Автор Тема: Емоционална и академична интелигентност  (Прочетена 6384 пъти)

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Емоционална и академична интелигентност
« -: 15 Януари 2020 23:35:15, Сряда »

Здравейте скъпи съфорумници. Днеска докато говорих с един приятел той ми представи тези две интересни теми. Емоционална интелигентност и академична интелигентност. Предполагам, че заглавието говори само по себе си, но все пак ще обясня какво е на кратко за хората които не знаят.
Академичната интелигентност е това да си много начетен човек, докато емоционалната интелигентност е да можеш да си контролираш емоциите.
Сега идват и въпросите ми към вас. Мислите ли, че е правилно да се разделят чак до такава степен ума и емоциите щом едното се нуждае от другото за да действа? Какво мислите по въпроса, какво разбирате под емоционална и академична интелигентност?


Има една книга на име "
Емоционалната интелигентност
" на Даниъл Голман в която се описва с подробности колко е важно човек да може да управлява емоциите си.
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #1 -: 16 Януари 2020 00:30:32, Четвъртък »
  Мислите ли, че е правилно да се разделят чак до такава степен ума и емоциите щом едното се нуждае от другото за да действа? 
Най-неприятни са ми някакви начетени многознайковци-академици, но в същото време емоционално неграмотни индивиди... Моята "любима" госпожа класна е прекрасен пример за такъв човек... *Пусти математици!* Логическата мисъл(това, което ти наричаш ум) изобщо от никакви емоции не се нуждае, за да си реши математическото уравнение. Различни са си двете неща...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #2 -: 16 Януари 2020 06:25:31, Четвъртък »
Академичната интелигентност е това да си много начетен човек, докато емоционалната интелигентност е да можеш да си контролираш емоциите.
Емоционалната интелигентност не е да си контролираш емоциите, а да ги разбираш. Да разбираш не само собствените си емоции, а и тези на околните, да можеш да "видиш" защо даден човек реагира по един или друг начин на определена ситуация. При наличие на емоционална интелигентност се ядосваш много по-малко по простата причина, че разбираш защо идиота пред теб се държи точно така и... Ами като зная например, че син ми не обича да става рано не се ядосах на кривотиите му тази сутрин  на тръгване за работа и просто ги подминах. Ако обаче ми се изкриви по друго време на деня ще си го отнесе тотално. :)
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #3 -: 16 Януари 2020 13:18:21, Четвъртък »
Академичната интелигентност е това да си много начетен човек, докато емоционалната интелигентност е да можеш да си контролираш емоциите.
Емоционалната интелигентност не е да си контролираш емоциите, а да ги разбираш. Да разбираш не само собствените си емоции, а и тези на околните, да можеш да "видиш" защо даден човек реагира по един или друг начин на определена ситуация. При наличие на емоционална интелигентност се ядосваш много по-малко по простата причина, че разбираш защо идиота пред теб се държи точно така и... Ами като зная например, че син ми не обича да става рано не се ядосах на кривотиите му тази сутрин  на тръгване за работа и просто ги подминах. Ако обаче ми се изкриви по друго време на деня ще си го отнесе тотално. :)



Благодаря ти, не знаех как точно да го обясня.
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Llure

Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #4 -: 16 Януари 2020 14:06:33, Четвъртък »

Здравейте скъпи съфорумници. Днеска докато говорих с един приятел той ми представи тези две интересни теми. Емоционална интелигентност и академична интелигентност. Предполагам, че заглавието говори само по себе си, но все пак ще обясня какво е на кратко за хората които не знаят.
Академичната интелигентност е това да си много начетен човек, докато емоционалната интелигентност е да можеш да си контролираш емоциите.
Сега идват и въпросите ми към вас. Мислите ли, че е правилно да се разделят чак до такава степен ума и емоциите щом едното се нуждае от другото за да действа? Какво мислите по въпроса, какво разбирате под емоционална и академична интелигентност?

Любопитна тема, Veleroth :::) 

На първо място бих интерпретирала понятието "интелигентност". Моето мнение е, че белег на висок интелект е да умееш да обработваш информация, да я класифицираш в някаква удобна за мозъка схема и да я използваш в нови ситуации, като успяваш да обвържеш различни "парчета" от нея, така че да изведеш смисъл и адекватно умозаключение. На този принцип се изграждат моделите на изкуствения интелект, например. В този смисъл, многознайковците може да са интелигентни, а може и да повтарят заучени неща, които обаче не могат да се нарекат плод на техния интелект.
За емоционалната интелигентност споделям мнението на Цеци. Емоционално интелигентните хора усещат чувствата на околните, могат да проявяват емпатия и са по-адекватни в реакциите си към поведението на другите, защото разбират от какво е породено.


Не смятам че двете неща - емоционална и "академична" интелигентност, се изключват задължително, но пък някои хора могат да демонстрират превес на логическата мисъл. Бих казала дори, че не може да не си интелигентен по принцип, а да проявяваш емоционална интелигентност. Може да не те влекат точните науки, но да използваш интелекта си в други направления.
...ще изгоря,
невидимо,
като Дон Кихот в своя приказен свят,
нежен звук,
или пулс,
без път се лутам пак под дивата луна...

Неактивен posleden

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 2695
  • Total likes: 115
  • Karma: +85/-0
    • Профил
Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #5 -: 16 Януари 2020 17:51:34, Четвъртък »
 :)
Не нося броня.
Не всеки, който скита, е изгубен.
Не съм магьосник - тук съм само за цвят.

Неактивен Skully

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 39
  • Total likes: 0
  • Karma: +5/-0
    • Профил
Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #6 -: 29 Февруари 2020 07:45:27, Събота »
Също споделям мнението на Цеци. В момента следвам за учител и дори имахме дисциплина емоционална интелигентност. Според мен трябва да се разделя интелектуалността на различни видове и при нужда да се работи за подобряването им. Либра засяга доста наболял проблем. Учителите трябва да са емоционално интелигентни, за да се справят с децата. Още повече, че ако са в детска градина, трябва да се справят с едни емоции, а в гимназия с други. А академичната интелигентност и логическото мислене не винаги вървят ръка за ръка. Имам в облръжението си пример за много начетен човек. Може да ти говори по всяка тема с факти, дати и.... Абе все едно Уикипедия е в главата му. Не може да реши елементарна логическа задача обаче.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #7 -: 29 Февруари 2020 08:58:49, Събота »
Имам в облръжението си пример за много начетен човек. Може да ти говори по всяка тема с факти, дати и.... Абе все едно Уикипедия е в главата му. Не може да реши елементарна логическа задача обаче.

Моят мъж е същото толкова начетен има си и логично мислене, но... Като тръгне да търси решение на проблем и винаги тръгва по сложният път. То май всичките ми умни приятели при решение на елементарни проблеми търсят сложни решения... Сякаш натрупването на знания кара умовете им да не се задоволяват с най-простото и бързо решение на проблема. :)


"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Skully

  • Специален достъп
  • Newbie
  • *****
  • Публикации: 39
  • Total likes: 0
  • Karma: +5/-0
    • Профил
Re: Емоционална и академична интелигентност
« Отговор #8 -: 1 Март 2020 07:12:32, Неделя »
Аз говоря за невъзможност. Пълна липса на логическа мисъл. А усложняването на проблема може да се дължи и на начина, по който са свикнали да обработват информацията. Аз до ден днеш си правя план, като за урок, ако не мога да възприема някоя по-сложна информация. Свикнала съм нагледно да систематизирам и това е. Иначе забравям половината неща докато стигна края. Вечния третокласник  [lol]