Автор Тема: Предателството  (Прочетена 19571 пъти)

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #15 -: 21 Октомври 2019 17:42:28, Понеделник »
Забравих...Нали съм зла вещица си позволих да кажа така, че да бъда чута: "За всичкото добро което са ми сторили им пожелавам да им се върне десетократно - добро са ми сторили, добро да видят! За злото което са ми причинили да им се върне само веднъж! Друго не искам.".

Сега чакам отзиви. Ако тръгне да се жалва, че я кълна, ще попитам, как така я кълна, като тя твърди, че само добро ми е правила, а аз съм неблагодарна? Ако ми е правила само добро, значи я благославям. Виж щом си мисли, че я кълна дали пък само добро ми е правила?!?
Ама съм гадна нали?
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Предателството
« Отговор #16 -: 21 Октомври 2019 18:21:27, Понеделник »
Цеци президент! [yahoo]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #17 -: 21 Октомври 2019 20:39:31, Понеделник »
Не ща президент -  искам вещица!А другият ми скрит коз относно лъжите и е... Даже на бате и още не съм казала, че ще се поболее от срам заради нея. Кифлата и синът и във ФБ са се писали вишисти, а едва завършиха средно. Тя "Колеж по Туризъм" пък племенника "Техническия Университет". Дали пък и аз да не се пиша вишистка??? Как ви звучи, завършила "Институт по Висша Магия и Злодейства"?  [pumpkin]
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен theshadow

  • Админ-ДИКТАТОР
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 6192
  • Total likes: 135
  • Karma: +106/-1
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #18 -: 21 Октомври 2019 20:41:22, Понеделник »
Цеци, ти само кажи, че искаш такова висше и аз лично ще изработя дипломата, таковата...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен Llure

Re: Предателството
« Отговор #19 -: 21 Октомври 2019 20:45:42, Понеделник »
И тук отново идва въпросът - отмъщението справедливост ли е?

Според мен са две страни на една монета - как ще го определим зависи от намерението и първоначалното действие, което го е предизвикало. Неслучайно казват "въздава справедливост" - според заслугите на обекта на въздаване :) т.е. в случая, който вече по-подробно описа Цеци, на мен нейната реакция ми се вижда справедлива. Ако обаче някой ти е направил нещо неприятно и знаеш, че не е умишлено, тогава отмъщението не е справедливост. Но и Астарот го е казал - отмъщението създава усещането за справедливост вътре в твоята глава.
...ще изгоря,
невидимо,
като Дон Кихот в своя приказен свят,
нежен звук,
или пулс,
без път се лутам пак под дивата луна...

Неактивен Llure

Re: Предателството
« Отговор #20 -: 21 Октомври 2019 20:51:41, Понеделник »

В началото на темата Астарот дава едно определение - "Предателсвото е осъждано от морала нарушение верността към кауза, организация или личност."

Това значи ли, че веднъж декларирал своята принадлежност към кауза или организация, трябва да си им верен независимо от всичко, защото иначе се превръщаш в предадел?

Един пример от обкръжаващата ме среда. Няколко човека се обединиха около една идея или кауза, за която заедно се бориха. Поставиха един от тях да ги ръководи в последствие. След като обаче се започна фактическата работа по реализиране на каузата се оказа, че ръководещият не води съвсем почтено организацията и това противоречи на принципите на останалите. Ако те се откажат, това би ли било предателство? Моето виждане е, че хората се променят, ценностите се променят и каузите и организациите могат да се променят, така че може в един момент да не си пасвате. Не е предателство да декларираш открито, че са се появили такива разминавания и оттегляш подкрепата си към каузата или организацията.

Подобно може да е и предателството спрямо дадена личност. Примерно, част си от някакъв колектив. В този колектив имаш един много близък човек, който изразява някаква позиция, предложение и прочее и очаква от теб да го подкрепиш. Да, ама това, което е изразил, противоречи на твоята визия за нещата, на твоите принципи и ти отказваш да го подкрепиш. Познавам хора, които биха определили това като предателство, но в някои случаи трябва да избираш дали да останеш верен на себе си или на другия... И такива ситуации се пораждат не само като част от обществения живот, но и в личния също. Когато ние сме в ролята на предадения, невинаги можем да оценим трезво нещата и да приемем, че отсрещният човек не е могъл да застане против самия себе си, само и само да ни подкепи. Обаче ако е обещал да го направи и после зад гърба ни е направил друго....

И за да се обобщя, според мен предателството е белязано от личната изгода и подмолното поведение.
...ще изгоря,
невидимо,
като Дон Кихот в своя приказен свят,
нежен звук,
или пулс,
без път се лутам пак под дивата луна...

Неактивен Цеци_Вихронрав

  • Обсебена
  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 10106
  • Total likes: 199
  • Karma: +97/-0
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #21 -: 21 Октомври 2019 21:03:44, Понеделник »
Ако обаче някой ти е направил нещо неприятно и знаеш, че не е умишлено, тогава отмъщението не е справедливост.
Съгласна съм! Вредили са ми неумишлено и единствената ми реакция е била на четири очи да обясна на отсрещния, че с необмислените си действия и постъпки ми е навредил.
Примерно, част си от някакъв колектив. В този колектив имаш един много близък човек, който изразява някаква позиция, предложение и прочее и очаква от теб да го подкрепиш. Да, ама това, което е изразил, противоречи на твоята визия за нещата, на твоите принципи и ти отказваш да го подкрепиш.
Била съм и в двете ситуации и не е било проблем нито за мен, нито за отсрещния. В крайна сметка това, че сме приятели не ни задължава да мислим еднакво...
И за да се обобщя, според мен предателството е белязано от личната изгода и подмолното поведение.
Абсолютно съгласна!
"Кат тасманийски дявол си в устата."
 Последен

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Предателството
« Отговор #22 -: 21 Октомври 2019 22:10:45, Понеделник »
Всичко зависи от конкретната ситуация... На мен ми се е случвало да простя за нарочно извършено предателство, но и да отмъстя за случай, в който са ми навредили неумишлено... Темата за предателството е деликатна и твърде широкообхватна, за да си вадим генерални изводи.
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #23 -: 22 Октомври 2019 07:53:24, Вторник »
Всичко зависи от конкретната ситуация... На мен ми се е случвало да простя за нарочно извършено предателство, но и да отмъстя за случай, в който са ми навредили неумишлено... Темата за предателството е деликатна и твърде широкообхватна, за да си вадим генерални изводи.
Аз и затова не обичам да философствам много над такива теми...именно защото всяка ситуация е сама за себе си...та днес мога да пиша колко лошо нещо е отмъщението, пък утре да отмъстя на някой, който само ми е разлял кафето...
Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #24 -: 22 Октомври 2019 09:24:22, Вторник »
Ще кажете - златната среда е решението. Хем да не бързаш с доверието, хем да дадеш шанс на човека срещу теб. Но доверието един път появи ли се между двама души веднага се превръща във вход за предателството и вече е въпрос на личен избор какво ще направи човека срещу теб. Дали ще се възползва или не. Да наблюдаваш и подлагаш на анализ всяко едно негово действие спрямо теб се превръща в дебнене...или пък въпрос на оцеляване. Кой знае...
Аз лично съм страдал доста от предателство и от това да се доверява на хора, но е неизбежно в нашеъп общество, защото все пак имаме нужда да поддържаме контакт с хората. Да вярно е, че някои хора ще навлизат в живота ни и не винаги можем да контрошираме взаимоотношенията които ще имаме с тези хора, но рано или късно все ще създадем тези топли връзки и "добри приятели". Съгласен съм с това, че доверието е нож с две остриета, но е нужно за изграждането на цялата връзка с един човек. Да бъдеш предаден е много болезнено усещане, но още по-болезнено е да се пуснеш по течението на чувствата и да се влияеш от тях за вземането на решения. Аз лично в тези ситуации съм прощавам макар и да ме боляло, но взаимоотношенията с този човек след това са коренно разлипни и нищо не е както преди, давам втори шанс, но не се доверявам колкото на първия
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Llure

Re: Предателството
« Отговор #25 -: 22 Октомври 2019 09:24:56, Вторник »
Всичко зависи от конкретната ситуация... На мен ми се е случвало да простя за нарочно извършено предателство, но и да отмъстя за случай, в който са ми навредили неумишлено... Темата за предателството е деликатна и твърде широкообхватна, за да си вадим генерални изводи.
Аз и затова не обичам да философствам много над такива теми...именно защото всяка ситуация е сама за себе си...та днес мога да пиша колко лошо нещо е отмъщението, пък утре да отмъстя на някой, който само ми е разлял кафето...


Но пък, Соломон, в крайна сметка поведението ни се ръководи от някакви вътрешни убеждения и като ги изказваме тук, общо взето показваме как самите ние възприемаме нещата и как бихме действали. Макар че афекта може да ни накара да направим и нещо тотално различно. Така че, ако някога се срещнем, моля те да не си отмъщаваш, ако разлея нещо върху теб - много съм непохватна... [ashamed]
...ще изгоря,
невидимо,
като Дон Кихот в своя приказен свят,
нежен звук,
или пулс,
без път се лутам пак под дивата луна...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Предателството
« Отговор #26 -: 22 Октомври 2019 10:00:36, Вторник »
Соломон, занапред си пази бялата престилка, като пия кафе... Да не ти се наложи да си отмъщаваш... [devil]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.

Неактивен Veleroth

  • Специален достъп
  • Full Member
  • *****
  • Публикации: 242
  • Total likes: 11
  • Karma: +7/-0
  • Ако няма да кажеш нещо умно, по-добре мълчи
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #27 -: 22 Октомври 2019 10:16:25, Вторник »
Соломон, занапред си пази бялата престилка, като пия кафе... Да не ти се наложи да си отмъщаваш... [devil]
Ако ще го заливаме с кафе ме брой и мен  >:D ;D
Видях я за последен път,
за един миг и тогава,
осъзнах колко я обичам...

Думите са бледи сенки на забравени имена. Както имената имат сила, така и думите имат сила. Думите могат да запалят огън в съзнанието на хората. Думите могат да изкълчат сълзи от най-твърдите сърца

Неактивен Solomon

  • бял маг на черни райета
  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 1695
  • Total likes: 202
  • Karma: +94/-2
    • Профил
Re: Предателството
« Отговор #28 -: 22 Октомври 2019 10:36:21, Вторник »
   
Но пък, Соломон, в крайна сметка поведението ни се ръководи от някакви вътрешни убеждения и като ги изказваме тук, общо взето показваме как самите ние възприемаме нещата и как бихме действали. Макар че афекта може да ни накара да направим и нещо тотално различно. Така че, ако някога се срещнем, моля те да не си отмъщаваш, ако разлея нещо върху теб - много съм непохватна... [ashamed]
Как възприемаме нещата и каква би могла да е ответната реакция, много често не е съвсем съзнателен процес...въобще човешкото поведение е нещо много комплескно и непредвидимо, и не винаги да отмъщаваш е съзнателен избор...според мен може да се случи и инстинктивно и/или несъзнателно...
Това имах предвид...а ако някога се срещнем - предварително се уговаряме ти да черпиш, че да не си остана само с разлятото... [yes]

Магията е само наука, която все още не разбираме...

Неактивен Libra777

  • Практици
  • Hero Member
  • *****
  • Публикации: 890
  • Total likes: 170
  • Karma: +63/-3
  • Влюбена в огъня
    • Профил
    • Black Fire
Re: Предателството
« Отговор #29 -: 22 Октомври 2019 15:36:56, Вторник »

Ако ще го заливаме с кафе ме брой и мен  >:D ;D
Ето пример за един верен приятел, който не само няма да те предаде, но и ще ти помогне с изпълнението на глупостите, които си си намислил...   [taunt]
Зодиите са измислица, но ако си Риби или Стрелец, не те харесвам.