Автор Тема: Aлчност и страх  (Прочетена 8482 пъти)

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Aлчност и страх
« -: 10 Ноември 2019 13:13:55, Неделя »

Наскоро четох в една книга как хората сме контролирани от алчността и страха тъй като едното е пряко свързано с другото. Ще дам примера който ми беше даден на мен в тази книга. "Страха ни кара да ходим на работа ,докато алчността ни кара да искаме все по-новото мислейки, че се доближаваме към нашата мечта и илюзията към нещо по-добро. Затова хората сме затворени в този капан наречен "мишата надпревара" и поради тези емоции хората живеем в ограничение."
Самия пример е на английски, така че ако има нещо за изясняване, моля да ми кажете. Какво мислите по този въпрос ?
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Aлчност и страх
« Отговор #1 -: 10 Ноември 2019 18:58:09, Неделя »
Може и да важи за хората с ниво на развитие първа чакра или иначе казано - за тези, чиято единствена потребност е оцеляването... А успешните личности, за да бъдат такива, първо трябва да осъзнаят страховете си и да ги преодолеят. Едва ли който и да е успял човек е станал такъв поддържайки ги и водейки се по тях...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #2 -: 10 Ноември 2019 19:33:31, Неделя »
Стремежа да оцелеем и се развъдим ни е генетично закодиран. От там и страхът дали имаме достатъчно и за утре. Аз самата съм възпитавана със сентенцията, че един мъж до 40г ако не е създал дом и не е отгледал дете не е мъж. И понеже тате ме третираше като момче и... На 40 бях поотгледала синът си и имах собствен дом.  :) Имайки свой дом не се страхувам, че ако остана известно време без работа няма да мога да си плащам квартирата и ще остана на пътя - примерно... От там насетне обаче...  От там насетне идва алчността и тя няма нищо общо със страха. Защото е едно да се обезпечиш със жилище, за да не спиш на пътя и да се стремиш към добре платена работа, за да живееш нормално или дори, за да си плащаш екскурзии, учение или каквото там което ти носи радост и те обогатява духовно и съвсем друго да трупаш от алчност. Защото да имаш няколко жилища, няколко коли и т.н. и да искаш още и още... Можеш ли да се разчекнеш и да живееш на няколко места едновременно? Не мисля. Да не говорим, че алчността е бреме. Алчните хора трупат, но не се радват на натрупаното. Те просто трупат още и още и от мерак да имат още пари се хранят с боклуци, правят икономии от всичко и живеят скотски.
Имам такива близки и познати и често ги питам, защо по дяволите като имат пари живеят така??? Отговорът е, че те понеже се ограничават, затова имат. Е и какво от това? Аз на нямането си отгоре и на всичките заеми дето връщам пак живея по-добре от тях.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #3 -: 10 Ноември 2019 22:04:47, Неделя »
Може и да важи за хората с ниво на развитие първа чакра или иначе казано - за тези, чиято единствена потребност е оцеляването... А успешните личности, за да бъдат такива, първо трябва да осъзнаят страховете си и да ги преодолеят. Едва ли който и да е успял човек е станал такъв поддържайки ги и водейки се по тях...



Напълно съм съгласен, но хората не осъзнават, че ги е страх, отказват да го приемат...
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #4 -: 10 Ноември 2019 22:10:51, Неделя »
Аз още не мога да схвана какво общо има страхът със алчността? Страх от какво ще ме накара да бъда алчна и да трупам и трупам като Плюшкин?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #5 -: 10 Ноември 2019 22:18:58, Неделя »
Страх от какво ще ме накара да бъда алчна и да трупам и трупам като Плюшкин?

Страх от загубата на определен статут в обществото, примерно...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #6 -: 10 Ноември 2019 22:23:57, Неделя »
Аз още не мога да схвана какво общо има страхът със алчността? Страх от какво ще ме накара да бъда алчна и да трупам и трупам като Плюшкин?

Когато си алчен, те е страх да изгубиш това което имаш...
Страх от какво ще ме накара да бъда алчна и да трупам и трупам като Плюшкин?
Страх от загубата на определен статут в обществото, примерно...
Благодаря за примера
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Aлчност и страх
« Отговор #7 -: 10 Ноември 2019 22:30:57, Неделя »
хората не осъзнават, че ги е страх, отказват да го приемат...
Не обичам обобщителни твърдения за всички представители на дадена група... Не мога да се съглася
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Aлчност и страх
« Отговор #8 -: 10 Ноември 2019 22:32:33, Неделя »
Страх от загубата на определен статут в обществото, примерно...
Статутът и парите не е задължително да вървят ръка за ръка...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #9 -: 10 Ноември 2019 22:36:02, Неделя »
Страх от загубата на определен статут в обществото, примерно...
Статутът и парите не е задължително да вървят ръка за ръка...

Съгласен съм, че не вървят ръка за ръка, но повечето хора го възприемат по такъв начин, но това което искаме да кажем са примери
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Aлчност и страх
« Отговор #10 -: 10 Ноември 2019 22:40:04, Неделя »
Алчността и страха ги има в природата на хората - при някои са по-изявени, докато при други са почти липсваши, но несъмненно са част от живота... Само че съм категорично несъгласна, че са движещата му сила и че всички сме КОНТРОЛИРАНИ от тях. За себе си смея да твърдя, че аз (поне се опитвам да) ги контролирам, а не те мен...
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Astaroth

  • Специален достъп
  • Sr. Member
  • *****
  • Публикации: 305
  • Total likes: 95
  • Karma: +45/-0
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #11 -: 10 Ноември 2019 22:40:15, Неделя »
Статутът и парите не е задължително да вървят ръка за ръка...

Иди го кажи това на някой като Рокфелер  [taunt]
Иначе да, зависи за какъв статут става въпрос. Беше първото нещо за което се сетих. 'Щото съм бил свидетел на такава история...
"Именно защото не търси признание, то не може да му се отнеме..."

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #12 -: 10 Ноември 2019 23:46:49, Неделя »
Аз също си имам страхове свързани с материалното. Страх да не остана без дом примерно, но това не ме прави алчна.И Либра е права, че тези страхове си ги имаме всички, но е важно ние да ги контролираме, а не те нас.
За мен човек който успява да победи собствените си страхове е човек който може да постигне всичко.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Aлчност и страх
« Отговор #13 -: 10 Ноември 2019 23:48:37, Неделя »
И пак не съм съгласна, че страхът ми да не остана без дом може да ме подлуди до степен да накупя много къщи и да стана алчна и стисната.
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Llure

Re: Aлчност и страх
« Отговор #14 -: 11 Ноември 2019 21:20:28, Понеделник »
Нека се съгласим, че под "хората" имаме предвид масите. Социалната психология дава отговор на въпроса как да бъдат манипулирани масите и това е използвано от не един и двама диктатори. Стах, секс, пари и власт - според мен са четирите основни лоста за манипулация при повечето хора. Не е задължително да говорим за алчност, но по отношение на парите може би алчността е качество, което те прави подвластен на този инструмент. Властта и парите са в положителна корелация - искаш пари, за да имаш власт; искаш власт, за да имаш повече пари.

Страхът може да е свързан и с друго, не само със загуба на пари или власт. Примерно истерията на антиваксърите идва от страха за здравето на децата им.


Но ако сведем нещата до индивидуално равнище, според мен суетата ни прави подвластни на тия четири инструмента за манипулация. Това е всъщност да сме роби на собствената ни несигурност.
...ще изгоря,
невидимо,
като Дон Кихот в своя приказен свят,
нежен звук,
или пулс,
без път се лутам пак под дивата луна...