »
Много се зарадвах, когато прочетох отговора ти и съм съгласен с теб, благодаря ти.
Ти, момченце, не ми се измъквай така по терлици, че ще ти издърпам и двете уши!!!И аз и Либра очакваме от теб изчерпателен отговор. Защото аз имам още много да кажа за самодостатъчността, но нещо много ви разлигавихме тук да ви сдъвкваме всичко и да ви го даваме смляно.

Я си напънете мозъците всички и поразсъждавайте по темата да ви видя кой си е самодостатъчен и кой не. Да не говоря, че истинският маг си е самодостатъчен и щастието му не зависи от друг.

Днес съм на ваше разположение. Чакам коментарите ви.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #6 -: 21 Април 2020 13:21:32, Вторник »
Моето определение на самодостатъчен. За мен да си самодостатъчен означава, че си имаш целите и градиш към тях, щастлив си сам със себе си и, когато си и с други хора другите да не могат да ти развалят настроените, когато си във връзка, както ти каза, всеки да си води неговия живот, защото не сте вързани и, когато двама души градят към целите си, тогава се получава нещо красиво, но за да може да стане това, човек първо се нуждае от визия. Да си самодостатъчен означава и да имаш собствена самооценка (да знаеш колко струваш един вид), да си заставаш зад казаното, когато се появят проблеми да се изправиш срещу тях първоначално сам и ако не можеш сам да потърсиш съвет от някого, но не и решение, решението човек трябва сам да си го намериш. Самодостатъчен си, когато дори и цели свят да е срещу теб, ти да се изправиш срещу него.
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #7 -: 21 Април 2020 17:27:52, Вторник »
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #8 -: 21 Април 2020 17:34:40, Вторник »
Я си напънете мозъците всички и поразсъждавайте по темата да ви видя кой си е самодостатъчен и кой не.
Ако приемем самодостатъчен като антоним на зависим, то тогава мисля, че никой не си е на 100% самодостатъчен... Самият факт, че сме социални същества, е доказателство, че хората зависим един от друг - къде пряко, къде косвено. Ако настроението, съдбата, животът ти са напълно НЕкасаещи се от фактора Другите, какъв е тогава смисълът от общуването и създаването на връзки между хората? Не, че съм привърженик на идеята "Ти си моето щастие, не мога да живея без теб", но и другата крайност също не е ок за мен...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #9 -: 21 Април 2020 17:50:26, Вторник »
Ако приемем самодостатъчен като антоним на зависим, то тогава мисля, че никой не си е на 100% самодостатъчен...

Аз лично не приемам, че самодостатъчнотта е независимост. Обикновено (най-вече жените) като деца са зависими от родителите си, а като големи от децата си, защото едно дете е отговорност и... Ами баш си си зависим от нуждите му и не можеш да го зарежеши да правиш каквото си искаш естествено.

Самодостатъчността е по-скоро психично състояние. Това е нещо от типа настроението и щастието ти да не зависят от друг човек. Да, често други хора ни правят щастливи или по-скоро ни носят щастливи мигове, но идеята е когато няма кой друг да те ощастливи да намериш и сам повод да си доволен, щастлив и усмихнат.

Защото ако не го умееш това и... И влизаш в групичката на хората дето като са сами без партньор потъват в някоя черна дупка и спират да живеят. А от там започва да им куца работа, пиятелства и т.н.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #10 -: 21 Април 2020 18:01:50, Вторник »
Аз лично не приемам, че самодостатъчнотта е независимост. 
Права си, не е съвсем независимост. По-скоро е само в контекста на вътрешното самоусещане... Може би зависимост не е най-адекватният антоним, но не мога да се сетя за по-подходящ.  [umnik]
За другото - съгласявам се с теб...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Skully

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 39
  • Total likes: 0
  • Karma: +5/-0
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #11 -: 21 Април 2020 18:54:14, Вторник »
За мен да си самодостатъчен означава да взимаш сам решения и да се приемаш какъвто си. Ако не можеш да вземаш решения за собствения си живот няма как да се развиваш. А човек който не може да се развива ще провали връзката си. Особено ако партньора е човек, който си поставя цели и ги изпълнява. Невъзможността за взимане на решения повлиява всички аспекти на живота, не само любовния.
А ако не се приемаш с всичките си недостатъци, това означава че не обичаш себе си. Човек, който не обича себе си, не може са обича друг. Такива хора търсят партньор заради статут и престиж. Търсят някой, за да не са единствените без гадже, за да се възползват от евентуални материали облаги или познанства.
След постигане на вътрешен баланс можеш да търсиш вече връзка. С правилния партньор и нагласа може да се говори за щастие в любовта. Вече като част от едно цяло започваш да гради съвсем друг вид щастие. И това е ако си от този тип. Има хора, които не изпитват нужда от връзка и цял живот се чувстват прекрасно сами. Или поне така казват.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #12 -: 21 Април 2020 20:42:22, Вторник »
Има хора, които не изпитват нужда от връзка и цял живот се чувстват прекрасно сами. Или поне така казват.
Това е крайността, за която по-нагоре казах, че не е готина... 
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #13 -: 21 Април 2020 23:24:41, Вторник »

Реално, и двете граници не са хубави, защото са крайности, но аз лично бих предпочел цял живот да съм щастлив сам, вместо да завися от това друг човек да ме прави щастлив.


И това е ако си от този тип. Има хора, които не изпитват нужда от връзка и цял живот се чувстват прекрасно сами. Или поне така казват.


Аз лично не приемам, че самодостатъчнотта е независимост. Обикновено (най-вече жените) като деца са зависими от родителите си, а като големи от децата си, защото едно дете е отговорност и...



Децата, реално, няма как да са самодостатъчни, докато зависят от родителите им да им подсигурят сигурност, но децата са задължение, което има всеки родител, затова, нека не намесваме децата, защото вече се опира до друга тема за разговор която е, как децата могат да бъдат самодостатъчни докато се нуждаят от родителите си.

Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Човек трябва да бъде самодостатъчен.
« Отговор #14 -: 21 Април 2020 23:43:45, Вторник »
защото вече се опира до друга тема за разговор която е, как децата могат да бъдат самодостатъчни докато се нуждаят от родителите си.
Аз не отговорих ли вече на този въпрос? Май писах нещо от сорта "Пусти социализъм за вас!". И това съвсем сериозно. Едно дете си е самодостатъчно когато родителите му са го научили да не скучае само. Не да го игнорират и то да се спасява самосиндикално, а когато няма как да са на негово разположение да не скучае. Т.е. да са научили детето да се забавлява, да си измисля само игри и т.н. И това  дето сегашните деца дремят по цял ден на компютъра не е самодостатъчност, а зависимост от интернет.Та така...
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен